منوی دسته بندی
بیماریهای شایع اورولوژی اطفال و کودکان

بیماریهای شایع اورولوژی اطفال و کودکان

بیماریهای اورولوژی اطفال

بیماریهای اورولوژی شایع در کودکان و اطفال

دریچه مجرای خلفی ادراری

تعریف: شایعترین بیماری اورولوژی اطفال و انسدادی ادراری در شیرخواران و نوزادان پسر وجود دریچه غیر طبیعی در نیمه عقبی مجرای خروجی ادرار بصورت مادرزادی می باشد .

علایم: علایم انسداد ادراری مانند ادرار کردن قطره قطره یا ادرار قطع و وصل شونده ، بی قراری موقع ادرار کردن ، احساس فشار موقع ادرار کردن ، عدم رشد کافی شیرخوار ، گاهی بزرگی قسمت وسط و پایین شکم (روی مثانه متسع) ، گاهی تورم و اختلال عملکرد کلیه ها و عفونت ادراری در این بیماری ممکن است دیده شود .

تشخیص: با توجه به علایم بالینی و سونوگرافی که از هفته ۲۸ حاملگی که میتواند مثانه بزرگ و کلیه های متورم دو طرفه را نشان دهد و عکس رنگی مثانه که بهترین راه اثبات بیماری پس از تولد است که گشاد شدن قسمت عقبی مجرای ادراری و برجسته شدن محل اتصال مجرای ادراری به مثانه و عدم تخلیه کامل مثانه را نشان می دهد و نامنظمی دیوار مثانه نیز ممکن است دیده شود .
مشاهده مستقیم مجرای ادراری در اتاق عمل از نظر رویت دریچه غیر طبیعی مجرا و اقدام به حذف آن نیز در تشخیص و درمان موثر است .

عوارض: عفونت ادراری  ، تورم کلیه ها دو طرف به دلیل برگشت ادرار با احتمال ایجاد اختلال در عملکرد آنها از جمله عوارض این بیماری می باشند  .

درمان: تعبیه سوند مجرای ادراری (لوله ای که از مجرای ادراری عبور داده می شود تا به مثانه برسد ) باز کردن راهی از مثانه به پوست و تجویز آنتی بیوتیک تا زمان درمان قطعی ، بصورت موقت قابل استفاده می باشند .

درمان قطعی: از بین بردن دریچه غیر طبیعی زیر مشاهده مستقیم میباشد .

هیپوسپادیاس - ارولوژی شایع در اطفال

هایپوسپادیاس

تعریف: دیگر بیماری اورولوژی اطفال در نوزادان پسری که بصورت مادرزادی محل خروج ادرار آنها در زیر آلت تناسلی (عقب از نوک آلت تناسلی) می باشد .
شدت بیماری هایپوسپادیاس بر اساس فاصله محل خروج ادرار از نوک آلت و نیز میران کجی آلت تناسلی تعیین می شود .
شایعترین ناهنجاری آلت میباشد .
از هر ۳۰۰ نفر کودک پسر یک نفر به این بیماری مبتلا است .
مصرف ترکبیات هورمونی زنانه در دوران بارداری شانس ابتلای به این عارضه را در جنین پسر بالا می برد .

علایم: خروج ادرار از سوراخی در زیر آلت مشخصه اصلی این بیماری است  .
علایم انسداد ادراری شامل دو شاخه شدن ادرار ، انحراف ادرار به چپ یا راست و قطره قطره آمدن ادرار و کجی آلت تناسلی ممکن است وجود داشته باشد  .

تشخیص: با مشاهده علایم بالینی و معاینه تشخیص بیماری و تعیین شدت آن میسر است  .
در صورت همراهی با بیضه هایی که تا کیسه بیضه پایین نیامده اند (در دو طرف) بررسی ژنتیکی لازم می شود .

عوارض: در صورت وجود علایم انسداد ادراری و عدم درمان لازم و کافی خطر بروز عفونت و باقی گذاشتن عوارض ناشی از انسداد طولانی مدت ادراری بر روی مثانه و سایر قسمت های دستگاه ادراری محتمل است .

اشکال در برقراری تماس جنسی موفق در موارد متوسط تا شدید و نیز تاثیرات منفی روانی بیماری به لحاظ شکل غیر طبیعی آلت تناسلی ار عوارض این بیماری محسوب می شوند .

درمان: در صورت وجود کجی آلت تناسلی ابتدا بایستی این وضعیت اصلاح شود و بسته به شدت بیماری و پاسخ به مراحل قبلی جراحی ممکن است به بیش از یک مرحله جراحی ترمیمی نیاز باشد .

 

مطالعه مقاله زیر نیز به شما توصیه می گردد:

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *