منوی دسته بندی
اورولوژی چیست و اورولوژیست کیست؟

اورولوژی چیست و اورولوژیست کیست؟

اورولوژیست کیست؟

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی ترجمه فارسی اورولوژیست است. اورولوژیست متخصص درمان بیماری های سیستم ادراری تناسلی و جراحی های مربوط به آن می باشد.

دستگاه ادراری و تناسلی ارتباط نزدیکی با هم دارند و اختلالات یکی اغلب بر دیگری تأثیر می گذارد. بنابراین طیف عمده ای از بیماری ها تحت دامنه اختلالات دستگاه تناسلی وجود دارد. اورولوژیست مدیریت شرایط پزشکی (به عنوان مثال، غیر جراحی) مانند عفونت های دستگاه ادراری و هیپرپلازی خوش خیم پروستات را با مدیریت شرایط جراحی مانند سرطان مثانه یا پروستات، سنگ کلیه، ناهنجاری های مادرزادی، آسیب های تروماتیک و استرس ترکیب می کند.

در ادامه به برخی بیماری های مرتبط با اورولوژیست خواهیم پرداخت:

  • درمانگر سنگهای ادراری بصورت طبی و جراحی، بیماریهای مادرزادی سیستم ادراری و تناسلی، سرطانهای این سیستم، اختلالات جنسی و ناباروری مردان، بیماری های خوش خیم و بدخیم پروستات، بیماریهای بیضه و کیسه بیضه، بیماری ها و جراحی های دستگاه تناسلی خارجی مردان است.
  • سنگ شکنی انواع سنگهای ادراری و درمان غیر تهاجمی و تهاجمی سنگهای سیستم ادراری مرتبط با اورولوژیست بوده که امروزه با تجهیزات پیشرفته جراحی های بسته قابل انجام است.
  • تشخیص و درمان اختلالات جنسی مردان بصورت طبی و جراحی و حفظ استحکام خانواده از وظایف ایشان می باشد.
  • اورولوژیست ها به کمک بیماران مبتلا بیماریهای سیستمیک شایع مانند دیابت، فشار خون و مشابه آنها نیز آمده است .
  • با پیشگیری و درمان به موقع موجب حفظ کلیه ها و عملکرد زناشویی شده و امید به زندگی را افزایش می دهند.
  • همچنین اولین پزشک کمک کننده به حیات نوزاد مبتلا به اختلال مادر زادی کلیوی می باشند و با جراحی زودرس موجب بقای با کیفیت نوزاد می شود.
  • اختلالات دفع و بی اختیاری ادرار که در خانمها شایع است سرطان اجتماعی نام گرفته که با درمان دارویی یا جراحی توسط اورولوژیست قابل اصلاح است و کیفیت زندگی افراد را دو چندان می کند.

اورولوژی چیست و اورولوژیست کیست؟

اورولوژی چیست؟

اورولوژی که به عنوان جراحی ادراری تناسلی نیز شناخته می شود، شاخه ای از پزشکی است که بر بیماری های جراحی و پزشکی دستگاه ادراری و اندام های تناسلی تمرکز دارد. اندام های تحت حیطه اورولوژی شامل کلیه ها، غدد فوق کلیوی، حالب ها، مثانه، مجرای ادرار و اندام های تناسلی مردانه است.

اورولوژی امروزه تخصصی تر شده و به زیر گروه های متعددی تقسیم شده است؛

آندرولوژیست یک ارولوژیست است که بصورت تخصصی تر در ناباروری و اختلالات جنسی مردان کار می کند. با وجود این تخصص همیشه راهی جلوی پای زوج های نابارور گذاشته و امید به زندگی را افزایش می دهند. ارکان اصلی تیم ناباروری ، اورولوژیست و آندرولوژیست می باشند.

در یک خانواده ارتباط قلبی و جسمی در کنار هم موجب آرامش یک زوج می شوند و فقدان یا اختلال بخش جسمی یک رابطه زناشویی موجب آسیب شدید بنیان خانواده می شود.

آندرولوژیست در کنار مشاور خانواده و سکسولوژیست بازوی پرتوان تیم می باشد.

انواع اختلالات جنسی آقایان مانند کاهش میل جنسی ، ضعف قوای جنسی، زود انزالی، انحراف یا کجی آلت تناسلی، مشکلات ظاهری دستگاه تناسلی خارجی توسط آندرولوژیست و اورولوژیست درمان می شود.

انواع روشهای گرفتن اسپرم جهت باروری و لقاح مصنوعی نیز در بخشهای ناباروری توسط ایشان انجام می گردد.