منوی دسته بندی
بیماری التهاب روده و خطر ابتلا به سرطان پروستات!

بیماری التهاب روده و خطر ابتلا به سرطان پروستات!

بیماری التهابی روده و خطر ابتلا به سرطان پروستات

بیماری التهابی روده چیست؟

بیماری التهاب روده (IBD) یک اصطلاح است که برای توصیف اختلالات ناشی از التهاب مزمن دستگاه گوارش شما استفاده می شود.

انواع بیماری التهاب روده

کولیت زخمی

این حالت باعث التهاب طولانی مدت و زخم در روده‌ها به خصوص روده بزرگ شامل پس‌روده (کولون) و راست‌روده (رکتوم) شما می شود.

بیماری کرون

این نوع بیماری التهاب روده یک بیماری مزمن بوده که قسمت‌های گوناگون دستگاه گوارش از دهان گرفته تا مقعد را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری بیشتر قسمت انتهایی روده باریک (ایلئوم) و قسمت ابتدایی روده بزرگ را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کولیت زخمی و همچنین بیماری کرون معمولاً شامل اسهال شدید ، درد شکم ، خستگی و کاهش وزن هستند.

IBD می تواند ناتوان کننده باشد و گاهی منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.

بیماری التهاب روده چیست ؟

برخی از متخصصان خواستار افزایش غربالگری در مردان مبتلا به بیماری التهابی روده هستند.

بیماری التهاب روده (IBD) ممکن است افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به برخی بیماری ها و شرایط دیگر قرار دهد. این ممکن است شامل انواع مختلفی از سرطان ، از جمله سرطان روده بزرگ ، سرطان پوست ، سرطان پروستات و سرطان دهانه رحم باشد.

بسیاری از مردان هرگز علائمی از سرطان پروستات را تجربه نخواهند کرد و تنها پس از غربالگری آن را کشف می کنند.

میزان سرطان پروستات در ایالات متحده ۱۱٪ و خطر مرگ ۲.۵٪ است ، اگرچه این ممکن است برای کسانی که از تبار آفریقایی-آمریکایی و کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات دارند بیشتر شود. خطر سرطان پروستات ممکن است در مردان مبتلا به بیماری التهاب روده افزایش یابد ، اما توصیه های غربالگری رسمی وجود ندارد.

پروستات

پروستات غده مهمی در سیستم تولید مثل مردان است. در صورت سالم بودن و در مردان جوانتر از ۵۰ سال ، معمولاً به اندازه یک گردو است و وزن آن حدود ۰.۷۵ اونس است.

پروستات در شکم ، جلوی راست روده و بین آلت تناسلی و مثانه قرار دارد. مجرای ادرار ، همان لوله ای است که اسپرم را از بیضه و ادرار از مثانه و از طریق آلت تناسلی بیرون می آورد ، همچنین از پروستات عبور می کند.

 

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه میگردد:
پروستات چیست ؟ علل ایجاد ، علائم و راه های درمان بزرگی پروستات

 

سرطان پروستات

سرطان پروستات نوعی از سرطان در مردان است. برخی از عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات عبارتند از:

 • بالای ۵۰ سال بودن
 • خوردن رژیمی که چربی بیشتری دارد.
 • داشتن یک عضو خانواده (برادر یا پدر) که مبتلا به سرطان پروستات است.
 • داشتن ژن های خاصی که ممکن است خطر را افزایش دهد.
 • تشخیص سندرم لینچ ، که می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش دهد.

غربالگری سرطان پروستات می تواند شامل یک تست سطح PSA به همراه یک آزمایش دیجیتال رکتال و یک آزمایش ادرار باشد.

در طی معاینه پروستات یا دیجیتال رکتوم ، پزشک انگشت پوشیده با دستکش و روانکاری شده را به داخل روده وارد می کند. این به پزشک اجازه می دهد پروستات (که در جلوی رکتوم قرار دارد) را حس کند. پزشک پروستات را احساس می کند که آیا مناطق سخت یا توده ای وجود دارد و در صورت لمس دردی وجود دارد.

اگر نتایج تمام این آزمایشات نشان دهد احتمال سرطان پروستات وجود دارد ، ممکن است بیوپسی انجام شود. یک پزشک متخصص ، یک متخصص اورولوژی ، چندین قطعه کوچک از بافت پروستات را می گیرد. بافت در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد تا بررسی گردد سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر.

اگر سرطان پروستات تشخیص داده شود ، درمان می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در بعضی موارد ، ممکن است نیاز به درمان خاصی نباشد ، اما بایستی بررسی و مراقب گردد که تغییر میکند یا خیر. انواع دیگر درمانی شامل هورمون درمانی ، شیمی درمانی ، پرتودرمانی و جراحی برای از بین بردن کامل یا بخشی از پروستات (به نام پروستاتکتومی) است .

خطر سرطان پروستات و بیماری التهابی روده

خطر سرطان پروستات و بیماری التهابی روده

بیماری التهاب روده یک بیماری واسطه ایمنی است و اگر به خوبی کنترل نشود باعث ایجاد التهاب می شود. این تئوریزه است که التهاب مزمن می تواند در پیشرفت سرطان پروستات نقش داشته باشد.

التهاب پروستات اغلب همزمان با سرطان پروستات یافت می شود. آنچه به خوبی درک نشده است این است که آیا شرایطی مانند بیماری التهابی روده که باعث التهاب در بدن می شود نیز می تواند در بروز سرطان از جمله سرطان پروستات نقش داشته باشد.

طی یک مطالعه و تحقیق ، بیماران مبتلا به IBD با ۹۳۰۶ بیمار مرد که مبتلا به IBD نبودند ، با هم مقایسه شدند. حداقل بیمارانی که در این مطالعه قرار گرفته اند حداقل یک تست سطح PSA انجام داده اند.

محققان دریافتند كه بعد از ۱۰ سال ، ۴/۴ درصد از بیمارانی كه مبتلا به IBD بودند مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده شدند. در بین مردانی که مبتلا به IBD بودند ، ۰.۶۵٪ از آنها در طول این مدت زمان به سرطان پروستات مبتلا بودند. همچنین مشخص شد که میزان PSA در مردان مبتلا به IBD بیشتر است.

نویسندگان این مطالعه هیچ ارتباطی بین داروهای مورد استفاده در درمان التهاب روده (یعنی آنهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند) و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات پیدا نکردند. با این حال ، نکته دیگری که محققان توضیح می دهند این است که مردان مبتلا به IBD ممکن است پزشکان خود را بیشتر از مردانی که مبتلا به IBD نیستند ، ببینند. علاوه بر این ، مردان مبتلا به بیماری التهابی روده ممکن است تمایل بیشتری برای امتحان دیجیتال رکتال داشته باشند تا مردانی که IBD ندارند. ممکن است به همین دلیل باشد که مردان مبتلا به IBD بیشتر مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده می شوند ، زیرا بیشتر در این مورد آزمایش می شوند.

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می گردد:
پروستات بزرگ شده (BPH) یا بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

 

جراحی کیسه لگن و پروستات

برای مردانی که تحت عمل جراحی کیسه لگنی قرار گرفته اند ، (ایلئوستومی یا جراحی کیسه جی نامیده می شود) ، پیدا کردن مشکلات پروستات دشوارتر خواهد بود. امتحان دیجیتال رکتال ممکن است در آقایانی که با کیسه جی زندگی می کنند ، دقیق نباشد.

انجام بیوپسی از پروستات ، که بطور معمول با عبور از روده انجام می شود ، می تواند عوارض احتمالی بیشتری داشته باشد. عبور از کیسه جی برای دریافت بیوپسی پروستات می تواند منجر به ایجاد آبسه یا فیستول شود.

در صورت نیاز به بیوپسی ، ممکن است با طی کردن پرینه ، که بین مقعد و پایین آلت قرار دارد ، انجام شود. به همین دلایل ، آزمایش PSA ممکن است برای غربالگری سرطان پروستات در مردانی که تحت عمل کیسه جی قرار گرفته اند ، توصیه شود.

غربالگری سرطان پروستات در مردان مبتلا به التهاب روده

غربالگری سرطان پروستات در مردان مبتلا به التهاب روده

کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توصیه هایی را برای غربالگری انواع مختلف سرطان از جمله سرطان پروستات ارائه می دهد. آنچه آنها برای مردان بین ۵۵ تا ۶۹ سال توصیه می کنند یک رویکرد فردی برای غربالگری است.

این بدان معنی است که مردان باید درمورد غربالگری سرطان پروستات به همراه پزشک خود تصمیم بگیرند. این بدان دلیل است که از غربالگری با سطح PSA برای مردانی که هیچ علامتی ندارند ، فایده خوبی نداشته است.

علاوه بر این ، در غربالگری نیز می تواند آسیب ببیند. به عنوان مثال ، نتیجه مثبت کاذب در میزان PSA می تواند منجر به بیوپسی پروستات شود. انجام بیوپسی از پروستات یک روش تهاجمی است که با میزان مشخصی از خطر و ناراحتی همراه است. برای مردان بالای ۷۰ سال غربالگری با تست PSA توصیه نمی شود.

نتایج برخی مطالعات، حاکی از افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان مبتلا به بیماری التهابی روده برای غربالگری بیشتر هستند. در یک مطالعه ، محققان می گویند که سطح غربالگری فعلی ممکن است کافی نباشد و نظارت دقیقتری باید انجام شود. آزمایش های غربالگری شامل یک آزمایش سطح PSA و تست دیجیتال رکتال هستند .

با وجود همه این ها ، مردان مبتلا به التهاب روده باید در مورد غربالگری سرطان پروستات با متخصص گوارش ، پزشک خانواده یا متخصص داخلی یا یک متخصص ارولوژی مشورت کنند.

تصمیم برای غربالگری ممکن است برای مردانی که علائم را تجربه می کنند متفاوت باشد. علائم می توانند غربالگری را در اولویت بیشتری قرار دهند. علائم و نشانه های سرطان پروستات می تواند مشابه سایر شرایط غیر سرطانی پروستات باشد.

علاوه بر این ، به دلیل اینکه پروستات در کنار راست روده قرار دارد ، مردان مبتلا به IBD ممکن است ندانند علامتی که آنها تجربه می کنند از روده یا پروستات است. برای مردانی که علائم سرطان پروستات دارند ، این موارد شامل موارد زیر است:

جمع بندی نهایی

خطر ابتلا به سرطان پروستات ممکن است در مردانی که با بیماری التهابی روده زندگی می کنند افزایش یابد. غربالگری سرطان پروستات ممکن است توصیه شود ، اما این تصمیمی است که نبایستی به صورت فردی گرفته شود. مردان مبتلا به التهاب روده باید با متخصص گوارش یا ارائه دهنده مراقبتهای اولیه درباره خطر ابتلا به سرطان پروستات و اینکه آیا غربالگری بایستی صورت گیرد مشورت نماید.

اینکه چند وقت یکبار بایستی غربالگری انجام شود نیز یک سؤال دیگر است زیرا تست های سالانه سطح PSA دیگر توصیه نمی شوند. داشتن علائم مشکل در پروستات ممکن است بخش مهمی از دانستن زمان غربالگری باشد ، بنابراین در صورت بروز آنها باید به پزشک مراجعه شود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

یک نظر

 • علی گفت:

  عالی بود
  مختصر مفید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *