منوی دسته بندی
بررسی رابطه بین استاتین ها (داروی کنترل کلسترول خون) و اختلال نعوظ

بررسی رابطه بین استاتین ها (داروی کنترل کلسترول خون) و اختلال نعوظ

رابطه بین استاتین ها و اختلال نعوظ

آیا استاتین ها (داروی کنترل کلسترول خون) باعث اختلال نعوظ می شوند؟

اختلال نعوظ وضعیتی است که با ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ مشخص می شود. به گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی امریکا (NIDDK) این خطر با افزایش سن افزایش می یابد.

برخی از شرایط، مانند افسردگی و تستوسترون پایین، علل احتمالی اختلال نعوظ هستند. حتی بحث هایی وجود داشته است که استاتین ها – یک نوع محبوب داروی کلسترول – گاهی اوقات می توانند مقصر باشند.

معرفی استاتین ها

استاتین ها از رایج ترین داروهای کلسترول هستند. آنها از تولید کلسترول توسط کبد جلوگیری می کنند. این به کاهش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) که به کلسترول «بد» نیز معروف است، کمک می‌کند. با این حال، استاتین‌ها پلاک‌هایی را که از قبل در شریان‌های شما وجود دارد را از بین نمی‌برند یا انسدادهای موجود را کاهش نمی‌دهند.

این داروها با نام های تجاری زیر به فروش می رسند:

  • آلتوپر
  • کرستور
  • لیپیتور
  • لیوالو
  • پراواچول
  • زوکور

عوارض جانبی رایج عبارتند از سردرد، درد عضلانی، از دست دادن حافظه و حالت تهوع. به ندرت، استاتین ها می توانند باعث آسیب کبدی و افزایش سطح قند خون (گلوکز) شوند. محققین اختلال نعوظ را به عنوان یک عارضه جانبی رایج استاتین ها ذکر نمی کنند، اما این لزوماً به این معنی نیست که نمی تواند اتفاق بیفتد.

اختلال نعوظ

پیوندهای احتمالی به اختلال نعوظ

در حالی که اختلال نعوظ یک عارضه جانبی استاتین به طور گسترده گزارش نشده است، محققان این احتمال را بررسی کرده اند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که استاتین ها در واقع ممکن است سطح تستوسترون را کاهش دهند. تستوسترون هورمون جنسی اولیه مردانه است و برای رسیدن به نعوظ ضروری است.

همین مطالعه همچنین به این احتمال اشاره کرد که استاتین ها می توانند اختلال نعوظ موجود را تشدید کنند. با این حال، یک بررسی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که استاتین ها خطر ابتلا به اختلال عملکرد جنسی را در مردان افزایش نمی دهد، اگرچه محققان توافق کردند که مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

چرا استاتین ها ممکن است علت نباشند؟

در حالی که محققان احتمال وجود استاتین ها را به عنوان یک علت اختلال نعوظ بررسی کرده اند، شواهد دیگر خلاف این را نشان می دهد. همان مطالعه سال ۲۰۱۴ نشان داد که با گذشت زمان، اختلال نعوظ واقعاً در میان مردانی که برای کلسترول بالا از استاتین استفاده می کردند، بهبود یافت.

علاوه بر این، محققین بیان می کنند که گرفتگی عروق می تواند باعث اختلال نعوظ شود. اگر پزشک برای درمان کلسترول بالا، استاتین ها را تجویز کند، ممکن است این دارو مشکل ساز نباشد. درعوض، گرفتگی عروق خود ممکن است علت اصلی باشد.

انسداد عروق خونی (آترواسکلروز) نیز ممکن است منجر به اختلال نعوظ شود و می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی در آینده باشد. در واقع، گزارشی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که اختلال نعوظ گاهی اوقات یک علامت هشدار دهنده است که نشان می‌دهد ممکن است در پنج سال آینده یک فرد دچار حمله قلبی یا سکته شود.

جمع بندی

تا به امروز، شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهد استاتین‌ها در واقع به جای جلوگیری از نعوظ به درمان اختلال نعوظ کمک می‌کنند. تا زمانی که شواهد مشخصی وجود نداشته باشد که استاتین ها واقعاً یک علت اختلال نعوظ هستند، بعید است که پزشکان تجویز این داروهای مهم کلسترول را متوقف کنند.

اختلال نعوظ به خودی خود ممکن است نشانگر یک مشکل اساسی سلامتی باشد، بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین، هرگز ایده خوبی برای قطع مصرف دارو نیست. اگر نگران این هستید که استاتین شما باعث اختلال نعوظ شده است، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است استاتین ها مشکل ساز باشند یا نباشند، بنابراین مهم است که به جای کنار گذاشتن داروهای بالقوه نجات دهنده، عوامل دیگر را بررسی کنید.

عادات سالم، همراه با داروهای تجویز شده، می تواند راه طولانی را برای شما به ارمغان بیاورد. از قضا، بسیاری از توصیه های سبک زندگی برای درمان اختلال نعوظ و کلسترول بالا یکسان هستند. برخی از این توصیه ها عبارتند از:

  • خوردن یک رژیم غذایی با چربی های اشباع شده و ترانس کم
  • انجام ورزش روزانه
  • انتخاب گوشت بدون چربی
  • ترک سیگار

 

برگرفته از: Do Statins Cause Erectile Dysfunction?

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *