منوی دسته بندی
اختلال نعوظ ناشی از مصرف دارو

اختلال نعوظ ناشی از مصرف دارو

اختلال نعوظ ناشی از مصرف دارو

اختلال نعوظ که قبلاً به عنوان ناتوانی جنسی شناخته می شد، وضعیتی است که ۵۲٪ از مردان بین ۴۰ تا ۷۰ سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این به شدت با افزایش سن و عوامل خطر مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت، چاقی، کلسترول بالا و هیپوگنادیسم (تستوسترون پایین) مرتبط است.

از جمله عواملی که مردم گاهی نادیده می گیرند، درمان و داروهای زیادی است که می توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر توانایی فرد برای دستیابی یا حفظ نعوظ تأثیر بگذارند.

این مقاله داروهای تجویزی ، بدون نسخه ، تفریحی و سایر داروهایی را که می‌توانند باعث اختلال نعوظ شوند یا به آن کمک کنند، بررسی می‌کند.

اختلال نعوظ

داروهای تجویزی

پنج دسته از داروهای تجویزی وجود دارد که دارای پتانسیل افزایش یافتناختلال نعوظ هستند، چه به تنهایی یا در ترکیب با سایر عوامل خطر مانند افزایش سن یا دیابت.

داروهای ضد افسردگی و سایر داروهای روانپزشکی

عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی و سایر داروهای روانپزشکی به خوبی شناخته شده است.

با تغییر سطح هورمون “احساس خوب” سروتونین، داروهای ضد افسردگی می توانند باعث عدم تعادل سایر هورمون هایی شوند که عملکرد جنسی را تنظیم می کنند. اینها شامل تستوسترون است که بر برانگیختگی جنسی و توانایی دستیابی به نعوظ تأثیر می گذارد و دوپامین که در ارگاسم نقش دارد. انواع دیگر داروهای روانپزشکی می توانند باعث مشکلات نعوظ شوند، از جمله داروهای ضد اضطراب و ضد روان پریشی.

داروهای فشار خون بالا

اختلال نعوظ در افراد مبتلا به فشار خون بالا می تواند یک وضعیت هشداردهنده باشد. فشار خون بالا می تواند با سخت شدن و باریک شدن شریان ها منجر به اختلال نعوظ شود و جریان خون به آلت تناسلی را محدود کند. اما درمان آن با داروهای ضد فشار خون می تواند با کاهش فشار خون و حجم خون ورودی به آلت تناسلی بر نعوظ تأثیر بگذارد.

دسته‌های مختلفی از داروها برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شوند، از جمله مهارکننده‌های ACE، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین ، مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های کانال کلسیم و دیورتیک‌ها.

اختلال نعوظ مرتبط با دارو

شیمی درمانی و عوامل هورمونی

داروهای شیمی درمانی و سایر عوامل ضد سرطانی وجود دارند که می توانند باعث اختلال نعوظ شوند.

اینها شامل داروهای هورمونی است که برای کند کردن پیشرفت سرطان پروستات استفاده می شود. این داروها دارای اثرات ضد آندروژنی هستند، به این معنی که عملکرد تستوسترون را مسدود می کنند یا باعث کاهش تستوسترون می شوند. در حالی که این می تواند رشد تومور سرطانی را کند نماید، می تواند منجر به از دست دادن عملکرد نعوظ و باروری شود.

داروهای افیونی

اپیوئیدها داروهای مخدر قوی هستند که برای درمان درد استفاده می شوند. یکی از عوارض جانبی رایج داروهای مخدر اختلال نعوظ است. این زمانی ایجاد می شود که دارو سیگنال های بین بیضه ها (بیضه ها)، غده هیپوفیز و هیپوتالاموس مغز را مختل کند. انسداد ارتباط می تواند منجر به کاهش شدید تستوسترون و افزایش خطر مشکلات نعوظ یا کاهش باروری شود.

داروهای بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون با داروهایی به نام آنتی کولینرژیک‌ها درمان می‌شود که مواد شیمیایی استیل کولین و آگونیست‌های دوپامین را که اثرات دوپامین را افزایش می‌دهند، مسدود می‌کنند. تصور می شود که پارکینسون ناشی از عدم تعادل استیل کولین و دوپامین است.

با تغییر عملکرد این انتقال دهنده های عصبی، اعصاب تحریک کننده در آلت تناسلی ممکن است مختل شوند. در عین حال، کمبود استیل کولین می تواند از گشاد شدن رگ های خونی جلوگیری کند و نعوظ را دشوار کند.

داروهای بدون نسخه

چندین داروی بدون نسخه می توانند باعث اختلال نعوظ شوند یا به آن کمک کنند. مهمترین آنها آنتی هیستامین ها هستند.

اینها نه تنها شامل آنتی هیستامین هایی هستند که به طور خاص برای درمان آلرژی استفاده می شوند، بلکه آنهایی که به عنوان مسدود کننده های H2 طبقه بندی می شوند که به عنوان آنتی اسیدها عمل می کنند. آنتی هیستامین ها از عملکرد هیستامین جلوگیری می کنند، یک ماده شیمیایی در بدن که هم در واکنش های آلرژیک و هم در تنظیم اسید معده نقش دارد.

چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که هیستامین همچنین به شل شدن ماهیچه های صاف کمک می کند و به رگ های خونی آلت تناسلی اجازه می دهد تا آب شوند. استفاده بیش از حد از آنتی هیستامین ها ممکن است منجر به مشکلات نعوظ شود، به ویژه در افرادی که سایر عوامل خطر برای اختلال نعوظ دارند.

علاوه بر آنتی هیستامین های بدون نسخه ، آنتی هیستامین های تجویزی مانند فنرگان (پرومتازین) و ویستاریل (هیدروکسیزین) نیز با اختلال نعوظ مرتبط هستند.

سودافد و اختلال نعوظ

داروی ضد احتقان سودافد نیز می‌تواند با افزایش سطح آدرنالین در خون و باعث اختلال نعوظ شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، رگ‌های خونی به جای گشاد شدن منقبض (باریک) می‌شوند و پر شدن آلت تناسلی با خون را سخت‌تر می‌کنند.

اختلال نعوظ ناشی از داروها

مواد مخدر تفریحی

داروهای تفریحی، چه قانونی و چه غیرقانونی، می توانند به طرق مختلف باعث اختلال نعوظ شوند. برخی سیگنال‌های ورودی و خروجی مغز را مختل می‌کنند که نعوظ را تسهیل می‌کنند. برخی دیگر بر فشار خون تأثیر می گذارند یا باعث باریک شدن رگ های خونی می شوند که هر دو ، جریان خون به آلت تناسلی را محدود می کنند.

سایر داروها

مؤسسه ملی بهداشت سایر داروهای رایج و غیر معمول مرتبط با اختلال نعوظ را فهرست می کند. اینها شامل داروهای تجویزی و مکمل های خاصی است که در صورت مصرف بیش از حد می توانند سطح تستوسترون را کاهش دهند.

جمع بندی

طیف گسترده ای از داروها می توانند خطر ابتلا به اختلال نعوظ را افزایش دهند. در بین داروهای تجویزی، داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب، ضد روان پریشی، مواد افیونی، داروهای فشار خون، داروهای بیماری پارکینسون، عوامل شیمی درمانی و داروهای هورمونی ممکن است منجر به اختلال نعوظ شود.

داروهای بدون نسخه مرتبط با اختلال نعوظ شامل آنتی هیستامین ها، مسدود کننده های H2 و سودافد هستند. داروهای تفریحی که ممکن است خطر اختلال را افزایش دهند عبارتند از الکل، آمفتامین ها، باربیتورات ها، کوکائین، هروئین، ماری جوانا و نیکوتین.

اگرچه اختلال نعوظ چیزی است که ممکن است با افزایش سن با آن مواجه شوید، لزوماً نباید آن را «یکی از مواردی» بدانید که کنترلی روی آن ندارید. قبل از شروع به خرید داروهای اختلال نعوظ مانند ویاگرا یا سیالیس، با پزشک یا متخصص اورولوژی صحبت کنید تا دلایل احتمالی را مشخص کند. ممکن است موارد بیشتر و مهمتر از آنچه فکر می کنید وجود داشته باشد.

در برخی موارد، مواردی مانند کاهش وزن، ورزش، ترک سیگار یا روان درمانی می توانند علل زمینه ای اختلال را درمان کنند. یا ممکن است متوجه شوید که داروهای خاصی مشکل هستند. این امر مخصوصاً اگر جوانتر هستید و در معرض خطر کلی کمتر برای اختلال نعوظ هستید، صادق است.

متناوبا، ممکن است متوجه شوید که یک وضعیت سلامتی تشخیص داده نشده دارید که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

با اتخاذ یک رویکرد سنجیده و کار با یک متخصص، ممکن است متوجه شوید که اختلال نعوظ یکی از مواردی است که می توانید به آن رسیدگی کنید و در خیلی از موارد آن را حل کنید.

 

برگرفته از: Drugs That Cause Erectile Dysfunction

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *