منوی دسته بندی
آیا در صورت داشتن رابطه جنسی در پریود می توانید باردار شوید؟

آیا در صورت داشتن رابطه جنسی در پریود می توانید باردار شوید؟

احتمال بارداری در دوره قاعدگی

رابطه جنسی در پریودی و احتمال بارداری

اگر می خواهید باردار شوید (یا سعی می کنید باردار نشوید)، ردیابی چرخه شما مهم است. این به شما کمک می کند بارورترین روزهایی را که می توانید راحت تر باردار شوید را پیگیری کنید.

یک افسانه رایج درباره احتمال بارداری در دوره پریود این است که شما نمی توانید در طول قاعدگی باردار شوید. در حالی که احتمال بارداری در روزهایی که پریود می‌شوید کمتر است، اما صفر نیستند.

در اینجا آنچه باید در مورد باروری و داشتن رابطه جنسی در پریود بدانید آمده است.

لقاح چگونه اتفاق می افتد؟

لقاح نیاز به ملاقات اسپرم با تخمک دارد. هنگامی که تخمدان یک تخمک را آزاد می کند، تخمک فقط بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده می ماند. اسپرم می تواند حدود ۳ روز زنده بماند.

سیکل قاعدگی معمولی ۲۸ روز است. روز اول شروع پریود شماست. تخمک گذاری معمولا در حدود روز ۱۴ اتفاق می افتد (اما ممکن است حدود روزهای ۱۲، ۱۳ یا ۱۴ باشد).

تخمک گذاری زمانی است که تخمدان یک تخمک را برای لقاح آزاد می کند. اگر اسپرم در رحم وجود داشته باشد، بارداری ممکن است رخ دهد.

تخمک گذاری می تواند بر اساس چرخه شما متفاوت باشد. برخی افراد سیکل طولانی تری در حدود ۳۵ روز بین قاعدگی دارند. تخمک گذاری در حدود روز ۲۱ اتفاق می افتد. کسانی که سیکل کوتاه تری ۲۱ روزه دارند حدود روز ۷ تخمک گذاری می کنند.

چگونه فردی می تواند در پریود باردار شود؟

به راحتی می توان خونریزی واژینال را با شروع پریود اشتباه گرفت. این امکان وجود دارد که در زمان تخمک گذاری زمانی که بیشترین باروری را دارید خونریزی کنید. این می تواند به راحتی با دوره پریود اشتباه گرفته شود. داشتن رابطه جنسی بدون مانع در این زمان به طور چشمگیری شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد.

به طور متوسط، چرخه تخمک گذاری چیزی بین ۲۸ تا ۳۰ روز است. این بدان معناست که اگر در حین پریود، رابطه جنسی داشته باشید، احتمالا تا چند روز بعد تخمک گذاری نخواهید داشت.

اما کسانی که سیکل کوتاه‌تری دارند، فاصله زمانی یکسانی بین قاعدگی و تخمک‌گذاری ندارند.

نکته دیگر این است که اسپرم می تواند تا ۷۲ ساعت پس از انزال زنده بماند. در پایان دوره قاعدگی، شانس باردار شدن شما افزایش می یابد.

اگر در مورد الگوهای تخمک گذاری خود کنجکاو هستید، می توانید روزهای بین پریودهای خود را پیگیری کنید. این شامل زمانی است که پریود خود را شروع می کنید و سپس زمانی که پریود خود را دوباره شروع می کنید.

در طی چند ماه می‌توانید الگویی را برای تعیین تقریباً زمان وقوع چرخه تخمک‌گذاری شناسایی کنید.

احتمال بارداری در دوره پریود

احتمال بارداری در دوره پریود چقدر است؟

احتمال باردار شدن می تواند در طول چرخه تخمک گذاری افزایش یا کاهش یابد. در حالی که چرخه ماهیانه افراد به طور متوسط ممکن است ۲۹ روز باشد، دیگران ممکن است چرخه ای داشته باشند که از ۲۰ تا ۴۰ روز یا بیشتر متغیر است.

احتمال بارداری ۱ تا ۲ روز پس از شروع پریود تقریباً صفر است. اما احتمال دوباره با گذشت هر روز متوالی افزایش می یابد، حتی اگر هنوز قاعدگی داشته باشید.

تقریباً در روز ۱۳ پس از شروع قاعدگی، احتمال بارداری حدود ۹٪ است.

در حالی که این درصد بارداری ممکن است کم باشد، به این معنی است که هرگز نمی توانید ۱۰۰٪ مطمئن باشید که در پریود باردار نخواهید شد.

اقدامات احتیاطی پیشگیری از بارداری

اگر می خواهید باردار شوید، داشتن رابطه جنسی در زمان قاعدگی به شما کمکی به باردار شدن نمی کند مگر اینکه سیکل قاعدگی شما کمتر از ۲۸ روز باشد. اما همیشه این امکان وجود دارد که شما باردار شوید.

اگر سعی نمی کنید باردار شوید، مهم است که هر بار از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید، مانند استفاده از کاندوم یا مصرف قرص های ضد بارداری.

قرص های ضد بارداری مانعی در برابر عفونت های مقاربتی مانند تبخال تناسلی ، سوزاک یا کلامیدیا ایجاد نمی کنند. برای محافظت از خود در برابر بیماری های مقاربتی، از یک روش مانع مانند کاندوم استفاده کنید.

جمع بندی

چرخه‌های تخمک‌گذاری می‌توانند متفاوت باشند، بنابراین از نظر آماری این امکان وجود دارد که شما در دوران قاعدگی باردار شوید. در حالی که احتمال بارداری در روزهای اولیه پریود شما کمتر است، احتمال بارداری در روزهای بعدی افزایش می یابد.

اگر می خواهید باردار شوید و بعد از یک سال یا بیشتر باردار نشدید، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند روش هایی را برای ردیابی تخمک گذاری شما توصیه کنند و همچنین شما را با متخصص ناباروری ارتباط دهند.

پزشک شما همچنین می‌تواند آزمایش‌ها و درمان‌هایی را ارائه دهد که به شما در افزایش شانس بارداری کمک می‌کند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *