منوی دسته بندی
بیضه نزول نکرده : علل ، عوارض و درمان آن چیست؟

بیضه نزول نکرده : علل ، عوارض و درمان آن چیست؟

بیضه نزول نکرده

بیضه نزول نکرده چیست؟

بیضه ها اندام های جنسی مردانه هستند که مسئول تولید اسپرم و هورمون هستند. به طور معمول، آنها در شکم مرد تشکیل می شوند و در طول رشد جنین به کیسه بیضه او فرود می آیند. اگر یک یا هر دو بیضه کودک شما در شکم او باقی بماند، به آن بیضه نزول نکرده می گویند. اصطلاح پزشکی برای بیضه نزول نکرده کریپتورکیدیسم است.

این عارضه رایج معمولاً در چند ماه اول زندگی خود به خود برطرف می شود. با این حال، جراحی ممکن است در برخی موارد ضروری باشد.

حالات بیضه نزول نکرده

علت عدم نزول بیضه چیست؟

علت دقیق بیضه نزول نکرده مشخص نیست. با این حال، محققان بر این باورند که ترکیبی از عوامل خاص به احتمال زیاد نقش دارند. این عوامل شامل ژنتیک، سلامت مادر و عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض آفت کش ها یا دود سیگار است.

پزشکان تولد زودرس را یکی از عوامل خطر اصلی برای بیضه نزول نکرده می دانند. بیمارستان کودکان لوسیل پاکارد گزارش می دهد که تقریبا یک سوم نوزادان پسر نارس به این بیماری مبتلا هستند. تخمین زده می شود که ۳ تا ۵ درصد از نوزادان پسر به آن مبتلا هستند.

بافت فیبری اضافی یا ماهیچه هایی که در کشاله ران کودک شما کشیده نمی شوند، می توانند باعث عدم نزول بیضه شوند. یک جراح می تواند این مشکلات را اصلاح کند.

عوارض بیضه نزول نکرده چیست؟

بیضه نزول نکرده در صورت عدم درمان می تواند بر باروری مرد تأثیر بگذارد. دمای بالاتر داخل بدن او می تواند بر رشد بیضه و تولید اسپرم تأثیر بگذارد. مردانی که دو بیضه نزول نکرده دارند بیشتر از مردانی که فقط یک بیضه نزول نکرده دارند مشکلات مربوط به ناباروری در مردان را تجربه می کنند.

مردانی که بیضه نزول نکرده دارند بیشتر در معرض فتق اینگوینال قرار دارند. این باعث می شود روده آنها از طریق ناحیه ضعیف شده در دیواره شکم ، آنها را به بیرون فشار دهد. فقط جراحی می تواند این وضعیت دردناک را اصلاح کند.

بیضه های نزول نکرده نیز یک عامل خطر برای سرطان بیضه هستند، حتی اگر اصلاح شوند.

شماتیک بیضه نزول نکرده

تشخیص عدم نزول بیضه

پزشک کودک شما ممکن است بتواند بیضه نزول نکرده او را در شکم لمس کند یا احساس کند. در موارد دیگر، بیضه را نمی توان احساس کرد. در برخی موارد، بیضه اصلاً وجود ندارد.

آزمایش تصویربرداری اشعه ایکس یا سونوگرافی ممکن است به پزشک کودک شما کمک کند تا بیضه نزول نکرده را تشخیص دهد. اسکن های تصویربرداری، از جمله MRI با رنگ کنتراست، می تواند وجود یا عدم وجود بیضه او را تایید کند.

دو حالت دیگر می توانند مشابه بیضه نزول نکرده باشند:

  • بیضه جمع شونده. بیضه ای است که بین کشاله ران کودک و کیسه بیضه او به جلو و عقب حرکت می کند. این وضعیت معمولاً با افزایش سن کودک شما فروکش می کند.
  • بیضه بالارونده. بیضه ای است که به کشاله ران کودک شما برمی گردد و به راحتی نمی توان آن را به عقب هدایت کرد.

درمان بیضه نزول نکرده

چشم انداز کودکان با بیضه نزول نکرده بسیار خوب است. بیضه نزول نکرده کودک شما معمولاً تا زمانی که به ۶ ماهگی می رسد خود به خود پایین می آید. پزشک او احتمالاً در آن زمان معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. اگر بیضه فرزندتان نزول نکرده باشد، ممکن است آزمایش را توصیه کنند.

هورمون هایی که تولید تستوسترون را تحریک می کنند ممکن است برای پایین آمدن بیضه کودک استفاده شوند. این شامل تزریق هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) است. بر اساس تحقیقات منتشر شده در American Family Physician، این روش درمانی حدود ۲۰ درصد میزان موفقیت دارد و به اندازه جراحی موثر نیست و به طور بالقوه می تواند منجر به بلوغ زودرس شود.

اگر بیضه کودک شما تا یک سالگی پایین نیامده ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. این جراحی اورکیوپکسی نامیده می شود و معمولاً به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود. جراح کودک شما یک برش کوچک در کشاله ران او ایجاد می کند تا بیضه او به موقعیت مناسبی برود. بهبودی معمولاً حدود یک هفته طول می کشد.

بافت اضافی ممکن است از پایین آمدن بیضه کودک شما جلوگیری کند. در این صورت جراح فرزند شما می تواند بافت اضافی را بردارد.

در موارد دیگر، کودک شما ممکن است برای کشش رباطی که بیضه او را نگه می دارد به جراحی نیاز داشته باشد. این به بیضه او کمک می کند تا به حالت طبیعی پایین بیاید.

در برخی موارد، بیضه رشد ضعیفی دارد یا دارای بافت غیر قابل دوام یا بافت غیر طبیعی است . در این صورت، جراح فرزند شما این بافت بیضه را به طور کامل از بین می برد.

اگر کودک شما بدون درمان بیماری به بزرگسالی برسد و سپس به جراح مراجعه کند، جراح احتمالاً برداشتن بیضه او را توصیه می کند. در آن مرحله، بعید است که بیضه او اسپرم تولید کند.

 

ترجمه شده از: Undescended Testicle

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *