منوی دسته بندی
امکان حفظ باروری در بیماران مبتلا به سرطان محقق شد

امکان حفظ باروری در بیماران مبتلا به سرطان محقق شد

امکان حفظ باروری در بیماران مبتلا به سرطان محقق شد

رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه درمان های بیماران مبتلا به سرطان ممکن است روی سلول‌های باروری اثرات مخربی بگذارد، از امکان فریز کردن اسپرم و تخمک در چنین افرادی قبل از شیمی درمانی خبر داد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر سید جلیل حسینی مراسم افتتاح آزمایشگاه بیوبانک، آندرولوژی و ژنتیک در بیمارستان شهدای تجریش ضمن معرفی مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری کمک به ارتقای سلامت، اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی به زبان ساده در سطح جامعه را یکی از مهمترین اهداف این مرکز دانست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه امکان باروری در افرادی که تحت شیمی درمانی هستند به حداقل می‌رسد، اظهار داشت: داروهای درمان سرطان و یا شیمی درمانی می‌توانند به سلول‌های اسپرم‌زا آسیب جدی وارد کنند.

وی در ادامه هدف اصلی از راه‌اندازی آزمایشگاه بیوبانک، آندرولوژی و ژنتیک در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را فریز سلول جنسی اسپرم مردان معرفی کرد و گفت: با راه‌اندازی این آزمایشگاه، بیماران مبتلا به سرطان پس از اتمام دوره درمان می‌توانند از اسپرم فریز شده خود برای بچه‌دار شدن استفاده کنند.

رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری در ادامه حفظ بافت‌های نرمال در آزمایشگاه بیوبانک را برای فعالیت‌های پژوهشی و بررسی‌های ژنتیکی و فراژنتیکی مؤثر دانست و اظهار امیدواری کرد که دستاوردهای این آزمایشگاه در درمان و تشخیص سریع‌تر سرطان‌ها کمک کننده باشد.

وی در بخش دیگری از این مراسم به اقدامات مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروی نظیر تلاش برای جذب پژوهشگر و توسعه و ایجاد بانک ایده ، ارتباط با مراکز تحقیقاتی داخلی و خارجی، پروژه‌های ملی ثبت سرطان، امضای تفاهم‌نامه‌های مشترک بین‌المللی، انتشار مجله Mend health journal، همکاری با انجمن اورولوژی ترمیمی آسیا و اقدامات این مرکز در راستای ارتقا سلامت مردان اشاره کرد.

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم، مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری را به عنوان مرکزی مؤثر و یونیک در سطح دانشگاه و کشور معرفی کرد و گفت: این مرکز تاکنون اقدامات مؤثری در راستای ارتقای سلامت مردان انجام داده است.

وی با اشاره به اهمیت پژوهش و تحقیق در دانشگاه گفت: توجه و تمرکز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به پژوهش تمایز یافته است، این تمایز می‌تواند در سه سطح گروه‌های علمی، استاد و محقق و یا پژوهش متمایز تعریف شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در ادامه با بیان اینکه در برخی حوزه‌ها از سلامت مردان غافل شده‌ایم، ضرورت توجه به سلامت مردان را خواستار شد.

زرقی از اعلام شیوه‌نامه واحد همتاپروری در راستای توسعه کیفی و کمی تحقیقات خبر داد و گفت: در راستای ارتقای توانمندی دانشجویان که در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند شیوه‌نامه و برنامه واحد همتاپروری، جهت فراخوان دریافت پروپوزال گرانت‌های تحقیقاتی در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: همتاپروری تلاشی سنجیده برای حفظ و توسعه سرمایه‌های فکری و دانشی برای آینده و تشویق افراد به پیشرفت است، مسئله همتاپروری و استعدادیابی در دانشگاه که اصلی‌ترین تولید کننده دانش و اطلاعات در جامعه است بسیار مهم است چرا که برونداد هر دانشگاه تربیت نیروی انسانی با اخلاق، ماهر و متخصص است.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری یکی از مهمترین موضوعاتی که در دانشگاه تعقیب می‌شود، پژوهش‌های جامعه‌نگر است.

وی توجه به آحاد جامعه و پاسخگویی اجتماعی را یکی از اهداف دانشگاه‌های نسل چهارم دانست و توضیح داد: باید نتیجه تحقیقات و نتایج مطالعات به زبانی ساده به مردم منتقل شود.

دکتر حسین وطن‌پور، مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت و عضو گروه آموزشی سم‌شناسی فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این مراسم، اهمیت توجه به پژوهش را خواستار شد و اظهار امیدواری کرد که با افزایش سرمایه‌گذاری در مراکز تحقیقاتی و توجه به حوزه پژوهش بخشی از مشکلات درمانی مرتفع و خدمات با کیفیت‌تری به مردم ارائه شود.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه سلامت مراکز تحقیقاتی متولیان اصلی تولید فناوری سلامت هستند، باید نتایج پژوهش‌ها را به محصول تبدیل و به فکر درآمدزایی باشند.

در مراسم افتتاح آزمایشگاه بیوبانک، آندرولوژی و ژنتیک از ماشالله زرگر خیر حوزه سلامت نیز تقدیر شد.

مراسم افتتاح آزمایشگاه بیوبانک، آندرولوژی و ژنتیک صبح امروز (شنبه ۱۵ تیرماه) با حضور دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری، دکتر سیدجلیل حسینی رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری، دکتر فروزانفر رئیس بیمارستان شهدای تجریش و رؤسای مراکز تحقیقاتی در بیمارستان شهدای تجریش برگزار شد.

مطلب مرتبط :

آیا نیاز به درمان IVF دارید؟ اگر نمی خواهید به IVF بروید گزینه های شما چه هستند؟

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *