منوی دسته بندی
ساخت کلیه کامپیوتری برای آزمایش داروهای جدید

ساخت کلیه کامپیوتری برای آزمایش داروهای جدید

ساخت کلیه کامپیوتری برای آزمایش داروهای جدید

محققان دانشگاه واترلو واقع در انتاریو کانادا توانستند اولین مدل محاسباتی از کلیه کامپیوتری انسان را بسازند.

به گزارش شامگاه دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، محققان برای ساخت این کلیه کامپیوتری ، اطلاعات تشریحی و دینامیکی جریان خون مربوط به کلیه‌های انسان را به یک مدل محاسباتی از کلیه موش اضافه کردند، سپس داده‌های حامل کلیدی را به گونه‌ای تنظیم کردند که مشخصات ادرار خروجی با مشخصات شناخته شده از ادرار انسان یکسان باشد.

این مدل کامپیوتری امکان بررسی نحوه اثرگذاری داروهای جدید که بافت کلیه را هدف می‌گیرند، از جمله داروهای دیابت را فراهم می‌کند. همچنین این مدل محاسباتی امکان مطالعه و درک بهتر عملکردهای کلیه از جمله نحوه تنظیم نمک، پتاسیم و محتوای اسیدی بدن را بدون استفاده از روش‌های تهاجمی و عمل‌های جراحی روی بیماران در اختیار می‌گذارد.

به گفته محققان، این مدل محاسباتی به زودی جایگزین‌ مدل های جانوری مورد استفاده در مراکز تحقیقاتی خواهد شد. استفاده از این مدل بسیار ارزان قیمت است و خطر کمتری برای بیماران دارد.

بعصی از داروها برای هدف‌گیری کلیه طراحی شده‌اند، اما برخی دیگر به طور ناخواسته بر کلیه‌ها اثر می‌گذارند و مدل‌سازی کامپیوتری امکان پیش بینی آثار بلندمدت این نوع داروها را فراهم کرده و موجب افزایش امنیت بیماران می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه PLOS Computational Biology منتشر شده است.

تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی امکان پذیر شد

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *