پیشگیری از سنگ کلیه با ماء الشعیر

از ماء الشعیر باید بیشتر بدانیم

ماء الشعیر از جوانه جو تهیه می شود .
به جوانه جو مالت می‌گویند که در مرحله جوانه‌زنی، به دلیل عملکرد آنزیم‌های مختلف موجود در جو، مواد مغذی بسیاری در آن تشکیل و یا افزایش پیدا می کنند از قبیل ویتامین‌های گروه B و اسیدهای آمینه ضروری.

برای تولید ماء الشعیر ،ابتدا جوانه جو ( مالت) را می‌جوشانند و به آن رازک و مواد خوراکی دیگر اضافه می کنند
.

رازک و خواص آن

یکی از مواد افزودنی در ماء الشعیر ، عصاره رازک می باشد که خواص طبی زیادی از قبیل دفع سنگ کلیه ، ادرار آور بودن ، ضدعفونی کننده دستگاه گوارش و دستگاه تنفس می باشد.
مزه تلخ ماء الشعیر ، مربوط به رازک می باشد.
رازک همچنین خاصیت آنتی‌بیوتیکی دارد که به پایداری ماء الشعیر کمک می‌کند.

ماء الشعیر علاوه بر رفع تشنگی ، بر روی کارکرد کلیه اثر بسیار خوبی دارد و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند و همچنین باعث رفع خستگی اعصاب می‌گردد.

آب جو حاوی انواع ویتامین های گروه B

این نوشیدنی حاوی انواع ویتامین های گروه B شامل B1، B2، B3، B6، اسید پانتوتنیک (B5)، بیوتین، اسید فولیک، B12 و ویتامین C می باشد که برای رشد مو و جلوگیری از ریزش آن می‌توانند مفید باشند.
این ویتامین‌ها محلول در آب می باشند و در سنتز واسطه های عصبی نقش موثری دارند که در رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی دیگر می‌شوند.

ماء الشعیر حاوی ترکیباتی از قبیل ساکارز ، گلوکز ، مالتوز و ویتامین C، ویتامین‌های گروه B، اسیدهای آلی، انواع آمینواسیدها، املاح، اسید نوکلئیک و آب گازدار می باشد .

آب جو موثر در حل مشکلات روده و معده

عصاره مالت جو حاوی فیبرهای غذایی محلول می باشد که در رفع التهاب روده، یبوست ، فتق معده بسیار موثر است.
فیبرها اثرات زیادی در بدن دارند، از قبیل باعث تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی انواع سرطان می گردند.

ماء الشعیر با دارا بودن ویتامین‌های گروه B و اسید آمینه برای پوست و مو بسیار مناسب است و خواص درمانی بسیاری برای خانم‌های باردار و شیرده دارد و تا حدودی در افزایش ضریب هوشی مؤثر است.

ماء الشعیر غنی از انواع فیتوکمیکال‌ها مانند فلاوونوئیدها، کاروتنوئیدها و آنتوسیانین‌ها می باشد که در بهبود عملکرد خون‌رسانی قلب و کاهش ابتلا به پرفشاری خون و سلامت کلیه‌ها ، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها ، سکته‌های قلبی و مغزی بسیارموثر می باشد .