منوی دسته بندی
انزال ضعیف چیست؟

انزال ضعیف چیست؟

انزال ضعیف چیست؟

انزال ضعیف چیست؟

اگر مشکلات انزال را تجربه می کنید، سن مقصر احتمالی است. مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان می تواند کمک کننده باشد.

اگر مثل گذشته پر قدرت انزال نمی کنید، احتمالاً به این دلیل است که در حال افزایش سن هستید. همانطور که سن عضلات شما را ضعیف می کند و بینایی شما را تغییر می دهد، می تواند قدرت و حجم انزال شما را کاهش دهد.

هر انزال منی را از طریق آلت تناسلی از بدن شما آزاد می کند. این فرآیند در دو مرحله انجام می شود:

 • در مرحله اول که انتشار نامیده می شود، مایع منی (مایع حاوی اسپرم) در پیاز مجرای ادرار در قاعده آلت تناسلی شما جمع می شود.
 • در مرحله دوم که خروج نامیده می شود، ماهیچه های اطراف مجرای ادرار شما منقبض می شوند تا منی را از طریق آلت تناسلی به بیرون فشار دهند.

مشکل در مرحله اول این فرآیند می تواند میزان منی شما را کاهش دهد. مشکل در مرحله دوم می تواند نیروی دفع مایع منی را کاهش دهد.

انزال ضعیف تا حد زیادی ذهنی است، به این معنی که اغلب توسط فرد مورد توجه قرار می گیرد. شدت ارگاسم از مردی به مرد دیگر متفاوت است. اگرچه انزال ممکن است برای شما ضعیف‌تر از حد طبیعی باشد، اما ممکن است مشکلی نباشد مگر اینکه بر لذت شما از رابطه جنسی تأثیر بگذارد. ارگاسم ضعیف تر ممکن است به اندازه ارگاسم قوی تر احساس رضایت نداشته باشد.

مشکل بزرگتر این است که مایعات یا اسپرم کمتری انزال می کنید. اگر قصد دارید بچه دار شوید این می تواند مشکل ساز باشد.

سایر مشکلات رایج مرتبط با افزایش سن، مشکل در نعوظ (اختلال نعوظ) یا اختلال ارگاسم (آنورگاسمی) است.

بحث در مورد مشکلات جنسی حتی با پزشک ممکن است سخت باشد. با این حال، راحت بودن در مورد آنچه اتفاق می افتد می تواند به شما کمک کند راه حلی پیدا کنید و از تاثیر انزال ضعیف بر زندگی جنسی شما جلوگیری کنید.

علت انزال ضعیف

علت انزال ضعیف چیست؟

هر شرایطی که بر عضلات و اعصاب کنترل کننده انزال تأثیر بگذارد می تواند منجر به ارگاسم ضعیف تر از حد معمول شود.

ضعیف شدن عضلات لگن

سن تاثیر خود را بر عضلاتی که منی را از بدن شما بیرون می راند، می گذارد. وقتی این عضلات ضعیف می شوند، نیروی انزال شما کاهش می یابد.

سطح هورمون پایین

یک زندگی جنسی رضایت بخش به هورمون های مردانه به نام آندروژن بستگی دارد. با افزایش سن، سطح این هورمون ها کاهش می یابد. کاهش قابل توجه سطح می تواند منجر به ارگاسم ضعیف تر شود.

انزال رتروگراد

هر بار که انزال می کنید، منی از مجرای ادرار شما عبور می کند و از طریق آلت تناسلی شما خارج می شود. یک دریچه مانند یک دروازه بین مثانه و مجرای ادرار شما عمل می کند. از ورود مایع منی به مثانه جلوگیری می کند.

اگر این دریچه باز بماند، منی می تواند به جای خروج از آلت تناسلی، به مثانه شما برگردد. به این حالت انزال معکوس یا رتروگراد می گویند. ممکن است ارگاسم شما ضعیف یا کاملا خشک باشد.

علل انزال رتروگراد عبارتند از:

کاهش حجم انزال درک شده (PEVR)

کاهش حجم انزال درک شده (PEVR) به این معنی است که منی کمتری نسبت به قبل ترشح می کنید. PEVR یک مورد شایع اختلال انزال در مردان است.

کاهش حجم انزال خود خواسته می تواند یک عارضه جانبی درمان سرطان و سایر شرایط باشد یا ممکن است نشانه ای از مشکل در تولید هورمون مردانه باشد. PEVR معمولاً در کنار سایر مشکلات مربوط به انزال و نعوظ رخ می دهد.

کاهش ترشح مایع منی با این شرایط مرتبط است:

 • پرتو درمانی غده پروستات برای درمان سرطان
 • داروهایی که برای درمان بزرگی غده پروستات، فشار خون بالا و افسردگی استفاده می شود
 • دیابت
 • مشکل در بیضه ها که منجر به تولید کم یا عدم تولید هورمون مردانه می شود

درمان انزال ضعیف

نحوه برخورد پزشک با انزال ضعیف بستگی به علت آن دارد. چند دارو می توانند با بسته نگه داشتن مثانه در حین انزال به درمان انزال رتروگراد که از علل انزال ضعیف است کمک کنند.

اگر یک آلفا بلوکر یا داروهای دیگری که مصرف می کنید باعث انزال ضعیف شود، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید به داروی دیگری تغییر دهید.

اگر دیابت دارید، تحت نظر برای بهترین کنترل ممکن دیابت باشید.

تمرینات کگل برای مردان

درمانهای خانگی

برای تقویت ماهیچه هایی که به شما در انزال کمک می کنند، می توانید تمرینات کگل برای مردان را امتحان کنید. در طول این تمرینات، عضلاتی را که برای کنترل ادرار استفاده می کنید، منقبض و رها می کنید. یک مطالعه کوچک ، بهبودی در انزال زودرس پس از ۱۲ هفته تمرین عضلات کف لگن، از جمله تمرینات کگل را نشان داد.

درمان انزال ضعیف

مکمل ها

چند مکمل برای درمان انزال ضعیف تبلیغ شده است. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که این محصولات عمل کنند و از آنجایی که بسیاری از مکمل های گیاهی می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند، بدون مشورت با پزشک خود چیزی مصرف نکنید.

چگونه در هنگام انزال اسپرم بیشتری تولید کنیم؟

تعداد طبیعی اسپرم بین ۱۵ میلیون تا بیش از ۲۰۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر منی است. اگر کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی داشته باشید یا در هر بار انزال کمتر از ۳۹ میلیون اسپرم آزاد کنید، پزشک شما را با تعداد کم اسپرم تشخیص خواهد داد.

کم بودن تعداد اسپرم می تواند احتمال بچه دار شدن شما را کاهش دهد. در اینجا چند نکته برای کمک به افزایش تعداد اسپرم وجود دارد.

 • هر شب ۷ تا ۹ ساعت خواب با کیفیت داشته باشید. تحقیقات نشان می‌دهد مردانی که خیلی کم یا زیاد می‌خوابند، یا دیر به رختخواب می‌روند، تعداد اسپرم‌های کمتری دارند و اسپرم‌های سالم کمتری نسبت به مردانی دارند که به طور معمول به اندازه کافی می‌خوابند.
 • ورزش کنید – اما نه خیلی شدید. اضافه وزن می تواند کمیت و کیفیت اسپرم شما را کاهش دهد. ورزش ممکن است کیفیت مایع منی را با تغییر سطح هورمون بهبود بخشد. فقط تمرینات بدنی شدید طولانی مدت را محدود کنید که در واقع ممکن است تعداد و کیفیت اسپرم شما را کاهش دهد.
 • سیگار نکشیدن. سیگار علاوه بر ایجاد سرطان و بیماری قلبی، بر تعداد و کیفیت اسپرم تأثیر می گذارد. با پزشک خود در مورد برنامه ترک سیگار صحبت کنید یا از برنامه ای استفاده کنید که به شما کمک می کند تا برای همیشه آن را ترک کنید.
 • آنتی اکسیدان های بیشتری مانند ویتامین C و E، سلنیوم و لیکوپن را در رژیم غذایی خود دریافت کنید. این مواد گیاهی طبیعی ممکن است از سلول ها – از جمله اسپرم – در برابر آسیب محافظت کنند. در یک مطالعه، سطوح بالاتر آنتی اکسیدان در مایع منی در مردانی که تعداد اسپرم بالاتری داشتند، یافت شد.
 • چربی های ترانس کمتری مصرف کنید. سطوح بالای این چربی‌های ناسالم، که اغلب در غذاهای سرخ‌شده و محصولات پخته شده ناسالم یافت می‌شوند، با کاهش تعداد اسپرم مرتبط است.

اگر این روش ها جواب نداد، پزشک ممکن است دارویی برای کمک به افزایش تعداد اسپرم شما تجویز کند. انواع درمان های هورمونی مانند کلومیفن سیترات (سروفن) و فولیتروپین آلفا لیوفیلیزه (Gonal-f) ممکن است برای درمان این مشکل استفاده شود.

با این حال، در حالی که بسیاری از این درمان‌ها برای زنان تأیید شده‌اند، استفاده توسط مردان «خارج از برچسب» در نظر گرفته می‌شود. یعنی اگرچه ممکن است برای درمان ناباروری مردان موثر باشد، اما این داروها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای این استفاده تایید نشده اند. اگر پزشک شما استفاده بدون برچسب یکی از این داروها را توصیه می کند، مهم است که آن دارو را تحت نظارت او مصرف کنید. درباره استفاده از داروهای بدون برچسب بیشتر بدانید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ممکن است صحبت کردن در مورد مشکلات جنسی با پزشک دشوار باشد. اما تنها با انجام این گفتگو می توانید در مورد مشکلات انزال کمک بگیرید.

به پزشک خود مراجعه کنید اگر:

 • انزال شما ضعیف است یا حاوی مایعات کمتر از حد معمول است.
 • شما نمی توانید نعوظ داشته باشید.
 • در حین یا بعد از رابطه جنسی درد دارید.
 • مشاهده خون در مایع منی
 • ادرار شما بعد از ارگاسم کدر می شود.

جمع بندی

مشکلات مربوط به انزال در مردان شایع است، به ویژه با افزایش سن. اگر عملکرد جنسی شما به هر نحوی تغییر کرده است، برای ارزیابی و درمان مناسب به متخصص اختلالات جنسی مردان مراجعه کنید.

 

برگرفته از: What Causes Weak Ejaculation and How Is It Treated?

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫2 نظر

 • ج م گفت:

  بادرود وسپاس
  کهولت سن درصورت تغییر سبک زندگی ورژیم غذایی تأثیر در کمبهره وری منی مردان دارد بهترین غذا برای برای بقای شهوات انسانی فرآورده های گوشت گوسفند ولبیات گوسفند با خوراک ارگانبک است

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *