منوی دسته بندی
زایمان زودرس در بارداران مبتلا به اختلال خواب

زایمان زودرس در بارداران مبتلا به اختلال خواب

زایمان زودرس در بارداران مبتلا به اختلال خواب

ایرنا نوشت:
محققان دانشگاه جنوب استرالیا با گردآوری و بررسی اطلاعات به دست آمده در مطالعات قبلی دریافتند خواب کافی زنان باردار موجب کاهش ریسک تولد پیش از موعد نوزاد می‌شود.

اشخاص بزرگ‌سال حدود یک‌سوم زندگی خود را در خواب به سر می‌برند و درنتیجه جنین قبل از تولد نیز حدود یک‌سوم از زندگی خود را در خواب است و این میزان تأثیر مهمی بر سلامت آن دارد.

پیش‌ازاین مشخص‌شده است که خوابیدن زنان باردار به پشت به دلیل کاهش میزان اکسیژن و مواد مغذی دریافت شده توسط جفت، برای جنین خطرناک است. اکنون محققان دریافتند در بین مادرانی که به آپنه خواب انسدادی (OSA)، کم‌خوابی و بدخوابی مبتلا هستند، خطر زایمان زودرس بیش از سایر مادران است.

آپنه خواب انسدادی یک اختلال جدی است که در آن تنفس شخص در زمان خواب به‌طور مکرر قطع و مجدداً انجام می‌شود. به گفته محققان این نوع اختلال خواب بیشترین ارتباط را با زایمان زودرس دارد و در چهار مورد از پنج مطالعه بزرگ انجام‌شده در رابطه با زایمان زودرس، به ارتباط بین آپنه خواب انسدادی و زایمان زودرس پرداخته‌شده است.

محققان در این تحقیقات تلاش کردند اطلاعات مهمی را در ارتباط با حفظ سلامت جنین و کاهش میزان زایمان زودرس به دست آورند، باوجوداین هیچ نوع رابطه علت و معلولی برای ارتباط بین اختلال خواب و زایمان زودرس ارائه نکرده‌اند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Sleep Medicine Reviews منتشرشده است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *