منوی دسته بندی
سیگار کشیدن مردان بر اسپرم و باروری چه تأثیری دارد؟

سیگار کشیدن مردان بر اسپرم و باروری چه تأثیری دارد؟

سیگار کشیدن مردان بر اسپرم و باروری چه تأثیر دارد؟

چگونه سیگار کشیدن مردان می تواند بارداری زنان و باروری مردان را آزار دهد ؟

آیا سیگار کشیدن به اسپرم شما آسیب می رساند؟ بله. همچنین می تواند روی باروری شما تأثیر منفی بگذارد. شما از قبل می دانید که استعمال سیگار برای سلامتی شما بد است و احتمالاً حدس زده اید که سیگار کشیدن برای بارداری زنان بد است. در زنان و مردان ، استعمال دخانیات با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها ، بیماری های قلبی ، آمفیزم و تعدادی دیگر از مشکلات سلامتی مرتبط است.

سموم موجود در سیگار نه تنها روی ریه ها بلکه به سلامتی کل بدن شما نیز می انجامد. این شامل سیستم تولید مثل شما نیز می شود.

در آوریل ۲۰۱۶ ، ارولوژی اروپا متاآنالیز را در مورد تأثیر سیگار بر سلامت مایع منی منتشر کرد. این تجزیه و تحلیل شامل ۲۰ مطالعه و بیش از ۵۰۰۰ مرد در سراسر اروپا بود. این مطالعه نشان داد که استعمال دخانیات با کاهش تعداد اسپرم ، کاهش تحرک اسپرم و مورفولوژی ضعیف اسپرم (نحوه شکل اسپرم) همراه است. در افراد سیگاری متوسط ​​و سنگین ، در مقایسه با افراد سیگاری سبک.

استعمال دخانیات مرد با کاهش میزان موفقیت IVF و احتمالاً افزایش میزان سقط جنین همراه است. دود دست دوم نیز می تواند به باروری زن آسیب برساند. وقتی سیگار می کشید ، نه تنها باعث کاهش سلامت اسپرم مرد می شود. همچنین باعث کاهش بارداری زن می شود.

چگونه استعمال دخانیات بر کیفیت اسپرم و مایع منی تأثیر می گذارد؟

مطالعات انجام شده درمورد سیگار کشیدن ، کاهش کیفیت مایع منی را نشان داده است. سیگار کشیدن روی اسپرم چگونه تأثیر دارد؟ سیگار کشیدن در مردان باعث کاهش غلظت اسپرم ، کاهش تحرک (چگونگی شنا کردن و حرکت اسپرم) ، تعداد اسپرم های عادی کمتر و افزایش DNA اسپرم می شوند.

در اینجا یک نگاه دقیق تر وجود دارد:

غلظت اسپرم:

غلظت اسپرم به تعداد اسپرم موجود در مقدار اندازه گیری مایع منی اشاره دارد. مطالعات حاکی از کاهش ۲۳ درصدی غلظت اسپرم در مردان سیگاری است.

تحرک اسپرم:

تحرک اسپرم به قابلیت شنا کردن اسپرم اشاره دارد. اگر اسپرم نتواند صحیح شنا کند ، ممکن است در رسیدن به تخمک و بارور کردن آن مشکل داشته باشد. در مردانی که سیگار می کشند ، محققان متوجه کاهش ۱۳ درصدی تحرک اسپرم شدند .

مورفولوژی اسپرم:

مورفولوژی اسپرم به شکل اسپرم اشاره دارد. اسپرم ها با شکل عجیب و غریب ممکن است به اندازه کافی شنا نکنند تا به تخمک برسند و ممکن است نتوانند تخمک را بارور کنند. افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری دارای اسپرم سالم و بهداشتی کمتری هستند.

DNA اسپرم:

برخی از مطالعات نشان داده اند كه اسپرم افراد سیگاری باعث افزایش قطعه قطعه شدن DNA شده است. اسپرم های آسیب دیده DNA ممکن است منجر به مشکلاتی در زمینه لقاح ، عدم رشد جنین ، لانه گزینی جنین و افزایش میزان سقط جنین شود. افراد سیگاری نیز ممکن است هورمون غیر طبیعی داشته باشند که می تواند روی باروری تأثیر بگذارد.

چگونه استعمال دخانیات بر کیفیت اسپرم و مایع منی تأثیر می گذارد؟

اما آیا سیگار کشیدن باعث ناباروری مردان می شود؟

این کاهش در سلامت اسپرم و سطح هورمون غیر طبیعی ممکن است برای ایجاد ناباروری در مردان کافی نباشد. 

کاهش سلامت منی همیشه به معنای ناباروری نیست. مطالعات که به طور مستقیم سیگار کشیدن را با میزان بارداری زنان و ناباروری مردان مرتبط می کند ، متناقض یا نامشخص است. برای مردانی که در حال حاضر در مرز ناباروری قرار دارند ، ممکن است کشیدن سیگار کافی باشد تا آنها را از لبه به ناباروری سوق دهد.

اگر نتایج آنالیز مایع منی به مرز ناباروری برمی گردد ، ترک سیگار ممکن است باروری شما را به اندازه کافی بهبود بخشد تا نیازی به درمان اضافی باروری نداشته باشد. حداقل ، رها کردن این عادت ممکن است شانس شما در موفقیت در درمان باروری را بهبود بخشد.

سیگار کشیدن چگونه به باروری مردان آسیب می زند ؟

سموم موجود در سیگارها معمولاً به دلیل اثرات بد سلامتی مقصر هستند. سیگار کشیدن مردان را در معرض مقادیر بالای کادمیوم و سرب قرار می دهد ، فلزاتی که با کاهش باروری در ارتباط هستند. در مقایسه با افراد سیگاری بارور و نابارور ، میزان سرب در افراد سیگاری نابارور به طور قابل توجهی بالاتر است. افراد سیگاری سنگین (کسانی که روزانه ۲۰ یا بیشتر سیگار می کشند) در منی خود مقادیر بیشتری کادمیوم داشتند.

اما ممکن است این سموم تنها عامل آن نباشند. ممکن است سطح فلز روی نقش داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که افراد سیگاری مرد که سطح منفی فلز روی در مایع منی خود داشتند نیز از نظر غلظت ، حرکت و شکل اسپرم ضعیف بودند. از طرف دیگر ، در افراد سیگاری که سطح طبیعی منی داشتند ، هنوز مشکلاتی در مورد غلظت اسپرم ، تحرک و مورفولوژی وجود داشت ، اما میزان ناهنجاری کمتر بود.

اما آیا سیگار کشیدن باعث ناباروری مردان می شود؟

استعمال دخانیات والدین و باروری فرزندان

محققان همچنین به بررسی اثرات احتمالی سیگار کشیدن والدین پرداختند. به عبارت دیگر ، اگر مرد سیگار بکشد ، آیا سیگار کشیدن او منجر به ناباروری برای فرزند آینده خود خواهد شد؟ این یافته ها ارتباطی بین کاهش باروری در کودک در صورت سیگار کشیدن پدر نشان نداد. (به هر حال ، هنگامی که مادر سیگار می کشد ، تحقیقات دریافتند که این خطر را برای پسر او در برابر ناباروری افزایش می دهد.)

این بدان معنا نیست که استعمال سیگار پدر به روش های دیگر بر سلامت کودک تأثیر نمی گذارد. محققان در کودکان سیگاریهای مرد و همچنین خطر ابتلا به سرطان و افزایش خطر نقص هنگام تولد را پیدا کردند. این ممکن است مربوط به آسیب به DNA اسپرم باشد.

یک مطالعه به DNA اسپرم افراد سیگاری و غیر سیگاری انجام گردیده است . آنها دریافتند كه اسپرم ناشی از افراد سیگاری دارای تغییراتی در DNA است و در حالی كه هنوز مشخص نیست كه چگونه می تواند بر كودكان آینده تأثیر بگذارد ، از لحاظ نظری می تواند خطر افزایش نقایص هنگام تولد را كه در فرزندان افراد سیگاری دیده می شود ، توضیح دهد.

تأثیر ثانویه بر بارداری زنان هنگام سیگار کشیدن مرد

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفته شود ، تأثیر سیگار کشیدن مرد بر زن است. مطالعات نشان می دهد که زنان در معرض دود دست دوم سیگار ، احتمال بارداری زنان را کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داد که دود دست دوم (یا سیگار منفعل) تعداد تخمک های بازیابی شده در چرخه IVF را ۴۶ درصد کاهش می دهد.

اگر می خواهید سیگار بکشید ، حتماً این کار را به دور از شریک زندگی خود انجام دهید تا تأثیر منفی روی بارداری او نگذارد.

سیگار کشیدن و موفقیت IVF-ICSI

سیگار کشیدن و موفقیت IVF-ICSI

محققان همچنین تأثیر سیگار کشیدن مردان بر میزان موفقیت IVF با درمان ICSI را بررسی کردند. درمان تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) شامل اسپرم منفرد و هدایت مستقیم آن به تخمک است ، به این امید که منجر به لقاح شود. غالباً در موارد ناباروری مردان متوسط تا شدید یا در مواردی که درمان های قبلی با IVF به دلایل نامعلوم انجام شده باشد ، استفاده می شود.

محققان دریافتند که استعمال سیگار بر میزان موفقیت در درمان IVF-ICSI تأثیر معنی داری دارد. در یک مطالعه کوچک در مورد IVF-ICSI ، میزان حاملگی بالینی در زنانی که شرکای آنها سیگاری بودند ۲۲ درصد بود. برای زنانی که شرکای آنها سیگار نکشیدند ، میزان موفقیت در بارداری ۳۸ درصد بود.

اگر تحت درمان باروری قرار دارید ، به همین دلیل است که می توانید سیگار را ترک کنید تا شانس موفقیت شما بهبود یابد.

جویدن دخانیات چگونه تاثیر می گذارد ؟

به طور کلی ، سیگار کشیدن بیشتر از جویدن دخانیات برای سلامتی شما مضر است. با این حال ، جویدن تنباکو به دور از ضرر نیست. خطرات شما از سرطان دهان ، سرطان های تنفسی و بیماری های قلبی عروقی بیشتر است.

آیا جویدن تنباکو به باروری آسیب می رساند؟ احتمالاً مطالعات نشان داده اند که جویدن زیاد می تواند بر غلظت اسپرم ، تحرک ، شکل و ماندگاری اسپرم تأثیر منفی بگذارد. اینکه آیا برای کاهش باروری کافی است ، مشخص نیست.

چه مدت بعد از ترک سیگار اسپرم شما بهبود می یابد؟

هیچ نتایج قطعی خاصی در این زمینه وجود ندارد. با این حال ، ما می دانیم که سلولهای اسپرم تقریباً بعد از سه ماه به بلوغ می رسند. بنابراین ، حداقل سه ماه برای بهبود پس از ترک این عادت ، معقول است.

اختلال در نعوظ و سیگار کشیدن

اختلال در نعوظ و سیگار کشیدن

استعمال دخانیات با افزایش خطر ابتلا به اختلال نعوظ ارتباط جدی دارد ، در حالی که برخی مطالعات افزایش سه برابری خطر ابتلا به اختلال نعوظ در مردهای سیگاری را نشان می دهد. هرچه مرد بیشتر سیگار بکشد ، احتمال دارد که از اختلال نعوظ رنج ببرد.

اختلال نعوظ همان ناباروری نیست. اما اگر عملکرد جنسی دشوار باشد ، باردار شدن آسان نخواهد بود. خبر خوب این است که ترک سیگار به نظر می رسد عملکرد را بهبود می بخشد. یک مطالعه نشان داد که پس از شش ماه از ترک سیگار ، گزارش شده است که عملکرد جنسی را کمی بیشتر از ۵۰ درصد بهبود می بخشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *