منوی دسته بندی
هفت نکته برای داشتن اسپرم سالم

هفت نکته برای داشتن اسپرم سالم

اسپرم سالم

چگونه تعداد اسپرم را افزایش دهیم؟

اگر شما و همسرتان در تلاش برای بچه دار شدن هستید، ممکن است به دنبال اطلاعاتی در مورد چگونگی افزایش تعداد اسپرم برای افزایش شانس باردار شدن خود باشید. تعداد اسپرم سالم برای باروری ضروری است.

برای بارداری فقط یک اسپرم و یک تخمک لازم است، پس چرا تعداد اسپرم اهمیت دارد؟ به طور خلاصه، تعداد اسپرم سالم شانس بارداری موفق را افزایش می دهد. هنگامی که مردی در یک زن انزال می کند، اگر اسپرم بیشتری در منی وجود داشته باشد، احتمال اینکه یک اسپرم به تخمک برسد و خودش را در تخمک بگذارد، افزایش می یابد.

مایع منی طبیعی حاوی ۴۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر است. تعداد کم اسپرم چیزی بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون اسپرم در میلی لیتر در نظر گرفته می شود. اگر اسپرم سالم باشد، بیست میلیون اسپرم در میلی لیتر ممکن است برای بارداری کافی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعداد اسپرم به علاوه هفت نکته کاری که می توانید برای بهبود سلامت اسپرم انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

کاهش وزن

کاهش وزن در صورت اضافه وزن یکی از موثرترین کارهایی است که می توانید برای افزایش تعداد اسپرم انجام دهید. مطالعات نشان داده اند که کاهش وزن می تواند به طور قابل توجهی باعث افزایش حجم مایع منی، غلظت و تحرک اسپرم و همچنین سلامت کلی اسپرم شود. مشخص شده است که تغییرات در تعداد اسپرم در مردانی که دارای شاخص توده بدنی بالاتری هستند بسیار مهم است، بنابراین اگر مقدار زیادی وزن برای کاهش دارید، حتی کاهش وزن کم ممکن است کمک کند.

برای دستیابی به اهداف کاهش وزن خود، با دکتر صحبت کنید که می تواند به شما در شروع کار کمک کند. ممکن است بخواهید یک قرار ملاقات با متخصص تغذیه برای تغییر عادات غذایی که می تواند بهبود یابد، تعیین کنید. کار با یک مربی یا سایر برنامه های ورزشی نیز می تواند کمک کننده باشد.

ورزش کنید

ورزش کنید

حتی اگر نیازی به کاهش وزن ندارید، فعال ماندن و داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند به افزایش تعداد اسپرم شما کمک کند. مطالعات نشان می دهند که وزنه برداری و ورزش در فضای باز می تواند به سلامت اسپرم بیشتر از سایر انواع ورزش کمک کند. این نوع فعالیت ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید. ورزش همچنین می تواند به حفظ یا کاهش وزن شما کمک کند، که ممکن است مزایای بیشتری برای سلامت اسپرم شما داشته باشد.

ویتامین های خود را مصرف کنید

برخی از انواع ویتامین ها از جمله ویتامین D، C، E و CoQ10 برای سلامت اسپرم مهم هستند.

یک مطالعه نشان داد که مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز می تواند به تمرکز و تحرک اسپرم مردان کمک کند. تعداد کلی اسپرم بهبود نمی یابد، اما اسپرم می تواند متمرکز تر شود و قادر به حرکت موثرتر باشد. این می تواند شانس شما را برای باردار شدن با موفقیت افزایش دهد.

مطالعه دیگری به میزان موفقیت کمتر بارداری در میان زوج‌هایی اشاره کرد که مرد دارای سطوح پایین ویتامین D بود. تحقیقات بیشتری برای درک رابطه بین این ویتامین و باروری مورد نیاز است، اما به نظر می‌رسد که همبستگی وجود دارد.

در مورد آزمایش سطح ویتامین خود با پزشک صحبت کنید. آنها می توانند این کار را با استفاده از یک آزمایش خون ساده انجام دهند.

مصرف مواد مخدر و الکل

از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنید

تعداد کم اسپرم و اسپرم ناسالم به افرادی با سابقه موارد زیر مرتبط است:

 • نوشیدن مشروب سنگین، که به عنوان نوشیدن دو یا چند نوشیدنی الکلی در روز تعریف می شود
 • استفاده از تنباکو از هر نوع
 • استفاده غیرقانونی از مواد مخدر، از جمله کوکائین و استروئیدهای آنابولیک

اگر از هر یک از این مواد استفاده می کنید و برای ترک سیگار مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند برنامه هایی را برای کمک به مدیریت و درمان اعتیاد توصیه کنند.

محیط خود را بررسی کنید

اگر در معرض موارد زیر قرار گرفته اید، هر چه زودتر لباس های خود را عوض کنید و دوش بگیرید:

 • فلزات
 • حلال ها
 • آفت کش ها
 • چربی زداها
 • چسب ها یا رنگ های غیر پایه آب
 • سایر اختلالات غدد درون ریز

این سموم ممکن است بر تعداد اسپرم تأثیر بگذارند. اگر به دلیل یک سرگرمی در معرض هر یک از این موارد هستید، سرگرمی خود را تا زمانی که با موفقیت باردار شوید متوقف کنید.

مشاغلی که شما را در معرض گرما یا تشعشع بیش از حد یا حتی بی تحرکی شدید قرار می دهند نیز می توانند بر تعداد اسپرم تأثیر بگذارند.

دوچرخه خود را چک کنید

دوچرخه سواری ممکن است با تعداد کم اسپرم مرتبط باشد. دوچرخه سواری بیش از پنج ساعت در هفته با کاهش غلظت اسپرم همراه است. چک کردن دوچرخه از نظر تناسب مناسب می تواند کمک کند.

مطالعه مقاله زیر توصیه می شود:
آیا دوچرخه سواری می تواند باعث اختلال نعوظ شود؟

 

شورت های گشاد و نخی بپوشید

نگه داشتن اسپرم در دمای مناسب و اجازه دادن جریان هوای زیاد به کیسه بیضه می تواند به پرورش محیط مناسب برای اسپرم سالم کمک کند. اگر با پوشیدن شورت احساس راحتی نمی کنید، شلوارک نخی را به جای شورت انتخاب کنید. این همچنان به کنترل جریان هوا و دما کمک می کند.

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می شود:
انتخاب لباس زیر مردانه چگونه می تواند بر سلامت اسپرم تأثیر بگذارد ؟

 

سلامت اسپرم

اسپرم سالم

تعداد اسپرم تنها چیزی نیست که در تلاش برای باردار شدن اهمیت دارد. شما همچنین می خواهید در کل اسپرم سالمی داشته باشید.

سلامت باروری مردان با سه جنبه از اسپرم تعریف می شود:

 • سلامت اسپرم های فردی
 • مقدار یا غلظت اسپرم
 • حجم کلی اسپرم

برخی یافته ها نشان می دهد که کیفیت اسپرم مردان رو به کاهش است. پزشکان به طور کامل مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد، اما سبک زندگی و تغذیه ممکن است نقش داشته باشد.

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می شود:
اگر اسپرم شما غیر طبیعی است چه باید بکنید؟

 

آیا تعداد اسپرم بر موفقیت IVF تاثیر می گذارد؟

تعداد اسپرم بر استفاده از فناوری تولید مثل مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) نیز تأثیر می گذارد. موفقیت شما در استفاده از IVF با تعداد کم اسپرم ، به سلامت اسپرم شما و عواملی که باعث کاهش تعداد اسپرم می شوند بستگی دارد. اگر تعداد اسپرم‌های مرد بسیار پایین باشد، اکنون می‌توان اسپرم را مستقیماً از طریق فرآیندی به نام تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی به عنوان جایگزین به تخمک تزریق کرد.

مهم نیست که چگونه می خواهید باردار شوید، بهبود تعداد اسپرم می تواند به افزایش شانس شما برای بارداری موفق کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

توصیه رایجی که به زوج هایی که قصد باردار شدن دارند این است که پس از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده که منجر به بارداری نمی شود به پزشک مراجعه کنند. اگر شریک زن بالای ۳۵ سال است، پس از شش ماه رابطه جنسی محافظت نشده که منجر به بارداری نمی شود، به پزشک مراجعه کنید.

اگر شغل، سرگرمی یا بیماری شناخته شده ای دارید که با تعداد اسپرم کمتر مرتبط است، قبل از شروع تلاش برای بارداری باید در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید. آنها می توانند آزمایشاتی را انجام دهند تا مطمئن شوند که شما سالم هستید و بارداری توصیه می شود.

اگر در بارداری مشکل دارید، یک متخصص ناباروری معمولاً آزمایشاتی را روی زن و مرد انجام می دهد. یک زن تخمک، تخمدان و رحم خود را آزمایش می کند. یک مرد نمونه مایع منی را برای تجزیه و تحلیل مایع منی و شمارش اسپرم ارائه می دهد. پزشک تعداد اسپرم در هر نمونه را بررسی می کند تا تشخیص دهد که آیا تعداد اسپرم خیلی کم است یا خیر. همچنین ممکن است سونوگرافی برای بررسی مشکلات کیسه بیضه یا مجاری و لوله هایی که مایع منی در آن حرکت می کند انجام شود.

چشم انداز

میزان موفقیت بارداری با تعداد کم اسپرم بر اساس سلامت فردی شما و همسرتان متفاوت است. اگر تصمیم دارید که می خواهید خانواده داشته باشید، گزینه های زیادی برای شما وجود دارد، مانند دنبال کردن فرزندخواندگی، IVF، یا ایجاد تغییرات در سبک زندگی برای تلاش برای باردار شدن. اولین قدم شما صحبت با یک پزشک است که می تواند به ارزیابی تعداد اسپرم و سایر عوامل باروری قبل از برنامه ریزی برای آینده شما کمک کند.

 

برگرفته از : how to increase sperm count: 7 Tips for Healthy Sperm

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

یک نظر

 • رضا گفت:

  عالی بود آقای دکتر کرمی عریز 👏

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *