منوی دسته بندی
جراحی تغییر جنسیت چیست؟

جراحی تغییر جنسیت چیست؟

عمل جراحی تغییر جنسیت

از جراحی تغییر جنسیت چه انتظاری داریم؟

برای برخی و نه همه افراد ترنسجندر، جراحی تغییر شکل دستگاه تناسلی بخش مهم و تایید کننده فرآیند گذار از یک جنس به جنس دیگر است. این تغییرات می تواند به کاهش احساس نارسایی در جنسیت جدید کمک کند، بدن شما را با حس درونی جنسیت جدیدتان هماهنگ کند و به راحتی در جهان بر اساس جنسیت خود حرکت و تعامل کنید. در طول سال ها، نام این جراحی ها تغییر کرده است. امروزه بسیاری از افراد تراجنسیتی ترجیح می دهند از اصطلاح “جراحی تایید جنسیت” استفاده کنند، زیرا وقتی چیزی مانند “تغییر جنسیت” می گوییم، به این معنی است که جنسیت فرد در هنگام جراحی تغییر می کند.

همانطور که بسیاری از ترنس ها اشاره کرده اند، جراحی جنسیت فرد را تغییر نمی دهد، بلکه بدنی را که در آن جنسیت را تجربه می کند تغییر می دهد.

در ادامه این مقاله، انواع جراحی های موجود برای افراد تراجنسیتی را بررسی می کنیم.

جراحی بالا تنه برای افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است.

در طول بلوغ، اکثر افرادی که در بدو تولد زن تعیین شده اند (AFAB) بافت سینه یا قفسه سینه بدست می آورند. جراحی بالاتنه روشی برای برداشتن بافت قفسه سینه و بازسازی قفسه سینه برای داشتن ظاهری مردانه تر است. سه گزینه اصلی جراحی برای افراد AFAB وجود دارد:

برش دبل

برش دبل

با روش دبل، برش هایی در بالا و پایین عضله سینه ای ایجاد می شود و بافت قفسه سینه برداشته می شود. با مشاهده برش پایینی، پوست به سمت پایین کشیده شده و دوباره وصل می شود. نوک سینه ها نیز برداشته می شوند و برای ایجاد پیوندی که ظاهری مانند نوک پستان دارد استفاده می شود. این روش به طور کلی منجر به کاهش حس نوک پستان می شود.

با روش های Inverted-T و Buttonhole برش هایی در اطراف نوک سینه ها ایجاد می شود. این به آنها اجازه می دهد دست نخورده باقی بمانند و حس خود را حفظ کنند.

این روش ممکن است برای افرادی که سینه های متوسط تا بزرگ دارند بهترین عملکرد را داشته باشد.

پری ارئولار

جراحی پری ارئولار و سوراخ کلید شکل (لاپاروسکوپی)

با روش پری آرئول، یک برش در اطراف آرئول و یک برش دایره ای بزرگتر در اطراف آن ایجاد می شود. بافت پستان و حلقه پوست بین دو برش برداشته می شود. سپس پوست در اطراف نوک پستان کشیده می شود – مانند یک بند کشی – و دوباره وصل می شود. این باعث می شود که نوک پستان دست نخورده باقی بماند.

با روش سوراخ کلید (لاپاروسکوپی)، تنها یک برش وجود دارد. زیر نوک پستان می رود و اجازه می دهد بافت قفسه سینه از آنجا برداشته شود.

این روش‌ها ممکن است برای افرادی که سینه‌های کوچک‌تری دارند بهترین عملکرد را داشته باشند.

جراحی پایین تنه برای افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است

افراد AFAB در بیشتر موارد با واژن و کلیتوریس (چوچول) به دنیا آمدند. اگرچه استفاده از تستوسترون اندازه کلیتوریس را افزایش می دهد، برخی از افراد ترانس مردانه ممکن است بخواهند نوعی جراحی پایین بدن را انجام دهند که در آن اندام تناسلی برای ایجاد فالوس (آلت تناسلی مردانه) بازسازی می شود.

ممکن است ایمپلنت های بیضه اضافه شوند، مجرای ادرار ممکن است به داخل فالوس جدید هدایت شود و واژن و سایر اندام های تولید مثلی برداشته شوند.

گزینه های جراحی پایین تنه برای افراد AFAB شامل موارد زیر است:

متویدیوپلاستی

متویدیوپلاستی

کلیتوریس بزرگ از سر آن جدا شده و یک فالوس (آلت تناسلی مردانه) جدید برای فرد ایجاد می شود.

افرادی که این جراحی را انجام می دهند ممکن است مجرای ادرار خود را با پیوندی از مخاط دهان یا داخل دیواره واژن تغییر مسیر دهند تا بتوانند از طریق فالوس جدید ادرار کنند.

افزودن ایمپلنت بیضه نیز امکان پذیر است.

این جراحی فقط برای افرادی که تستوسترون مصرف کرده اند امکان پذیر است. این یک گزینه عالی برای افرادی است که می خواهند جراحی کمتر تهاجمی تر از فالوپلاستی داشته باشند.

فالوپلاستی

پیوند – معمولاً از ساعد، ران یا پشت – گرفته می شود و برای ایجاد آلت تناسلی استفاده می شود.

بسته به نوع جراحی، مجرای ادرار ممکن است به هم متصل شود تا امکان ادرار از طریق آلت تناسلی جدید را فراهم کند و ممکن است ایمپلنت آلت تناسلی برای نعوظ نصب شود.

این جراحی برای افرادی که خواهان آلت تناسلی واقعی تر و با اندازه متوسط هستند، بهترین است.

هیسترکتومی، اوفورکتومی و واژینکتومی

افراد ترنس AFAB در مورد اندام های تولید مثلی خود گزینه های مختلفی دارند. این شامل برداشتن رحم (هیسترکتومی)، برداشتن یک یا هر دو تخمدان (اووفورکتومی) و برداشتن واژن (واژینکتومی) است.

جراحی بالاتنه برای افرادی که در بدو تولد مرد بودند

برای افراد ترنس مونث و افراد غیر دودویی که در بدو تولد مرد بودند (AMAB)، فقدان بافت پستان می‌تواند منشا اضطراب یا ناراحتی باشد. در حالی که هورمون درمانی می تواند اندازه قفسه سینه را افزایش دهد، برخی ممکن است بخواهند برای افزایش اندازه سینه ها جراحی بالایی انجام دهند که به عنوان بزرگ کردن سینه شناخته می شود.

تقویت سینه

برشی در امتداد آرئول، در نقطه ای که بافت قفسه سینه و سینه به هم می رسند یا زیر بغل ایجاد می شود.

سپس جراح یک ایمپلنت سیلیکونی یا سالین با اندازه سفارشی را وارد می‌کند و برش را بخیه می‌زند.

ایمپلنت های سیلیکونی نرم تر و واقعی تر هستند. ایمپلنت های سالین معمولاً ارزان تر هستند.

این نوع جراحی برای کسانی که می خواهند سینه بزرگتری داشته باشند عالی است.

جراحی پایین تنه برای افرادی که در بدو تولد مرد بودند

اکثر افراد AMAB آلت تناسلی و بیضه دارند. برای افراد ترانس زنانه و غیر دودویی AMAB، این ممکن است منبع ناراحتی باشد که جراحی پایین تنه می تواند آن را تسکین دهد.

سه گزینه اساسی جراحی پایین برای افراد AMAB وجود دارد:

واژینوپلاستی

یک واژن فعال از بافت موجود ایجاد می شود. رایج ترین روش از طریق وارونگی کیسه بیضه (اسکروتوم) آلت تناسلی کیسه بیضه وارونه می شود تا واژن ایجاد شود، نوک آلت تناسلی به یک کلیتوریس (چوچول) فعال تبدیل می شود و پوست کیسه بیضه به لابیا (لبه های واژن) تبدیل می شود.

تغییراتی وجود دارد که در آن از پیوند روده برای ایجاد دیواره واژن (برای تامین آرامش روانی بیشتر) استفاده می شود، یا در آن کیسه بیضه برای ایجاد دیواره واژن وارونه می شود.

این جراحی ممکن است برای هر کسی که مایل به داشتن واژن کارآمد باشد می تواند گزینه خوبی باشد.

ارکیکتومی و اسکروتکتومی

با این روش ها، یک یا هر دو بیضه یا کل کیسه بیضه برداشته می شود.

ارکیکتومی یک گزینه نسبتا ارزان است که در آن بیضه ها برداشته می شوند. این به بدن شما اجازه می دهد تا تستوسترون درون زا کمتری تولید کند، که می تواند به ویژه برای کسانی که تحت درمان جایگزینی هورمون هستند مفید باشد.

اسکروتکتومی نتایج مشابهی را ارائه می دهد، اما برای افرادی که مایل به انجام واژینوپلاستی هستند توصیه نمی شود. پوست کیسه بیضه برای انجام واژینوپلاستی لازم است.

مواردی که باید در نظر گرفت

افزایش در دسترس بودن جراحی های تغییر جنسیت نشانه پیشرفت باورنکردنی برای جامعه تراجنسیتی است. با این حال، توجه به چند نکته در مورد جراحی تغییر جنسیت و اینکه آیا این جراحی برای شما مناسب است یا خیر، مهم است.

جراحی تنها جنبه انتقال پزشکی از یک جنس به جنس دیگر نیست!

بازنمایی افراد ترنس بر جنبه های جراحی تغییر، به ویژه جراحی پایین تنه، تمرکز دارد. با این حال، انتقال هورمونی نیز یک گزینه پزشکی معتبر است و اغلب می تواند نتایجی ایجاد کند که ناراحتی را کاهش می دهد و به یاد داشته باشید، انتقال و جراحی های پزشکی ضروری نیست، مگر اینکه چیزی باشد که شما واقعاً می خواهید.

جراحی برای همه یکسان نیست!

یکی از بزرگترین چیزهایی که باید به خاطر بسپارید این است که همه مایل به انجام عمل جراحی تایید جنسیت نیستند و نتایج – ذهنی، فیزیکی و عاطفی – برای همه متفاوت خواهد بود. تحقیق کنید و بفهمید که راه درست برای شما چیست.

جراحی تجربه شما را تعریف نمی کند یا اعتبار شما را بیشتر نمی کند!

جراحی برای کسانی که مایل به انجام آن هستند می تواند به طرز باورنکردنی تایید کننده باشد. اما مهم است که به یاد داشته باشید که جراحی تأیید جنسیت به سادگی بدنی را که در آن جنسیت خود را تجربه می کنید، تغییر می دهد، نه خود جنسیت. جنسیت شما معتبر است، صرف نظر از اینکه می خواهید جراحی کنید.

جمع بندی

جراحی تغییر جنسیت مطمئنا برای همه انتخاب مناسبی نیست. اما برای افرادی که می‌خواهند – و در واقع نیاز دارند – جراحی تایید، می‌تواند فرصتی باورنکردنی برای کمک به هماهنگ کردن بدن شما با حس درونی شما باشد. اگر جراحی تغییر جنسیت در برنامه آینده شماست، حتما تحقیقات خود را انجام دهید تا جراح مناسب خود را پیدا کنید.

ما در کلینیک دکتر علی اکبر کرمی آمادگی ارائه مشاوره درباره انواع عمل های جراحی تغییر جنسیت و اجرای عمل های جراخی را به شما عزیزان داریم. برای اطلاع و تماس با شماره ۰۹۱۲۶۹۶۵۴۸۷ در ارتباط باشید.

برگرفته از مقاله: What to Expect from Gender Confirmation Surgery

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *