واریکوسل - علل ، علائم ، تشخیص و درمان واریکوسل چیست ؟

واریکوسل چیست؟

واریکوسل یا واریس بیضه (تلفظ VAR-a-co-cell) بزرگ شدن وریدهای داخل کیسه بیضه است که اکثراً در سمت چپ و بسیار بندرت در سمت راست یافت می شود ، اما احتمالاً در هر دو طرف اسکروتوم و یا کیسه بیضه نیز یافت می شود.

واریکوسل فقط در کیسه بیضه رخ می دهد و بسیار شبیه به رگ های واریسی است که می تواند در پا ایجاد شود. واریکوسل می تواند منجر به کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود که در برخی موارد می تواند منجر به ناباروری شود. همچنین می تواند به تورم ، کوچک شدن بیضه ، ناباروری و گاهی درد منجر شود.

واریکوسل نسبتاً متداول است و در ۱۵٪ از مردان رخ می دهد. در حقیقت واریکوسل عامل اصلی ناباروری مردان است که در ۴۰٪ از مردان با تعداد اسپرم کم نیز مشاهده می شود. همچنین در مردان ۱۵ تا ۲۵ ساله شایع تر هستند.

واریکوسل معمولا در دوران بلوغ ایجاد می شود و بیشتر در سمت چپ کیسه بیضه شما دیده می شود. آناتومی سمت راست و چپ کیسه بیضه شما یکسان نیست و می تواند در هر دو طرف وجود داشته باشد، اما بسیار نادر است. همه واریکوسل ها بر تولید اسپرم تأثیر نمی گذارند.

واریکوسل قابل درمان است و تا زمانی که سایر مشکلات باروری برای زن یا مرد وجود نداشته باشد، باروری بدون درمان اضافی ممکن است. با این وجود این که آیا درمان واریکوسل باعث افزایش میزان موفقیت در بارداری در همه موارد می شود، بحثی است که برخی از مطالعات حاکی از بهبود میزان برداشت و سایر موارد نیستند، اگرچه محققین طبق یک بررسی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد گفتند که درمان واریکوسل در مردان با مشکلات باروری قابل توجه است.

شما باید با یک متخصص ارولوژی و دستگاه تناسلی در زمینه تولید مثل صحبت کنید که آیا این عمل برای وضعیت خاص شما معنی دارد یا خیر.

علائم واریکوسل

بیشتر مردان تا زمانی که مشکلات باروری را تجربه نکنند از واریکوسل خود آگاهی ندارند. نتیجه غیر طبیعی تجزیه و تحلیل مایع منی توسط معاینه فیزیکی پزشک پیگیری می شود و این زمانی است که ممکن است وجود آن کشف شود.

با این حال ، برخی از مردان علائمی را علاوه بر ناباروری تجربه می کنند. علایم ممکن است موارد زیر را شامل شوند:

  • احساس درد شدید در بیضه ، به خصوص بعد از ورزش
  • تورم یا توده ای در بیرون بیضه
  • کوچکی یکی از بیضه ها به طور قابل توجه از دیگری

تشخیص واریکوسل

واریکوسل را می توان در طی معاینه بدنی تشخیص داد. ممکن است متخصص اورولوژی از شما بخواهد که بایستید و لخت شوید.
او سپس بدن شما را معاینه می کند. اگر وجود داشته باشد ، تحمل کردن وزن شما معمولاً باعث بزرگ شدن واریکوسل و آشکار شدن آن می شود.

همچنین ممکن است بدون نیاز به لخت شدن قابل رویت باشد. ممکن است پزشک در هنگام دراز کشیدن نیز شما را معاینه کند. واریکوسل هنگام قرار گرفتن در حالت افقی و دراز کشیدن بایستی ناپدید شود.

داشتن واریکوسل ممکن است که در طی معاینه فیزیکی قابل توجه نباشد و فقط با استفاده از سونوگرافی کشف شود. با این حال واریکوسل با این اندازه غیر قابل مشاهده، معمولاً درمان نمی شود، زیرا تحقیقات در این موارد ارتباطی با ناباروری پیدا نکرده است.

اگر معاینه بدنی فراگیر باشد یا اگر توده بیضه وجود دارد که به نظر نمی رسد واریکوسل باشد، پزشک شما ممکن است سونوگرافی از کیسه بیضه را تجویز نماید.

در حالی که واریکوسل معمولاً در صورتی که درد و مشکلات باروری وجود نداشته باشد بی ضرر محسوب می شود، اما بایستی تصور نکنید که توده ای که در کیسه بیضه خود پیدا می کنید واریکوسل است. ممکن است این توده چیزی جدی تر باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

چگونه یک واریکوسل ممکن است باعث ناباروری شود ؟

چگونه واریکوسل ممکن است باعث ناباروری شود؟

وجود واریکوسل با کاهش تعداد اسپرم ، افزایش در اسپرم آسیب دیده DNA ، مورفولوژی یا شکل ضعیف اسپرم و حرکت ضعیف اسپرم همراه است.

دقیقاً مشخص نیست که چرا واریکوسل باعث ناباروری می شود، اما نظریه هایی وجود دارد.

  1. محبوب ترین نظریه این است که خون جمع شده دمای کلی موجود در بیضه و بیضه ها را بالا می برد. افزایش گرمای کیسه بیضه می تواند برای اسپرم ها مضر باشد.
  2. نظریه دیگر این است که گردش خون ضعیف منجر به افزایش سطح سموم می شود که به نوبه خود منجر به ضعف سلامتی منی می شود.
  3. نظریه دیگر نشان می دهد که افزایش فشار اسکروتوم یا کیسه بیضه سلامتی مایع منی را آزار می دهد.
  4. اکسیژن رسانی ضعیف بیضه ها نیز نظریه دیگری است.

علل و عوامل خطر

هیچ کس مطمئن نیست که علت وقوع واریکوسل چیست و چه عواملی در وقوع آن نقش دارند. این علایم ممکن است برای اولین بار در دوران بلوغ ظاهر شوند و بیشتر در مردان ۱۵ تا ۳۰ ساله دیده می شود. داشتن اضافه وزن احتمالاً ابتلا به آن را افزایش می دهد.

درمان واریکوسل

اینکه آیا واریکوسل را معالجه کنید یا نه ، به اندازه آن بستگی دارد. آیا این باعث درد شما می شود و آیا عوامل باروری اضافی در بازی نقش دارند یا خیر. سن همسر نیز در نظر گرفته می شود، زیرا درمان به سرعت نتیجه نمی دهد.

اگر به عنوان مثال ، درمان IVF به دلیل ناباروری عامل زن مورد نیاز باشد، درمان برای ترمیم واریکوسل احتمالاً توصیه نمی شود.

اگر در تجزیه و تحلیل مایع منی شما اسپرم یافت نمی شود که به عنوان آزو اسپرمی شناخته می شود و آزو اسپرمی ناشی از انسداد در اندام تولید مثل مرد نیست ، درمان واریکوسل توصیه نمی گردد. اما تحقیقات سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که درمان واریکوسل در این مورد ارزش دارد و مردانی که عمل جراحی را انجام داده اند، هنوز هم نیاز به TESE (یا استخراج اسپرم بیضه) برای بازیابی اسپرم برای IVF.6 دارند.

آزواسپرمی

از طرف دیگر ، اگر هیچ عامل باروری دیگری در بازی وجود نداشته باشد و تعداد اسپرم شما نیز به طور غیر طبیعی کم باشد (برخلاف عدم وجود کامل) درمان ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد.

گزینه های درمانی واریکوسل شامل موارد زیر است:

واریکوسلکتومی میکروسکوپی

این عمل جراحی بسیار ماهرانه انجام می شود و به معنای این است که از طریق کشاله ران یک برش منفرد ایجاد می شود که در حدود یک اینچ بالا و به سمت آلت است و از میکروسکوپ برای کمک به ترمیم استفاده می کند. این روش جراحی دارای کمترین خطرات و کمترین زمان برای بهبودی است و آن را به عنوان یک روش جراحی واریکوسل انتخاب می کند.

واریکوسلکتومی لاپاروسکوپی

در این روش جراحی واریکوسل ، حالت ترمیم از طریق شکم انجام می شود. به دلیل افزایش خطر و زمان بهبودی طولانی تر، این بندرت انتخاب می شود.

درمان آمبولیزاسیون زیرپوستی

آمبولیزاسیون واریکوسل جایگزین جراحی واریکوسل است. برای انجام این روش ابتدا یک لوله تو خالی کوچک به نام کاتتر کوچک به ورید کشاله‌ ران یا گردن وارد می‌شود. سپس لوله را با استفاده از تصاویر اشعه ایکس به واریکوسل هدایت می‌کند. سپس کویل یا مواد شیمیایی از طریق لوله به واریکوسل منتقل می‌شود تا از عبور خون از رگ‌های غیر طبیعی جلوگیری کند و آن را به رگ‌های نرمال می‌فرستد.

این روش همچنین بدون اقامت شبانه در بیمارستان انجام می‌شود. عمل جراحی کمک می‌کند تا تعداد اسپرم افزایش یابد. با این حال باروری را بهبود نخواهد داد.

جمع بندی

همه این درمان ها تا حدی خطر دارند. آمبولیزاسیون کمترین خطر و جراحی لاپاروسکوپی بیشترین خطر را به همراه دارد. مطمئن باشید که با پزشک اورولوژیست خود در مورد تمام مشکلات درمانی خود از جمله اطلاعات کامل در مورد خطرات ، میزان موفقیت و زمان بهبودی صحبت کنید.

میزان موفقیت در افراد مختلف متفاوت خواهد بود، اما برخی تحقیقات حاکی از بهبود در سلامت مایع منی در بیش از دو سوم بیماران است. همچنین ۳۰ تا ۵۰ درصد از زوج ها قادر خواهند بود به طور طبیعی بعد از عمل به باروری برسند.

البته توجه داشته باشید که با توجه به چرخه حیات مایع منی، سه تا چهار ماه بعد از جراحی و درمان طول می کشد تا سلامت مایع منی بهبود یابد. پزشک شما ممکن است تجزیه و تحلیل مایع منی را هر سه تا چهار ماه بعد از ترمیم انجام دهد تا ببیند آیا درمان واریکوسل واقعا موفق بوده است یا خیر.

ترجمه شده از مقاله Varicocele Symptoms, Infertility Causes, and Treatment