منوی دسته بندی
توده بیضه : انواع مختلف ، علائم ، علل و درمان آن چیست؟

توده بیضه : انواع مختلف ، علائم ، علل و درمان آن چیست؟

توده بیضه چیست

هر آنچه باید در مورد توده های بیضه بدانید.

توده بیضه یک توده غیر طبیعی است که می تواند در بیضه ها ایجاد شود. بیضه ها اندام های تناسلی مردانه تخم مرغی شکل هستند که در زیر آلت تناسلی در کیسه ای به نام کیسه بیضه آویزان می شوند. وظیفه اصلی آنها تولید اسپرم و هورمونی به نام تستوسترون است.

توده بیضه یک بیماری نسبتاً شایع است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. توده های بیضه ممکن است در مردان، پسران نوجوان یا کودکان کوچکتر رخ دهد. آنها ممکن است در یک یا هر دو بیضه قرار گیرند.

توده های بیضه می تواند نشانه ای از مشکلات بیضه های شما باشد. آنها ممکن است به دلیل آسیب دیدگی ایجاد شوند، اما همچنین می توانند نشان دهنده یک مشکل جدی پزشکی اساسی باشند.

همه توده ها نشان دهنده وجود سرطان بیضه نیستند. بیشتر توده ها به دلیل شرایط خوش خیم یا غیر سرطانی ایجاد می شوند. اینها معمولاً نیازی به درمان ندارند.

با این حال، پزشک شما باید هرگونه تغییر در بیضه ها، به ویژه توده ها یا تورم را بررسی کند.

علائم توده بیضه

تقریباً تمام توده های بیضه باعث تورم قابل توجه و تغییر در بافت بیضه شما می شوند. سایر علائم بسته به علت اصلی توده بیضه شما متفاوت است:

 • واریکوسل به ندرت علائمی ایجاد می کند. اگر علائم ایجاد کند، بیضه آسیب دیده ممکن است سنگین تر از بیضه دیگر احساس شود یا توده ممکن است شبیه کیسه کوچکی از کرم باشد.
 • هیدروسل در نوزادان بدون درد است، اما می تواند باعث احساس فشار شکمی در پسران و مردان بزرگتر شود. همچنین باعث تورم قابل مشاهده بیضه ها می شود.
 • کیست های اپیدیدیم نیز به طور کلی بدون درد هستند. در برخی از مردان، یک بیضه ممکن است سنگین تر از حد طبیعی احساس شود.
 • عفونت ممکن است باعث درد، تورم یا حساسیت در یک یا هر دو بیضه شود. همچنین می تواند باعث تب، حالت تهوع و استفراغ شود.
 • اگرچه می تواند خود به خود رخ دهد، پیچ خوردگی بیضه وضعیتی است که معمولاً در اثر آسیب کیسه بیضه ایجاد می شود. این یک اورژانس پزشکی است. این می تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است شامل علائم زیر باشد:

* تب
* تکرر ادرار
* درد شکم
* حالت تهوع
* استفراغ
* تورم کیسه بیضه شما
* موقعیت غیرمعمول بیضه، که ممکن است بالاتر از حد طبیعی باشد یا زاویه عجیبی داشته باشد

 • توده ناشی از سرطان بیضه می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

* یک درد مبهم در شکم یا کشاله ران
* تورم یا حساسیت در سینه های شما
* سنگینی در کیسه بیضه شما
* جمع شدن ناگهانی مایع در کیسه بیضه شما
* درد

خودآزمایی توده بیضه

انواع و علل توده های بیضه

دلایل متعددی برای توده های بیضه وجود دارد، از جمله آسیب، نقایص مادرزادی، عفونت و عوامل دیگر.

واریکوسل

این نوع توده بیضه شایع ترین است. در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از مردان رخ می دهد. بزرگ شدن سیاهرگ های بیضه باعث ایجاد واریکوسل می شود. آنها پس از بلوغ، یعنی زمانی که جریان خون در بیضه های کاملاً توسعه یافته افزایش می یابد، بیشتر قابل توجه می شوند.

هیدروسل

تجمع مایع در بیضه ها باعث ایجاد هیدروسل می شود. این نوع توده بیضه حداقل در ۵ درصد از نوزادان پسر دیده می شود. نوزادان نارس بیشتر در معرض خطر ابتلا به هیدروسل هستند.

کیست اپیدیدیم

کیست اپیدیدیم زمانی اتفاق می‌افتد که لوله پیچیده و طولانی پشت بیضه‌ها به نام اپیدیدیم پر از مایع می‌شود و نمی‌تواند تخلیه شود. اگر کیست حاوی اسپرم باشد، به آن اسپرماتوسل می گویند. این شکل از توده بیضه بسیار رایج است. اغلب خود به خود برطرف می شود.

اپیدیدیمیت و اورکیت

اپیدیدیمیت التهاب اپیدیدیم است. عفونت باکتریایی اغلب باعث آن می شود. این شامل برخی از عفونت های مقاربتی (STI) مانند سوزاک یا کلامیدیا می شود.
عفونت همچنین باعث ارکیت می شود که التهاب بیضه است. باکتری یا ویروس اوریون می تواند باعث عفونت شود.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه زمانی اتفاق می افتد که بیضه ها معمولاً به دلیل آسیب یا تصادف پیچ خورده می شوند. این وضعیت اغلب در پسران بین ۱۳ تا ۱۷ سال رخ می دهد، اما می تواند مردان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. این یک اورژانس پزشکی است که نیاز به بررسی فوری و درمان احتمالی دارد.

فتق

یکی از انواع فتق زمانی رخ می دهد که بخشی از روده شما از کشاله ران شما وارد کیسه بیضه می شود. این می تواند باعث بزرگ شدن کیسه بیضه شما شود.

سرطان بیضه

برخی از توده ها نشان دهنده رشد سرطان بیضه است. فقط یک پزشک می تواند تشخیص دهد که یک توده سرطانی است یا خیر. سرطان بیضه به طور کلی شایع نیست، اما شایع ترین نوع سرطان در بین مردان آمریکایی بین ۱۵ تا ۳۵ سال است.

سرطان بیضه

تشخیص توده های بیضه

پزشک شما می تواند به درستی علت توده بیضه را تشخیص دهد. اگر در طی خودآزمایی متوجه توده ای شدید یا علائمی را که در بالا توضیح داده شد مشاهده کردید، از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

اگر علائم پیچ خوردگی بیضه را بعد از آسیب دیدید، فورا به اورژانس مراجعه کنید. اگر درمان نشود، پیچ خوردگی بیضه می تواند باعث مرگ بیضه و ناباروری شود.

قبل از قرار ملاقات، علائمی را که تجربه می کنید و مدت زمانی که آنها را احساس کرده اید، یادداشت کنید. اگر اخیراً آسیب دیدید به پزشک خود اطلاع دهید. شما همچنین باید آماده صحبت در مورد فعالیت جنسی خود باشید.

پزشک شما دستکش می‌پوشد و بیضه‌های شما را به صورت فیزیکی معاینه می‌کند تا اندازه و موقعیت آن‌ها را یادداشت کند و تورم و حساسیت را بررسی کند.

اکثر توده های بیضه را می توان در طول معاینه فیزیکی تشخیص داد. با این حال، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای تأیید تشخیص تجویز کند.

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یک سونوگرافی که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از بیضه ها، کیسه بیضه و شکم شما استفاده می کند.
 • یک آزمایش خون، که شامل آزمایش نمونه خون شما برای وجود سلول های تومور، عفونت یا سایر علائم مشکلات است.
 • غربالگری عفونت های مقاربتی که در آن نمونه ای از مایع از آلت تناسلی شما با یک سواب یا از ادرار جمع آوری می شود تا در آزمایشگاه از نظر سوزاک و کلامیدیا بررسی شود.
 • بیوپسی، که شامل برداشتن یک نمونه بافت کوچک از بیضه با تجهیزات تخصصی و ارسال نمونه به آزمایشگاه برای آزمایش است.

درمان توده بیضه

درمان توده های بیضه

برنامه درمانی شما بسته به علت توده بیضه شما متفاوت خواهد بود.

درمان واریکوسل

درد ناشی از واریکوسل معمولاً بدون درمان کاهش می یابد. با این حال، پزشک ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند یا به شما توصیه کند از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید.

در موارد مکرر ناراحتی، ممکن است برای کاهش احتقان در رگ‌های خود به جراحی نیاز داشته باشید. این جراحی ممکن است شامل بستن وریدهای آسیب‌دیده یا منحرف کردن جریان خون به آن سیاهرگ‌ها از طریق روش‌های دیگر باشد. این باعث می شود که خون از آن سیاهرگ ها عبور کند که تورم را از بین می برد.

درمان هیدروسل

درمان توده هیدروسل ممکن است شامل جراحی نیز باشد، اما اغلب تا سن ۲ سالگی خود به خود از بین می رود. این جراحی شامل ایجاد یک برش کوچک در کیسه بیضه برای تخلیه مایع اضافی است.

درمان کیست اپیدیدیم

کیست اپیدیدیم نیازی به درمان ندارد مگر اینکه باعث درد یا ناراحتی شود. ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. در طی این روش، جراح شما کیست را برمی دارد و کیسه بیضه شما را با بخیه هایی می بندد که معمولاً در عرض ۱۰ روز حل می شوند.

درمان پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه برای باز کردن بیضه و بازگرداندن جریان خون نیاز به جراحی فوری دارد. اگر ظرف ۶ ساعت درمان پیچ خوردگی را انجام ندهید، بیضه شما ممکن است بمیرد. اگر بیضه شما بمیرد، پزشک باید آن را با جراحی خارج کند.

درمان اپیدیدیمیت و اورکیت

اگر عامل باکتری باشد، پزشک می تواند عفونت های اپیدیدیم (اپیدیدیمیت) یا بیضه های شما را با آنتی بیوتیک درمان کند. در مورد عفونت مقاربتی، ممکن است شریک زندگی شما نیز نیاز به درمان داشته باشد.

درمان فتق

فتق اغلب با جراحی درمان می شود. ممکن است پزشک شما را برای درمان به یک متخصص فتق ارجاع دهد.

درمان سرطان بیضه

سرطان بیضه با استفاده از جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و روش های دیگر درمان می شود. دوره خاص درمان شما بستگی به این دارد که سرطان شما چقدر زود تشخیص داده شده و سایر عوامل. برداشتن بیضه با جراحی ممکن است به جلوگیری از گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن شما کمک کند.

چشم انداز چیست؟

چشم انداز شما به علت زمینه ای توده بیضه شما بستگی دارد. اکثر موارد توده های بیضه جدی یا سرطانی نیستند. سرطان بیضه نادر است. همچنین بسیار قابل درمان است و اگر زودتر آن را پیدا کنید قابل درمان است.

اینکه آیا مردان باید خودآزمایی ماهانه بیضه را انجام دهند یا نه موضوعی بحث برانگیز است. شواهد خوبی مبنی بر اینکه خودآزمایی منجر به کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان بیضه شود وجود ندارد.

از آنجایی که تشخیص علت توده بیضه تنها بر اساس علائم شما دشوار است، در صورت مشاهده هرگونه تغییر مهم است که به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید. در صورت مشاهده هرگونه توده، تورم یا درد در بیضه ها، از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫28 نظر

 • ابوالفضل گفت:

  سلام من چهار روز پیش دردی در بیضه داشتم و دیروز هم یک توده ماش مانندی در بالای بیضه به سمت رو به رو احساس کردم و وقتی به توده دست میزنم درد میگیره اما خود بیضه طبیعی هست و سنگینی یا درد در کشاله ران احساس نمیکنم لطفا کمک کنید

  • Urology Karami گفت:

   سلام کیست بیضه است و اصلا جای نگرانی ندارد

   • Amir گفت:

    سلام من یه مدت هست چه غده بالا بیضه هست قشنگ بالا هست و دست میزنم درد ندارم میتونه خطرناک باشه؟
    البته در بیضه چپم هست و بیضه وپم یه خورده از راست بالا تره

   • علی گفت:

    باسلام وقت بخیر. بنده پسرم ۱۶ سالمه ، کمی پیش متوجه دونه ای روی بیضه شدم و باعث نگرانی شد ، دونه جوش مانندی هست ولی جوش نیست ، مثل آب میمونه کمی زرد مانند ، اصلا دردی یا چیزی هم احساس نمیکنم کاملا طبیعیه ولی این دونه پیدا شده ، قبلا چنین موردی نداشتم ، لطفا تمام احتمالات ممکن رو بهم بگید تا پیشگیری کنم و باعث بروز بیماری یا اتفاقی نشه ، با تشکر

 • حسین گفت:

  سلام امروز ۲۵/۴/۱۴۰۲ متوجه توده ای اندازه نخود کنار بیضه راستم هست و ثابت هم نسیت و جابجا میشود و احساس درد و ناراحتی هم ندارم مشکلی نیست ؟ البته مدت دو ماه هست از کپسول تامسوور استفاده میکنم ممنون .

 • محمد ج رسولی گفت:

  سلام من توده ناگهانی در بیضه ام ایجاد شده در بالای بیضه راست سفت و دردهم داره چیزی بلندتره بودم ولی در اوموقه احساس نکردم فردا این توده به اندازی لوبیای بزگ بود روز بعد بزگترشده مشکل چیست ممنون

 • نظرات بسته شده است.