منوی دسته بندی
سرطان پروستات: علائم، تشخیص و درمان آن چیست؟

سرطان پروستات: علائم، تشخیص و درمان آن چیست؟

سرطان پروستات

همه چیز درباره سرطان پروستات!

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات زمانی شروع می شود که سلول های غده پروستات شروع به رشد خارج از کنترل می کنند. پروستات غده ای است که فقط در مردان یافت می شود. مقداری از مایعی که بخشی از مایع منی است را می سازد.

پروستات در زیر مثانه (ارگان توخالی که در آن ادرار ذخیره می شود) و جلوی راست روده (آخرین قسمت روده) قرار دارد. درست در پشت پروستات غددی به نام وزیکول منی وجود دارد که بیشتر مایع منی را می سازد. مجرای ادرار که لوله ای است که ادرار و مایع منی را از طریق آلت تناسلی به خارج از بدن می رساند و از مرکز پروستات می گذرد.

اندازه پروستات می تواند با افزایش سن مرد تغییر کند. در مردان جوان تر، اندازه آن به اندازه یک گردو است، اما در مردان مسن می تواند بسیار بزرگتر باشد.

انواع سرطان پروستات

تقریباً تمام موارد سرطان پروستات نوعی سرطان به نام آدنوکارسینوم است که در بافت غده ای مانند پروستات رشد می کند. با این حال، سایر انواع نادر سرطان پروستات نیز می تواند از پروستات منشاء بگیرد، از جمله:

 • کارسینوم سلول کوچک، مانند سرطان ریه
 • تومورهای عصبی غدد درون ریز، مانند سرطان پانکراس
 • کارسینوم های سلولی انتقالی مانند سرطان کلیه
 • سارکوم ها، مانند سرطان سلول های استخوانی

همچنین سرطان پروستات بر اساس سرعت رشد آن نیز طبقه بندی می شود و به دو نوع تقسیم می شود:

 • تهاجمی یا به سرعت در حال رشد
 • غیر تهاجمی یا با رشد کند

در سرطان غیر تهاجمی پروستات، تومور به کندی رشد می کند.
اما در سرطان تهاجمی، تومور می تواند بیش از حد رشد کند و به سایر نواحی بدن مانند استخوان ها گسترش یابد و به سرطان متاستاتیک تبدیل شود.

علائم و نشانه های سرطان پروستات ممکن است شامل ادرار مکرر، فوری یا نیاز به ادرار در طول شب باشد. در برخی از دیگر مردان نیز ممکن است متوجه شوند که مشکل شروع ادرار و همچنین کاهش نیروی ادرار وجود دارد. علائم رایج ممکن است شامل یافتن خون در ادرار (هماچوری) یا مایع منی و یا شروع ناگهانی نارسایی و اختلال نعوظ باشد. همچنین علائم کمتر متداول ممکن است به علت عوارض سرطان پروستات مانند درد پشت و کمر درد در صورتی که سرطان به استخوان گسترش یابد ، رخ دهد.

در حالیکه امروزه اکثر مردان مبتلا به سرطان پروستات قبل از شروع علائم از طریق غربالگری PSA و امتحان دیجیتال رکتوم (DRE) تشخیص داده می شوند، مهم است که با علائم احتمالی بیماری آشنا شوید. این امر بویژه برای مردانی که تحت غربالگری قرار نگرفته اند یا جوان هستند و هنوز بررسی نشده اند بسیار مهم است.

علائم مکرر سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات عمدتا مربوط به آناتومی پروستات است. غده پروستات دقیقاً در زیر مثانه در لگن پایین قرار دارد. همانطور که ادرار از مثانه خارج می شود، از طریق یک لوله نازک به نام مجرای ادراری که به طور مستقیم از طریق پروستات عبور می کند، حرکت می کند. هنگامی که سرطان وجود دارد، بزرگ شدن و التهاب غده پروستات ممکن است منجر به تخریب مجرای ادرار گردد و در نتیجه مانع جریان ادرار شود. علائم شایع در ارتباط با این محدودیت در مجاری ادرار عبارتند از:

تکرر ادرار

تکرر ادرار یکی از شایع ترین علائم سرطان پروستات است. اکثر مردم اغلب توجه نمی کنند که روزانه چگونه ادرار می کنند ، اما در افراد مبتلا به سرطان ، اکثرا دقت می کنند که قبل از اینکه از خانه خارج شوند حتما به توالت بروند. آنها ممکن است متوجه شوند که در هنگام مسافرت با ماشین باید بیشتر ماشین را متوقف کنند یا اینکه در حین مسافرت با هواپیما ، از مکان و موقعیت توالت های تعبیه شده در محل اطمینان حاصل کنند.

ادرار فوری یا اضطراری

سرطان پروستات نه تنها باعث تکرر ادرار می شود، بلکه می تواند منجر به اضطراب و احساس نیاز به ادرار فوری شود. افراد دارای سرطان ممکن است متوجه شوند که آنها باید به سرعت به توالت بروند یا تعجب کنند که این کار به مراتب بیشتر و به سرعت صورت می پذیرد.

نیاز به ادرار در شب (ناکچوریا – nocturia)

نیاز به ادرار کردن در شب (nocturia) در مردان مسن بسیار رایج است و شنیدن این نکته که این می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد می تواند دردناک و ترسناک باشد. البته شایان ذکر است که دلایل بسیاری از نوکتوریا وجود دارد که تنها یکی از آنها سرطان پروستات است.

اگر شما معمولا در گذشته برای ادرار بیدار نمی شدید و اکنون انجام می دهید، باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر معمولا یک بار در شب به ادرار می پرداختید و اکنون باید دو یا سه بار این کار را انجام دهید، این نیز اهمیت دارد که به پزشک مراجعه نمایید.

مشکل در شروع به ادرار (Hesitancy یا تردید)

مشکل در شروع جریان ادرار (و یا تردید در وجود ادرار) نیز با توجه به سن مردان رایج است، اما می تواند نشانه ای از سرطان پروستات یا سایر شرایط نیز باشد. اکثر مردم در برخی مواقع تردید و دودلی را تجربه کرده اند، مانند زمانی که در توالت عجله داشته باشند. اگر این تردید و دودلی رخ می دهد و یا در حال افزایش است، حتی زمانی که یک مرد بدون عجله و راحت در خانه باشد، باید مورد توجه قرار گیرد.

کاهش نیروی ادرار

مردان همچنین ممکن است متوجه کاهش نیروی ادرار یا مشکل در حفظ جریان ثابت در هنگام ادرار شوند و به همین دلیل طول می کشد تا مثانه خود را خالی کنند. علاوه بر این، ممکن است چکه کردن رخ دهد و یا ممکن است احساس کند که مثانه کاملا خالی نیست. با این حال، این می تواند به اندازه ی سن مردان نسبتا طبیعی باشد، اما اگر تغییرات ناگهانی و یا به سرعت در حال تغییر باشد، بایستی که بررسی گردد.

 

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه میگردد:
پروستات و بیماری های مختلف آن چیست؟

نشانه های کمتر شایع سرطان پروستات

اگرچه شایع نیست، علائم دیگری از سرطان پروستات نیز ممکن است رخ دهد. در حالی که این علایم دیگر به غده پروستات مختص نیستند و می توانند به وسیله طیف وسیعی از شرایط و بیماری ها ایجاد شوند، اما آنها باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

وجود خون در ادرار (هماچوری)

خون در ادرار (هماچوری) به احتمال زیاد به علت بیماری دیگری مرتبط است، اما می تواند بوسیله سرطان پروستات نیز رخ دهد.

وجود خون در مایع منی (هماتوسپرمی)

انتقال خون در مایع منی (هماتوسپرمی) می تواند نشانه ای هشدار دهنده باشد و باید مورد ارزیابی قرار گیرد. همانند هماچوری، خون در مایع منی به دلایل مختلف ممکن است که رخ دهد. خون در مایع منی ممکن است قرمز روشن باشد یا فقط یک رنگ صورتی کم رنگ داشته باشد.

شروع ناگهانی اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یک علامت رایج در مردان است، اما معمولا در شروع به تدریج است.
اگر اختلال نعوظ به سرعت در حال رشد باشد، ممکن است باعث نگرانی باشد.

درد در کمر، ناحیه تناسلی یا دنده ها

وقتی که سرطان پروستات گسترش می یابد، استخوان ها شایع ترین محل متاستاز هستند.
متاستاز به استخوان در کمر، ناحیه تناسلی یا دنده می تواند موجب درد شود که ممکن است شدید باشد.

از دست دادن کنترل مثانه

از دست دادن کنترل مثانه یک علامت رایج سرطان پروستات نیست، اما ممکن است برای بیش از یک دلیل رخ دهد.
سرطان پروستات ممکن است به استخوان های پشتی منجر گردد که در نتیجه فشرده سازی نخاع و از دست رفتن کنترل مثانه اتفاق می افتد.

کاهش وزن غیر مستقیم

حین پیشرفت سرطان پروستات ، از دست دادن وزن غیرطبیعی اغلب همراه با کاهش اشتها و خستگی رخ می دهد.
علائم دیگری که نشان می دهد سرطان پروستات به فراتر از پروستات گسترش یافته است ممکن است شامل تغییر در عادات روده یا تورم در پاها باشد.

عوارض سرطان پروستات

سرطان پروستات وقتی که به صورت محلی گسترش می یابد یا زمانی که به قسمت های دیگر بدن از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی گسترش پیدا می کند ، ممکن است عوارضی ایجاد کند. عوارض احتمالی عبارتند از:

درد لگن

سرطان پروستات می تواند منجر به درد مزمن لگن به علت حمله به بافت نرم در لگن شود.

احتباس ادرار

سرطان پروستات ممکن است باعث حبس ادرار از طریق انسداد مجرای ادراری شود و یا در حالت پیشرفته تر به دلیل انسداد مجاری ادراری (لوله هایی که از کلیه ها به مثانه منتقل می شوند) اتفاق بیفتد.
هنگامی که مجرای ادرار به طور کامل توسط پروستات بزرگ شده مسدود می شود، به عنواناحتباس حاد ادراری نامیده می شود. 

احتباس ادراری حاد معمولا با درد شدید همراه است، زیرا فشار در مثانه به دلیل پر شدن و متورم شدن توسط ادرار همراه است.
اگر این ادرار دفع نگردد، ادرار می تواند به کلیه ها به سمت بالا برگردد که باعث عفونت کلیه و آسیب به کلیه می شوند. به عبارت دیگر، ناتوانی کامل در ادرار کردن یک اورژانس پزشکی است.

خوشبختانه قرار دادن کاتتر ادراری اغلب می تواند به سرعت انسداد را از بین ببرد. همچنین برای جلوگیری از انسداد مجدد در آینده، ممکن است دارو برای کاهش اندازه پروستات یا عمل جراحی برای برداشتن انسداد مورد نیاز باشد.

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار می تواند یک اثر جانبی جراحی برای سرطان پروستات باشد، اما می تواند علل دیگری نیز داشته باشد، مانند کمپوست نخاعی به علت متاستاز استخوان.

متاستاز استخوان

همانطور که قبلا ذکر شد، استخوان ها شایعترین محل متاستاز سرطان پروستات هستند. گاهی اوقات برای افرادی که غربالگری و آزمایشی نداشته اند، ممکن است اولین نشانه سرطان باشد. متاستاز استخوان می تواند منجر به:

 • درد: درد ناشی از متاستاز استخوان گاهی شدید است، اما تعدادی از درمان های موجود وجود دارد. درد اغلب در پشت، کمر یا دنده احساس می شود.
 • شکستگی: هنگامی که سرطان پروستات به استخوان گسترش می یابد، می تواند ساختار استخوان را تضعیف کند. شکستگی هایی که در این مناطق از استخوان های تضعیف شده اتفاق می افتد، به عنوان شکستگی های پاتولوژیک نامیده می شوند و گاهی اوقات با حداقل تروما و یا حتی با چیزی ساده مثل چرخش در رختخواب رخ می دهد.
 • فشرده سازی نخاع: متاستاز به ستون فقرات می تواند باعث ایجاد فروپاشی مهره ها شود که از ستون فقرات محافظت می کند. فشرده سازی عصب حاصل می تواند منجر به کمر درد ، ضعف و سوزش در بازو یا پاها شود و در نهایت منجر به از دست رفتن کنترل روده و مثانه گردد. این یک اورژانس پزشکی است و برای جلوگیری از آسیب دائمی، درمان فوری ضروری است.
  درمان ممکن است شامل استروئید، اشعه یا جراحی باشد.
 • هایپرکلسمی: سرطان پروستات ممکن است منجر به هایپرکلسمی (سطح بالایی از کلسیم در خون) به علت شکستگی استخوان از متاستاز و مکانیسم های دیگر شود. علائم ممکن است شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه و در برخی مواقع منجر به کما گردد.

تشخیص زودهنگام سرطان پروستات

یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص سرطان قبل از ظاهر شدن علائم، انجام آزمایش غربالگری است. هر چه زودتر سرطان را پیدا کنید، درمان آن آسان تر خواهد بود.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)

PSA یک آزمایش خون است که تعداد پروتئین های پروستات را در خون شما اندازه گیری می کند. اگر سطح آن بالا باشد، ممکن است نشان دهنده سرطان پروستات باشد.

آزمایش PSA ابزار مفیدی برای پزشک شما است تا بررسی کند که آیا سطح PSA شما ممکن است نشان دهنده سرطان پروستات باشد یا خیر. از آنجایی که تشخیص زودهنگام برای درمان سرطان بسیار مهم است، این یک مزیت بزرگ است. این آزمایش نسبتا ساده و به طور گسترده برای افراد مبتلا به پروستات که می خواهند غربالگری شوند در دسترس است.

با این حال، معایب و مزایای غربالگری وجود دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که PSA ممکن است شانس تشخیص زودهنگام شما را افزایش دهد، اما احتمال مرگ در اثر سرطان پروستات را کاهش نمی دهد. این آزمایش دارای برخی نگرانی‌های مرتبط است و مهم است که با پزشک خود درباره خطرات غربالگری PSA صحبت کنید.

سایر نگرانی های که باید در مورد PSA در نظر گرفته شود عبارتند از:

 • سطح دقت
 • تشخیص بیش از حد و تمایل به درمان بیش از حد
 • سود کلی نامشخص

سایر عوامل که می تواند سطح PSA شما را افزایش دهد، مانند:

معاینه دیجیتال رکتوم (DRE)

هنگامی که تحت معاینه پروستات یا دیجیتال رکتوم قرار می گیرید، پزشک انگشت روغن کاری شده و دستکش دار خود را داخل راست روده شما قرار می دهد تا هرگونه برجستگی، سفت شدن یا بزرگ شدن ناحیه پروستات را احساس کند.

از آنجایی که سرطان پروستات اغلب از پشت غده شروع می شود، ممکن است با استفاده از معاینه پروستات تشخیص داده شود. اگرچه به اندازه آزمایش PSA موثر نیست، اما در مردانی که سطح PSA متوسطی دارند اما همچنان سرطان پروستات دارند، موثرتر است.

تصویربرداری پروستات

با استفاده از تصویربرداری پیشرفته، مانند ام آر آی یا سونوگرافی، می توانید سرطان را تشخیص دهید. در یک مقاله تحقیقاتی در سال ۲۰۱۸، کارشناسان نشان دادند که اکنون با فناوری های بهبود یافته ، می توانید سرطان را زودتر تشخیص دهید و مرحله آن را بهتر شناسایی کنید.

بیوپسی پروستات

گاهی اوقات، اگر پزشک در معاینه مشکوک به سرطان باشد یا متوجه شود که سطح PSA شما افزایش یافته است، ممکن است بیوپسی پروستات را توصیه کند.

در طول بیوپسی، پزشک نمونه کوچکی از بافت پروستات شما را برای تجزیه و تحلیل سلول ها می گیرد. اگر آنها متوجه شوند که سلول ها سرطانی هستند، همچنین می تواند به آنها کمک کند تا سرعت گسترش و رشد آنها را تعیین کنند. برای انجام این کار، آنها نمره گلیسون شما را تعیین می کنند.

نمره گلیسون ابزاری موثر برای پیش‌بینی چشم‌انداز شماست، اما مطلق نیست. هنگام پیش‌بینی گسترش و سیر بیماری، فاکتورهای دیگری نیز دخیل هستند که کارشناسان در نحوه استفاده از سیستم امتیازدهی متفاوت هستند.

مطمئناً بهترین راه برای تعیین چشم انداز شما علاوه بر نمرات گلیسون شما به سایر پیش بینی ها مانند معاینه فیزیکی و تصویربرداری تومور بستگی دارد.

نمره گلیسون چیست؟

اگر بیوپسی پروستات داشته باشید، نمره گلیسون دریافت خواهید کرد. آسیب شناسان از این نمره برای طبقه بندی درجه سلول های سرطانی پروستات استفاده می کنند. درجه به این معنی است که چند سلول غیر طبیعی شبیه سرطان هستند و رشد آنها چقدر تهاجمی به نظر می رسد.

نمره گلیسون کمتر از ۶ به این معنی است که سلول های شما علائم سرطان را نشان نمی دهند، بنابراین خطر شما پایین است. اگر نمره شما ۷ یا بالاتر باشد، پزشک احتمالاً نمره شما و سطح PSA شما را برای ارزیابی سلول ها بررسی می کند.

به عنوان مثال، نمره گلیسون ۷، با سطح PSA بین ۱۰ تا ۲۰ نانوگرم در میلی لیتر (ng/mL)، به این معنی است که آنها سلول های سرطانی را شناسایی کرده اند – اما سرطان احتمالا غیر تهاجمی است و سلول هایی با رشد کند دارد.

نمره گلیسون ۸ یا بالاتر نشان دهنده تومور پیشرفته تر با سطح PSA بیشتر از ۲۰ نانوگرم در میلی لیتر است. این بدان معناست که خطر ابتلا به سرطان تهاجمی شما بیشتر است.

غربالگری سرطان پروستات بر اساس سن

توصیه های غربالگری بسیاری برای مردان با افزایش سن وجود دارد که عبارتند از:

اول، آنها توصیه می کنند که پزشکان در طول معاینه سالانه با مردان در مورد مزایا و معایب غربالگری سرطان پروستات صحبت کنند. این مکالمات باید برای سنین زیر انجام شود:

 • سن ۴۰ سالگی: برای مردان در معرض خطر بسیار بالا، مانند کسانی که بیش از یک خویشاوند درجه اول – پدر، برادر یا پسر – دارند که در سن کمتر از ۶۵ سال به سرطان پروستات مبتلا شده اند.
 • سن ۴۵: برای مردان در معرض خطر، مانند مردان آفریقایی آمریکایی و مردانی که بستگان درجه یک آنها در سن کمتر از ۶۵ سال تشخیص داده شده اند.
 • سن ۵۰ سالگی: برای مردانی که به طور متوسط ​​در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند و انتظار می رود حداقل ۱۰ سال بیشتر زندگی کنند.

قبل از اینکه تصمیم به انجام غربالگری بگیرید، تمام اطلاعات موجود از جمله عدم قطعیت ها، خطرات و مزایای غربالگری سرطان را در نظر بگیرید. سپس، شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید که در صورت وجود کدام آزمایش برای شما بهترین است.

مراحل سرطان پروستات

پزشک شما می تواند با استفاده از یک سیستم مرحله بندی در مورد میزان گسترش سرطان صحبت کند.

کمیته مشترک آمریکایی سرطان (AJCC) سیستم TMN را به جهت مرحله بندی سرطان پروستات ارائه می کند.
مانند بسیاری از انواع سرطان های دیگر، سیستم TMN بر اساس موارد زیر مرحله بندی می کند:

 • اندازه یا وسعت تومور
 • درگیری غدد لنفاوی
 • آیا سرطان به سایر نقاط یا اندام ها گسترش یافته است یا نه.
 • سطح PSA در زمان تشخیص
 • نمره گلیسون

مراحل سرطان پروستات از ۱ تا ۴ متغیر است. با این حال، این بیماری در مرحله ۴ پیشرفته ترین است.
در ادامه به درمان هر مرحله از سرطان پروستات خواهیم پرداخت.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان شما یک برنامه درمانی مناسب برای سرطان شما ایجاد خواهد کرد.

درمان غیر تهاجمی

اگر سرطان غیر تهاجمی باشد، پزشک ممکن است انتظار مراقبه را توصیه کند که به آن نظارت فعال نیز گفته می شود. این بدان معنی است که شما درمان را به تعویق می اندازید، اما برای نظارت بر سرطان با پزشک خود معاینات منظم داشته باشید.

اگر پزشک شما تصمیم بگیرد که سرطان را با استفاده از نظارت فعال بررسی کند، PSA شما را هر ۶ ماه یکبار بررسی می کند و معاینه دیجیتال رکتوم (معاینه پروستات) سالانه انجام می دهد. علاوه بر این، آنها ممکن است یک بیوپسی و تصویربرداری مجدد را در ۱ تا ۳ سال پس از تشخیص اولیه انجام دهند.

پزشک به تنهایی علائم شما را به طور فعال کنترل می کند تا در هنگام مشاهده بیماری تصمیم بگیرد که آیا به درمان نیاز است یا خیر.

درمان تهاجمی

پزشکان ممکن است انواع تهاجمی‌تر سرطان را با گزینه‌های دیگری درمان کنند، مانند:

 • عمل جراحي
 • تابش یا تشعشع
 • سرما درمانی
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی
 • رادیوسرجری استریوتاکتیک
 • ایمونوتراپی

اگر سرطان شما بسیار تهاجمی است و متاستاز داده است، به احتمال زیاد به استخوان های شما سرایت کرده است. برای متاستازهای استخوانی، علاوه بر درمان های دیگر، ممکن است از درمان های فوق استفاده شود.

درمان بر اساس ریسک مراحل

اگر سرطان پروستات شما هنوز گسترش نیافته است، مرحله ۱-۳، پزشکان از گروه های خطر برای برنامه ریزی درمان شما استفاده می کنند. با این حال، مراحل پیشرفته می تواند به درمان کم و بیش منجر شود. عوامل دیگری مانند سن و سلامت کلی شما نیز ممکن است دخیل باشند. توجه داشته باشید که شیمی درمانی پس از اینکه درمان هورمونی برای درمان موثر نباشد استفاده می شود.

مرحله ۱:

 • گروه ریسک: بسیار کم
 • مرحله/شرایط: بدون مشاهده مشکلات سلامت جدی دیگر
 • درمان: نظارت فعال ، تابش ، تشعشع ، پروستاتکتومی

مرحله ۲:

 • گروه ریسک: حد وسط
 • مرحله/شرایط: سایر مشکلات جدی سلامتی
 • درمان: نظارت فعال ، هورمون درمانی ،تابش ، تشعشع ،پروستاتکتومی با برداشتن غدد لنفاوی

مرحله ۳:

 • گروه ریسک: علائم بالا
 • مرحله/شرایطبسیار زیاد و سایر مشکلات سلامتی هورمون درمانی
 • درمان: تابش ، تشعشع ، پروستاتکتومی با برداشتن غدد لنفاوی

مرحله ۴-۱:

 • گروه ریسک: مرحله ۴
 • مرحله/شرایط: گسترش به غدد لنفاوی هورمون درمانی
 • درمان: تابش ، تشعشع ، پروستاتکتومی با برداشتن غدد لنفاوی

مرحله ۴-۲:

 • گروه ریسک: مرحله ۴
 • مرحله/شرایط: به سایر اندام ها و علائم کنترل استخوان گسترش می یابد
 • درمان: هورمون درمانی ، جراحی TURP ، تابش ، تشعشع ، دارو ، آزمایشات بالینی ، شیمی درمانی ، ایمونوتراپی

پروستاتکتومی

پروستاتکتومی یک روش جراحی است که بخشی یا تمام غده پروستات شما را از بین می برد. به عنوان مثال، اگر سرطان پروستات دارید که به خارج از پروستات گسترش نیافته است، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که پروستاتکتومی رادیکال انجام دهید که کل پروستات را خارج می کند.

انواع مختلفی از پروستاتکتومی رادیکال وجود دارد. برخی از آنها باز هستند، به این معنی که شما برش بزرگتری در قسمت پایین شکم خود خواهید داشت. برخی دیگر لاپاراسکوپی هستند، به این معنی که شما چندین برش کوچکتر در معده خود خواهید داشت.

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن و سابقه خانوادگی، که نمی‌توانید آنها را کنترل کنید. با این حال، عوامل دیگری هستند که می توانید مدیریت کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عواملی ضروری هستند که می توانند بر خطر ابتلا به سرطان پروستات تأثیر بگذارند.

رژیم غذایی

برخی غذاها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک کنند، مانند رژیم غذایی کم لبنیات و کلسیم.
برخی از غذاهایی که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند عبارتند از:

 • سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، کلم بروکسل و کلم پیچ
 • ماهی
 • سویا
 • روغن هایی که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، مانند روغن زیتون

ورزش

تمرینات فیزیکی و ورزش احتمالا می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ بر اثر سرطان پروستات کمک کند.

همچنین ورزش می تواند به کاهش وزن شما کمک کند و این امری حیاتی است زیرا تحقیقات سال ۲۰۱۶ چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان پروستات نشان داده است. با تأیید پزشک، بیشتر روزهای هفته را ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

چه موقع یک دکتر را برای علایم سرطان پروستات ببینیم؟

اگر هر کدام از علائم سرطان پروستات را تجربه می کنید، مهم است که دکتر خود را ببینید. در خیلی از موارد بسیاری از این نشانه های سرطان پروستات وجود دارند و همچنین برای تعیین و تشخیص سرطان نیز مهم هستند.

گفته می شود هنگامی که قصد دارید که برای تشخیص سرطان پروستات بیایید، بهتر است که صبر نکنید تا علائم ظاهر شوند. در مورد آزمایشهای غربالگری در دسترس ، درباره سابقه خانوادگی یا سایر عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات با اورولوژیست خود صحبت نمایید. برای بعضی از مردان ممکن است توصیه گردد که در سنین پایینتر این آزمایشهای غربالگری را شروع نمایند.

اگر شما زیر ۵۰ سال سن دارید یا غربالگری سرطان پروستات را تجربه نکرده اید، اگر هر کدام از علائم ذکر شده در بالا را مشاهده نموده اید سریعا به فکر باشید. هیچ چیز نباید عادی در نظر گرفته شود. حتی موضوع اختلال نعوظ نیز بایستی با دکتر شما مطرح گردد. همانند بسیاری از سرطان ها، درمان اولیه با کاهش عوارض جانبی مرتبط با درمان و زمان درمان سریعتر نیز همراه است.

 

برگرفته از : Everything You Want to Know About Prostate Cancer

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫2 نظر

 • سیدشهاب گفت:

  بسیار عالی

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *