منوی دسته بندی
تغییر سبک زندگی اولین گام برای حفظ قدرت باروری

تغییر سبک زندگی اولین گام برای حفظ قدرت باروری

تغییر سبک زندگی اولین گام برای حفظ قدرت باروری

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: امروزه به اثبات رسیده است که عواملی چون تغذیه نامناسب، چاقی، مصرف دخانیات و افزایش سطح استرس روی قدرت باروری تاثیر منفی می گذارند بنابراین نخستین گام برای حفظ قدرت باروری،حرکت در جهت تغییر و بهبود سبک زندگی است.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پژوهشگاه ابن سینا، دکتر سمیه کاظم نژاد اظهار داشت: روش های حفظ باروری در ۲ سطح قابل بررسی هستند، نخست سطح عام است که به اقداماتی همچون توجه به سبک زندگی برمی گردد، اقداماتی که عموم مردم جهت حفظ باروری باید انجام دهند.
وی افزود: گام بعدی حفظ باروری در افرادی است که در اثر بیماری یا افزایش سن ممکن است قدرت باروری آن ها کاهش یابد که دربرگیرنده یک سری تکنیک های انجمادی است که از تکنیک انجماد گامت تا انجماد بافت تولید مثلی بسته به اینکه زن یا مرد، متاهل یا مجرد، بالغ یا نابالغ باشند، متفاوت است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا در خصوص استفاده از تکنیک های انجمادی برای زنان، گفت: نخستین گام جهت استفاده از تکنیک های انجمادی برای حفظ باروری، انجماد تخمک در سنین جوانی است که سبب می شود تا زنان در آینده بتوانند از تخمک های جوانتر جهت باروری استفاده کنند.

یکی دیگر از تکنیک ها نیز انجماد جنین است یعنی با استفاده از روش های تحریک تخمک گذاری، تخمک ها گرفته می شود و لقاح اسپرم به داخل تخمک انجام شده و جنین هایی که در آزمایشگاه تشکیل می شوند، منجمد شده و برای زوجین مورد استفاده قرار می گیرد تا حفظ باروری انجام شود که البته در صورتی که خانم متاهل باشد، ترجیح ما به جای انجماد تخمک، انجماد جنین است تا در آینده بتوانند پاسخ بهتری دریافت کنند.

کاظم نژاد در تشریح چگونگی انجماد تخمک، جنین و بافت تخمدان به منظور حفظ باروری عنوان کرد: پس از انجام سونوگرافی، آزمایشات هورمونی لازم و دیگر فاکتورهای مورد نیاز، در صورتی که با نظر متخصصین زنان این افراد شرایط لازم را برای انجماد تخمک داشتند، بر اساس پروتکل موجود مدتی از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده کرده، پس از آن در اتاق عمل و با عمل پانکچر از آن ها فولیکول گرفته می شود و در آزمایشگاه جنین شناسی تخمک ها از نظر بلوغ و کیفیت مورد بررسی قرار می گیرند.

این جنین شناس خاطرنشان کرد: به طور متوسط حدود ۱۰ سال زمان برای نگهداری جنین و تخمک در حالت انجماد پیشنهاد می شود که ممکن است بسته به قوانین و پروتکل های هر مرکز درمانی کمی متفاوت باشد.
کاظم نژاد با اشاره به این آمار که در حدود ۵ هزار کودک از تخمک منجمد شده و حدود ۳۰۰ هزار کودک به طور میانگین از جنین منجمد تولید شده اند، تاکید کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته هیچگونه نقص ژنتیکی و کروموزومی در بچه های متولد شده از جنین های منجمد شده نسبت به جنین های تازه، مشاهده و گزارش نشده است.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *