منوی دسته بندی
وازکتومی (عقیم سازی مردان) چیست؟

وازکتومی (عقیم سازی مردان) چیست؟

وازکتومی چیست؟

وازکتومی چیست؟

وازکتومی (عقیم سازی مردان) نوعی پیشگیری از بارداری است. از آزاد شدن اسپرم در هنگام انزال جلوگیری می کند. در طی این روش، لوله ای به نام مجرای دفران بریده یا مسدود می شود. واز دفران مجرایی است که اسپرم را از بیضه ها به مجرای ادرار می برد.

اگرچه وازکتومی از نظر تئوری برگشت پذیر است، اما معکوس کردن همیشه کارساز نیست. فقط در صورتی باید وازکتومی را در نظر بگیرید که مطمئن هستید نمی خواهید فرزند دیگری داشته باشید.

چرا وازکتومی انجام می شود؟

هدف از وازکتومی این است که در مایع منی فرد اسپرم وجود نداشته باشد تا باعث بارداری نشود.

برای اینکه حاملگی اتفاق بیفتد، اسپرم باید از بیضه به مجرای ادرار حرکت کند. مهر و موم کردن یا بریدن لوله مجرای دفران از رسیدن اسپرم به مجرای ادرار جلوگیری می کند.

وازکتومی یکی از موثرترین روش های پیشگیری از بارداری است. به گفته انجمن اورولوژی آمریکا، بارداری تقریباً در ۱ زوج از هر ۲۰۰۰ زوجی که مرد وازکتومی انجام داده است اتفاق می افتد.

فرایند وازکتومی

وازکتومی چگونه انجام می شود؟

وازکتومی باید در مطب پزشک یا یک مرکز پزشکی انجام شود. این یک جراحی جزئی است، اما هنوز هم جراحی است.

اکثر وازکتومی ها توسط اورولوژیست انجام می شود، متخصصانی که بر شرایط تأثیرگذار بر دستگاه ادراری و سلامت باروری مردان تمرکز می کنند.

دو نوع متداول وازکتومی وجود دارد: معمولی و بدون اسکالپل. هر دوی این روش‌ها معمولاً شامل بی‌حسی موضعی هستند، اما در برخی موارد، مراجعه به بیمارستان تحت بیهوشی عمومی نیز توصیه می‌شود.

 • وازکتومی معمولی: در طی این جراحی، بریدگی های کوچکی در کیسه بیضه ایجاد می شود تا به لوله های واز دفران برسد. یک قطعه کوچک از لوله برداشته می شود و فضای کوچکی بین دو انتهای آن باقی می ماند. سپس، دو انتهای لوله ممکن است به هم گره بخورند، یا مقداری بافت بین آنها قرار گیرد. بریدگی‌های کوچک در کیسه بیضه ممکن است با بخیه‌های قابل حل به هم بخیه شوند یا به خودی خود خوب شوند.
 • وازکتومی بدون اسکالپل: در طی این فرآیند برش های پوستی ایجاد نمی شود. متخصص اورولوژی لوله مجرای دفران را احساس می کند و سپس آن را با یک گیره در جای خود نگه می دارد. سپس یک سوراخ کوچک در کیسه بیضه ایجاد می شود تا بتوان لوله را بیرون آورد و سپس برش داد یا گره زد. پس از آن، لوله مجرای دفران دوباره در جای خود قرار می گیرد.

در حالی که اکثر افرادی که بیهوشی عمومی دریافت می‌کنند می‌توانند فوراً به خانه بروند، پزشک شما بهترین اقدام را برای مورد خاص شما به شما توصیه می‌کند.

وازکتومی چقدر موثر است؟

در حالی که وازکتومی (عقیم سازی مردان) یکی از موثرترین روش ها برای جلوگیری از بارداری است، اما همیشه احتمال کمی برای بارداری وجود دارد.

واقعیت مهم دیگر در مورد وازکتومی این است که فوراً مؤثر نیست. اسپرم های موجود باید قبل از داشتن رابطه جنسی بدون روش مانع از سیستم شما پاک شوند. این ممکن است تا ۳ ماه طول بکشد، به همین دلیل مهم است که با اورولوژیست خود برای بررسی تعداد اسپرم در طول زمان پیگیری کنید.

تا زمانی که نتایج قطعی از پزشک خود دریافت نکنید، تصور نکنید که این روش موثر بوده است.

مزایای وازکتومی چیست؟

وازکتومی یک روش موثر و دائمی برای جلوگیری از بارداری است. برای افرادی که مطمئن هستند بچه نمی خواهند بهتر است. وازکتومی معمولاً هیچ اثر ماندگاری بر فعالیت جنسی، ارگاسم یا عملکرد ندارد.

خطرات چیست؟

وازکتومی (عقیم سازی مردان) معمولاً یک روش دائمی است. معکوس کردن ممکن است در برخی شرایط امکان پذیر باشد، اما همیشه یک گزینه نیست. علاوه بر این، معکوس کردن پیچیده تر از روش اولیه است.

علائم کوتاه مدت بالقوه وازکتومی عبارتند از:

 • تورم
 • کبودی
 • مقداری ناراحتی

بسیاری از این علائم باید پس از حدود ۲ هفته خود به خود از بین بروند. اما اگر بعد از جراحی با هر یک از علائم زیر روبرو هستید، باید در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید:

 • عفونت. تب و قرمزی یا درد در کیسه بیضه می تواند نشانه عفونت باشد
 • هماتوم. این خونریزی زیر پوست است که شبیه کبودی تیره است. این همچنین می تواند منجر به تورم شود.

خطرات دیگری برای وازکتومی وجود دارد، اگرچه آنها بسیار نادر هستند. این خطرات عبارتند از:

 • گرانولوم. این یک توده در کیسه بیضه ناشی از اسپرم است که از لوله مجرای دفران به داخل بافت نشت می کند.
 • سندرم درد پس از وازکتومی. این یک مشکل مزمن است که تعداد کمی از افراد پس از وازکتومی با آن سروکار دارند. این وضعیت درد مزمن ممکن است ناشی از پیامدهای جراحی مانند فشرده سازی عصب باشد. درمان سندرم درد پس از وازکتومی شامل کاهش درد، دارو و جراحی است.
 • شکست فرآیند. گاهی اوقات ممکن است این اتفاق بیفتد. اگر ۱۰۰۰ وازکتومی انجام شود، تخمین زده می‌شود که ۱۱ وازکتومی احتمالاً طی ۲ سال با شکست مواجه خواهند شد.
 • پشیمانی از فرآیند. این می تواند بیشتر در افرادی که قبل از ۳۰ سالگی وازکتومی می کنند رخ دهد.

بعد از وازکتومی چه انتظاری داریم؟

اگرچه وازکتومی (عقیم سازی مردان) یک روش نسبتاً سریع و ساده است، اما همچنان جراحی است و ممکن است برای چند روز با درد و ناراحتی دست و پنجه نرم کنید. داروهای مسکن بدون نسخه باید کمک کننده باشند، اما مطمئن شوید که قبل از انجام عمل با پزشک خود در مورد آنچه که از نظر ناراحتی انتظار دارید، توضیح دهید.

 • اکثر افراد می توانند ۱ روز پس از جراحی به کار خود بازگردند.
 • تورم و درد ممکن است تا چند روز پس از جراحی رخ دهد. نگه داشتن کیسه یخ روی کیسه بیضه و پوشیدن لباس زیر راحت و گشاد ممکن است به کاهش این علائم کمک کند.
 • توصیه می شود تا ۳ تا ۷ روز پس از عمل از رابطه جنسی و همچنین فعالیت شدید خودداری کنید.
 • تجزیه و تحلیل مایع منی معمولاً ۸ تا ۱۶ هفته پس از وازکتومی انجام می شود.

اگر تورم دردناک، تب یا هر علامت دیگری را تجربه می‌کنید که زندگی شما را پس از جراحی مختل می‌کند، مهم است که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است علائمی از عوارض جدی باشد.

آیا وازکتومی برای شما انجام می شود؟

وازکتومی (عقیم سازی مردان) یک روش موثر برای جلوگیری از بارداری است. اما مانند اکثر روش های جراحی، خطراتی دارد.

مهمتر از همه، همیشه قابل برگشت نیست. اگر مطمئن هستید که نمی‌خواهید در آینده خطر بارداری را به خطر بیندازید، این روش ممکن است گزینه خوبی برای صحبت با پزشکتان باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *