منوی دسته بندی
نیمی از افراد بالای ۵۰ سال کشور کیست کلیه دارند

نیمی از افراد بالای ۵۰ سال کشور کیست کلیه دارند

نیمی از افراد بالای ۵۰ سال کشور کیست کلیه دارند

متخصص اورولوژی با بیان اینکه نیمی از افراد بالای ۵۰ سال کشور یک یا چند کیست کلیه دارند، گفت: کاهش مصرف شکر، چای، الکل، قهوه و نوشیدنی های گازدار از ایجاد اینگونه کیست ها پیشگیری می کند.

عباس رازی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود:

کیست کلیه یک کیسه پر از مایع است که روی کلیه یا درون آن تشکیل می شود و از شیوع نسبتاً بالایی برخوردار است.

وی اظهار داشت: در برخی موارد، کیست‌های کلیه با اختلالات جدی همراه بوده که ممکن است سبب اختلال عملکرد کلیه شود، اما معمولاً کیست‌های کلیه نوعی کیست غیرسرطانی هستند.

رازی ادامه داد: کیست‌های کلیه معمولاً علامتی ندارند و در برخی موارد، به دلیل فشار کیست‌های بزرگ روی اندام‌های دیگر، ممکن است بیمار دردی بین دنده‌ها و لگن خود احساس کند، ایجاد درد در کمر یا ناحیه بین دنده ها و لگن، ایجاد درد در قسمت بالای شکم، تورم شکم، ادرار بیش از حد و وجود خون در ادرار از دیگر علایم این بیماری است.

کیست ارثی کلیه – گفتگوی اختصاصی با دکتر علی اکبر کرمی متخصص ارولوژی

این پزشک گفت: نمی توان از بروز کیست‌های کلیه جلوگیری کرد اما افراد می توانند با نوشیدن مقدار زیادی آب احتمال تشکیل این کیست‌ها را کاهش دهند و باید مصرف سدیم روزانه کمتر از ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز باشد.

وی تصریح کرد: مصرف شکر، چای، الکل، قهوه و نوشیدنی های گازدار یکی از عوامل تشدید روند تشکیل یا جلوگیری از ایجاد کیست کلیوی است و با مصرف این مواد بار اضافی روی کلیه وارد می شود، بدن آب بیشتری از دست می دهد و اختلال در تعادل سدیم و پتاسیم ایجاد می شود.

به گفته رازی، یک رژیم قلیایی به جای رژیم اسیدی، کلیه ها را تمیز می کند و این رژیم می تواند شامل غذاهایی مانند سبزیجات تازه و میوه ها، آب لیمو، آب، برنج قهوه ای، سوپ و آب میوه های سبز باشد.

وی افزود: نوشیدن چای گیاهی مانند برگ قاصدک و چای سبز که برای پیشگیری از کیست کلیه مفید بوده و باید، حداقل ۲ لیتر آب در روز به بدن برسد.

این اورولوژیست توصیه کرد: کم کردن مصرف غذاهایی مانند شکر، چای، قهوه، الکل، نوشیدنی های انرژی زا و نمک طعام برای کلیه ها مفید است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *