نیمی از افراد بالای ۵۰ سال کشور کیست کلیه دارند

متخصص اورولوژی با بیان اینکه نیمی از افراد بالای ۵۰ سال کشور یک یا چند کیست کلیه دارند، گفت: کاهش مصرف شکر، چای، الکل، قهوه و نوشیدنی های گازدار از ایجاد اینگونه کیست ها پیشگیری می کند.

عباس رازی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود:

کیست کلیه یک کیسه پر از مایع است که روی کلیه یا درون آن تشکیل می شود و از شیوع نسبتاً بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: در برخی موارد، کیست‌های کلیه با اختلالات جدی همراه بوده که ممکن است سبب اختلال عملکرد کلیه شود، اما معمولاً کیست‌های کلیه نوعی کیست غیرسرطانی هستند.

رازی ادامه داد: کیست‌های کلیه معمولاً علامتی ندارند و در برخی موارد، به دلیل فشار کیست‌های بزرگ روی اندام‌های دیگر، ممکن است بیمار دردی بین دنده‌ها و لگن خود احساس کند، ایجاد درد در کمر یا ناحیه بین دنده ها و لگن، ایجاد درد در قسمت بالای شکم، تورم شکم، ادرار بیش از حد و وجود خون در ادرار از دیگر علایم این بیماری است.

کیست ارثی کلیه – گفتگوی اختصاصی با دکتر علی اکبر کرمی متخصص ارولوژی

این پزشک گفت: نمی توان از بروز کیست‌های کلیه جلوگیری کرد اما افراد می توانند با نوشیدن مقدار زیادی آب احتمال تشکیل این کیست‌ها را کاهش دهند و باید مصرف سدیم روزانه کمتر از ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز باشد.

وی تصریح کرد: مصرف شکر، چای، الکل، قهوه و نوشیدنی های گازدار یکی از عوامل تشدید روند تشکیل یا جلوگیری از ایجاد کیست کلیوی است و با مصرف این مواد بار اضافی روی کلیه وارد می شود، بدن آب بیشتری از دست می دهد و اختلال در تعادل سدیم و پتاسیم ایجاد می شود.

به گفته رازی، یک رژیم قلیایی به جای رژیم اسیدی، کلیه ها را تمیز می کند و این رژیم می تواند شامل غذاهایی مانند سبزیجات تازه و میوه ها، آب لیمو، آب، برنج قهوه ای، سوپ و آب میوه های سبز باشد.

وی افزود: نوشیدن چای گیاهی مانند برگ قاصدک و چای سبز که برای پیشگیری از کیست کلیه مفید بوده و باید، حداقل ۲ لیتر آب در روز به بدن برسد.

این اورولوژیست توصیه کرد: کم کردن مصرف غذاهایی مانند شکر، چای، قهوه، الکل، نوشیدنی های انرژی زا و نمک طعام برای کلیه ها مفید است.