منوی دسته بندی
فریز اسپرم چیست؟

فریز اسپرم چیست؟

انجماد اسپرم

آنچه باید در مورد فریز اسپرم بدانید!

فریز یا انجماد اسپرم ممکن است به شما کمک کند شانس خود را برای بچه دار شدن در آینده حفظ کنید. برای افراد زیادی مفید است، مانند افرادی که دارای انواع خاصی از سرطان یا یک شغل خطرناک هستند.

اهداکنندگان اسپرم تنها کسانی نیستند که اسپرم خود را ذخیره می کنند. افرادی که برنامه ای برای اهدا ندارند نیز این کار را انجام می دهند، به خصوص اگر هنوز آماده بچه دار شدن نیستند اما می دانند که روزی می خواهند.

فرآیند بانکداری اسپرم، که به عنوان فریز یا انجماد اسپرم شناخته می‌شود، راهی عالی برای زوج‌ها (یا افراد مجرد) برای حفظ شانس خود برای بچه دار شدن بیولوژیک در آینده است – به خصوص اگر آقایی در معرض خطر بالایی باشد، حرفه ای یا در شرف انجام برخی اقدامات یا درمان های پزشکی است.

اگر فکر می‌کنید این ممکن است چیزی باشد که به آن علاقه دارید، ما اینجا هستیم تا همه چیزهایی را که باید در مورد این روش بدانید را بررسی کنیم.

اسپرم فریزشده

چه کسی اسپرم خود را منجمد می کند؟

افراد مبتلا به سرطان

اگر سرطان بیضه یا سرطان پروستات برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است به شما گفته شود که درمان می تواند شامل جراحی هایی باشد که یک یا هر دو بیضه را حذف می کند.

و در واقع، هر فردی که دارای بیضه مبتلا به سرطان است – از جمله نوجوانان – ممکن است بخواهد اسپرم خود را فریز کند اگر قرار است تحت درمان قرار گیرد. درمان‌های سرطان، از جمله شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی، می‌توانند باعث کاهش کیفیت اسپرم یا ناباروری در مردان شوند.

متأسفانه، در یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۰۲ بر روی پزشکان و همکاران کارکنان انکولوژی، ۴۸ درصد از پاسخ دهندگان گزارش کردند که هرگز گزینه بانک اسپرم را مطرح نکردند یا آن را به کمتر از یک چهارم افراد واجد شرایط ذکر نکردند، اگرچه امروزه فریز اسپرم به عنوان یک گزینه بیشتر شناخته شده است.

افراد مسن تر

اگر به سنین بزرگسالی نزدیک می شوید، ممکن است برای حفظ شانس بچه دار شدن، اسپرم خود را فریز کنید. کیفیت منی با افزایش سن کاهش می‌یابد زیرا غلظت اسپرم ، مورفولوژی (اندازه و شکل) و تحرک اسپرم همگی کاهش می‌یابد.

نه تنها خطر ابتلا به اوتیسم، اسکیزوفرنی و سایر بیماری ها با افزایش سن افزایش می یابد، همچنین شواهدی وجود دارد که حجم منی کاهش می یابد. در واقع، برخی افراد به سادگی نابارور می شوند.

افرادی که مشاغل خطرناک دارند

اگر در کارگاه‌های خطرناک کار می‌کنید یا در ارتش و نیروهای نظامی مشغول شده‌اید، می‌توانید اسپرم خود را ذخیره کنید، فقط در صورت تصادف یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که می‌تواند به اسپرم یا باروری آسیب برساند.

برخی از افراد در صورت سفر به مناطقی از جهان مبتلا به زیکا، ویروسی که می تواند از طریق مایع منی به شخص دیگری منتقل شود، اسپرم خود را منجمد می کنند.

کسانی که تحت عمل جراحی یا اقدامات پزشکی هستند

اگر تحت عمل های جراحی خاصی قرار می گیرید – مانند تایید جنسیت – ممکن است تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید تا شانس خود را برای داشتن فرزند بیولوژیکی حفظ کنید.

علاوه بر این، در صورت تغییر نظر در مورد بچه دار شدن در آینده، اگر وازکتومی می کنید، ممکن است تصمیم بگیرید که اسپرم خود را ذخیره کنید.

برخی از روش‌های پزشکی نیز می‌توانند بر توانایی انزال تأثیر بگذارند، بنابراین بانک اسپرم اغلب قبل از برنامه‌ریزی این روش‌ها ارائه می‌شود.

افرادی که دلایل دیگری دارند

سایر افرادی که ممکن است به فکر فریز کردن اسپرم خود باشند عبارتند از:

فرایند انجماد اسپرم

فرآیند گام به گام انجماد اسپرم

 1. قبل از بانکی کردن اسپرم، خون می دهید تا از نظر عفونت های مقاربتی غربالگری شوید. شما همچنین بسیاری از مدارک، از جمله پرسشنامه، قرارداد و فرم های قانونی را پر خواهید کرد.
 2. قبل از واریز نمونه، از شما خواسته می شود که به مدت ۲ تا ۳ روز از رابطه جنسی خودداری کنید.
 3. اگر احساس راحتی می کنید، نمونه خود را در یک اتاق خصوصی در کلینیک باروری یا بانک اسپرم می دهید.
 4. این به اسپرم اجازه می دهد تا زمانی که تازه است منجمد شود. (در عرض چند دقیقه پس از انزال، تعداد سلول های اسپرم زنده و فعالیت شروع به کاهش می کند.)
 5. نمونه خود را پس از خودارضایی در یک فنجان استریل قرار می دهید.
 6. اگر برای انجام این کار در کلینیک یا بانک احساس راحتی نمی کنید، می توانید نمونه خود را در خانه جمع آوری کنید. فقط بدانید که نمونه باید ظرف یک ساعت به کلینیک آورده شود.
 7. نمونه‌ها از نظر مقدار، شکل و حرکت اسپرم مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند که به تعیین تعداد نمونه‌های بیشتر مورد نیاز کمک می‌کند. به طور کلی، حدود سه تا شش نمونه برای هر بارداری مورد نظر جمع آوری می شود، اما این به کیفیت اسپرم شما بستگی دارد.
 8. سپس نمونه ها در چندین ویال جدا شده و توسط یک تکنسین آزمایشگاهی که متخصص در عوامل انجماد برای محافظت از سلول های اسپرم است، منجمد می شوند.
 9. اگر اسپرم در نمونه وجود ندارد یا اگر قادر به انزال نیستید، امکان بازیابی جراحی وجود دارد. در این مورد، یک متخصص اسپرم را مستقیماً از بیضه خارج می کند.

انجماد اسپرم چقدر موثر است؟

انجماد اسپرم از سال ۱۹۵۳ با موفقیت انجام شده است. این یک فرآیند بسیار موثر برای افرادی است که به دنبال حفظ باروری خود هستند.

البته، برخی از اسپرم ها از فرآیند انجماد جان سالم به در نمی برند.

اگر نمونه از کیفیت بالایی برخوردار باشد، این کاهش مشکلی برای باردار شدن موفق یک نوزاد سالم نیست. این به این دلیل است که میانگین تعداد اسپرم از ۱۵ میلیون تا بیش از ۲۰۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر منی متغیر است.

آلوارز توضیح می دهد: از نظر مقدار اسپرم، ما فقط به ۱۰ میلیون اسپرم متحرک برای تلقیح و یک اسپرم برای هر تخمک در IVF [لقاح آزمایشگاهی] نیاز داریم.

به علاوه، او می‌گوید: «اسپرم کارایی خود را با انجماد/ذوب از دست نمی‌دهد و همان ظرفیت لقاح اسپرم تازه را دارد [و] تفاوتی در لقاح بین اسپرم منجمد و تازه وجود ندارد.»

همچنین هیچ مدرکی مبنی بر اینکه استفاده از اسپرم منجمد خطر مشکلات سلامتی را در نوزادان افزایش می دهد وجود ندارد.

اسپرم فریز شده

اسپرم منجمد چقدر دوام می آورد؟

در تئوری، اسپرم احتمالاً می تواند به طور نامحدود منجمد شود – تا زمانی که به درستی در نیتروژن مایع ذخیره شده باشد و در ابتدا یک نمونه با کیفیت بالا باشد.

پزشکان می گویند اسپرم منجمد تاریخ پایان قطعی ندارد. با توجه به پیشرفته بودن تکنیک‌های انجماد مدرن، سلامت و یکپارچگی اسپرم در این فرآیند حفظ می‌شود. همچنین اسپرمی که بیش از ۲۰ سال منجمد شده بود، با موفقیت تلقیح گردید.

جمع بندی

اگر به دنبال حفظ شانس داشتن فرزند بیولوژیکی هستید، منجمد کردن اسپرم – اگر توانایی مالی لازم برای انجام آن را دارید – می تواند یک گزینه عالی باشد.

این به ویژه اگر شما:

 • در حال پیر شدن هستید
 • در معرض کار خطرناک هستید
 • تحت عمل جراحی یا درمان های خاصی قرار می گیرید
 • با در نظر گرفتن IVF

این فرآیند بسیار موثر است و خطرات کمی را به همراه دارد. اگر فکر می کنید ممکن است گزینه خوبی برای شما یا خانواده شما باشد، با یک متخصص ناباروری مردان صحبت کنید.

 

ترجمه شده از : What You Need to Know About Freezing Sperm

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *