منوی دسته بندی
تجزیه و تحلیل مایع منی و نتایج آزمایش

تجزیه و تحلیل مایع منی و نتایج آزمایش

تجزیه و تحلیل مایع منی و نتایج آزمایش

آنالیز مایع منی چیست؟

تجزیه و تحلیل یا آنالیز مایع منی، که به عنوان آزمایش شمارش اسپرم نیز شناخته می شود، سلامت و زنده ماندن اسپرم مردان را تجزیه و تحلیل می کند. مایع منی حاوی اسپرم (به اضافه سایر مواد قندی و پروتئینی) است که در طول انزال آزاد می شود. تجزیه و تحلیل مایع منی سه عامل اصلی سلامت اسپرم را اندازه گیری می کند:

  • تعداد اسپرم
  • شکل اسپرم
  • حرکت اسپرم

پزشکان اغلب دو یا سه تجزیه و تحلیل اسپرم جداگانه انجام می دهند تا بینش خوبی از سلامت اسپرم بدست آورند. طبق گفته انجمن شیمی بالینی آمریکا (AACC)، این آزمایشات باید حداقل هفت روز از همدیگر فاصله داشته و در طول دو تا سه ماه انجام شود. تعداد اسپرم می تواند به صورت روزانه متفاوت باشد. گرفتن میانگین نمونه های اسپرم می تواند قطعی ترین نتیجه را بدهد.

چرا باید آنالیز مایع منی انجام شود؟

تست ناباروری مردان

زمانی که زوجین برای باردار شدن با مشکل مواجه می شوند، اغلب آنالیز مایع منی توصیه می شود. این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا مردی نابارور است یا خیر. این تجزیه و تحلیل همچنین به تعیین اینکه آیا تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم دلیل ناباروری است کمک می کند.

تست موفقیت آمیز وازکتومی

مردانی که وازکتومی انجام داده اند، برای اطمینان از عدم وجود اسپرم در مایع منی، آنالیز مایع منی انجام می دهند. در وازکتومی، لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه‌ها به آلت تناسلی می‌فرستند، به‌عنوان یک روش دائمی پیشگیری از بارداری، بریده و مهر و موم می‌شوند. پس از وازکتومی، پزشکان اغلب توصیه می کنند که مردان یک بار در ماه به مدت سه ماه آنالیز اسپرم را انجام دهند تا مطمئن شوند که دیگر اسپرم در مایع منی آنها وجود ندارد.

چگونه برای تجزیه و تحلیل مایع منی آماده شویم؟

پزشک به شما اطلاع می دهد که برای آماده شدن برای تجزیه و تحلیل مایع منی چه کاری باید انجام دهید. پیروی از این دستورالعمل ها برای نتایج دقیق بسیار مهم است.

برای دریافت بهترین نمونه:

  • ۲۴ تا ۷۲ ساعت قبل از آزمایش از انزال خودداری کنید.
  • دو تا پنج روز قبل از آزمایش از مصرف الکل، کافئین و داروهایی مانند کوکائین و ماری جوانا خودداری کنید.
  • طبق دستور پزشکتان، مصرف داروهای گیاهی مانند خار مریم و اکیناسه را متوقف کنید.
  • از مصرف هر گونه داروی هورمونی طبق دستور پزشک خودداری کنید و هر دارویی را که مصرف می کنید با پزشک خود در میان بگذارید.

تجزیه و تحلیل مایع منی چگونه انجام می شود؟

برای تجزیه و تحلیل مایع منی باید به پزشک خود نمونه مایع منی بدهید. چهار راه اصلی برای جمع آوری نمونه مایع منی وجود دارد:

  • خودارضایی
  • رابطه جنسی با کاندوم
  • رابطه جنسی با ترک قبل از انزال
  • انزال تحریک شده توسط الکتریسیته

خودارضایی روش ارجح برای به دست آوردن یک نمونه تمیز در نظر گرفته می شود.

گرفتن یک نمونه خوب

دو عامل اصلی برای داشتن یک نمونه آزمایشی خوب بسیار مهم است. ابتدا مایع منی باید در دمای بدن نگه داشته شود. اگر خیلی گرم یا خیلی سرد شود، نتایج نادرست خواهد بود. دوم اینکه مایع منی باید ظرف ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از خروج از بدن به مرکز آزمایش تحویل داده شود.

تداخلات تست

برخی از عوامل می توانند بر نتیجه آنالیز مایع منی تاثیر منفی بگذارند، از جمله:

  • تماس منی با اسپرم کش
  • زمانی که بیمار هستید یا استرس دارید، آزمایش را انجام دهید
  • خطای تکنسین آزمایشگاه
  • آلودگی نمونه

هیچ خطر شناخته شده ای در ارتباط با تجزیه و تحلیل اسپرم وجود ندارد.

اگر نتایج آنالیز مایع منی در محدوده طبیعی نباشد و دست زدن به نمونه عاملی نباشد، پزشک ممکن است به این موضوع نیز توجه کند که آیا شما مواد زیر را مصرف می‌کنید که می‌تواند بر تعداد اسپرم شما تأثیر بگذارد:

  • الکل
  • کافئین
  • استفاده از داروهای تجویزی از داروهای شناخته شده برای کاهش تعداد اسپرم، مانند سایمتیدین
  • مصرف تفریحی مواد مخدر
  • تنباکو و سیگار

آزمایش مایع منی در خانه

آزمایش آنالیز مایع منی خانگی در دسترس است. با این حال، آنها فقط برای تعداد اسپرم آزمایش می کنند. آنها تحرک یا شکل اسپرم را تجزیه و تحلیل نمی کنند.

نتایج آزمایشات خانگی معمولاً در عرض ۱۰ دقیقه در دسترس است. تعداد طبیعی اسپرم (بیش از ۲۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی) از یک آزمایش خانگی لزوماً به معنای بارور بودن مرد نیست، زیرا تمام علل احتمالی ناباروری مردان را در نظر نمی گیرد.

اگر در مورد باروری خود نگران هستید، بهتر است یک آزمایش آزمایشگاهی توسط یک متخصص پزشکی انجام شود. این به شما ارزیابی جامع تری از باروری شما می دهد.

نتایج تحلیل مایع منی

نتایج طبیعی تحلیل مایع منی چیست؟

پس از جمع‌آوری نمونه منی، بسته به آزمایشگاهی که به آن می‌روید، نتایج آزمایش شما باید در عرض ۲۴ ساعت تا یک هفته آماده شود. هنگامی که یک پزشک نتایج آزمایش تجزیه و تحلیل اسپرم را بررسی می کند، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. تجزیه و تحلیل پس از وازکتومی به دنبال وجود اسپرم است، اما تجزیه و تحلیل برای بررسی دلایل ناباروری مردان بسیار عمیق تر است. پزشک هر یک از نتایج زیر را در نظر می گیرد:

شکل اسپرم

یک نتیجه طبیعی برای شکل اسپرم این است که بیش از ۵۰ درصد اسپرم ها به طور طبیعی شکل دارند. اگر مردی بیش از ۵۰ درصد اسپرم های غیرعادی داشته باشد، این امر باروری او را کاهش می دهد. یک آزمایشگاه ممکن است ناهنجاری هایی را در سر، قسمت میانی یا دم اسپرم شناسایی کند. همچنین ممکن است اسپرم نابالغ باشد و بنابراین نتواند به طور موثر تخمک را بارور کند.

تحرک اسپرم

برای یک نتیجه طبیعی، بیش از ۵۰ درصد اسپرم باید یک ساعت پس از انزال به طور طبیعی حرکت کند. حرکت اسپرم یا تحرک برای باروری مهم است زیرا اسپرم باید برای بارور کردن تخمک حرکت کند. یک سیستم خودکار اسپرم ها را برای حرکت آنالیز می کند و آنها را در مقیاس ۰ تا ۴ رتبه بندی می کند. نمره ۰ به این معنی است که اسپرم حرکت نمی کند و نمره ۳ یا ۴ نشان دهنده حرکت خوب است.

میزان pH

سطح pH باید بین ۷.۲ تا ۷.۸ باشد تا به نتیجه طبیعی برسید. سطح pH بالاتر از ۸.۰ می تواند نشان دهنده عفونت اهدا کننده باشد. نتیجه کمتر از ۷.۰ می تواند نشان دهد که نمونه آلوده است یا مجاری انزال مرد مسدود شده است.

حجم مایع منی

حجم مایع منی برای نتیجه طبیعی باید بیشتر از ۲ میلی لیتر باشد. حجم کم منی می تواند نشان دهنده مقدار کم اسپرم برای بارور کردن تخمک باشد. حجم مایع اضافی نیز می تواند به معنای رقیق شدن مقدار اسپرم موجود باشد.

تبدیل به مایع

قبل از مایع شدن مایع منی باید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. در حالی که مایع منی در ابتدا غلیظ است، توانایی آن در مایع شدن یا تبدیل شدن به یک قوام آبکی، به حرکت اسپرم کمک می کند. اگر مایع منی در ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مایع نشود، باروری ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

تعداد اسپرم

تعداد اسپرم در تجزیه و تحلیل طبیعی مایع منی باید بین ۲۰ میلیون تا بیش از ۲۰۰ میلیون باشد. این نتیجه به عنوان تراکم اسپرم نیز شناخته می شود. اگر این تعداد کم باشد، باردار شدن می تواند دشوارتر باشد.

ظاهر و رنگ

ظاهر باید سفید مایل به خاکستری و شیری رنگ باشد. منی که دارای رنگ قرمز قهوه ای است می تواند نشان دهنده وجود خون باشد، در حالی که رنگ زرد می تواند نشان دهنده زردی یا یک عارضه جانبی دارویی باشد.

نتایج غیر طبیعی تحلیل اسپرم به چه معناست؟

اسپرم‌های غیرطبیعی در رسیدن و نفوذ به تخمک‌ها مشکل خواهند داشت و این امر لقاح را دشوار می‌کند. نتایج غیر طبیعی می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

  • ناباروری
  • عفونت
  • عدم تعادل هورمونی
  • بیماری مانند دیابت
  • نقص های ژنی
  • قرار گرفتن در معرض تابش

اگر نتایج شما در سطوح غیرطبیعی باشد، احتمالاً پزشک به شما توصیه می کند که آزمایشات بیشتری انجام دهید. این تست ها عبارتند از:

  • آزمایشات ژنتیکی
  • آزمایش هورمونی
  • آزمایش ادرار بعد از انزال
  • نمونه بافتی از بیضه خود بگیرید
  • آزمایش سلول های ایمنی ضد اسپرم

چشم انداز پس از تجزیه و تحلیل مایع منی

تجزیه و تحلیل مایع منی که قطعی ترین است، مستلزم جمع آوری و تجزیه و تحلیل دقیق نمونه های متعدد است. این آزمایش می تواند اطلاعات مختلفی را ارائه دهد که می تواند به تعیین عوامل موثر بر باروری شما کمک کند. اگر نتایج آزمایش شما غیر طبیعی باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به متخصص ناباروری مراجعه کنید.

 

برگرفته از : Semen Analysis and Test Results

 

آنالیز مایع منی چیست؟

تجزیه و تحلیل مایع منی، که به عنوان آزمایش شمارش اسپرم نیز شناخته می شود، سلامت و زنده ماندن اسپرم مردان را تجزیه و تحلیل می کند.

در آنالیز مایع منی چه پارامترهایی بررسی می گردد؟

در آنالیز مایع منی تعداد اسپرم ، شکل اسپرم ، حرکت اسپرم ، حجم مایع منی و ظاهر و رنگ منی بررسی می گردد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *