منوی دسته بندی
شب ادراری در کودکان ، علل و نحوه درمان آن

شب ادراری در کودکان ، علل و نحوه درمان آن

شب ادراری در کودکان و راه حل های آن

همه آنچه درباره شب ادراری در کودکان باید بدانیم!

شب ادراری کودک یک بیماری ارثی است، والدین نباید به خاطر این بیماری ، کودک را مورد سوال و جواب قرار دهند. ظرفیت مثانه کودکان زیاد نیست. همچنین تخلیه مثانه تحت کنترل مغز نیست. بنابراین دفعات تخلیه ادرار در کودکان زیاد است، ولی با مرور زمان ظرفیت مثانه افزایش یافته و تخلیه ادرار هم ارادی انجام خواهد شد.

برخی کودکان به دلیل عدم تکامل دستگاه عصبی و عضلانی مثانه دچار مشکل شب ادراری می شوند. مشکل شب ادراری کودک یک بیماری ارثی است. در صورتی که والدین کودک در گذشته این مشکل را داشته اند، احتمال ابتلای کودک به این بیماری هم زیاد است.

کودک در طول روز با توجه به هوشیاری می تواند تخلیه مثانه را کنترل کند ولی شب و در هنگام خواب مغز کنترل کمتری بر مثانه دارد و تخلیه مثانه ناخودآگاه صورت می گیرد.

والدین باید توجه کنند که نباید به علت شب ادراری ، کودک را مورد سوال و جواب قرار دهند. این نوع رفتار کردن ، وضعیت شرایط بهبود این مشکل در کودک را بدتر می کند. والدین باید از نظر روحی حامی کودک باشند و برای درمان مشکل کودک خود به پزشک مراجعه کنند.
این بیماری به صورت خودبه خودی تا سنین ۱۵ سالگی درمان می شود ، ولی برای درمان سریع تر آن می توان از درمان دارویی استفاده کرد.

همچنین وسیله ای ساخته شده که با اتصال به کودک، در هنگام خواب به محض خیس شدن وی را از خواب بیدار می کند و کودک هم می تواند ادرار خود را کنترل کند این وسیله پس از مدتی باعث شرطی شدن کودک و کنترل تخلیه ادرار او می شود.

 

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه میگردد:
شب ادراری: علل، عوامل خطر و درمان

چگونه شب ادراری را در کودکان متوقف کنیم؟

چگونه شب ادراری را در کودکان متوقف کنیم؟

شما فرزندتان را با موفقیت آموزش داده اید. در این مرحله، احتمالاً از اینکه دیگر با پوشک یا شلوار خیس سر و کار ندارید، راحت شده اید.

متأسفانه، خیس کردن رختخواب در بسیاری از کودکان خردسال یک اتفاق رایج است، حتی اگر در طول روز به خوبی آموزش دیده باشند. در واقع، ۲۰ درصد از کودکان ۵ ساله شب‌ها ، شب ادراری را تجربه می‌کنند، یعنی حدود ۵ میلیون کودک در ایالات متحده شب‌ها رختخواب را خیس می‌کنند.

خیس کردن رختخواب به کودکان ۵ سال و کمتر محدود نمی شود: برخی از کودکان بزرگتر ممکن است لزوماً نتوانند در شب خشک بمانند. در حالی که احتمال خیس شدن در رختخواب در کودکان کوچکتر وجود دارد، ۵ درصد از کودکان ۱۰ ساله ممکن است همچنان این مشکل را داشته باشند. در اینجا چند قدم وجود دارد که می توانید برای کمک به کودک خود برای غلبه بر شب ادراری برای کیفیت زندگی بهتر انجام دهید.

مرحله ۱: تشویش بستر را تأیید کنید

آموزش های جزئی و ساده به سادگی به جلوگیری از شب ادراری کودک شما کمک می کند. هنگامی که به کودک خود نحوه استفاده از توالت را آموزش می دهید، او مکانیسم های آموزش مثانه را نیز یاد می گیرد. با پیشرفت تمرینات روی لگن، کودکان یاد می‌گیرند که علائم و نشانه‌های فیزیکی و ذهنی زمانی که باید روبرو شوند را تشخیص دهند.

تمرین مثانه در شب کمی چالش برانگیزتر است. همه کودکان نمی توانند در طول خواب ادرار خود را نگه دارند یا زمانی که نیاز به استفاده از توالت دارند نمی توانند بیدار شوند. درست همانطور که موفقیت در تمرین روز با سن و سال متفاوت است، مبارزه با بی اختیاری شبانه یا شب ادراری نیز متفاوت است. برخی از کودکان نسبت به سایر کودکان هم سن مثانه کوچکتری دارند که ممکن است آن را سخت تر کند.

برخی داروها ممکن است این مشکل را تسکین دهند، اما نتایج اغلب موقتی هستند و هرگز اولین قدم نیستند. بهترین راه برای درمان شب ادراری از طریق راه‌حل‌های طولانی‌مدت است که می‌تواند به کودک شما کمک کند تا یاد بگیرد چگونه در زمان نیاز بیدار شود.

نتایج خیس کردن رختخواب برای والدینی که مجبورند مدام ملحفه و لباس را بشویند ناامید کننده است. اما بیشترین آسیب روانی است. کودکان (مخصوصاً بچه های بزرگتر) که هنوز رختخواب خود را خیس می کنند، ممکن است خجالت بکشند و حتی اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.

در حالی که اولین انگیزه شما ممکن است اجتناب از بحث در مورد خیس کردن رختخواب و شستن ملحفه ها در سکوت باشد، چنین عدم تصدیقی می تواند اوضاع را بدتر کند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به فرزندتان اطمینان دهید که با هم راه حلی پیدا خواهید کرد. همچنین به آنها بگویید که بسیاری از بچه های دیگر رختخواب خود را خیس می کنند و این چیزی است که آنها نیز رشد خواهند کرد و بر این مشکل غلبه خواهند کرد.

یکی دیگر از مواردی که باید برای کمک به احساس بهتر فرزندتان در نظر بگیرید، استفاده از محافظ تخت یا خوشبوکننده اتاق است.

مرحله ۲: نوشیدنی ها را قبل از خواب حذف کنید

در حالی که کودک شما ممکن است به نوشیدن یک لیوان شیر یا آب قبل از خواب عادت داشته باشد، این می تواند در خیس کردن رختخواب نقش داشته باشد. حذف نوشیدنی یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب می تواند به جلوگیری از حوادث کمک کند. همچنین اگر فرزندتان برای آخرین بار درست قبل از خواب به دستشویی برود کمک خواهد کرد و می توانید این کار را به او یادآوری کنید. این می تواند کمک کند تا مطمئن شوید که کودک شما بیشتر مایعات مصرفی خود را در طول صبح و بعد از ظهر و مقدار کمتری را با شام دریافت می کند. همچنین ممکن است بخواهید میان وعده ها و دسرهای شبانه را حذف کنید، زیرا ممکن است کودک شما پس از خوردن غذای بیشتر تشنه شود.

همچنین، تنظیم مجدد نوشیدنی های فرزندتان را در نظر بگیرید. در حالی که شیر و آب گزینه‌های سالمی هستند، آب‌میوه‌ها و نوشابه‌ها می‌توانند اثرات ادرارآور داشته باشند، به این معنی که می‌توانند منجر به تکرر ادرار شوند.

مرحله ۳: آموزش کنترل مثانه

آموزش کنترل مثانه فرآیندی است که در آن کودک شما در زمان های معینی به دستشویی می رود، حتی اگر فکر نمی کند نیازی به رفتن دارد. این نوع سازگاری می تواند به تحریک تمرین مثانه کمک کند و به کنترل مثانه کمک کند.

در حالی که اغلب ادرار کردن در ساعات بیداری در روز انجام می شود، تمرین مثانه برای شب ادراری انجام می شود. این بدان معناست که شما یک یا دو بار در شب کودک خود را برای رفتن به دستشویی بیدار خواهید کرد.

اگر کودک شما همچنان رختخواب را به طور منظم خیس می کند، از امتحان مجدد شلوار تمرینی نترسید.

پس از مدتی از کنار گذاشتن شلوار تمرینی، می توانید دوباره تمرینات مثانه را شروع کنید. این دوره‌های «استراحت» همچنین می‌تواند به جلوگیری از دلسردی فرزندتان از شب ادراری در رختخواب کمک کند.

ابزار هشدار شب ادراری کودکان

مرحله ۴: زنگ هشدار مرطوب کردن رختخواب را در نظر بگیرید

اگر تمرین مثانه بعد از چند ماه شب ادراری را بهبود نمی بخشد، از زنگ هشدار شب ادراری استفاده کنید. این نوع خاص از آلارم ها برای تشخیص شروع ادرار طراحی شده اند تا کودک شما بتواند قبل از خیس کردن تخت از خواب بیدار شود و به دستشویی برود. اگر کودک شما شروع به ادرار کرد، زنگ هشدار صدای بلندی ایجاد می کند تا او را بیدار کند.

اگر کودک شما خواب عمیقی دارد، زنگ هشدار می تواند مفید باشد. هنگامی که کودک شما به این فرآیند عادت کرد، ممکن است خودش بیدار شود تا از توالت استفاده کند بدون اینکه زنگ هشدار به صدا درآید، زیرا زنگ هشدار به مغز کمک می کند تا میل او به ادرار کردن را تشخیص دهد و برای آن بیدار شود.

هشدارها حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد موفقیت دارند و مؤثرترین راه برای کنترل خیس کردن بستر هستند.

مرحله ۵: با پزشک خود تماس بگیرید

در حالی که شب ادراری یک اتفاق رایج در کودکان است، اما همه موارد به تنهایی قابل حل نیستند. اگر کودک شما بالای ۵ سال سن دارد و یا هر شب رختخوابش را خیس می کند، باید راه های مختلفی برای رفع این مشکل با پزشک اطفال در میان بگذارید. در حالی که غیر معمول است، این می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد.

اگر فرزند شما:

  • اغلب یبوست را تجربه می کند
  • ناگهان شروع به دفع ادرار می کند
  • در طول روز نیز شروع به بی اختیاری ادراری می کند
  • هنگام ورزش ادرار می کند
  • از درد در هنگام ادرار شکایت می کند
  • خون در ادرار یا لباس زیر وجود دارد
  • در شب خروپف می کند
  • علائم اضطراب را نشان می دهد
  • دارای خواهر و برادر یا سایر اعضای خانواده است که سابقه شب ادراری دارند
  • بعد از اینکه حداقل شش ماه هیچ مورد شب ادراری نداشت و دوباره شروع به شب ادراری کرد

قدم های بعدی

برای اکثر کودکان (و والدین آنها)، خیس کردن رختخواب بیش از آنکه یک مشکل جدی باشد، آزاردهنده است. اما مهم است که به دنبال علائم بالا باشید تا ببینید آیا یک مشکل پزشکی با توانایی کودک شما برای کنترل مثانه در شب تداخل دارد یا خیر. مطمئن شوید که نگرانی های خود را با متخصص اطفال فرزندتان در میان بگذارید.

همچنین می‌تواند به شما کمک کند که این مراحل را امتحان کنید تا تقویمی از شب‌های مرطوب و خشک داشته باشید، تا وضعیت بهبودی را پیگیری کنید. اگر این گام‌های اولیه جواب نداد، پزشک اطفال شما می‌تواند درباره ایده‌های دیگر و همچنین برخی از داروهایی که ممکن است کمک کند صحبت کند.

 

برگرفته از: How to Stop Bed-Wetting in Kids: 5 Steps

 

مطالعه مقالات زیر به شما توصیه میگردد:

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *