منوی دسته بندی
بزرگ شدن سینه مردان (ژنیکوماستی) و درمان آن چیست؟

بزرگ شدن سینه مردان (ژنیکوماستی) و درمان آن چیست؟

بزرگ شدن سینه مردان (ژنیکوماستی)

بزرگ شدن سینه مردان (ژنیکوماستی) چیست؟

سطوح پایین تستوسترون در مردان گاهی اوقات می تواند منجر به بیماری به نام ژنیکوماستی یا ایجاد سینه های بزرگتر شود.

تستوسترون یک هورمون طبیعی است. این هورمون مسئول ویژگی های فیزیکی مردانه است و همچنین بر میل جنسی و خلق و خوی مردان تأثیر می گذارد. هنگامی که عدم تعادل هورمون های بدن در مردان، از جمله تستوسترون، وجود داشته باشد، ممکن است ژنیکوماستی ایجاد شود.

هم تستوسترون پایین و هم ژنیکوماستی اغلب قابل درمان هستند. مهم است که ابتدا علل اساسی هر بیماری را درک کنید.

تستوسترون پایین

سطح تستوسترون پایین

سطح تستوسترون به طور معمول با افزایش سن مردان کاهش می یابد. به این حالت هیپوگنادیسم یا “تستوسترون پایین” می گویند. طبق تحقیقات انجام شده، از هر ۴ مرد بالای ۴۵ سال، ۱ نفر تستوسترون پایین دارد. پایین بودن سطح تستوسترون می تواند منجر به چندین عارضه شود:

آشنایی با ژنیکوماستی

بدن مرد هم تستوسترون و هم استروژن تولید می کند، اگرچه استروژن معمولاً در سطوح پایین یافت می شود. اگر سطح تستوسترون مردان به خصوص در مقایسه با استروژن پایین باشد، یا اگر فعالیت استروژن بیش از حد نسبت به تستوسترون وجود داشته باشد، سینه های بزرگتر ممکن است ایجاد شود.

هنگامی که پسران به بلوغ می رسند و تغییرات قابل توجهی در فعالیت هورمونی در بدن ایجاد می شود، ژنیکوماستی ممکن است ظاهر شود. با این حال، ممکن است با گذشت زمان و بدون درمان خود به خود برطرف شود. بافت اضافی سینه ممکن است در هر دو سینه برابر باشد یا ممکن است در یک سینه بیشتر از دیگری باشد.

با کاهش سطح تستوسترون در مردان مسن، ژنیکوماستی ممکن است ایجاد شود و ادامه یابد، مگر اینکه درمان شود. طبق گفته محققین ، ژنیکوماستی حدود ۱ نفر از هر ۴ مرد بین ۵۰ تا ۸۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت معمولاً مضر یا جدی نیست. در برخی موارد، می تواند منجر به درد بافت سینه شود.

علل تستوسترون پایین

علل تستوسترون پایین و ژنیکوماستی

تستوسترون پایین اغلب به سادگی نتیجه افزایش سن است. شرایط بهداشتی زمینه ای نیز می تواند علت باشد. با پزشک خود صحبت کنید که آیا تستوسترون پایین شما ممکن است نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد، مانند:

 • آسیب به سلول های بیضه که تستوسترون تولید می کنند
 • تصادف
 • التهاب (تورم)
 • سرطان بیضه
 • درمان سرطان، از جمله پرتودرمانی و شیمی درمانی
 • بیماری هایی که بخش هایی از مغز مانند هیپوتالاموس و غده هیپوفیز را تحت تاثیر قرار می دهند

علاوه بر این، اگر استروئیدهای آنابولیک مصرف می کنید، ممکن است به توانایی بدن خود برای تولید تستوسترون آسیب وارد کنید.

درمان کاهش تستوسترون مردان

درمان بزرگ شدن سینه ها در مردان

انواع درمان ها برای ژنیکوماستی و تستوسترون پایین در دسترس است.

درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی ممکن است با برخی داروها درمان شود. اما قبل از شروع درمان باید در مورد استفاده از این داروها با پزشک خود صحبت کنید.

گزینه های جراحی نیز وجود دارد. شاید در مورد لیپوساکشن شنیده باشید که چربی اضافی شکم را از بین می برد. می توان از آن برای از بین بردن چربی سینه ها نیز استفاده کرد. لیپوساکشن غده سینه را تحت تاثیر قرار نمی دهد. ماستکتومی برداشتن بافت غده پستان با جراحی است. می توان آن را با یک برش کوچک و دوره نقاهت نسبتا کوتاه انجام داد. این درمان ها ممکن است شامل جراحی اصلاحی یا زیبایی باشد تا شکل و ظاهری را که می خواهید به شما ارائه دهد.

درمان تستوسترون پایین

علاوه بر درمان ژنیکوماستی، ممکن است بخواهید سطح تستوسترون پایین را که در مردان نیز با افزایش سن کاهش می یابد درمان نمایید. به همین دلیل است که بسیاری از مردان مسن درمان جایگزین تستوسترون را امتحان می کنند. درمان ها به اشکال مختلف در دسترس هستند:

 • ژل های پوست
 • تکه ها
 • تزریقات

مردانی که درمان جایگزینی تستوسترون دریافت می کنند معمولاً نتایج قابل توجهی دارند. آنها اغلب در موارد زیر بهبود می یابند:

 • انرژی
 • میل جنسی
 • نعوظ
 • خواب
 • توده عضلانی

آنها همچنین ممکن است تغییر مثبتی در دیدگاه و خلق و خوی خود ببینند. در مردانی که تستوسترون پایین دارند، درمان با جایگزینی تستوسترون می تواند ژنیکوماستی را برطرف کند.

عوارض جانبی درمان

عوارض جانبی بالقوه ای برای درمان جایگزینی تستوسترون وجود دارد. مردانی که ممکن است سرطان سینه یا سرطان پروستات داشته باشند نباید تحت درمان جایگزین تستوسترون قرار گیرند. در مورد اینکه آیا این درمان ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد، اختلاف نظر وجود دارد. علاوه بر این، ممکن است خطر حوادث قلبی عروقی، آپنه انسدادی خواب و تولید بیش از حد گلبول های قرمز خون را افزایش دهد. ارزش دارد با پزشک خود در مورد آخرین تحقیقات و همچنین خطرات و مزایای تستوسترون درمانی صحبت کنید.

با پزشک خود صحبت کنید

ممکن است از بحث در مورد تستوسترون پایین و ژنیکوماستی احساس ناراحتی کنید. اما شرایط غیر معمول نیست. طبق گزارش دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، ۴ تا ۵ میلیون مرد در ایالات متحده تستوسترون پایینی دارند. ژنیکوماستی نیز بسیار شایع است.

جمع بندی

تستوسترون پایین و ژنیکوماستی از بیماری های شایع در میان مردان است، به ویژه با افزایش سن. بسیاری از گزینه های درمانی در دسترس هستند. بحث در مورد گزینه های درمانی با پزشک اورولوژیست می تواند به شما کمک کند تا مسئولیت سلامت و بدن خود را بر عهده بگیرید.

برخلاف برخی شرایط که هیچ گزینه درمانی واقعی ندارند، تستوسترون پایین و ژنیکوماستی اغلب قابل درمان هستند و کیفیت زندگی شما بهبود می یابد.

 

برگرفته از : Low Testosterone and Male Breasts (Gynecomastia)

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *