منوی دسته بندی
انتخاب لباس زیر مردانه چگونه می تواند بر سلامت اسپرم تأثیر بگذارد ؟

انتخاب لباس زیر مردانه چگونه می تواند بر سلامت اسپرم تأثیر بگذارد ؟

انتخاب لباس زیر مردان چگونه می تواند بر سلامت اسپرم تأثیر بگذارد ؟

آیا لباس زیر مردانه می توانند در شمارش اسپرم شما اختلال ایجاد کنند؟ این که آیا لباس زیر مردانه می تواند روی باروری مردان  تأثیر بگذارد یا خیر ، سؤالی است که محققان از دهه ۱۹۹۰ به مطالعه آن پرداختند. این ایده که لباس زیر ممکن است به ناباروری مردان منجر شود نظریه ای قدیمی است .

در اینجا پاسخ سریعی وجود دارد: بله ، لباس زیر تنگ ممکن است تعداد اسپرم را کاهش دهد اما گفتنی است ، كاهش سلامت اسپرم به اندازه كافی برای ایجاد ناباروری بعید به نظر می رسد. در مردان بارور سالم ، حتی وقتی شورت های تنگ تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد، اندازه گیری های اساسی سلامت اسپرم هنوز در حد طبیعی است.

برای مردانی که پیش از این باروری ضعیفی دارند ، یا برای مردان در سر حد تعداد طبیعی اسپرم ، تغییر از شورت های تنگ کوتاه به شورت های گشاد ممکن است مفید باشد ، اما اینکه چقدر مفید است هنوز بطور دقیق مشخص نمی باشد .

چرا ممکن است سلامتی اسپرم آسیب دیده باشد؟

درباره نگرانی از لباس زیر تنگ در مردان ، همه چیز مرتبط با گرما است.

سلولهای اسپرم نسبت به افزایش دما حساس هستند. در واقع ، آنها آنقدر نسبت به گرما حساس هستند که گرمای بدن شما مشکل است . آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا بیضه ها در خارج از بدن قرار گرفته اند ؟ با توجه به اهمیت بیضه ها برای فرآیند تولید مثل انسان ، وجود آنها در موقعیت آسیب پذیر از دیدگاه تکاملی خطرناک به نظر می رسد.

بیضه ها به طور شفاف توسط اسکروتوم یا کیسه بیضه نگه داری می شوند تا سلول های اسپرم از منبع گرما یعنی دمای اصلی بدن شما دورتر شوند .

میانگین دمای کیسه بیضه بین ۲.۵ تا ۳ درجه سانتیگراد خنک تر از دمای بدن شما است. در حالی که میانگین دمای بدن انسان (وقتی بیمار نباشد) ۳۷ درجه سانتیگراد است ، فرآیند تولید اسپرم در حدود ۳۴ درجه ایده آل است.

تحقیقات نشان داده است که حتی تغییر در دمای اتاق نیز می تواند بر حرکت اسپرم تأثیر بگذارد. ما همچنین می دانیم که بیماری گسترده با تب بالا می تواند به سلامت اسپرم در مردان آسیب برساند.

چه ارتباطی بین لباس زیر با همه اینها وجود دارد؟ از آنجا که کیسه بیضه به طور عمدی بیضه ها را شسته و دور از بدن می کند ، تعجب آور است که بدانیم چه اتفاقی می افتد اگر بیضه ها به بدن نزدیکتر باشند و یا اینکه چه اتفاقی می افتد که اگر مرد لباس زیر تنگ بپوشد.

تحقیقات درباره لباس زیر مردانه چه می گویند ؟

برخی از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که انتخاب لباس زیر مردانه روی تعداد اسپرم و سلامتی اسپرم تأثیر دارد.

یک مطالعه شامل ۶۵۶ مرد بود که در یک کلینیک باروری به دنبال کمک بودند. محققان از مردان می پرسند كه چه سبك لباس زیر می پوشند. مایع منی آنها و همچنین میزان FSH خون آنها مورد بررسی قرار گرفت. در مردان ، FSH هورمونی است که باعث تولید اسپرم می شود.

این تحقیقات نشان داد که مردانی که از ابتدا شورت گشاد پوشیده اند غلظت اسپرم آنها ۲۵ درصد بیشتر از اسپرم مردانی که از ابتدا از شورت تنگ استفاده می کرده اند .

غلظت اسپرم مقدار سلولهای اسپرم است که در یک اندازه گیری خاص از مایع منی موجود است.

محققان همچنین دریافتند که میزان FSH در مردان با تعداد و غلظت اسپرم کمتر ، بالاتر است. این ممکن است به این دلیل باشد که بدن با افزایش سطح FSH در تلاش برای تقویت تولید اسپرم نسبت به تعداد اسپرم پایین واکنش نشان می دهد.

این مطالعه ، گرچه جالب و مهم است ، اما هنوز به این سؤال پاسخ نمی دهد که بیشتر زوجین می خواهند بدانند – آیا لباس زیر شما می تواند باروری را به اندازه ای کاهش دهد تا باعث ایجاد مشکلات باروری شود؟

یک مطالعه جداگانه بر روی ۵۰۱ زوج را که سعی در بارداری داشتند ، بررسی کرده است . برخلاف مطالبی که در بالا توضیح داده شد ، این زوج ها قبلاً مشکل باروری نداشته اند. آنها تازه شروع به امتحان کردن و باردار شدن کردند. محققان به تاثیر لباس زیر (مقایسه بین انواع مدل های شورت) که ممکن است مدت زمان طولانی شدن یک زن و شوهر برای باردار شدن و احتمال ناباروری را داشته باشد بررسی کردند . این مطالعه همچنین بررسی کرد که آیا تغییر مدل لباس زیر تأثیر مثبتی بر سلامت مایع منی دارد یا خیر.

در این تحقیق تفاوت معنی داری در سلامت مایع منی بر اساس انتخاب لباس زیر مشاهده نشده است و انتخاب لباس زیر تأثیری بر این که چه مدت بارداری زوج ها طول می کشد و چه میزان زوج ها ناباروری را تجربه می کنند ، نمی گذارد .

با نگاه به جمعیت عمومی (نه زوج هایی که قبلاً در یک کلینیک باروری حضور داشته اند) ، انتخاب لباس زیر مرد باعث نمی شود که مدت زمان باردار شدن زوج ها بیشتر شود .

کلام آخر

در حالی که برخی از مطالعات نشان داده اند که انتخاب لباس زیر مردانه می تواند بر سلامت اسپرم تأثیر بگذارد ، اما در همه مطالعات تأثیر خود را نشان نداده اند. اگر شورت های تنگ تأثیر منفی بر سلامت اسپرم داشته باشند ، این ممکن است در مردانی که در حال حاضر مشکل باروری را تجربه می کنند ، بیشتر نمایان شود.

اگر مشکل باروری شناخته شده ای ندارید ، احتمالاً نیازی به نگرانی در مورد لباس زیر را ندارید. با این حال ، اگر در حال حاضر مبارزات باروری دارید ، تغییر به شورت های گشاد یا حداقل تغییر دادن لباس زیر در شب ، ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

با این حال تعویض لباس زیر یک مشکل باروری را حل نمی کند. اگر لباسهای کوتاه خود را دوست دارید ، به خاطر ادامه پوشیدن آنها احساس گناه نکنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *