منوی دسته بندی
هیپوترمی یا افت دمای بدن: دلایل ، علائم و درمان آن چیست؟

هیپوترمی یا افت دمای بدن: دلایل ، علائم و درمان آن چیست؟

هیپوترمی چیست

هیپوترمی یا افت دمای بدن چیست؟

هیپوترمی یا افت دمای بدن وضعیتی است که دمای بدن شما به زیر ۳۵ درجه سانتیگراد می رسد. عوارض عمده ای می تواند ناشی از این کاهش دما باشد، از جمله مرگ. هیپوترمی به ویژه خطرناک است زیرا بر توانایی شما برای تفکر واضح تأثیر می گذارد. این می تواند احتمال درخواست کمک پزشکی را کاهش دهد.

علائم هیپوترمی چیست؟

شایع ترین علائم هیپوترمی عبارتند از:

 • لرز بیش از حد
 • کند شدن تنفس
 • کندی گفتار
 • دست و پا چلفتی شدن
 • تلو تلو خوردن
 • گیجی

فردی که دارای خستگی مفرط، نبض ضعیف یا بیهوش است نیز ممکن است هیپوترمیک باشد.

علائم هیپوترمی

چه چیزی باعث هیپوترمی می شود؟

هوای سرد عامل اصلی هیپوترمی است. هنگامی که بدن شما دمای بسیار سردی را تجربه می کند، گرما را سریعتر از آنچه که می تواند تولید کند، از دست می دهد. ماندن طولانی مدت در آب سرد نیز می تواند این عوارض را ایجاد کند.

ناتوانی در تولید گرمای کافی بدن بسیار خطرناک است. دمای بدن شما می تواند به سرعت و به طور قابل توجهی کاهش یابد.

قرار گرفتن در معرض دمای سردتر از حد معمول نیز می تواند باعث هیپوترمی شود. به عنوان مثال، اگر بلافاصله پس از بیرون آمدن وارد یک اتاق بسیار سرد و دارای تهویه مطبوع شوید، در مدت کوتاهی در معرض خطر از دست دادن گرمای بیش از حد بدن قرار خواهید گرفت.

عوامل خطر برای هیپوترمی چیست؟

سن

سن یک عامل خطر برای هیپوترمی است. نوزادان و افراد مسن بالاترین خطر ابتلا به هیپوترمی را دارند. این به دلیل کاهش توانایی در تنظیم دمای بدن آنها است. افراد در این گروه های سنی باید متناسب با هوای سرد لباس بپوشند. همچنین باید تهویه مطبوع را تنظیم کنید تا از هیپوترمی در خانه جلوگیری کنید.

بیماری روانی و زوال عقل

بیماری های روانی، مانند اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی، شما را در معرض خطر بیشتری برای هیپوترمی قرار می دهد. زوال عقل یا از دست دادن حافظه که اغلب با مشکلات ارتباطی و درک اتفاق می افتد نیز می تواند خطر هیپوترمی را افزایش دهد. افرادی که قضاوت ذهنی ضعیفی دارند ممکن است برای هوای سرد لباس مناسب نپوشند. آنها همچنین ممکن است متوجه نباشند که سرد هستند و ممکن است برای مدت طولانی در هوای سرد بیرون بمانند.

مصرف الکل و مواد مخدر

مصرف الکل یا مواد مخدر نیز می تواند قضاوت شما را درباره سرماخوردگی مختل کند. همچنین احتمال از دست دادن هوشیاری شما بیشتر است، که می تواند در هوای سرد خطرناک در بیرون رخ دهد. الکل به خصوص خطرناک است زیرا تصور نادرستی از گرم کردن درون را ایجاد می کند. در واقع باعث می شود رگ های خونی منبسط شوند و پوست گرمای بیشتری را از دست بدهد.

سایر شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی می توانند بر توانایی بدن برای حفظ دمای کافی یا احساس سرما تأثیر بگذارند. این شرایط عبارتند از:

 • کم کاری تیروئید، زمانی رخ می دهد که غده تیروئید شما هورمون بسیار کمی تولید می کند
 • آرتروز
 • کم آبی بدن
 • دیابت
 • بیماری پارکینسون، که یک اختلال سیستم عصبی است که بر حرکت تأثیر می گذارد

موارد زیر نیز می تواند باعث کمبود احساس در بدن شما شود:

 • سکته مغزی
 • آسیب های نخاعی
 • سوختگی
 • سوء تغذیه

داروها

برخی از داروهای ضد افسردگی، آرام بخش ها و داروهای ضد روان پریشی می توانند بر توانایی بدن شما در تنظیم دمای بدن تأثیر بگذارند. اگر این نوع داروها را مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر اغلب در هوای سرد بیرون کار می کنید یا در جایی زندگی می کنید که هوای سرد دارد.

جایی که شما زندگی می کنید

محل زندگی شما نیز می تواند بر خطر سرد شدن دمای بدن تأثیر بگذارد. زندگی در مناطقی که اغلب دمای بسیار پایینی را تجربه می کنند، خطر قرار گرفتن در معرض سرمای شدید را افزایش می دهد.

درمان هیپوترمی

هیپوترمی یک اورژانس پزشکی است. اگر مشکوک هستید که شما یا کسی که می شناسید دچار هیپوترمی شده است، فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید.

هدف از درمان هیپوترمی افزایش دمای بدن به محدوده طبیعی است. در حالی که منتظر مراقبت های اورژانسی هستید، فرد آسیب دیده یا مراقب او می تواند چند اقدام برای اصلاح این وضعیت انجام دهد:

با فرد با دقت رفتار کنید.

با فرد آسیب دیده با احتیاط رفتار کنید. برای بازگرداندن جریان خون آنها را ماساژ ندهید. هر گونه حرکت شدید یا بیش از حد ممکن است باعث ایست قلبی شود. آنها را از مقابل سرما جابجا کرده یا محافظت کنید.

لباس خیس فرد را در بیاورید.

لباس های خیس فرد را در بیاورید. آنها را با پتوهای گرم بپوشانید، از جمله صورتشان، اما نه دهانشان. اگر پتو در دسترس نیست، از گرمای بدن خود برای گرم کردن آنها استفاده کنید.

اگر هوشیار هستند، سعی کنید به آنها نوشیدنی یا سوپ گرم بدهید که می تواند به افزایش دمای بدن کمک کند.

از کمپرس گرم استفاده کنید.

کمپرس گرم (نه داغ) خشک را روی فرد قرار دهید، مانند یک بطری آب گرم شده یا یک حوله گرم شده. کمپرس را فقط روی قفسه سینه، گردن یا کشاله ران اعمال کنید. از کمپرس روی بازوها یا پاها استفاده نکنید و از پد گرم کننده یا لامپ گرما استفاده نکنید. قرار دادن کمپرس در این نواحی خون سرد را به سمت قلب، ریه ها و مغز برمی گرداند که می تواند کشنده باشد. دمای بیش از حد گرم می تواند پوست را بسوزاند یا باعث ایست قلبی شود.

تنفس فرد را کنترل کنید.

تنفس فرد را کنترل کنید. اگر تنفس آنها به طور خطرناکی کند به نظر می رسد، یا اگر هوشیاری خود را از دست می دهند، اگر برای این کار آموزش دیده اید، CPR را انجام دهید.

درمان پزشکی

هیپوترمی شدید از نظر پزشکی با مایعات گرم، اغلب نمکی که به داخل رگ ها تزریق می شود، درمان می شود.

یک پزشک می تواند خون را دوباره گرم کند، روشی که در آن خون می گیرند، آن را گرم می کنند و سپس دوباره به بدن می رسانند.

گرم کردن مجدد راه هوایی را می توان از طریق ماسک و لوله های بینی نیز انجام داد. گرم کردن معده از طریق شستشوی حفره یا پمپ معده که در آن محلول گرم آب نمک به معده پمپ می شود نیز می تواند کمک کند.

 عوارض هیپوترمی

عوارض مرتبط با هیپوترمی چیست؟

مراقبت فوری پزشکی برای جلوگیری از عوارض بسیار مهم است. هر چه بیشتر صبر کنید، عوارض ناشی از هیپوترمی بیشتر خواهد شد.

عوارض عبارتند از:

 • سرمازدگی یا مرگ بافت، که شایع ترین عارضه ای است که با یخ زدن بافت های بدن رخ می دهد.
 • چل بلین، یا آسیب عصبی و عروق خونی
 • قانقاریا یا تخریب بافت
 • پای سنگر که تخریب اعصاب و رگ های خونی در اثر غوطه ور شدن در آب است

هیپوترمی همچنین می تواند باعث مرگ شود.

چگونه می توانم از هیپوترمی جلوگیری کنم؟

اقدامات پیشگیرانه کلیدی برای جلوگیری از هیپوترمی وجود دارد.

تن پوش

ساده ترین اقداماتی که می توانید انجام دهید شامل لباس هایی است که می پوشید. در روزهای سرد چند لایه لباس بپوشید، حتی اگر فکر نمی کنید بیرون خیلی سرد است. درآوردن لباس راحت تر از مبارزه با هیپوترمی است. تمام اعضای بدن را بپوشانید و در زمستان کلاه، دستکش و روسری بپوشید. همچنین هنگام ورزش در فضای باز در روزهای سرد مراقب باشید. عرق می تواند شما را خنک کند و بدن شما را مستعد هیپوترمی کند.

خشک ماندن

خشک ماندن نیز مهم است. از شنا کردن طولانی مدت خودداری کنید و مطمئن شوید که در باران و برف از لباس های ضد آب استفاده کنید. اگر به دلیل حادثه قایق سواری در آب گیر کرده اید، سعی کنید تا حد امکان در داخل یا روی قایق خشک بمانید. از شنا کردن خودداری کنید تا زمانی که کمکی را در نزدیکی خود مشاهده کنید.

نگه داشتن بدن در دمای طبیعی برای جلوگیری از هیپوترمی مهم است. اگر دمای بدن شما به زیر ۹۵ درجه فارنهایت رسید، باید به دنبال کمک پزشکی باشید، حتی اگر هیچ علامتی از هیپوترمی احساس نکنید.

 

برگرفته از : Hypothermia: Symptoms, Causes and Risk Factors

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *