منوی دسته بندی
اورکیت یا التهاب بیضه چیست؟

اورکیت یا التهاب بیضه چیست؟

التهاب بیضه یا ارکیت چیست؟

التهاب بیضه یا اورکیت ممکن است توسط باکتری یا ویروس ایجاد شود. هر دو بیضه ممکن است به طور همزمان تحت تأثیر ارکیت قرار بگیرند. با این حال ، علائم معمولاً فقط در یک بیضه ظاهر می شوند. این نوع التهاب بیضه اغلب با ویروس اوریون همراه است.

علائم و نشانه های ارکیت

درد در بیضه ها و کشاله ران از علائم اصلی ارکیت است. شما همچنین ممکن است علایم زیر را داشته باشید:

 • حساسیت در کیسه بیضه
 • ادرار دردناک
 • انزال دردناک
 • کیسه بیضه متورم
 • خون در منی
 • ترشحات غیر طبیعی
 • بزرگ شدن پروستات
 • گره های لنفاوی متورم در کشاله ران
 • تب

دلایل التهاب بیضه

دلایل التهاب بیضه

ویروس یا باکتری می تواند باعث التهاب ارکیت شود. شایعترین علت ورم بیضه ، ویروس اوریون است. اوریون یک بیماری ویروسی در دوران کودکی است که به دلیل برنامه های موثر ایمن سازی نادر است. محققین تخمین می زند که ۳۳ درصد از مردانی که در دوران نوجوانی به اوریون مبتلا می شوند نیز دچار ورم گوش می شوند. ارکیت ویروسی مربوط به اوریون در هر مکانی از چهار تا ۱۰ روز پس از تورم غدد بزاقی ایجاد می شود. تورم غدد بزاقی از علائم اوریون است.

عفونت باکتریایی همچنین می تواند منجر به ارکیت در مردان شود. عفونت های دستگاه ادراری و عفونت های مقاربتی (STI) مانند سوزاک ، کلامیدیا و یک بیماری مرتبط با آن به نام اپیدیدیمیت نیز می تواند منجر به ارکیت شود. اپیدیدیمیت التهاب اپیدیدیم است. این لوله ای است که اسپرم را ذخیره می کند و بیضه ها را به حفره های متصل می کند.

عوامل خطر برای ارکیت

افرادی که رفتارهای جنسی پرخطر دارند ممکن است به ورم اورکیت مبتلا شوند. رفتارهای جنسی پرخطر شامل موارد زیر است:

 • داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم
 • داشتن سابقه بیماری عفونت مقاربتی (STI)
 • داشتن یک شریک زندگی که یک بیماری عفونت مقاربتی (STI) دارد
 • ناهنجاری های مادرزادی دستگاه ادراری نیز می تواند خطر ابتلا به ارکیت را افزایش دهد. این بدان معناست که شما با مشکلات ساختاری مثانه یا مجرای ادرار خود متولد شده اید.

تشخیص التهاب بیضه

تشخیص التهاب بیضه

پزشک در مورد سوابق پزشکی و علائم شما از شما سال خواهد کرد. آنها یک معاینه فیزیکی را برای تعیین میزان التهاب انجام می دهند.

شما ممکن است نیاز به معاینه پروستات داشته باشید تا ببینید پروستات شما ملتهب است یا خیر. این شامل فرو بردن انگشت به سمت راست روده توسط پزشک برای معاینه فیزیکی پروستات است.

پزشک شما ممکن است برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاه ، نمونه ادرار بخواهد و هر ترشحی را سواب کند. با این کار می توانید STI یا سایر عفونت ها را تشخیص دهید.

تصویربرداری با سونوگرافی می تواند پیچ ​​خوردگی بیضه را رد کند. پیچ خوردگی بیضه بیماری دیگری است که باعث درد شدید در بیضه و ناحیه کشاله ران می شود و علائم آن اغلب با علائم اورکیت اشتباه گرفته می شود. پیچ خوردگی بیضه پیچ خوردگی طناب اسپرماتیک است – شبکه ای از اعصاب و عروق خونی که به هر بیضه می ریزد. اگر جریان خون در بیضه ها را قطع کند ، می تواند باروری شما را تهدید کند. بنابراین ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

گزینه های درمانی التهاب بیضه

هیچ درمانی برای ورم بیضه ویروسی وجود ندارد ، اما این بیماری خود به خود برطرف می شود. در ضمن می توانید از روش های درمانی در خانه برای مدیریت علائم خود استفاده کنید. استفاده از مسکن ، استفاده از کیسه های یخ و بالا بردن بیضه ها در صورت امکان می تواند راحتی شما را بیشتر کند.

ارکیت باکتریایی با آنتی بیوتیک ، داروهای ضد التهاب و بسته های سرماخوردگی درمان می شود. صرف نظر از منبع التهاب شما ، بهبودی کامل می تواند چندین هفته طول بکشد.

در حین درمان التهاب بیضه از انجام رابطه جنسی و وزنه برداری خودداری کنید. اگر به STI آلوده باشید ، شریک زندگی شما نیز به درمان نیاز خواهد داشت.

عوارض التهاب بیضه

عوارض التهاب بیضه

اکثر مردان مبتلا به ارکیت کاملاً بهبود می یابند و هیچ اثر پایداری ندارد. ارکیت به ندرت باعث ناباروری می شود. سایر عوارض نیز نادر است اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • التهاب مزمن اپیدیدیم
 • آبسه یا تاول در کیسه بیضه
 • کوچک شدن بیضه آسیب دیده
 • مرگ بافت بیضه

جلوگیری از التهاب بیضه

از برخی موارد اورکیت نمی توان پیشگیری کرد. این مسئله به ویژه اگر از مشکلات مادرزادی مجاری ادرار رنج می برید ، بیشتر صدق می کند. با این حال ، می توانید از خود در برابر انواع خاصی از ارکیت ویروسی محافظت کنید. خود و فرزندان خود را در مقابل اوریون واکسینه کنید تا خطر ابتلا به التهاب بیضه را کاهش دهید.

تمرین رابطه جنسی ایمن می تواند به جلوگیری از ارکیت باکتریایی کمک کند. از کاندوم استفاده کنید و از شریک جنسی خود در مورد سابقه جنسی آنها سوال کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *