منوی دسته بندی
اورکیوپکسی ، عمل جراحی ترمیم بیضه نزول نکرده

اورکیوپکسی ، عمل جراحی ترمیم بیضه نزول نکرده

اورکیوپکسی

ترمیم بیضه نزول نکرده چیست؟

رشد بیضه ها در نوزادان پسر قبل از تولد شروع می شود و به طور معمول در چند ماه آخر قبل از تولد به داخل کیسه بیضه پایین می آیند. با این حال، در برخی موارد، یک یا هر دو بیضه به درستی پایین نمی آیند.

در حدود ۸۰ درصد از این موارد، بیضه های کودک تا ماه سوم پس از تولد بدون نیاز به درمان، در موقعیت صحیح خود در کیسه بیضه قرار می گیرند.

هنگامی که بیضه ها در چند ماه اول پایین نمی آیند، این وضعیت به عنوان کریپتورکیدیسم شناخته می شود. پزشک احتمالاً جراحی را برای اصلاح محل قرارگیری بیضه ای که در کیسه بیضه نیفتاده توصیه می کند.

به این روش اورکیوپکسی یا ارکیدوپکسی می گویند. طبق یک بررسی سیستماتیک، چنین جراحی باید بین شش ماه تا یک سال پس از تولد اتفاق بیفتد.

شماتیک بیضه نزول نکرده

چرا ترمیم بیضه نزول نکرده انجام می شود؟

ارکیوپکسی برای اصلاح بیضه نزول نکرده یا کریپتورکیدیسم انجام می شود، وضعیتی که در آن یک یا هر دو بیضه در موقعیت مناسب خود در کیسه بیضه نزول نکرده اند.

اگر این بیماری درمان نشود، بیضه نزول نکرده می تواند منجر به ناباروری مردان شود و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش دهد. بیضه های نزول نکرده نیز با فتق در کشاله ران همراه است.

برای به حداقل رساندن خطرات، اصلاح کریپتورکیدیسم در فرزندتان مهم است.

برای مردان بالغی که بیضه های نزول نکرده آنها در دوران کودکی اصلاح نشده است، گزینه های جراحی ممکن است متفاوت باشد.

در چنین مواردی، بافت بیضه ممکن است عملکردی نداشته باشد و ممکن است خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش دهد. بنابراین، پزشک ممکن است برداشتن کامل بیضه های نزول نکرده را توصیه کند. به این عمل ارکیکتومی می گویند.

چگونه برای ترمیم بیضه نزول نکرده آماده شوم؟

اورکیوپکسی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود که شامل قوانین خاصی برای خوردن و آشامیدن در ساعات منتهی به عمل است. پزشک شما دستورالعمل های خاصی را ارائه می دهد که باید دنبال کنید.

در حالی که کودکان خردسال ممکن است متوجه نباشند که برای جراحی می روند، کودکان بزرگتر ممکن است قبل از عمل عصبی شوند و بیتابی کنند.

اگر شما به‌عنوان والدین نگران باشید، ممکن است آن‌ها به‌ویژه عصبی شوند، بنابراین عاقلانه است که از قبل در مورد این اتفاق آمادگی داشته باشید تا احساس آرامش کنید.

ترمیم بیضه نزول نکرده

در طی ترمیم بیضه نزول نکرده چه اتفاقی می افتد؟

ترمیم بیضه نزول نکرده معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، به این معنی که کودک شما می تواند در همان روزی که عمل انجام می شود به خانه برود. با این حال، در صورت بروز عوارض، ممکن است لازم باشد کودک شما یک شب در بیمارستان بماند.

 1. به عنوان والدین، در حالی که فرزندتان در منطقه درمان آماده می شود، فرم های رضایت را برای جراحی امضا می کنید.
 2. آماده سازی شامل شروع دسترسی داخل وریدی یا IV در ورید دست یا پای کودک شما است. ممکن است در هنگام قرار دادن IV درد خفیفی احساس کنند، اما به سرعت تمام می شود. در برخی موارد، کودک شما ممکن است قبل از قرار دادن IV بخوابد.
 3. هنگامی که زمان شروع جراحی فرا می رسد، متخصص بیهوشی یک بیهوشی عمومی را به داخل ورید تزریق می کند. این تضمین می کند که کودک شما در طول عمل خواب آرامی خواهد داشت.
 4. هنگامی که کودک شما بخوابد، جراح یک برش کوچک در کشاله ران ایجاد می کند. سپس آنها بیضه را که توسط قطعه ای از بافت به نام گوبرناکولوم به کیسه بیضه متصل می شود، پیدا می کنند.
 5. جراح ممکن است برش های کوچکی برای تنظیم گوبرناکولوم و احتمالاً قطعه دیگری به نام طناب اسپرماتیک ایجاد کند.
 6. بیضه توسط طناب اسپرماتیک که از عروق خونی و مجرای دفران تشکیل شده است به بدن متصل می شود و توسط ماهیچه ای به نام کرمستر احاطه شده است. با آزاد کردن بند ناف از اتصالات اطرافش، جراح طول لازم برای رسیدن به کیسه بیضه را به دست می آورد.
 7. در مرحله بعد، جراح یک برش کوچک دیگر در کیسه بیضه ایجاد می کند و یک کیسه کوچک ایجاد می کند. سپس جراح به آرامی بیضه را به داخل کیسه بیضه می کشد و آن را محکم در جای خود بخیه می زند.
 8. پس از انجام این کار، جراح هر دو زخم جراحی را با بخیه یا بخیه می بندد که در نهایت خود به خود حل می شوند.
 9. کودک شما در اتاق ریکاوری بیدار می شود که کارکنان می توانند علائم حیاتی او را زیر نظر داشته باشند و مراقب عوارض باشند.

احتمالاً در این مرحله می‌توانید فرزندتان را ببینید و آرامش دهید. هنگامی که آنها پایدار شدند و می توانید آنها را به خانه ببرید.

خطرات ترمیم بیضه نزول نکرده چیست؟

مانند همه جراحی ها، اورکیوپکسی خطرات زیر را به همراه دارد:

 • خون ریزی بیش از حد
 • درد شدید
 • عفونت در محل برش جراحی
 • یک واکنش نامطلوب به بیهوشی

در ارکیوپکسی، خطر آسیب جزئی به بیضه ها یا بافت های اطراف نیز وجود دارد.

در موارد نادر، جراح ممکن است متوجه شود که بیضه نزول نکرده غیرطبیعی است یا به دلیل کمبود خون مرده است. این اغلب نیاز به برداشتن کل بیضه دارد.

اگر هیچ یک از بیضه ها کار نکند، جراح شما را برای درمان بیشتر به یک متخصص هورمون ارجاع می دهد.

بعد از ترمیم بیضه نزول نکرده چه اتفاقی می افتد؟

اگرچه این یک روش سرپایی است، اما ممکن است جراح شما فعالیت کمتر یا احتمالا استراحت در بستر را برای چند روز پس از آن توصیه کند.

کودک شما ممکن است نیاز داشته باشد که حداقل یک ماه از فعالیت های شدید اجتناب کند تا کیسه بیضه زمان کافی برای بهبودی داشته باشد.

از فعالیت هایی که ممکن است به کیسه بیضه فشار بیشتری وارد کند، مانند سه چرخه سواری یا بازی بر روی اسب گهواره ای پرهیز گردد.

پزشک کودک شما برای اطمینان از اینکه بیضه در حال رشد و عملکرد در کیسه بیضه است قرارهای ویزیت‌ پیگیری منظم را برنامه‌ریزی می‌کند.

همانطور که کودک شما بزرگتر می شود، پزشک به او می آموزد که چگونه بیضه و کیسه بیضه خود را معاینه کند. این مهم است، زیرا سابقه بیضه های نزول نکرده با خطر کمی بالاتر سرطان بیضه همراه است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫2 نظر

 • قاسم بوجار گفت:

  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر بنده ۴۴ سال دارم و بیضه سمت راستم نزول نکرده بود که عمل کردم و دکتر در کیسه بیضه قرارش داد.ولی مثل بیضه سمت چپم پایین نمیره و حرکت نداره .کلاً تو قسمت بالای کیسه بیضه است .آیا این طبیعیه و به مرور زمان حرکت میکند یا نه همون بالا قرار دارد؟
  ببخشید الان ۱ روزه عمل کردم و جای زخم و بیضه باد دارد و درد میکند

  • Urology Karami گفت:

   در پایین آوردن بیضه آن را در مکانی در کیسه بیضه تثبیت می کنیم و حرکت نخواهد داشت

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *