منوی دسته بندی
اختلال نعوظ در مردان جوان ، علت و درمان آن چیست؟

اختلال نعوظ در مردان جوان ، علت و درمان آن چیست؟

اختلال نعوظ در مردان جوان

شیوع اختلال نعوظ در مردان جوان

دانشگاه ویسکانسین یک ارتباط تقریبی بین درصد مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف و متوسط و دهه زندگی آنها را گزارش می دهد. به عبارت دیگر، تقریباً ۵۰ درصد از مردان ۵۰ ساله و ۶۰ درصد از مردان در دهه ۶۰ خود دارای اختلال نعوظ خفیف هستند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ که در مجله پزشکی جنسی منتشر شد، نشان می‌دهد که اختلال نعوظ در بین مردان جوان‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد شایع‌تر است.

محققان دریافتند که اختلال نعوظ ۲۶ درصد از مردان بالغ زیر ۴۰ سال را تحت تأثیر قرار می دهد و تقریبا نیمی از این افراد اختلال شدید داشتند، در حالی که تنها ۴۰ درصد از مردان مسن تر مبتلا به اختلال نعوظ ، دچار اختلال شدید بودند.

محققان همچنین خاطرنشان کردند که مردان جوان مبتلا به اختلال بیشتر از مردان مسن تر مبتلا به اختلال احتمال سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر غیرقانونی را داشتند.

علل فیزیکی اختلال نعوظ

علل فیزیکی اختلال نعوظ

ممکن است در بحث اختلال با پزشک خود احساس ناراحتی کنید. با این حال، داشتن یک مکالمه صادقانه ارزش آن را دارد، زیرا مواجهه رودررو با مشکل می تواند به تشخیص و درمان مناسب منجر شود.

پزشک شما شرح حال کامل پزشکی و روانشناختی شما را درخواست خواهد کرد. آنها همچنین یک معاینه فیزیکی انجام می دهند و آزمایش های آزمایشگاهی خاصی از جمله آزمایش سطح تستوسترون را سفارش می دهند.

اختلال نعوظ چندین علت فیزیکی و روانی بالقوه دارد. در برخی موارد، این بیماری می تواند نشانه اولیه یک بیماری جدی باشد.

مشکلات قلبی

نعوظ و حفظ آن نیاز به گردش خون سالم دارد. گرفتگی عروق – وضعیتی که به عنوان آترواسکلروز شناخته می شود – یکی از دلایل احتمالی اختلال نعوظ است.

فشار خون بالا همچنین می تواند منجر به اختلال شود.

دیابت

اختلال می تواند نشانه دیابت باشد. این به این دلیل است که سطوح بالای گلوکز خون می تواند به رگ های خونی، از جمله رگ های خونی که مسئول خون رسانی به آلت تناسلی در حین نعوظ هستند، آسیب برساند.

چاقی

چاقی یک عامل خطر برای دیابت و فشار خون بالا است. برای مردان جوانی که اضافه وزن دارند، انجام اقداماتی برای کاهش وزن اضافی می تواند در کاهش خطر ابتلا به این بیماری مفید باشد.

اختلالات هورمونی

اختلالات هورمونی، مانند تستوسترون پایین در مردان ، ممکن است به اختلال کمک کنند. یکی دیگر از علل هورمونی احتمالی این بیماری ، افزایش تولید پرولاکتین، هورمونی است که توسط غده هیپوفیز تولید می شود.

علاوه بر این، بالا یا پایین بودن غیرطبیعی سطح هورمون تیروئید می تواند منجر به اختلال شود. مردان جوانی که از استروئیدها برای کمک به ساخت توده عضلانی استفاده می کنند در معرض خطر بیشتری هستند.

علل روانی اختلال نعوظ

احساس هیجان جنسی که منجر به نعوظ می شود در مغز شروع می شود. شرایطی مانند افسردگی و اضطراب می توانند در این روند اختلال ایجاد کنند. یکی از نشانه های اصلی افسردگی، کناره گیری از چیزهایی است که زمانی لذت می بردند، از جمله رابطه جنسی.

استرس مرتبط با شغل، پول و سایر رویدادهای زندگی نیز می تواند به بیماری کمک کند. مشکلات روابط مانند ارتباط ضعیف با شریک زندگی نیز می تواند باعث اختلال در عملکرد جنسی در مردان و زنان شود.

سوء مصرف مواد یکی دیگر از علل شایع اختلال نعوظ در مردان جوان است.

درمان اختلال نعوظ در مردان جوان

درمان اختلال نعوظ در مردان جوان

درمان علت اختلال ممکن است به حل مشکل کمک کند. تغییرات سبک زندگی و درمان های طبیعی می تواند برای برخی از مردان تفاوت های مثبتی ایجاد کند. دیگران از موارد زیر سود می برند:

 • داروها
 • مشاوره
 • سایر درمان ها

طبق دستورالعمل های اخیر منتشر شده توسط انجمن اورولوژی آمریکا ، گروه های خاصی از مردان ممکن است برای کمک به شکل دادن به برنامه های درمانی خود به آزمایش و ارزیابی تخصصی نیاز داشته باشند. این گروه ها شامل مردان جوان و مردان در هر سنی با سابقه خانوادگی قوی بیماری قلبی هستند.

نادیده گرفتن اختلال نعوظ توصیه نمی شود، به خصوص به این دلیل که می تواند نشانه ای از سایر مشکلات سلامتی باشد.

تغییر سبک زندگی سالم

خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، ورزش بیشتر و کاهش وزن اضافی ممکن است به حداقل رساندن مشکلات ناشی از اختلال کمک کند. ترک سیگار و کاهش مصرف الکل نه تنها برای سلامت کلی شما مفید است، بلکه ممکن است به طور خاص به اختلال نعوظ نیز کمک کند.

اگر داروهای طبیعی مانند گیاهان دارویی را مد نظر دارید، قبل از امتحان با پزشک خود صحبت کنید.

ارتباط با همسرتان نیز ضروری است. اضطراب عملکرد می تواند سایر علل بیماری را تحت تأثیر قرار دهد و حتی آن را بدتر کند.

یک درمانگر یا سایر متخصصان سلامت روان ممکن است بتواند به شما کمک کند. به عنوان مثال، درمان افسردگی ممکن است به رفع بیماری کمک کند و مزایای بیشتری را نیز به همراه داشته باشد.

داروهای خوراکی

مهارکننده های خوراکی فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) داروهای تجویزی هستند که می توانند به درمان اختلال نعوظ کمک کنند. این داروها قبل از در نظر گرفتن درمان های تهاجمی تر توصیه می شوند.

PDE5 آنزیمی است که می تواند با عملکرد اکسید نیتریک (NO) تداخل داشته باشد. NO به باز کردن رگ های خونی آلت تناسلی برای افزایش جریان خون و ایجاد نعوظ کمک می کند.

در حال حاضر چهار مهارکننده PDE5 در بازار وجود دارد:

 • آوانافیل (Stendra)
 • سیلدنافیل (ویاگرا)
 • تادالافیل (سیالیس)
 • واردنافیل (استاکسین، لویترا)

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • گرگرفتگی
 • بینایی تغییر می کند
 • ناراحتی معده

فقط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز می تواند داروی خوراکی را برای اختلال تجویز کند. می توانید با پزشک خود صحبت کنید که می توانند داروهای اختلال نعوظ را تجویز کنند.

تزریق داخل حفره ای

آلپروستادیل (Caverject، Edex) محلولی است که ۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از رابطه جنسی به قاعده آلت تناسلی تزریق می شود. می توان آن را تا سه بار در هفته استفاده کرد. با این حال، شما باید حداقل ۲۴ ساعت بین تزریق صبر کنید.

معمولاً تریمیکس (آلپروستادیل، فنتولامین و پاپاورین) تجویز می شود و ممکن است موثرتر از آلپروستادیل به تنهایی باشد.

عوارض جانبی ممکن است شامل درد و سوزش در ناحیه تناسلی و همچنین درد و جای زخم در محل تزریق باشد.

شیاف داخل مجرای ادرار

آلپروستادیل به عنوان شیاف برای اختلال نعوظ نیز موجود است که باید ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از فعالیت جنسی استفاده شود. از استفاده بیش از دو بار در یک دوره ۲۴ ساعته خودداری کنید.

عوارض جانبی ممکن است شامل درد و سوزش در ناحیه تناسلی باشد.

تستوسترون

مردانی که اختلال آنها نتیجه تستوسترون پایین است ممکن است تحت درمان با تستوسترون قرار گیرند. تستوسترون به اشکال مختلف موجود است، از جمله:

 • ژل ها
 • تکه ها
 • قرص های خوراکی
  محلول های تزریقی

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دستگاه های انقباض خلاء

اگر داروها کاملاً موفق نباشند، ممکن است گزینه های درمانی دیگری در نظر گرفته شوند. دستگاه های انقباض خلاء عموماً ایمن و مؤثر هستند.

درمان شامل قرار دادن یک سیلندر روی آلت تناسلی است. در داخل سیلندر خلاء ایجاد می شود. این منجر به نعوظ می شود. یک نوار در اطراف پایه آلت تناسلی قرار می گیرد تا نعوظ حفظ شود و سیلندر برداشته می شود. باند باید بعد از حدود ۳۰ دقیقه برداشته شود.

عمل جراحی

آخرین راه حل برای مردان مبتلا به اختلال ، کاشت پروتز آلت تناسلی است.

مدل های ساده به آلت تناسلی اجازه می دهد تا برای ادرار کردن به سمت پایین و برای مقاربت به سمت بالا خم شود. ایمپلنت های پیشرفته تر به مایع اجازه می دهند ایمپلنت را پر کرده و نعوظ را تشکیل دهند.

این عمل مانند هر جراحی خطراتی دارد و بایستی تنها پس از شکست سایر استراتژی ها در نظر گرفته شود.

جراحی عروق، یک درمان نادر اختلال که هدف آن بهبود جریان خون در آلت تناسلی است، یکی دیگر از گزینه های جراحی است.

مشاوره پزشکی اختلال نعوظ

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم؟

برای مردان جوان غیرمعمول نیست که هر از گاهی در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن مشکل داشته باشند. افزایش استرس، تغییرات سبک زندگی، و تغییرات قابل توجه در رژیم غذایی می تواند به مشکلات نعوظ کمک کند – حتی در افراد جوان.

با این حال، اگر در اکثر تماس‌های جنسی خود در طی چند هفته این مشکلات را تجربه می‌کنید، ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل اساسی سلامتی بزرگ‌تر باشد و بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

اورولوژیست می‌تواند مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را برای رد سایر عوامل مؤثر انجام دهد، نگرانی‌های شما را مورد بحث قرار دهد و تغییرات اخیر در روال روزانه‌تان را که ممکن است عامل آن نیز باشد، بررسی کند. مهم است به خاطر داشته باشید که اگرچه این بیماری ممکن است نسبتاً رایج باشد، اما مرحله اجتناب ناپذیری از پیری نیست، به ویژه برای مردان جوان.

صحبت در مورد تجربیات خود با پزشک یک راه خوب برای نه تنها شروع درمان های اختلال است، بلکه می تواند به طور بالقوه برخی از بیماری های قلبی عروقی زمینه ای را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگتر نیز تشخیص دهد.

سوالات متداول در مورد اختلال نعوظ در مردان جوان

اختلال نعوظ در مردان زیر ۴۰ سال چقدر شایع است؟

برخی از تحقیقات نشان می دهد که حدود ۲۶ درصد از مردان زیر ۴۰ سال دارای اختلال نعوظ هستند. توجه به این نکته مهم است که بسیاری از این افراد سیگار می‌کشند یا از مواد غیرقانونی استفاده می‌کنند.

مطالعه دیگری نشان داد که در مردان سالم و تناسب اندام زیر ۴۰ سال، تنها ۱۴ درصد از آنها از اختلال نعوظ شکایت دارند.

چه داروهای طبیعی در اختلال نعوظ مردان جوان موثر است؟

درمان‌های طبیعی بسیاری برای اختلال نعوظ وجود دارد که ممکن است پزشک شما توصیه کند، و بیشتر آنها شامل تغییر سبک زندگی است. این تغییرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ایجاد تغییرات در رژیم غذایی
 • بهبود کیفیت خواب
 • شرکت در جلسات درمانی
 • کاهش مصرف الکل و مواد مخدر
 • کاهش استرس
 • ورزش کردن

آیا مردان جوان می توانند اختلال نعوظ را معکوس کنند؟

در بسیاری از موارد – بله، اختلال نعوظ را می توان در افراد جوان معکوس کرد. هر زمان که یک فرد جوان در نعوظ یا حفظ نعوظ خود برای تمام یک تماس جنسی مشکل داشته باشد، دلایل ممکن است شامل تغییر سبک زندگی ناگهانی یا تغییر دیگری در روال روزانه او باشد.

در این شرایط، توجه به سطح استرس خود، اطمینان از مراقبت از خواب و نیازهای تغذیه ای خود و صحبت با پزشک در مورد درمان های اختلال می تواند منجر به از بین رفتن علائم شما در طول زمان شود.

با این حال، اگر مشکل اختلال نعوظ شما به یک مشکل بزرگتر سلامتی یا قلبی عروقی مرتبط باشد، ممکن است به راحتی قابل برگشت نباشد. این مسائل ممکن است در ابتدا چندان آشکار نباشد و این بیماری می تواند تنها یکی از علائم هشدار دهنده اولیه باشد. به همین دلیل است که اگر علائم مربوط به بیماری را در طی چند هفته تجربه کردید، بدون توجه به سن، توصیه می شود با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت مصرف طولانی مدت ویاگرا می توانید به آن وابسته شوید؟

داروی ویاگرا از نظر فیزیکی اعتیادآور نیست. با این حال، در صورت عدم استفاده از این داروها در شرایط مناسب و تحت راهنمایی یک متخصص مراقبت های بهداشتی، ممکن است از نظر روانی به این داروها وابسته شوید. مانند بسیاری از داروهای تجویزی، بیش از دوز توصیه شده یا مصرف دارو به دفعات بیشتر از مقدار تجویز شده می تواند باعث عوارض جانبی یا عوارض سلامتی شود که معمولاً در صورت استفاده طبق تجویز رخ نمی دهد.

یک تحقیق در سال ۲۰۰۲ یک مورد مرگبار از مصرف بیش از حد ویاگرا را مورد بحث قرار داد که در آن نتایج کالبد شکافی غلظت دارو را در خون بیش از چهار برابر سطح توصیه شده نشان داد. بنابراین، در حالی که وابستگی و مصرف بیش از حد در صورت تجویز به طور واقعی امکان پذیر نیست، مصرف بیش از حد می تواند عواقب بسیار شدیدی داشته باشد.

جمع بندی

اختلال نعوظ می تواند موضوعی ناراحت کننده برای بحث باشد، به خصوص برای مردان جوان. با این حال، شایان ذکر است که شما تنها نیستید و کمک در دسترس است. میلیون‌ها مرد دیگر نیز با همین مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و یک بیماری قابل درمان است.

جستجو و بررسی برای درمان اختلال نعوظ مهم است زیرا ممکن است نشانه ای از مشکلات سلامتی دیگر باشد. پرداختن مستقیم به این عارضه با پزشک می‌تواند به نتایج سریع‌تر و رضایت‌بخش‌تر منجر شود.

 

برگرفته از: Erectile Dysfunction (ED) in Young Men

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *