منوی دسته بندی
سیستوسکوپی انعطاف پذیر (Flexible Cystoscopy) چیست؟

سیستوسکوپی انعطاف پذیر (Flexible Cystoscopy) چیست؟

سیستوسکوپی انعطاف پذیر

سیستوسکوپی انعطاف پذیر چیست؟

سیستوسکوپی انعطاف پذیر (Flexible Cystoscopy) آزمایشی است که به پزشک اجازه می دهد تا مستقیماً به پوشش مثانه، از دهانه مجرای ادرار، نگاه کند.

در طول این روش یک لوله نازک “فیبر نوری” منعطف به نام سیستوسکوپ از مجرای ادرار (باز شدن رو به مثانه) عبور داده می شود. انتهای سیستوسکوپ حاوی یک نور است و تصاویر را به یک صفحه نمایش منتقل می کند و به پزشک اجازه می دهد دید واضحی از پوشش مثانه داشته باشد. علاوه بر نگاه کردن به پوشش، می توان بیوپسی (تکه های کوچک نمونه بافت – برای بررسی زیر میکروسکوپ) نیز گرفت.
این آزمایش معمولاً برای بررسی علائم مثانه مانند مشاهده خون در ادرار، عفونت‌های مکرر ادرار، درد شکم یا ناهنجاری‌های آشکار شده توسط سایر تحقیقات انجام می‌شود.

سیستوسکوپی در زنان

سیستوسکوپی روشی است که به پزشک اجازه می دهد دستگاه ادراری، به ویژه مثانه، مجرای ادرار و منافذ مجرای حالب را مشاهده کند. سیستوسکوپی می تواند به پیدا کردن مشکلات دستگاه ادراری زنان کمک کند. این ممکن است شامل علائم اولیه سرطان، عفونت، باریک شدن، انسداد یا خونریزی باشد.

سیستوسکوپی در مردان

سیستوسکوپی انعطاف پذیر آزمایشی است که در آن اورولوژیست دستگاهی به نام سیستوسکوپ را در مجرای ادرار (نوک آلت تناسلی مردان) قرار می دهد و آنچه را که ما کل دستگاه ادراری تحتانی می نامیم ارزیابی می کند. این شامل کل مجرای ادرار، پروستات، گردن مثانه، قسمت داخلی کل مثانه و مجرای ادراری است.

تصویر سیستوسکوپی انعطاف پذیر چیست؟

روال انجام سیستوسکوپی انعطاف پذیر

برای انجام این روش به اتاق معاینه منتقل خواهید شد. پرستاران به شما کمک می کنند تا در وضعیت صحیح روی مبل دراز بکشید و به پشت خود استراحت دهید. یک پرستار در طول آزمایش در کنار شما خواهد بود.

روال به شرح زیر انجام خواهد شد:

ناحیه تناسلی با یک لوسیون ضد عفونی کننده شسته می شود. سپس مقداری ژله بی حس کننده موضعی وارد مجرای ادرار می شود (ممکن است کمی نیش بزند) که به عنوان روان کننده و همچنین بی حس کننده ناحیه عمل می کند. سپس سیستوسکوپ به مجرای ادرار و مثانه وارد می شود. مایع متصل به سیستوسکوپ به مثانه رها می شود تا آن را منبسط کند. این به منظور ارائه دید واضحی از سطح داخلی به پزشک است.

اگر پزشک هر گونه تغییری را در هر بافتی بیابد، ممکن است با استفاده از ابزارهایی که از طریق سیستوسکوپ عبور داده می‌شود، یک قطعه کوچک (بیوپسی) برداشته شود. هر نمونه از بافت برداشته شده برای بررسی تخصصی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

این روش از ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. در طول عمل ممکن است احساس کنید که نیاز به دفع ادرار دارید. برخی از بیماران ممکن است این روش را ناراحت کننده بدانند، با این حال ما تا حد امکان اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی انجام می دهیم.

سیستوسکوپی انعطاف پذیر چیست؟

بعد از سیستوسکوپی انعطاف پذیر چه اتفاقی می افتد؟

به محض اتمام عمل باید ادرار کنید. سپس می‌توانید لبای خود را عوض کنید و پرستار برای شما نوشیدنی ترتیب می‌دهد.

ممکن است متوجه شوید که در ابتدا ادرار آغشته به خون را دفع می کنید و هنگام رفتن به توالت دچار کمی سوزش هستید. مهم است که بعد از این روش نوشیدنی بنوشید تا مثانه پر گردیده و در ادامه آ« را تخلیه گردانید. کارکنان پرستاری به طور کلی نحوه بهبودی شما از این روش را ارزیابی خواهند کرد. اگر احساس ناراحتی می کنید لطفاً به کارکنان اطلاع دهید.

اگر قادر به دفع ادرار نیستید از شما خواسته می شود تا زمانی که بتوانید در بخش بمانید. پس از آماده شدن برای ترک، پرستار در مورد سیستوسکوپی شما با شما صحبت می کند، به هر سوالی که دارید پاسخ می دهد و یک کپی از نامه ترخیص شما را به شما می دهد.

مشاوره پس از ترخیص

 • مایعات زیادی بنوشید – حداقل ۳ پیمانه آب یا کدو حلوایی.
 • به مدت ۲ روز از مصرف کافئین (قهوه، چای، کاکائو، کولا) و الکل خودداری کنید.
 • داشتن ادرار صورتی رنگ و همچنین دفع لخته‌های کوچک پس از این روش طبیعی است. هر چه بیشتر ادرار کنید، ادرار شما به حالت عادی باز می گردد.
 • با توجه به احساس خود به فعالیت های عادی خود ادامه دهید.
 • از فعالیت بدنی شدید به خصوص بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • درد – اگر بعد از سیستوسکوپی احساس ناراحتی کردید، مسکن ساده مانند پاراستامول توصیه می شود.
 • داشتن مقدار کمی خونریزی (مخصوصاً اگر نمونه برداری انجام داده اید) و سوزش در اولین دفعات دفع ادرار طبیعی است، اما این امر باید به سرعت برطرف شود، به خصوص اگر مقدار زیادی نوشیدنی بنوشید.

فواید

این روش ما را قادر می سازد تا دید مستقیمی از مثانه و مجرای ادرار داشته باشیم تا به تشخیص و درمان کمک کند.

خطرات و عوارض

بسیار مهم است که قبل از دادن رضایت به این روش، از خطرات و عوارض احتمالی سیستوسکوپی انعطاف پذیر آگاه باشید. این شامل:

 • خونریزی داخلی (خونریزی): این ممکن است در محل بیوپسی رخ دهد. خونریزی معمولاً بدون هیچ درمانی برطرف می شود اما در موارد کمی ممکن است جدی باشد. اگر لخته های خونی بزرگی از بدن شما خارج می شود یا اگر ادرار شما قرمز روشن است، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
 • عفونت: این ممکن است برای برخی از بیماران اتفاق بیفتد و تا حدی به این دلیل است که ما قبل از عمل نمونه ادرار را درخواست می کنیم. تمام اقدامات احتیاطی ممکن برای جلوگیری از عفونت انجام می شود. در صورت بروز تب یا درد و سوزش مداوم هنگام دفع ادرار، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. همچنین مهم است به خاطر داشته باشید که اگر مقدار کمی ادرار مکرر دفع می کنید، ممکن است نشانه عفونت باشد و بنابراین باید با پزشک عمومی (GP) خود مشورت کنید.
 • احتباس ادرار: این ناتوانی در دفع ادرار است. اگر این اتفاق افتاد باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
 • سفت شدن شکم: اگر دچار درد شدید در ناحیه تحتانی شکم شدید و/یا شکم شما به میزان قابل توجهی نفخ / متورم شد، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. این می تواند یک عارضه بالقوه جدی باشد، اگرچه معمولاً بدون نیاز به جراحی برطرف می شود.

تمام تلاش برای کاهش خطر بروز این عوارض انجام می شود. اگر در مورد هر یک از این خطرات و عوارض نگران هستید، لطفاً قبل از انجام این عمل با مشاور یا یکی از کارکنان آنها صحبت کنید.

سوال و جواب

چرا باید سیستوسکوپی انعطاف پذیر داشته باشید؟

پزشک شما از یک سیستوسکوپی انعطاف پذیر برای بررسی داخل مثانه استفاده می کند. آنها می توانند پوشش مثانه را بررسی کنند و بفهمند چه چیزی باعث بروز علائم شما می شود. آنها همچنین می توانند نمونه های کوچکی از بافت (بیوپسی) را در طول این روش بگیرند.

چه مدت طول می کشد تا پس از سیستوسکوپی انعطاف پذیر بهبودی حاصل شود؟

به محض اینکه بعد از سیستوسکوپی انعطاف پذیر احساس کردید که می توانید به فعالیت های عادی خود – از جمله کار، ورزش و رابطه جنسی – بازگردید. این اغلب در همان روز یا احتمالاً روز بعد اتفاق می افتد.

آیا سیستوسکوپی انعطاف پذیر می تواند سرطان را تشخیص دهد؟

سیستوسکوپی روش اصلی تشخیصی برای سرطان مثانه است. این به پزشک اجازه می دهد تا با یک لوله نازک، روشن و انعطاف پذیر به نام سیستوسکوپ، داخل بدن را ببیند. سیستوسکوپی انعطاف پذیر در مطب پزشک انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد.

آیا برای سیستوسکوپی انعطاف پذیر به مثانه پر نیاز دارید؟

لازم است قبل از سیستوسکوپی نمونه ادرار ارائه دهید، بنابراین توصیه می کنیم با مثانه پر و آماده برای دادن نمونه ادرار به جلسه مراجعه کنید. هیچ آمادگی خاصی لازم نیست. شما می توانید به طور معمول غذا بخورید و بنوشید و قبل و بعد از معاینه رانندگی کنید. بعد از آن نیازی به استراحت نیست.

سیستوسکوپی انعطاف پذیر چقدر دردناک است؟

مردم اغلب نگران هستند که سیستوسکوپی دردناک باشد، اما معمولاً آسیبی ندارد. اگر در طول آن احساس درد کردید به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. ممکن است کمی ناراحت کننده باشد و ممکن است احساس کنید که باید در طول عمل ادرار کنید، اما این تنها چند دقیقه طول می کشد.

آیا می توانم برای سیستوسکوپی انعطاف پذیر از آرام بخش استفاده کنم؟

سیستوسکوپ یک لوله توخالی با عدسی است که به مجرای ادرار شما وارد می شود و سپس با دقت به مثانه شما منتقل می شود. سیستوسکوپی معمولاً در یک محیط سرپایی با استفاده از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن مجرای ادرار انجام می شود. در صورت نیاز، می توان آن را تحت آرام بخشی نیز انجام داد.

آیا می توانید پس از سیستوسکوپی انعطاف پذیر خود را به خانه برسانید؟

پس از اینکه سیستوسکوپ برداشته می شود، پزشک در مورد آنچه در مثانه شما دیده شده است با شما صحبت می کند. پس از این به شما یک نوشیدنی داده می شود، زیرا نیاز است تا قبل از رفتن به خانه مطمئن شوید که مشکلی در دفع ادرار ندارید. شما می توانید پس از انجام عمل خود را به خانه برسانید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *