منوی دسته بندی
اسپرم چگونه تولید می شود؟

اسپرم چگونه تولید می شود؟

نحوه تولید اسپرم

سیستم تناسلی مرد به طور خاص برای تولید، ذخیره و انتقال اسپرم طراحی شده است. برخلاف اندام تناسلی زنان، اندام‌های تناسلی مردانه در قسمت داخلی و خارجی حفره لگن قرار دارند. آنها عبارتند از:

  • بیضه ها (بیضه ها)
  • سیستم مجرایی: اپیدیدیم و واس دفران (مجرای اسپرم)
  • غدد جانبی: وزیکول های منی و غده پروستات
  • آلت تناسلی

سیستم تناسلی آقایان

اسپرم کجا تولید می شود؟

تولید اسپرم در بیضه ها اتفاق می افتد. پس از رسیدن به سن بلوغ، یک مرد هر روز میلیون ها سلول اسپرم تولید می کند که طول هر یک حدود ۰.۰۰۲ اینچ (۰.۰۵ میلی متر) است.

اسپرم چگونه تولید می شود؟

سیستمی از لوله های کوچک در بیضه ها وجود دارد. این لوله‌ها که لوله‌های منی ساز نامیده می‌شوند، سلول‌های زایا را در خود جای می‌دهند که هورمون‌ها – از جمله تستوسترون ، هورمون جنسی مردانه – باعث تبدیل شدن آنها به اسپرم می‌شوند. سلول‌های زایا تقسیم می‌شوند و تغییر می‌کنند تا زمانی که شبیه قورباغه‌هایی با سر و دم کوتاه شوند.

دم ها اسپرم را به داخل لوله ای در پشت بیضه ها به نام اپیدیدیم می فشارند. برای حدود پنج هفته، اسپرم از طریق اپیدیدیم عبور می کند و رشد خود را کامل می کند. پس از خارج شدن از اپیدیدیم، اسپرم به سمت مجرای دفران حرکت می کند.

وقتی مردی برای فعالیت جنسی تحریک می شود، اسپرم با مایع منی – مایعی سفید رنگ که توسط وزیکول های منی و غده پروستات تولید می شود – مخلوط می شود تا منی تشکیل شود. در نتیجه تحریک، مایع منی حاوی ۵۰۰ میلیون اسپرم از طریق مجرای ادرار از آلت تناسلی به بیرون رانده می شود (انزال).

چقدر طول می کشد تا اسپرم جدید تولید شود؟

روند انتقال از یک سلول زایا به یک سلول اسپرم بالغ که قادر به لقاح تخمک است حدود ۲.۵ ماه طول می کشد.

جمع بندی

اسپرم ها در بیضه ها تولید می شوند و در حین حرکت از لوله های اسپرم ساز از طریق اپیدیدیم به داخل مجرای دفران به بلوغ می رسند.

 

مطالعه مقاله زیر نیز به شما توصیه می گردد:

برگرفته از مقاله: How Is Sperm Produced

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *