منوی دسته بندی
در مورد گرفتگی شکم بعد از تلقیح داخل رحمی (IUI) چه باید کرد؟

در مورد گرفتگی شکم بعد از تلقیح داخل رحمی (IUI) چه باید کرد؟

گرفتگی شکم بعد از تلقیح داخل رحمی (IUI)

تلقیح داخل رحمی (IUI) چیست؟

تلقیح داخل رحمی (IUI) یک روش رایج درمان باروری است. برای فردی که برای رسیدن به بارداری تلاش می کند، IUI ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشد.

در این روش، سلول های اسپرم شسته شده و مرتب شده، چه از شریک مرد یا یک اهداکننده اسپرم، از طریق یک کاتتر مستقیماً در رحم قرار می گیرند.

این درمان چندین مزیت دارد. تعداد زیادی از سلول های اسپرم متمرکز را مستقیماً در رحم قرار می دهد. این کار دسترسی آنها به لوله های فالوپ و تخمک را بسیار آسان تر می کند که شانس لقاح را افزایش می دهد. همچنین به اسپرم کمک می کند تا مخاط دهانه رحم را دور بزند و رسیدن به تخمک را آسان تر می کند.

تلقیح داخل رحمی معمولا در حوالی زمان تخمک گذاری انجام می شود. برخی از پزشکان برای کمک به تخمک گذاری به شما دارویی می دهند، در حالی که برخی دیگر با چرخه طبیعی خود کار می کنند. این به سابقه پزشکی شما و نتایج کار باروری شما بستگی دارد.

چه چیزی در طول IUI انتظار می رود؟

پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی برای انجام عمل خود به کلینیک بروید. ممکن است از شوهر شما خواسته شود تا چند ساعت قبل از قرار ملاقات شما برای جمع آوری اسپرم بیاید.

گاهی ممکن است به او اجازه داده شود در خانه جمع آوری کند و اسپرم را در ظرف مخصوص به مطب بیاورد. از پزشک خود بخواهید دستورالعمل های بیشتری در این مورد ارائه دهد.

وقتی به کلینیک می رسید، شما را به اتاق امتحان می آورند و از شما می خواهند که از کمر به پایین لباس هایتان را در بیاورید. کارکنان باید یک پرده به شما بدهند تا روی پاهایتان قرار دهید.

پرستار یا دستیار پزشکی اسپرم را به اتاق معاینه می‌آورد و از شما می‌خواهد نام و مشخصات روی نمونه را تأیید کنید. این تضمین می کند که از اسپرم صحیح برای تلقیح استفاده می شود.

وقتی دکتر وارد شد، دوباره نام شما و نام نمونه اسپرم را تأیید می کند. آنها نمونه اسپرم را در یک سرنگ کوچک می‌کشند و یک کاتتر نازک را به انتهای سرنگ وصل می‌کنند. سپس پزشک یک اسپکولوم را وارد واژن می‌کند تا دهانه رحم شما را مشاهده کند.

سپس، از سواب‌های پنبه‌ای غول‌پیکر برای پاکسازی ملایم مخاط اضافی دهانه رحم استفاده می‌کنند. سپس پزشک کاتتر را از طریق دهانه رحم و داخل رحم وارد می کند. پس از قرار گرفتن در محل، پیستون سرنگ فشار داده می شود تا اسپرم را به داخل رحم فشار دهد.

سپس پزشک کاتتر و اسپکولوم را خارج می کند. آنها به شما اجازه می دهند ۱۰ تا ۲۰ دقیقه استراحت کنید.

بعد از تلقیح داخل رحمی (IUI) شما

پزشک دستورالعمل‌های خاصی را به شما می‌دهد که بعد از IUI چه انتظاری داشته باشید.

در صورت نیاز پس از عمل احتمالاً می‌توانید به سر کار خود بازگردید، اما باید با پزشک خود مشورت کنید.

علل گرفتگی عضلات بعد از تلقیح داخل رحمی

بسیاری از زنان در طول یا بعد از تلقیح داخل رحمی (IUI) دچار گرفتگی عضلات می شوند. این بسیار رایج است و می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

  • گرفتگی در طول تلقیح معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کاتتر از دهانه رحم عبور می‌کند و اسپرم در حال تزریق است. این گرفتگی معمولاً کوتاه مدت است. به محض اینکه پزشک کاتتر را بردارد باید از بین برود.
  • برخی از زنان بعد از IUI دچار گرفتگی می شوند. کاتتر گاهی اوقات می تواند رحم را تحریک کند که می تواند باعث گرفتگی خفیف نیز شود.
  • تخمک گذاری نیز می تواند باعث گرفتگی شکم شود. اگر چندین فولیکول را تخمک گذاری می کنید، معمولاً از مصرف دارو برای تحریک تخمک گذاری، این ممکن است درد یا گرفتگی تخمک گذاری را بدتر کند.
  • گرفتگی چند روز پس از تلقیح گاهی اوقات می‌تواند نشان‌دهنده لانه گزینی باشد، یا می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که بدن شما برای پریود آماده می‌شود. این بدان معنا نیست که شما قطعاً باردار هستید یا نیستید.

جمع بندی

در بیشتر موارد، گرفتگی عضلات بعد از تلقیح داخل رحمی (IUI) خیلی دردناک نیست. مصرف تایلنول معمولاً مسکن ترجیحی است زیرا برای بارداری بی خطر است. همچنین باید تا جایی که می توانید استراحت کنید.

اگر گرفتگی عضلات شما شدید است یا با علائم دیگری مانند تب یا ترشحات غیر طبیعی واژن همراه است، با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *