منوی دسته بندی
تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) چیست؟

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) چیست؟

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) یک درمان ناباروری است. این شامل تزریق اسپرم زنده به تخمک های یک فرد در آزمایشگاه است. این روش می تواند یک جنین (تخمک بارور شده) ایجاد کند. ICSI نوعی لقاح آزمایشگاهی (IVF) است. پزشکان معمولاً زمانی از ICSI استفاده می کنند که ناباروری مردان بر توانایی فرد برای بچه دار شدن تأثیر می گذارد.

داخل سیتوپلاسمی یعنی چه؟

داخل سیتوپلاسمی به این واقعیت اشاره دارد که تزریق اسپرم در داخل سیتوپلاسم تخمک انجام می شود. این ماده ژل مانند در مرکز تخمک است که از آب، نمک و سایر مولکول ها تشکیل شده است.

ICSI چه تفاوتی با IVF دارد؟

ICSI نوعی IVF است. با IVF سنتی، پزشک شما هزاران اسپرم را در کنار یک تخمک روی یک ظرف آزمایشگاهی قرار می دهد. این که آیا یکی از اسپرم ها برای بارور شدن به تخمک نفوذ کند یا نه، به شانس واگذار می شود. اگر هیچ یک از اسپرم ها تخمک را بارور نکنند، لقاح اتفاق نمی افتد.

ICSI لقاح را از طریق تزریق مستقیم یک اسپرم منفرد به یک تخمک افزایش می دهد. با این حال، ICSI لقاح را تضمین نمی کند.

در هر دو روش ICSI و IVF سنتی، پزشک شما تخمک بارور شده (جنین) را در رحم شما کاشت می کند. اگر جنین به دیواره رحم شما بچسبد، بارداری اتفاق می افتد.

فناوری کمک باروری (ART) چیست؟

هر دو ICSI و IVF از فناوری کمک باروری (ART) برای درمان ناباروری (مشکل باردار شدن) استفاده می کنند. ART به درمان‌های باروری مبتنی بر آزمایشگاه اشاره دارد که از تخمک و اسپرم خارج از بدن انسان برای شروع لقاح (بارداری) استفاده می‌کنند.

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم چقدر موفق است؟

از هر ۱۰ مورد IVF تقریباً ۶ مورد با استفاده از ICSI انجام می شود. شانس شما برای داشتن یک بارداری موفق با ICSI مانند IVF سنتی است. تخمین زده می شود که ۵۰٪ تا ۸۰٪ از تلاش های ICSI منجر به لقاح می شود.

چه کسی به ICSI نیاز دارد؟

ICSI برای افرادی که ناباروری مردانه را تجربه می کنند بسیار مفید است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است ICSI را توصیه کند اگر فردی موارد زیر را داشته باشد:

 • بی انزالی (ناتوانی در انزال)
 • انسداد در دستگاه تناسلی مردانه آنها
 • تعداد کم اسپرم
 • کیفیت اسپرم ضعیف
 • انزال رتروگراد (منی به سمت عقب در مثانه جریان می یابد)

همچنین ممکن است به ICSI نیاز داشته باشید اگر:

 • IVF سنتی منجر به ایجاد جنین نشده است.
 • شخصی که تخمک ها را تهیه می کند بیشتر از ۳۵ سال سن دارد.
 • برای باردار شدن از تخمک یا اسپرم منجمد قبلی (منجمد) استفاده می کنید.

نحوه تزریق اسپرم

جزئیات رویه

چه کسانی تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم را انجام می دهند؟

ممکن است به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید که همچنین متخصص غدد تولید مثل است. این پزشکان اختلالات سیستم غدد درون ریز را درمان می کنند که بر تولید مثل تأثیر می گذارد. آنها در تشخیص و درمان ناباروری و همچنین حفظ باروری تخصص دارند.

قبل از ICSI چه اتفاقی می افتد؟

قبل از انجام ICSI، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما باید تخمک ها و اسپرم ها را جمع آوری کند.

این مراحل برای بازیابی تخمک انجام می شود:

 • القای تخمک گذاری (که تحریک تخمدان نیز نامیده می شود): فردی که تخمک ها را تامین می کند به مدت ۸ تا ۱۴ روز تزریق دارو دریافت می کند. این کار تخمدان های شما را تحریک می کند تا چندین تخمک به طور همزمان تولید کنند تا بالغ شوند. سپس، تزریق لوپرون یا گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) به بلوغ نهایی تخمک ها کمک می کند.
 • بازیابی تخمک: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از فناوری سونوگرافی ترانس واژینال برای هدایت قرار دادن یک سوزن نازک از طریق دیواره واژن به داخل تخمدان ها استفاده می کند. این مرحله با یک بی حس کننده خفیف انجام می شود، بنابراین هیچ دردی وجود ندارد. یک دستگاه مکنده متصل به سوزن تخمک ها را بیرون می کشد و جمع می کند.

به غیر از موردی که از اسپرم منجمد استفاده کنید، در باقی موارد جمع آوری اسپرم در همان روز بازیابی تخمک انجام می شود. شخصی که اسپرم را تامین می کند:

 • دو تا سه روز قبل از جمع آوری اسپرم از رابطه جنسی و خودارضایی (بدون انزال) خودداری کنید.
 • در خانه یا در یک اتاق خصوصی در کلینیک باروری خودارضایی می کند و انزال را در ظرفی که در آزمایشگاه در اختیار شما قرار داده شده جمع آوری می کند. نمونه باید ظرف ۶۰ دقیقه پس از انزال توسط آزمایشگاه دریافت شود.

تجزیه و تحلیل مایع منی بلافاصله برای بررسی حجم، تحرک اسپرم و کیفیت اسپرم انجام می شود. افرادی که آزواسپرمی، بی انزالی یا انزال رتروگراد را تجربه می کنند ممکن است نیاز به روشی برای جمع آوری اسپرم داشته باشند. این همچنین برای افرادی که تحت وازکتومی معکوس ناموفق قرار می گیرند نیز صادق است. روش هایی مانند انزال الکتریکی و استخراج میکروسکوپی اسپرم بیضه ممکن است به جای کلینیک باروری در بیمارستان انجام شود. یک آزمایشگاه ممکن است اسپرم را منجمد و ذخیره کند (بانک اسپرم) برای استفاده بعدی IVF در کلینیک.

در حین تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم چه اتفاقی می افتد؟

در طول ICSI، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما:

 • از یک پیپت (لوله شیشه ای کوچک با یک حباب مکش) برای نگه داشتن تخمک بالغ در یک ظرف آزمایشگاهی استفاده می کند.
 • یک اسپرم را با استفاده از یک سوزن نازک بی حرکت می کند و می گیرد.
 • سوزن را داخل تخمک فرو می کند تا به سیتوپلاسم برسد.
 • اسپرم را به سیتوپلاسم تزریق می کند.
 • سوزن را از تخمک خارج می کند.

بعد از ICSI چه اتفاقی می افتد؟

پس از ICSI، پزشک شما تخمک بارور شده را در آزمایشگاه برای نشانه‌های لقاح موفق بررسی می‌کند. در عرض پنج تا شش روز، یک تخمک بارور شده سالم باید به سلول ها تقسیم شود و یک بلاستوسیست تشکیل دهد. پزشک اندازه بلاستوسیست و توده سلولی آن را ارزیابی می‌کند تا تعیین کند که چه زمانی به احتمال زیاد منجر به بارداری می‌شود.

انتقال جنین در روز پنجم یا ششم پس از عمل بازیابی تخمک انجام می شود یا معمولاً انتقال یک ماه یا حتی سال ها به تعویق می افتد. پزشک در مورد زمان انتقال جنین با شما صحبت خواهد کرد. با استفاده از فناوری اولتراسوند، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک کاتتر (لوله بلند و نازک) را به واژن شما وارد می کند و جنین را به رحم شما تزریق می کند. برای اینکه حاملگی اتفاق بیفتد، جنین باید به رحم شما لانه گزینی کند (چسب شود). ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند حداقل دو هفته قبل از انجام آزمایش بارداری صبر کنید.

icsi

خطرات / مزایا

مزایای تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم چیست؟

در مقایسه با IVF سنتی، به نظر می رسد ICIS در کمک به افرادی که ناباروری مردان را تجربه می کنند، موفق تر است. برخی از مراکز بدون در نظر گرفتن تشخیص ناباروری، ICSI را برای همه افراد انجام می دهند.

خطرات ICSI چیست؟

این عوارض ممکن است با ICSI رخ دهد:

 • آسیب به برخی یا همه تخمک ها در حین نفوذ سوزن.
 • تخمک پس از تزریق اسپرم بارور نمی شود.
 • رشد جنین در آزمایشگاه یا پس از انتقال جنین متوقف می شود.

خطرات ICSI برای نوزاد چیست؟

در ایالات متحده، تقریباً ۲٪ از نوزادان دارای بیماری های مادرزادی هستند (به این معنی که با یک مشکل سلامتی متولد می شوند). ۱% دیگر از کودکانی که با ICSI متولد می شوند، شرایط مشکلات مادرزادی دارند. متخصصان پزشکی فکر می کنند که علت اصلی ناباروری ممکن است باعث این مشکلات شوند، نه خود درمان باروری. با توجه به اینکه نقص مادرزادی در ۲٪ از نوزادان هر سال رخ می دهد، این خطر نسبتا کوچک است.

ICSI ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را در کودک افزایش دهد:

 • سندرم آنجلمن
 • اوتیسم
 • سندرم بکویث ویدمن (یک اختلال رشد)
 • اختلالات تمایز جنسی
 • هیپوسپادیاس
 • ناتوانی های ذهنی

بازیابی و چشم انداز

بهبود و چشم انداز افرادی که از ICSI استفاده می کنند چیست؟

بهبودی و چشم انداز بسته به ویژگی های روش IVF متفاوت است.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده علائم زیر باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • حاملگی خارج از رحم (کاشت تخمک بارور شده در خارج از رحم)
 • عفونت
 • سقط جنین
 • تولد زودرس

توضیحات بیشتر

آیا ICSI خطر داشتن دوقلو، سه قلو یا بیشتر را افزایش می دهد؟

برای افزایش شانس بارداری موفق، پزشک ممکن است از ICSI برای بارور کردن چندین تخمک استفاده کند. اگر تصمیم به انتقال بیش از یک جنین دارید، ممکن است در نهایت منتظر دوقلو، سه قلو یا بیشتر باشید. بارداری چند قلو می تواند خطر زایمان زودرس و سایر عوارض را برای والدین و نوزادان افزایش دهد.

جمع بندی

اگر شما و/یا همسرتان برای بچه دار شدن مشکل دارید، ممکن است پزشک شما تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) را توصیه کند. این نوع لقاح آزمایشگاهی (IVF) به ویژه هنگامی که مشکلی در مورد ناباروری مردان وجود دارد مفید است. ICSI شامل مراحل زیادی است: تحریک و بازیابی تخمک، جمع آوری اسپرم، ایجاد جنین در محیط آزمایشگاه و در نهایت، انتقال جنین. با پزشک خود در مورد اینکه آیا ICSI درمان باروری مناسب برای شما است یا خیر صحبت کنید.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

نظرات بسته شده است.