منوی دسته بندی
پارافیموز ، علل ، علائم و درمان آن چیست؟

پارافیموز ، علل ، علائم و درمان آن چیست؟

پارافیموز چیست؟

پارافیموز یا به اصطلاح علمی کامل پارافیموزیس عارضه ای است که فقط در مردان ختنه نشده اتفاق می افتد و زمانی ایجاد می شود که پوست ختنه گاه دیگر نمی تواند روی نوک آلت تناسلی به جلو و حالت اولیه بازگردد. در صورت مشاهده علائم فوراً با پزشک تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید و ممکن است نیاز به درمان اورژانسی و یا حتی ختنه اورژانسی داشته باشید.

پارافیموز چیست؟

پارافیموزیس عارضه ای است که فقط در مردان ختنه نشده اتفاق می افتد و زمانی ایجاد می شود که پوست ختنه گاه دیگر نمی تواند روی نوک آلت تناسلی به جلو و حالت اولیه بازگردد. این باعث می شود که پوست ختنه گاه متورم و گیر کند که ممکن است جریان خون به نوک آلت تناسلی را کند یا متوقف کند. این وضعیت در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی شود.

پارافیموز اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی با پوست ختنه‌گاه به‌درستی برخورد نکند. آنها ممکن است پس از معاینه فیزیکی یا اقدامات پزشکی پوست ختنه گاه را به وضعیت طبیعی خود برنگردانند.

پارافیموز را نباید با فیموز اشتباه گرفت. فیموز یا سفت شدن پوست ختنه گاه وضعیتی است که در آن دیگر نمی توان پوست ختنه گاه را از نوک آلت به عقب کشید. این معمولاً در کودکان کوچکتر رخ می دهد و معمولاً یک بیماری جدی نیست. با این حال، پارافیموز یک وضعیت اورژانسی است. اگر علائم پارافیموز را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید یا فوراً به بیمارستان بروید.

 علائم پارافیموز

علائم پارافیموز چیست؟

علامت اصلی پارافیموزیس ناتوانی در بازگرداندن پوست ختنه گاه به موقعیت طبیعی خود در بالای نوک آلت تناسلی است. پوست ختنه گاه و نوک آلت تناسلی ممکن است متورم و دردناک باشد. نوک آلت تناسلی نیز ممکن است قرمز تیره یا آبی به دلیل کمبود جریان خون باشد.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

علل بروز پارافیموزیس

پارافیموزیس معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی فراموش می‌کند پوست ختنه‌گاه را پس از معاینه یا عمل پزشکی به حالت طبیعی خود بازگرداند.

سایر علل پارافیموز عبارتند از:

 • داشتن عفونت
 • تجربه ضربه فیزیکی به ناحیه تناسلی
 • عقب کشیدن بیش از حد پوست ختنه گاه
 • داشتن پوست ختنه گاه سفت تر از حد طبیعی
 • داشتن پوست ختنه گاه که برای مدت طولانی به عقب کشیده شده است.

تشخیص پارافیموز

پزشک شما می تواند پارافیموز را به سادگی با انجام معاینه فیزیکی و بررسی آلت تناسلی تشخیص دهد. آنها همچنین از شما در مورد علائم شما و هر مشکل دیگری که ممکن است با آلت تناسلی یا پوست ختنه گاه تجربه می کنید سؤال کنند.

 درمان پارافیموزیس

پارافیموز چگونه درمان می شود؟

درمان بسته به سن و شدت بیماری شما متفاوت خواهد بود. به طور کلی، اولین قدم در درمان پارافیموز، کاهش تورم است. پزشک شما ممکن است کارهای زیر را انجام دهد:

 • یخ را به منطقه بمالید
 • یک بانداژ محکم دور آلت تناسلی بپیچید
 • از سوزن برای تخلیه چرک یا خون استفاده کنید
 • تزریق هیالورونیداز، آنزیمی است که به کاهش تورم کمک می کند

پزشک شما همچنین ممکن است یک برش کوچک برای کاهش تورم ایجاد کند، اما آنها این کار را فقط در موارد شدید انجام می دهند.

پس از کاهش تورم، پزشک پوست ختنه گاه را به موقعیت خود برمی گرداند. این می تواند بسیار دردناک باشد، بنابراین به احتمال زیاد قبل از شروع عمل به شما مسکن داده می شود. مسکن ها ممکن است شامل یک بی حس کننده، یک بلوک عصبی یا یک مخدر خوراکی باشند. در طول عمل، پزشک ابتدا آلت تناسلی و پوست ختنه گاه را روغن کاری می کند. سپس به آرامی نوک آلت تناسلی را فشار می دهند و در عین حال پوست ختنه گاه را نیز به سمت پایین می کشند.

ختنه کامل یا برداشتن پوست ختنه گاه ممکن است در موارد بسیار شدید پارافیموز ضروری باشد. ختنه اورژانسی همچنین از تکرار این وضعیت جلوگیری می کند.

مطمئن شوید که دستورالعمل های پزشک خود را پس از هر دو روش به دقت دنبال کرده و داروهای تجویز شده را مصرف کنید. پزشک به شما نحوه تمیز کردن و مراقبت از نوک آلت تناسلی را پس از درمان آموزش می دهد.

در صورت بروز تب بالا و اگر بعد از درمان همچنان درد دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است نشان دهنده عفونت باشد که باید با آنتی بیوتیک درمان شود.

عوارض بالقوه پارافیموز چیست؟

اگر پارافیموز به سرعت درمان نشود، ممکن است منجر به عوارض جدی شود. این وضعیت می‌تواند باعث کاهش جریان خون در آلت تناسلی شود که بافت‌ها را از اکسیژن محروم می‌کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، پارافیموز می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • یک عفونت شدید
 • آسیب به نوک آلت تناسلی
 • قانقاریا یا مرگ بافتی که منجر به از دست دادن نوک آلت تناسلی می شود

چشم انداز افراد مبتلا به پارافیموز چیست؟

زمانی که پارافیموز فوراً درمان شود، احتمال بهبودی کامل زیاد است. هنگامی که تورم کاهش می یابد و پوست ختنه گاه به وضعیت طبیعی خود باز می گردد، اکثر افراد بدون عارضه بهبود می یابند.

چگونه می توان از پارافیموز پیشگیری کرد؟

ختنه کامل می تواند از پارافیموز جلوگیری کند. اگر ختنه نشده اید، می توان از پارافیموز با موارد زیر جلوگیری کرد:

 • رعایت بهداشت خوب و تمیز کردن نوک آلت تناسلی به طور منظم
 • همیشه پوست ختنه گاه را بعد از اینکه برای تمیز کردن، آمیزش جنسی یا ادرار کردن به عقب کشیده شد، روی نوک آلت تناسلی قرار دهید.
 • اطمینان از اینکه یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی پوست ختنه گاه را پس از معاینه یا عمل به وضعیت طبیعی خود بازگردانده است.
 • هرگز پوست ختنه گاه را در پشت نوک آلت تناسلی برای مدت طولانی رها نکنید

 

برگرفته از مقاله: Paraphimosis

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *