داروهای تایید شده برای بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگ شدن پروستات بر مردان بالای ۵۰ سال تأثیر می گذارد. در حالی که این شرایط تهدید کننده زندگی نیست، ممکن است باعث مشکلات در ادرار شود. داروهایی در صورت نیاز در دسترس هستند تا میزان BPH را تنظیم کنند و می توانند التهاب را کاهش دهند و حتی در بسیاری موارد باعث بزرگ شدن معکوس گردند .

آشنا شدن با زمان مناسب برای شروع درمان پروستات بزرگ شده

در حالی که ممکن است درمان در هنگام معاینه پروستات و  تشخیص پروستات منطقی به نظر برسد ، شواهد به طور عمده نشان می دهد که ممکن است نیاز به درمان نباشد. با توجه به تحقیقات مخققان هر یک از سه مرد مبتلا به BHP، علائم آنها بدون هیچگونه درمان به طور کامل حل خواهد شد. به همین ترتیب، اکثر متخصصان شما را تشویق می کنند تا منتظر بمانید و مقابله نمایید و به درمان نروید .

درمان معمولا زمانی شروع می شود که علائم بزرگ شدن پروستات منجر به خونریزی ادراری یا عفونت های جدی یا عود مجدد عفونت ادراری می شود. همچنین ممکن است شروع شود که تکرر ادرار و یا ناراحتی فزاینده ای از بزرگ شدن پروستات، زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع مختلفی از داروها با مکانیسم های مختلفی وجود دارد که می تواند برای درمان یا به حداقل رساندن علائم BPH استفاده شود:

مسدود کننده های آلفا

مسدود کننده های آلفا

مسدود کننده های آلفا با آرام کردن عضلات پروستات و مثانه کار می کنند. در حالی که مسدود کننده های آلفا در حدود ۷۵٪ موارد موثر هستند، به طور معمول آنها فقط تسکین نسبتا کمی را فراهم می کنند و برای مردان با علائم خفیف تر تجویز میشوند.

اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) شش بلوک کننده آلفا برای بازار ایالات متحده را تأیید کرده است:

کاردورا (دوکسازوزین)
فلوماکس (تامسولوزین)
هیترین (ترازوسین)
رپافلو (سیلودوسین)
مینی پریس (پرازوسین)
اوروکراتال (آلوفوسازین)

اگر شما یک مسدود کننده آلفا تجویز می کنید، انتظار می رود در چند هفته عوارض جانبی و علائم بهبودی بررسی شود. اکثر مردان مبتلا به BPH ملایم نتایج مثبت را در عرض یک تا دو روز احساس می کنند.

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل سردرد، سرگیجه، ناراحتی معده، خستگی، گرفگی و اختلال سینوسی و فشار خون پایین باشد. اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی نیز ممکن است رخ دهد.

مهار کننده های آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز

مهار کننده های آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز

مهار کننده های آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز با کاهش غده پروستات کار می کنند و در مردان که پروستات آنها به طور قابل توجهی بزرگ شده است، موثر هستند. در حالی که ممکن است مصرف دارو به طور کامل (به طور متوسط از سه تا شش ماه) طول بکشد، اغلب ممکن است به مردان کمک کند تا از نیاز به جراحی اجتناب کنند.

دو مهار کننده های آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز مختلف توسط FDA تایید شده است:
پروسکار یا پروپشیا (فیناستراید)
اودارت (دوتستراید)
عوارض جانبی ممکن است شامل کمبود میل جنسی، ناتوانی جنسی و کاهش تولید اسپرم باشد و پروسکار یا پروپشیا نیز به طور گسترده ای برای درمان طاسی مردان مورد استفاده قرار می گیرند

درمان داروی ترکیبی

درمان داروی ترکیبی

بهترین کاندیدها برای درمان ترکیبی مردان با پروستات بزرگ و PSA بالا هستند. یک مسدودکننده آلفا ترکیب شده با یک مهار کننده ۵-آلفا ردوکتاز، با تسکین غده پروستات، در حالی که به تدریج اندازه آن کاهش می یابد، سود می برد.

یک مطالعه گسترده در سال ۲۰۰۶ نشان داد که درمان ترکیبی باعث کاهش ۶۶ درصدی علائم BPH در مقایسه با ۳۴ درصد با مسدود کننده آلفا و ۳۹ درصد با یک مهار کننده ۵-آلفا ردوکتاز می باشد.

تنها ناکامی ممکن است این باشد که درمان ترکیبی کاربر را به عوارض جانبی برای هر دو دارو معرفی می کند. توصیه و مشاوره های دقیق با یک متخصص واجد شرایط توصیه می شود تا فواید و پیامدهای درمان را محاسبه کنید.

گرما درمانی (هایپرترمی)

گرما درمانی (هایپرترمی) یک درمان سرپایی است که گاهی اوقات برای جلوگیری از جراحی استفاده می شود. این روش شامل قرار دادن یک دستگاه نازک و انعطاف پذیر در داخل مجرای ادرار می شود تا حرارت را مستقیما به غدد پروستات منتقل کند. این می تواند فناوری مایکروویو، لیزر یا الکترو تبخیر را بکار گیرد و نشان داده شده است که در کاهش دادن غده بزرگ، ۷۴.۹ درصد موثر است.

به عنوان یک روش تهاجمی تر، فقط باید در هایپرترمی ها در مردان که در درمان های دارویی آنها شکست خورده استفاده شود. بیهوشی محلی استفاده می شود و بهبودی معمولا چند روز طول می کشد.
گرما درمانی در خانه ممکن است به عنوان یک مکمل برای دارو انجام شود. این را می توان با استفاده از پد گرم یا بطری آب گرم به طور مستقیم به منطقه برای افزایش جریان خون و کاهش درد و التهاب انجام می شود.

درمان های جایگزین

درمان های جایگزین

استفاده از درمان های جایگزین برای سلامتی پروستات در سراسر جهان بسیار محبوب شده است. عصاره گياهي که بيشترين استفاده را از آن به دست مي آورند، گياه عصاره نخل اره‌ای (Palmeto) است .
در حالیکه مطالعه ای در سال ۱۹۹۶ در ایالات متحده نشان داد که Palmetto در مقایسه با فیناستراید در کاهش حجم پروستات بزرگ شده موثر است، مطالعه ۲۰۰۶ که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده، به طور مستقیم با این یافته ها مخالفت کرد.