منوی دسته بندی
آنفولانزای خوکی – علائم و راههای درمان

آنفولانزای خوکی – علائم و راههای درمان

آنفولانزای خوکی - علائم و راههای درمان

آنفولانزای خوکی بیماری تنفّسی خوک‌ها است که از ویروس آنفلوآنزای نوع «A» نشأت می‌گیرد.
ویروس آنفلوآنزای خوکی (SIV) به بیماری آنفولانزایی اشاره دارد که توسط اورتومیکسو ویروس‌هایی ایجاد می‌شود که درمیان خوک‌ها بوم‌گیر هستند.

آنفولانزای خوکی یک بیماری ویروسی است که معمولاً خوک را مبتلا می‌کند امّا هرساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به ویژه از راه تماس با این جانور گزارش می‌شود.

این بیماری در انسان از طریق تماس با فرد مبتلا نیز سرایت می‌کند و نشانه‌های معمول آن تب، سرگیجه، خشکی مفصل‌ها، حالت تهوع و در موارد پیشرفته، بیهوشی و مرگ است .

موارد انسانی آنفولانزای خوکی ابتدا بیشتر در افرادی رخ می‌داد که در فاصلهٔ نه چندان دوری در نزدیکی خوک‌ها به‌سر می‌برند ، اما الان ویروس از انسانی به انسان دیگر منتقل می شود .

بیماری آنفولانزای خوکی از نوع اچ۱ ان۱ است که قبلاً هم وجود داشته و شناخته شده‌است و همه‌گیری جهانی آنفلوآنزا در سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۱۹ نیز به علت شیوع همین نوع آنفلوآنزا بوده‌است.

با این وجود بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که تغییراتی در ساختار این ویروس به وجود آمده‌است.
به همین علت از ۵ آوریل ۲۰۰۹ موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری در مکزیک و آمریکا روی داد .
نوع جدید آنفولانزا  که در سال ۲۰۰۹ در مکزیک و آمریکا کشف شد ترکیبی از ویروس‌های آنفولانزای خوکی، انسانی و حاد پرندگان است .
پیش از شیوع این ویروس در مکزیک در سال ۲۰۰۹، مواردی از ابتلای گسترده دامی و انسانی به این بیماری در آمریکا در سال ۱۹۷۶ و در فیلیپین در سال ۲۰۰۷ گزارش شده بود .

علائم آنفولانزای خوکی

علائم آنفولانزای خوکی در میان انسان‌ها به آنفولانزای انسانی یعنی تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی شباهت دارد.
برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری دچار اسهال و استفراغ می‌شوند .

درمان آنفولانزای خوکی

بر اساس اعلام اداره سلامت ایالات متحده دو داروی تامیفلو و رلنزا که داروهای رایج برای مقابله با آنفولانزای هستند، برای مقابله با تمام گونه‌های کنونی آنفولانزای خوکی نیز مؤثرند .

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *