منوی دسته بندی
مورفولوژی یا شکل طبیعی اسپرم چیست؟

مورفولوژی یا شکل طبیعی اسپرم چیست؟

موفولوژی اسپرم چیست؟

چگونه شکل اسپرم (مورفولوژی) بر باروری تأثیر می گذارد؟

اگر اخیراً پزشکتان به شما گفته است که دارای مورفولوژی غیرطبیعی اسپرم هستید، احتمالاً سوالات بسیاری در ذهن شما بوجود آمده است: دقیقاً به چه معناست؟ چگونه بر باروری من تأثیر می گذارد؟ چه کاری می توانم در مورد آن انجام دهم؟

مورفولوژی به شکل اسپرم شما یا آنچه در زیر میکروسکوپ به نظر می رسد اشاره دارد. به طور خاص، به شکل سر اسپرم و اندازه اسپرم نگاه می کند. شکل سر مهم است زیرا بر توانایی اسپرم برای حل کردن سطح خارجی تخمک و بارور کردن آن تأثیر می گذارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مورفولوژی اسپرم و تأثیری که ممکن است بر ناباروری مردان شما داشته باشد، در ادامه این مقاله همراه ما باشید!

محدوده مورفولوژی اسپرم چیست؟

محدوده مورفولوژی اسپرم نشان می دهد که چند درصد از اسپرم ها از نظر اندازه و شکل، طبیعی در نظر گرفته می شوند. این اسپرم‌ها بیشترین احتمال را دارند که بتوانند تخمک را بارور کنند، بنابراین این درصد می‌تواند به شما سرنخی در مورد شانس باردار شدن با همسرتان بدهد. بسته به معیارهای مورد استفاده برای ارزیابی اسپرم، محدوده ها از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت است. معیارهای سخت گیرانه تر منجر به محدوده نرمال پایین تر می شود.

پزشک محدوده شما را با شما در میان می گذارد و به شما کمک می کند تعیین کنید که چه تاثیری بر باروری شما دارد. به گفته دکتر جین فردریک، متخصص غدد تولید مثلی برجسته در اورنج کانتی، «بسته به آزمایشگاه، محدوده‌های مختلفی برای مورفولوژی وجود دارد، اما ما از مورفولوژی دقیق Kruger استفاده می‌کنیم که به این معنی است که ۱۴ درصد یا بیشتر محدوده طبیعی است. در حدود ۱۰ تا ۱۴ درصد هنوز پتانسیل باروری خوب است و بین ۵ تا ۱۰ درصد کاهش باروری و کمتر از ۵ درصد پتانسیل باروری ضعیف است.

رابطه بین مورفولوژی اسپرم و باروری چیست؟

مورفولوژی اسپرم بر باروری تأثیر می گذارد زیرا اسپرم باید شکل خاصی داشته باشد تا بتواند به تخمک نفوذ کند. اما مورفولوژی تنها یکی از عوامل متعدد در مورد باروری است. پزشک شما همچنین تعداد کلی اسپرم ها و اینکه چقدر راحت حرکت می کند را نیز بررسی می کند. درباره تجزیه و تحلیل مایع منی و معنی نتایج خود بیشتر بدانید.

آیا مورفولوژی سر کوچک به معنای IVF است؟

اگر پزشک به شما بگوید که شما دارای مورفولوژی اسپرم با سر کوچک هستید، لقاح آزمایشگاهی (IVF) ممکن است یک گزینه درمانی باشد. IVF روشی است که در آن پزشک مایع منی را استخراج کرده و مستقیماً به تخمک هایی که از شریک زندگی شما خارج شده اند تزریق می کند. آنها سپس جنین هایی را که از این فرآیند بدست می آیند در رحم شریک زندگی شما کاشت می کنند. این یک روش تهاجمی است، اما می تواند یک روش موثر برای بارداری باشد. اگر شما و همسرتان آماده باردار شدن هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

مورفولوژی یا شکل طبیعی اسپرم

آیا می توانید مورفولوژی اسپرم را بهبود ببخشید؟

اسپرم شما معمولاً هر چه جوان تر باشید سالم تر است. برخی از پزشکان توصیه می کنند که اسپرم خود را زودتر از موعد منجمد کنید تا زمانی که آماده تشکیل خانواده هستید سالم ترین اسپرم خود را برای استفاده در دسترس داشته باشید. اگر قبلاً فهمیده اید که محدوده مورفولوژی اسپرم شما کم است، برای این گزینه خیلی دیر خواهد بود.

بدن شما همیشه در حال تولید اسپرم جدید است، بنابراین تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی شما می تواند بر سلامت اسپرم آینده شما تأثیر بگذارد، از جمله:

  • کاهش وزن
  • ورزش منظم
  • پرهیز از مصرف زیاد مشروبات الکلی، استعمال دخانیات یا مواد مخدر غیرقانونی
  • پوشیدن باکسرهای نخی گشاد

برخی از مکمل ها و ویتامین های طبیعی ممکن است برای ارتقاء مورفولوژی طبیعی اسپرم نیز مفید باشند.

سایر علل احتمالی باروری مردان چیست؟

اگر شما و همسرتان برای باردار شدن تلاش کرده اید و نگران این هستید که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد، برای انجام یک معاینه کامل به پزشک مراجعه کنید. مورفولوژی اسپرم تنها یکی از علل احتمالی است.

شرایط پزشکی

شرایط پزشکی زیادی وجود دارد که می تواند باردار شدن را دشوار کند. شرایطی مانند واریکوسل ، عفونت ها و عدم تعادل هورمونی می توانند بر باروری تأثیر بگذارند. حتی تشخیص بیماری سلیاک نیز می تواند یک عامل باشد.

نگرانی های زیست محیطی

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا تشعشعات در محل کار یا خانه می تواند بر اسپرم و در نتیجه باروری شما تأثیر بگذارد.

انتخاب های سبک زندگی

احتمالاً می‌دانید که سیگار کشیدن و داروهای غیرقانونی در هنگام تلاش برای باردار شدن ایده خوبی نیستند، اما سایر انتخاب‌های سبک زندگی نیز می‌توانند بر باروری شما تأثیر بگذارند:

  • مصرف الکل را محدود کنید.
  • وزن خود را متعادل نگه دارید یا اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید وزن خود را کاهش دهید.
  • استرس عاطفی را مدیریت یا کاهش دهید.

حمع بندی

مورفولوژی اسپرم تنها یک قطعه کوچک از پازل باروری است، بنابراین بسیار مهم است که نتایج خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا ببینید آیا محدوده شما می تواند بر شانس شما برای باردار شدن با همسرتان تأثیر بگذارد. در مورد هر تغییری در سبک زندگی که می توانید از امروز شروع کنید، بپرسید و آن را از همانجا بگیرید.

 

ترجمه شده از : How Does Sperm Morphology Affect Fertility

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *