منوی دسته بندی
دلایل ناباروری مردان

دلایل ناباروری مردان

دلایل ناباروری مردان

ناباروری مردان و علل ایجاد آن

تقریباً از هر ۷ زوج، ۱ زوج نابارور هستند، به این معنی که با وجود داشتن رابطه جنسی مکرر و محافظت نشده برای یک سال یا بیشتر، نتوانسته اند بچه دار شوند. در نیمی از این زوج ها، ناباروری مردان حداقل نقشی جزئی دارد.

ناباروری مردان می تواند ناشی از تولید کم اسپرم، عملکرد غیرطبیعی اسپرم یا انسدادی باشد که از تحویل اسپرم جلوگیری می کند. بیماری ها، جراحات، مشکلات مزمن سلامت، انتخاب شیوه زندگی و عوامل دیگر ممکن است در ناباروری مردان نقش داشته باشند.

دلایل ناباروری مردان به ۴ گروه زیر تقسیم می شوند:

  • علل پیش بیضه ای یا علل مغزی
  • بیماری های بیضه ای
  • علل بعد بیضه ای
  • عوامل مرتبط با اسپرم

در ادامه این مقاله به شرح این عوامل خواهیم پرداخت.

علل پیش بیضه ای

علل پیش بیضه ای یا همان علل مغزی

مغز فرماندهی اولیه و اصلی تولید مثل می باشد.

اولین قسمت شروع کننده فرایند تولید مثل هیپوتالاموس است که به هیپوفیز دستور ترشح هورمونهای FSH و LH را می دهد. این هورمونها به بیضه ها دستور تولید اسپرم و ترشح هورمونهای جنسی را می دهند. هر گونه اختلال در ترشح هورمونهای مغزی موجب ناباروری می گردند. از جمله این بیماریها سندرم های کالمن است که اختلال بویایی و ناباروری دارند.

علل بیضه ای

بیماری های بیضه ای

بیماری های بیضه شامل هر گونه اختلال ساختمانی، ژنتیکی و عملکردی بیضه است که ذاتا امکان تولید اسپرم ندارند. سندرم های کلاین فلتر، ضربه به بیضه، اوریون، تب مالت، واریکوسل و هیدروسل از علل های شایع آسیب بیضه و عدم تولید اسپرم هستند.

علل بعد بیضه ای

علل بعد بیضه ای

هر گونه انسداد در مسیر خروجی اسپرم از بیضه به مجرا در این گروه قرار می گیرند. آسیبهای لوله های وازدفران مانند وازکتومی عمل کرده و موجب ناباروری می گردند. هر گونه جراحی در ناحیه بیضه و کشاله ران ممکن است موجب این وضعیت گردند.

عوامل مرتبط با اسپرم

عوامل مرتبط با اسپرم

بایستی اسپرم کافی در مایع منی وجود داشته باشد. اگر تعداد اسپرم در مایع منی شما (تعداد اسپرم) کم باشد، احتمال اینکه یکی از اسپرم های شما تخمک همسرتان را بارور کند، کاهش می یابد. همچنین اسپرم باید عملکردی داشته باشد و قادر به حرکت باشد. اگر حرکت یا عملکرد اسپرم شما غیرطبیعی باشد، ممکن است اسپرم نتواند به تخمک همسرتان برسد یا به آن نفوذ کند و نیز سایر عوامل مرتبط با اسپرم غیر طبیعی می تواند از جمله دلایل ناباروری در مردان باشد.

 

مطالعه مقالات زیر نیز به شما توصیه می گردد:

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *