منوی دسته بندی
مراقبتهای بعد از جراحی برداشتن پروستات به روش TURP

مراقبتهای بعد از جراحی برداشتن پروستات به روش TURP

مراقبت بعد از جراحی برداشتن پروستات

مراقبت های لازم بعد از جراحی برداشتن پروستات به روش TURP

بعد از جراحی برداشتن پروستات به روش TURP ، مراقبت هایی لازم است که به دو دسته تقسیم می گردند:

 • کنترل درد با مسکن
 • کنترل خونريزي

اكثر خونريزي ها در پايان عمل جراحي پروستات تحت كنترل در خواهند آمد ، اما مقداري خون ممكن است وارد ادرار شود. بنابراین در طي يكي دو روز بعد از عمل جراحي، ادرار ممكن است كاملاً خون آلود باشد.

گاهي اوقات، اين خون لخته شده و جلوي سوراخ سوند ادراری را می گيرد که پزشك يا پرستار مي تواند با استفاده از يك سرنگ اين لخته را پاك كند. البته پس از عمل جراحي، سوند قرار داده شده در مثانه جهت تخلیه ادرار معمولاً بعد از دو روز برداشته مي شود. با خروج سوند از مثانه بیمار بايد قادر باشد كه ادرار نمايد.

کمک جهت بازگشت به زندگي عادي

اغلب كنترل ادرار در اوايل براي شما مشكل خواهد بود. مخصوصا در طي يكي دو روز اولي كه سوند برداشته مي شود. حتی دچار تكرر ادرار می شويد و مجبور می شويد كه بیشتر به توالت برويد.

شما توسط يك فيزيوتراپيست (يا يك پرستار) تمريناتي را ياد می گیرید كه به كنترل ادرار كردن شما كمك می نمايد. گرچه در عمل جراحي پروستات TURP هيچگونه برشي بر روي پوست نداریم كه احتياج به ترميم داشته باشد، اما خود پروستات داراي زخم بوده و چند هفته وقت لازم دارد تا زخمهايش التیام يابند.

سفارشات بعد از عمل

نکات مهم و سفارشاتی پس از عمل توصیه می گردد که عبارتند از :

 • نوشيدن مقادير زياد آب و مايعات
 • بلند كردن اجسام سنگين ممنوع
 • به مدت دو يا سه هفته رانندگي نكنيد

گاهی اوقات در ادرارتان تكه هايي از بافت را می بينيد. گاهي اندكي خون در ادرار تا خونريزي شديدي هم ممكن رخ دهد و بایستی دچار هراس و نگراني نشويد.

مقدار زيادي آب و مايعات بنوشيد و در صورتي كه بعد از چند ساعت ادرار هنوز خون آلود بود با جراح تماس بگيريد.

اگر لخته هاي خون در ادرار كردن اشكال ایجاد کرد به بيمارستان مراجعه كرده و يكي دو روزي سوند به شما وصل می شود. گاهي اوقات علت اين خونريزي ها يك عفونت است كه در چنين مواردي، آنتي بيوتيكهاي مناسب توصیه مي گردد. چنين خونريزيهايي معمولاً بهبود مي يابند.

بعد از عمل جراحي پروستات ، فشار و سرعت جريان ادراري اين افراد بسيار زياد مي شود، بطوريكه موجب تعجب آنها مي گردد چرا که بزرگ شدن خوش خيم پروستات به تدريج و در طي چندين سال رخ مي دهد و مثانه آنها در طي اين مدت با فشار بيشتري كار مي كند.

پس تكرر ادرار وجود دارد و بعد از عمل جراحي براي برطرف شدن اين علايم زمان زيادي لازم است یا ممکن است هيچگاه به وضعيت طبيعي برنگردد، زيرا اين وضعيت بيشتر به بالا رفتن سن و پيري مربوط است تا به اشكالات پروستات.

همچنین ممکن است ادرار از حفره اي كه در عمل جراحي پروستات ايجاد شده نشت کند و قطره قطره آمدن ادرار در بیمار ایجاد مشکل نماید که با كمي مراقبت مي توان در هنگام ادرار كردن اين وضعيت را كنترل نمود.

 

مطالعه مقالات زیر نیز به شما توصیه می گردد:

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫2 نظر

 • زهرا گفت:

  حدودا چند ماه از عمل پروستات پدرم میگذره ولی میگه بعد از ادرار یکمی خون میاد مشکلش چیه؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *