منوی دسته بندی
ارتباط بین روی (زینک) و اختلال نعوظ

ارتباط بین روی (زینک) و اختلال نعوظ

ارتباط بین روی و اختلال نعوظ

ارتباط بین روی و اختلال نعوظ چیست؟

اختلال نعوظ یکی از شایع ترین مشکلات جنسی است که مردان با آن دست و پنجه نرم می کنند. دلایل مختلفی برای اختلال نعوظ وجود دارد که از کمبود مواد مغذی تا افسردگی بالینی را شامل می شود. مهم است که با یک متخصص اورولوژی در مورد اختلال نعوظ صحبت کنید تا قبل از بررسی گزینه های درمانی، علت مشکل را مشخص کنید. گفته می شود، در سال های اخیر مشخص شده است که اختلال نعوظ یکی از علائم کمبود روی است.

سطوح پایین روی می تواند علت انواع مشکلات مرتبط با سلامتی باشد. روی یک ماده معدنی کلیدی است که سلول ها از آن برای متابولیسم مواد مغذی استفاده می کنند. عملکرد سیستم ایمنی، تولید DNA و پروتئین و تقسیم سلولی همگی با سطح روی در بدن مرتبط هستند. روی همچنین بدن مردان را قادر به تولید تستوسترون می کند. به همین دلیل، سطح روی شما ممکن است بر اختلال نعوظ تأثیر بگذارد.

با وجود اهمیت آن، بسیاری از بزرگسالان روی کافی دریافت نمی کنند.

مواد غذایی حاوی روی

کمبود روی

روی یا زینک یک عنصر فلزی کمیاب است که به طور طبیعی در زمین وجود دارد. برخی از سبزیجات، گوشت ها و غذاهای دریایی دارای محتوای روی بیشتری نسبت به سایرین هستند. این امر به دست آوردن روی از طریق رژیم غذایی متنوع را نسبتاً آسان می کند. کمبود شدید روی در ایالات متحده نادر است، زیرا اکثر مردم مقداری روی را از طریق غذاهایی که می خورند دریافت می کنند. با این حال، زمانی که سطح روی به زیر آستانه توصیه شده کاهش می یابد، مشکلات شروع می شود.

علایم کمبود روی

برخی از عوارض جانبی کمبود زینک عبارتند از:

  • رشد آهسته در کودکان
  • مشکل در مبارزه با بیماری ها
  • کاهش وزن
  • کمبود اشتها

در صورت عدم توجه، کمبود روی می تواند منجر به ریزش مو، ضایعات چشمی و پوستی و تاخیر در بهبود زخم و موارد دیگر شود. کمبود روی یک عامل شناخته شده در موارد هیپوگنادیسم و اختلال نعوظ است.

عوامل خطر برای کمبود روی

گروه خاصی از مردم بیشتر احتمال دارد سطح روی پایین داشته باشند. شرایطی که می توانند باعث افزایش خطر کمبود روی شوند عبارتند از:

  • بیماری های گوارشی
  • اختلالات اشتها
  • یک رژیم غذایی کاملا گیاهی یا کم پروتئین

مصرف زیاد الکل می تواند منجر به کمبود روی شود. برخی از داروها می توانند سطح روی را کاهش دهند. اینها شامل مهارکننده‌های ACE، دیورتیک‌های تیازیدی و کاهش‌دهنده‌های اسید معده مانند پریلوسک می‌شوند.

کمبود روی و اختلال نعوظ

یک مطالعه در سال ۱۹۹۶ نشان داد که رابطه بسیار واضحی بین سطح زینک و تستوسترون وجود دارد. مردان جوان با رژیم غذایی حاوی مقدار بسیار کمی روی تغذیه گردیدند به طوری که دچار کمبود روی شدند. سطح تستوسترون اندازه گیری شد و کاهش قابل توجهی (تقریبا ۷۵ درصد) پس از ۲۰ هفته رژیم غذایی کمبود روی مشاهده شد.

این مطالعه همچنین مکمل روی را در مردان مسن بررسی کرد. محققان نشان دادند که با افزایش مصرف روی، سطح تستوسترون در جمعیت سالمندان تقریباً دو برابر شد. این شواهد بسیار قوی است که نشان می دهد روی بر تولید تستوسترون تأثیر می گذارد.

در سال ۲۰۰۹، تحقیقات حیوانی برای آزمایش مجدد رابطه بین روی و عملکرد جنسی انجام شد. نشان داده شد که موش هایی که با ۵ میلی گرم مکمل روی در روز تحت درمان قرار گرفتند، عملکرد جنسی بهتری داشتند. این مطالعه خاص به این نتیجه رسید که در مردان، روی تأثیر مثبتی بر برانگیختگی و حفظ نعوظ دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که حس بویایی ممکن است در واقع برای میل جنسی مهم باشد، به خصوص در مردان جوان. این بدان معناست که کمبود روی، که می تواند حس بویایی را کاهش دهد، ممکن است میل جنسی را نیز کاهش دهد. روی نه تنها بر سطح تستوسترون تأثیر می گذارد، بلکه ممکن است باعث از دست دادن توانایی تشخیص مواد شیمیایی ظریفی شود که برانگیختگی را تحریک می کنند.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ

اکثر مردانی که اختلال نعوظ دارند لزوماً سطح تستوسترون غیرطبیعی ندارند. بیماری قلبی، دیابت، شرایط سیستم عصبی، صدمات و استرس بیشتر باعث ایجاد اختلال می شوند. اما هیپوگنادیسم یا تستوسترون پایین در مردان می تواند باعث اختلال نعوظ در برخی از مردان شود. این دو مشکل را می توان به کمبود روی مرتبط کرد.

سطح تستوسترون به طور طبیعی با افزایش سن مردان کاهش می یابد و برخی داروها می توانند بر سطح تستوسترون تأثیر بگذارند. پرکاری یا کم کاری تیروئید می تواند بر تستوسترون و کاهش میل جنسی تأثیر بگذارد. و روی می تواند تأثیر چشمگیری بر سطح تستوسترون در افراد مبتلا به کمبود روی داشته باشد.

مصرف زینک به صورت مکمل تنها یکی از درمان‌های بسیار برای کسانی است که به دنبال کمک برای اختلال نعوظ هستند. بسیاری از مردان از مکمل ها برای جایگزینی داروهای تجویزی مانند ویاگرا و سیالیس یا افزایش اثربخشی این داروها استفاده می کنند. برخی از مکمل های طبیعی دیگر با هدف تسکین علائم اختلال نعوظ عبارتند از جینسنگ قرمز کره ای، ال-آرژنین، کارنیتین و DHEA.

زینک درمانی به یک دلیل مهم کمی متفاوت از این مکمل های دیگر است. درمان‌های روی ممکن است سطح طبیعی تستوسترون بدن را بهبود بخشد، مشروط بر اینکه بیمار کمبود روی داشته باشد. مطالعات هنوز برای ارائه شواهد قطعی در مورد اثربخشی مکمل های طبیعی برای تسکین علائم اختلال نعوظ در حال انجام است.

مکمل های روی

برای یک مرد بالغ، ۱۱ میلی گرم روی در روز مقدار ایده آلی برای مصرف در نظر گرفته می شود. زنان باید مصرف روی خود را به ۸ میلی گرم در روز محدود کنند.

یک رژیم غذایی با پروتئین بالا معمولا حاوی روی کافی است. گوشت هایی مانند گوشت گاو، گوشت گوشفند و بره و مرغ همگی منابع خوبی از روی هستند. آجیل، غلات کامل، حبوبات و مخمر نیز حاوی روی هستند.

مکمل های روی در مولتی ویتامین ها یا به صورت گلوکونات روی، سولفات روی یا استات روی موجود هستند. اوروتات روی، روی است که به اسید تقطیر شده است و در دسترس ترین شکل روی برای بدن انسان در نظر گرفته می شود.

عوارض مصرف بیش از حد روی

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، مصرف سطوح زینک بیش از مقدار توصیه شده در رژیم غذایی منجر به اسهال، استفراغ و گرفتگی معده می شود. حداکثر مقدار توصیه شده مصرف روزانه روی ۴۰ میلی گرم در روز است. علائم مصرف بیش از حد روی شامل حالت تهوع و سردرد است. اگر دلیلی برای شک دارید که روی بیش از حد مصرف کرده اید، با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید.

بدن انسان در هر زمان فقط ۲ یا ۳ گرم روی دارد. روی در سراسر بدن در اندام ها، خون و استخوان ها توزیع می شود. تشخیص کمبود روی ممکن است دشوار باشد. در حالی که سطح پایین روی خون نشان دهنده کمبود است، سطح طبیعی خون لزوماً نشان دهنده عدم وجود کمبود نیست. و معاینه مو از نظر روی یا آزمایش طعم روی (ZTT) نیز ممکن است برای شواهد حمایتی در تشخیص کمبود روی استفاده شود.

توجه به این نکته مهم است که سطوح بالای روی می تواند مس موجود در بدن را کاهش دهد و بر سطح آهن تأثیر بگذارد. سطوح بالای روی نیز می تواند با انواع مختلف داروها تداخل داشته باشد. اگرچه تخمین زده می‌شود که مصرف روزانه ۴۰ میلی‌گرم مکمل روی برای مردان بی‌خطر است، اما هیچ تحقیق طولانی‌مدتی در مورد اثراتی که این عمل می‌تواند داشته باشد وجود ندارد.

جمع بندی

روی در سراسر بدن پخش می شود، بنابراین آزمایش آن از طریق آزمایش خون دشوار است. اگر مشکل اختلال نعوظ دارید یا مشکوک هستید که ممکن است کمبود روی داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید. یک متخصص پزشکی می تواند سطح تستوسترون شما را بررسی کند و تعیین کند که آیا استفاده از مکمل های روی برای درمان اختلال نعوظ شما یک اقدام مناسب است یا خیر.

 

برگرفته از: The Link Between Zinc and Erectile Dysfunction

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *