منوی دسته بندی
درمان پی آر پی (PRP) برای اختلال نعوظ

درمان پی آر پی (PRP) برای اختلال نعوظ

درمان PRP برای اختلال نعوظ

آیا درمان پی آر پی (PRP) می تواند به اختلال نعوظ کمک کند؟

PRP تراپی می تواند به مشکلاتی مانند اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی ناشی از آسیب عصبی، اسکارهای جراحی، آسیب و حتی افزایش سن کمک کند. سرم پی آر پی حاوی پلاکت ها، فاکتورهای رشد و سایر اجزای شفابخش است که می تواند بافت آسیب دیده را ترمیم کند و رگ های خونی و اعصاب را بازسازی کند تا حس و لذت را افزایش دهد.

ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ مشکل شایع در مردان است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ناتوانی جنسی شامل ناتوانی در ایجاد کیفیت مناسب برای دخول نیز می شود.

درمان PRP برای اختلال نعوظ یک شکل نوآورانه از درمان است که اخیراً مورد استفاده قرار گرفته است و این پتانسیل را دارد که به میلیون ها مردی که از این مشکل رنج می برند کمک کند.

علل معمول اختلال نعوظ

قبل از بحث در مورد اینکه چگونه PRP می تواند به اختلال نعوظ کمک کند، مهم است که دلایل اصلی این بیماری را درک کنید.

اختلال نعوظ که مشکل جزئی یا کامل در دستیابی یا حفظ نعوظ تا زمان کامل شدن رابطه جنسی است، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، هم جسمی و هم روانی.

شایع ترین علل ارگانیک، اختلالات گردش خون در کانال استوانه‌ای در طول آلت تناسلی است و این ناشی می شود از بیماری های متعددی مانند دیابت، فشار خون شریانی و تصلب شرایین مرتبط و یا پس از اعمال جراحی گسترده مانند برداشتن پروستات برای سرطان یا برداشتن سیگموئید رکتوم برای تومورها در این منطقه.

باید تاکید کرد که در درصد قابل توجهی از موارد، درمان دارویی یا از همان ابتدا بی اثر می شود و یا به مرور زمان بی اثر می شود و تنها راه کاشت پروتز آلت تناسلی باز می ماند که عموماً به خوبی پذیرفته نشده است.

بیماری پیرونی بسیار شایع تر از آن چیزی است که مردم فکر می کنند. این می تواند در هر زمانی از زندگی رخ دهد، در ابتدا باعث درد نعوظ می شود و سپس منجر به ظاهر شدن رسوبات فیبری در سطح کانال استوانه ای آلت تناسلی می شود که به تدریج آلت تناسلی را تا جایی که دیگر امکان نفوذ وجود ندارد، خم می کند.

درد مزمن لگن نیز شایع است و ناشی می شود از پروستاتیت اباکتریال مزمن در مردان و سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک، ولوودینیا و دیسپارونیا (رابطه جنسی دردناک) در زنان و در نهایت منجر می گردد به اختلال در عملکرد جنسی زنانه.

کارشناسان اکنون توافق دارند که اختلال نعوظ ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی جدی تری باشد که باید به آن توجه شود. اگر فکر می کنید که اختلال نعوظ دارید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد یک سری آزمایشات را برای درک علل آن انجام دهید.

برخی از این مشکلات اساسی عبارتند از:

 • فشار خون بالا و سخت شدن رگ ها
 • دیابت
 • سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل
 • عدم تعادل هورمونی
 • عوارض جانبی برخی داروها
 • عوارض پس از پروستات و یا جراحی پروستات
 • صدمات
 • اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و ام اس ، افسردگی ، استرس و اضطراب
 • بیماری پیرونی که در آن بافت اسکار در آلت تناسلی وجود دارد
 • چاقی
 • خستگی مزمن

بسته به نتایج آزمایش، پزشک شما تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی را توصیه می کند. با ورزش، دارو و رژیم غذایی مناسب، می توانید جریان خون را در سراسر بدن بهبود بخشید و استرس را کاهش دهید. این اقدامات می تواند به شما در درمان اختلال نعوظ کمک کند. برای علل دیگر مانند آسیب‌ها یا اختلالات عصبی، می‌توانید از درمان PRP برای اختلال نعوظ استفاده کنید.

مراحل پی آر پی تراپی

نحوه عملکرد پلاسمای غنی از پلاکت برای اختلال نعوظ

پزشکان نمونه خون کوچکی می گیرند و پلاسمای پی آر پی را با سانتریفیوژ کردن آن استخراج می کنند. هنگامی که گلبول های قرمز از بین رفت، می توانند پلاسمای PRP را ایجاد کنند که حاوی غلظتی از عناصر ترمیم کننده است. این اجزا شامل پلاکت‌ها، فاکتورهای رشد، سلول‌های بنیادی مزانشیمی، سیتوکین‌ها و سلول‌های هیستوفرم مختلف دیگر است.

در اختلال نعوظ، بیمار روی کاناپه دراز می‌کشد و پزشک تزریق‌های بسیار کوچکی را به بافت آسیب‌دیده انجام می دهد.

اگرچه این روش ممکن است ناراحت کننده به نظر برسد، اما عملاً بدون درد است زیرا آلت تناسلی با یک کرم بی حس کننده بی حس می شود.

تزریق ها به صورت پریپلات و در بافت هر پلاک انجام می شود. در خانم ها پلاکت های بیش از حد متمرکز بسته به محل بیماری در نقاط مختلف تزریق می شود که به لطف استفاده از بی حس کننده های موضعی همیشه بدون درد است.

درمان از جمع آوری پلاکت ها تا پایان درمان ۴۰ دقیقه طول می کشد و برای اطمینان از اثربخشی آن باید حداقل سه بار در فواصل ۳۰-۲۰ روزه تکرار شود. متخصص بسته به مورد، تعداد دفعات تزریق و درمان را به شما توصیه می کند. این درمان بدون عوارض جانبی است، زیرا از پلاسمای خود شخص بیمار استفاده می گردد.

هنگامی که درمان PRP بر روی اندام مردانه انجام می شود، می تواند بیشتر علل ناتوانی جنسی را معکوس کند. PRP برای اختلال نعوظ نه تنها بی خطر است و بعید است که عوارض ناخواسته یا جانبی ایجاد کند. با این حال، متوجه خواهید شد که هزینه تزریق PRP در مقایسه با سایر اشکال درمان بسیار کمتر است.

تزریق پی آر پی برای ناتوانی جنسی

مطالعات موردی در مورد درمان PRP برای اختلال نعوظ موفقیت آمیز بوده است!

یکی از اولین سوالاتی که بیماران دارند این است که آیا درمان PRP واقعا موثر است یا خیر. پزشکان مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی مطالعاتی را روی گروهی از بیماران انجام دادند. در اینجا پیشرفت و نتایج تحقیق آمده است:

 • پزشکان ۱۷ نفر را انتخاب کردند و روشی با دو تزریق برای هر بیمار ایجاد کردند.
 • به بیماران یک بی حس کننده موضعی داده شد که آن را در ناحیه درمان اعمال کردند.
 • تکنسین های آزمایشگاه ۱۸ میلی لیتر خون را از ورید ساعد به دو لوله آزمایش جداگانه کشیدند.
 • آنها این لوله ها را در سانتریفیوژ قرار دادند و به مدت ۶ دقیقه با سرعت ۶۰۰۰ دور در دقیقه چرخاندند.
 • پس از افزودن ۱۰ درصد کلرید کلسیم به هر لوله به نسبت ۱:۱۰، پزشکان ۵.۵ میلی لیتر سرم PRP تهیه کردند.
 • در عرض ۱۰ دقیقه پس از ساخت سرم، پزشکان آن را با دقت و با استفاده از سوزن های بسیار ظریف به مناطق خاصی تزریق کردند. هر بیمار بین ۴ تا ۹ میلی لیتر سرم دریافت کرد و کل پروسه ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول کشید.
 • اشخاص تحت آزمایش پس از انجام مشاهده به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در کلینیک ماندند. پزشکان همچنین می خواستند مطمئن شوند که هیچ عارضه جانبی ندارند.
 • از بیماران خواسته شد تا طی ۱۵ ماه در بازدیدهای بعدی شرکت کنند. وقتی در مورد تجربه آنها با PRP برای اختلال نعوظ سؤال شد، آنها در مورد نعوظ با کیفیت بالاتر، انحنای بهتر و اعتماد به نفس بیشتر صحبت کردند.

درمان بیماری پیرونی با تزریق پی آر پی

اثربخشی درمان PRP

اثربخشی درمان PRP در اختلال نعوظ مبتنی بر تحریک احیا کننده عروق، نئوآنژیوژنز و عصب دهی بافت نعوظ آلت تناسلی به لطف پروتئین های زیست فعال در پلاکت ها است که فاکتورهای رشد را برای تحریک بازسازی سلولی و تسریع ترمیم بافت آزاد می کند. با بهبود قابل توجه گردش خون در اندام مردانه و در نتیجه بهبود نعوظ و درک شخصی از لذت و ارگاسم.

در افراد دچار بیماری پیرونی ناپدید شدن سریع اختلال نعوظ و در موارد کمتر، کاهش قوام پلاک ها و انحنای مشخص بیماری وجود دارد.

در دردهای مزمن لگن، کاهش تا ناپدید شدن اختلالات در درصد خوبی از موارد در زنان می تواند منجر به بهبود قابل توجهی در روانکاری واژن و در نتیجه بازیابی یک زندگی جنسی رضایت بخش شود. در نهایت، بی اختیاری ادرار می تواند به درجات مختلف بهبود یابد، گاهی اوقات نیاز به جراحی برای اصلاح بی اختیاری استرسی ادرار را از بین می برد. هر چه زودتر از این درمان استفاده شود، نتایج بهتری خواهد داشت.

نشان داده شده است که درمان PRP برای اختلال نعوظ به دلیل ظرفیت بازسازی فاکتورهای رشد سرم موثر است.

 • هنگامی که عضلات آلت تناسلی از سرم PRP به عنوان ماتریکس برای رشد بافت جدید استفاده کردند، اندام بزرگ شد.
 • PRP توانایی رشد عروق خونی جدید را دارد. با بهبود جریان خون، بیماران قادر به نعوظ با کیفیت بالاتر و ماندگار بودند.
 • PRP می تواند اعصاب آسیب دیده را بازسازی کند، احساسات را بهبود بخشد و لذت را افزایش دهد.
 • درمان های پی آر پی می تواند بافت اسکار را ترمیم کند و کلاژن، الاستین و رگ های خونی از دست رفته را بازسازی کند. به همین دلیل، درمان بیماری پیرونی و اسکارهای بعد از عمل ممکن است بهترین راه حل برای اختلال نعوظ باشد.
 • اثبات شده درمان باعث تقویت روانی و تسکین عصبی می شود.

درمان PRP برای اختلال نعوظ در مقایسه با جایگزین های معمولی

درمان PRP برای اختلال نعوظ انتخاب بهتری نسبت به درمان های معمولی است زیرا هیچ عارضه جانبی یا واکنش نامطلوبی ندارد. اثرات مثبت آن توسط بدن با استفاده از خون و بافت خود برای ترمیم خود حاصل می شود. علاوه بر این، باید مصرف قرص ها را متوقف کنید زیرا اثرات این روش احتمالاً حداقل ۱۲ تا ۱۵ ماه یا بیشتر باقی می ماند. شاید بهترین نکته مثبت این باشد که این فرآیند کم تهاجمی است و شامل جراحی نمی شود.

اگرچه نتایج اولیه از مطالعات موردی امیدوارکننده است، پزشکان موافق هستند که قبل از اینکه تزریق PRP به یک توصیه معمول تبدیل شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫4 نظر

 • محمد گفت:

  سلام
  ممنون از این اطلاعات باارزشتون
  لطفا در مورد هزینه هر جلسه از روش prp و تزریق آن توضیح بدین ؟
  ممنون

 • اکبر مقنی گفت:

  سلام من با مراجعه به پزشک چون دوران بچکی ضربه به بیصه چپ داشتم بیضه ام کوچک در حد نخود بود و بعد از بچه اولم بچه دار نمیشم. .پزشک با استفاده از پی ار پی تزیق روی بیضه ام کرد و در دو بار نزدیکی که داشتم خون در مایع منی دیده میشود .طبیعی هست و درد خفیف در بیضه چپ.ممنون

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *