منوی دسته بندی
سنگ شکنی یا لیتوتریپسی ، نحوه انجام و خطرات آن چیست؟

سنگ شکنی یا لیتوتریپسی ، نحوه انجام و خطرات آن چیست؟

سنگ شکنی یا لیتوتریپسی چیست؟

لیتوتریپسی چیست؟

لیتوتریپسی یک روش پزشکی است که برای درمان انواع خاصی از سنگ کلیه و سنگ در سایر اندام ها مانند کیسه صفرا یا کبد شما استفاده می شود.

سنگ کلیه زمانی اتفاق می‌افتد که مواد معدنی و سایر مواد موجود در ادرار در کلیه‌ها متبلور می‌شوند و توده‌های جامد یا سنگ‌ها را تشکیل می‌دهند. اینها ممکن است متشکل از کریستال های کوچک و لبه تیز یا نمونه های صاف تر و سنگین تر باشند که شبیه صخره های صیقلی رودخانه هستند. آنها معمولاً در طول ادرار به طور طبیعی از بدن شما خارج می شوند.

با این حال، گاهی اوقات بدن شما نمی تواند سنگ های بزرگتر را از طریق ادرار دفع کند. این می تواند منجر به آسیب کلیه شود. افراد مبتلا به سنگ کلیه ممکن است خونریزی، درد شدید یا عفونت مجاری ادراری را تجربه کنند. هنگامی که سنگ ها شروع به ایجاد این نوع مشکلات می کنند، پزشک ممکن است سنگ شکنی یا لیتوتریپسی را پیشنهاد کند.

سنگ شکنی چگونه کار می کند؟

لیتوتریپسی از امواج صوتی برای شکستن سنگ های بزرگ کلیه به قطعات کوچکتر استفاده می کند. به این امواج صوتی، امواج ضربه ای پرانرژی نیز می گویند. رایج ترین نوع سنگ شکنی سنگ شکنی خارج بدنی با موج ضربه ای (ESWL) است.

برون اندامی به معنای “خارج از بدن” است. در این حالت به منبع امواج ضربه ای اشاره دارد. در طول ESWL، یک دستگاه ویژه به نام لیتوتریپتر امواج ضربه ای را تولید می کند. امواج وارد بدن شما می شوند و سنگ ها را از هم جدا می کنند.

ESWL از اوایل دهه ۱۹۸۰ وجود داشته است. این به سرعت جایگزین جراحی به عنوان درمان انتخابی برای سنگ های بزرگتر شد. ESWL یک روش غیر تهاجمی است، به این معنی که نیازی به جراحی ندارد. روش‌های غیرتهاجمی معمولاً ایمن‌تر و راحت‌تر از روش‌های تهاجمی بهبود می‌یابند.

انجام لیتوتریپسی حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. احتمالاً به شما نوعی بیهوشی (محلی، منطقه ای یا عمومی) داده می شود تا دردی را تجربه نکنید.

پس از عمل، بقایای سنگ از کلیه ها یا حالب (لوله ای که از کلیه به مثانه منتهی می شود) از طریق ادرار خارج می شود.

انواع سنگ شکنی

لیتوتریپسی یک روش غیرتهاجمی برای درمان سنگ کلیه است. پزشکان از آن برای سنگ‌هایی استفاده می‌کنند که خیلی بزرگ نیستند و از مجرای ادرار شما عبور نمی‌کنند. این روش درمانی انرژی اولتراسونیک متمرکز (امواج ضربه ای) را مستقیماً به سنگ ارسال می کند. قبل از شروع درمان، پزشک با استفاده از اشعه ایکس (فلوروسکوپی) یا اولتراسوند، سنگ را تعیین می کند.

امواج ضربه ای سنگ های بزرگ را به سنگ های کوچکتر تبدیل می کنند. این سنگ های کوچکتر می توانند از سیستم ادراری شما عبور کنند. این درمان به جلوگیری از نیاز به روش های جراحی تهاجمی تر برای برداشتن سنگ کمک می کند.

متخصصان سنگ کلیه به سه طریق سنگ شکنی را انجام می دهند:

سنگ شکنی اولتراسونیک

در لیتوتریپسی اولتراسونیک، یک کاوشگر امواج صوتی با فرکانس بالا را به سنگ کلیه می فرستد که در آن امواج اولتراسونیک سنگ ها را پودر می کند بدون اینکه به بافت ها و اندام های اطراف آسیب وارد کند.

لیتوتریپسی الکتروهیدرولیک (EHL)

این نوع لیتوتریپسی از امواج شوک الکتریکی برای شکستن سنگ های کلیه استفاده می کند تا قطعات کوچکتر بتوانند از دستگاه ادراری شما عبور کنند. EHL نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

سنگ شکنی برون بدنی با موج ضربه ای (ESWL)

سنگ شکنی برون بدنی با موج ضربه ای (ESWL) از امواج فشار برای هدف قرار دادن سنگ کلیه و شکستن آنها به قطعات کوچک استفاده می کند. آرام بخش یا بیهوشی سبک معمولاً ضروری است و اگر سنگ بزرگی دارید ممکن است به چندین درمان نیاز داشته باشید.

نحوه آماده شدن برای سنگ شکنی

مهم است که در مورد داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه یا مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از داروها، مانند آسپرین ، ایبوپروفن و وارفارین یا سایر رقیق‌کننده‌های خون، می‌توانند در توانایی لخته شدن خون شما به درستی اختلال ایجاد کنند.

احتمالاً پزشک از شما می خواهد که مصرف این داروها را قبل از انجام عمل متوقف کنید. با این حال، مصرف داروهایی را که برایتان تجویز شده است، قطع نکنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

برخی از افراد تحت سنگ شکنی، بی حسی موضعی دارند که برای جلوگیری از درد، ناحیه را بی حس می کند. با این حال، اکثر افراد این روش را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند که در طول عمل به خواب می روند. اگر قرار است تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید، ممکن است پزشک به شما بگوید که حداقل شش ساعت قبل از عمل چیزی ننوشید یا نخورید.

اگر سنگ شکنی را تحت بیهوشی عمومی دارید، برنامه‌ریزی کنید که یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما را بعد از عمل به خانه برساند. بیهوشی عمومی ممکن است بعد از سنگ شکنی شما را خواب آلود کند، بنابراین تا زمانی که اثرات کاملاً از بین نرود، نباید رانندگی کنید.

نحوه عملکرد سنگ شکنی

در طول سنگ شکنی چه انتظاراتی باید داشت؟

لیتوتریپسی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. این بدان معنی است که شما در روز عمل به بیمارستان یا کلینیک خواهید رفت و همان روز آن را ترک خواهید کرد.

قبل از انجام عمل، لباس بیمارستان را به تن می‌کنید و روی میز معاینه روی یک کوسن نرم و پر از آب دراز می‌کشید. این همان جایی است که در حین انجام عمل باقی می‌مانید. سپس به شما داروی آرام بخش و آنتی بیوتیکی برای مبارزه با عفونت داده می شود.

در طول سنگ شکنی، امواج ضربه ای پرانرژی از بدن شما عبور می کنند تا زمانی که به سنگ کلیه برسند. امواج سنگ ها را به قطعات بسیار کوچکی می شکند که به راحتی می توانند از سیستم ادراری شما عبور کنند.

پس از انجام عمل، قبل از فرستادن به خانه، حدود دو ساعت را در ریکاوری سپری خواهید کرد. در برخی موارد ممکن است یک شب در بیمارستان بستری شوید. برنامه ریزی کنید که یک تا دو روز بعد از عمل در خانه استراحت کنید. همچنین نوشیدن مقدار زیادی آب برای چند هفته پس از سنگ شکنی ایده خوبی است. این به کلیه‌های شما کمک می‌کند تا تکه‌های سنگ باقی‌مانده را خارج کنند.

خطرات سنگ شکنی

مانند بسیاری از روش ها، برخی از خطرات در سنگ شکنی دخیل هستند.

ممکن است خونریزی داخلی داشته باشید و نیاز به تزریق خون داشته باشید. زمانی که یک قطعه سنگ مانع از خروج ادرار از کلیه ها می شود، ممکن است دچار عفونت و حتی آسیب کلیه شوید. این روش می‌تواند به کلیه‌های شما آسیب برساند و ممکن است بعد از عمل به خوبی کار نکنند.

عوارض جدی احتمالی ممکن است شامل فشار خون بالا یا نارسایی کلیه باشد.

چشم انداز بلند مدت برای افراد مبتلا به سنگ کلیه

چشم انداز به طور کلی برای افراد مبتلا به سنگ کلیه خوب است. بهبودی ممکن است بسته به تعداد و اندازه سنگ ها متفاوت باشد، اما لیتوتریپسی معمولاً می تواند آنها را به طور کامل حذف کند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به درمان های اضافی باشد. در حالی که لیتوتریپسی برای اکثر افراد بسیار خوب عمل می کند، این احتمال وجود دارد که سنگ ها برگردند.

 

ترجمه شده از: Lithotripsy: Purpose, Procedure, and Risks

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *