منوی دسته بندی
تستوسترون بالا خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد!

تستوسترون بالا خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد!

تستوسترون بالا خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که سطوح تستوسترون بالاتری دارند، ۱۸ درصد بیشتر از سایرین است.

به گزارش دیلی میل، نتایج یک مطالعه که بر روی بیش از ۲۰۰ هزار مرد انگلیسی انجام شد نشان داد که با استفاده از اندازه‌گیری سطح دو هورمون تستوسترون و IGF-۱، از طریق یک آزمایش خون ساده، می‌توان خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان پیش‌بینی کرد.

احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که بیشترین میزان تستوسترون را در خون خود داشتند، در مقایسه با مردانی که کمترین میزان از این هورمون در خون ایشان وجود داشت، ۱۸ درصد بیشتر بود.

به علاوه، مردانی که بالاترین سطح هورمون IGF-۱ را داشتند ۲۵ درصد بیشتر از مردانی که نمونه خونشان از وجود کمترین سطح این هورمون حکایت داشت، در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار داشتند.

کارشناسان سلامت بر این باورند که بالا بودن این دو هورمون زنگ خطر ابتلا به سرطان پروستات است؛ زیرا این هورمون‌ها رشد سلول‌ها را در غده پروستات تحریک می‌کنند که در تمام طول عمر یک مرد به رشد خود ادامه می‌دهد. وقتی سلول‌های پروستات سریعتر رشد کرده و تکثیر شوند، احتمال بروز خطا در کد ژنتیکی آن‌ها بیشتر می‌شود و این سلول‌های جهش یافته تکثیر شده و سرطان ایجاد می‌کنند.

احتمال این که در آینده برای پایین آمدن سطح این هورمون‌ها به مردان دارویی تجویز شود، وجود ندارد، زیرا ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ای را به همراه داشته باشد. با این حال یافته‌های این مطالعه که قرار است در کنفرانس موسسه ملی تحقیقات سرطان انگلستان در گلاسکو ارائه شود، حاکی از آن است که مردان می‌توانند به طور طبیعی سطح این هورمون‌ها را در بدن خود کاهش دهند.

به عنوان نمونه سطح هورمون IGF-۱ در مردانی که از رژیم‌های غذایی وگان پیروی می‌کنند، پایین‌تر است؛ حقیقتی که می‌تواند شواهد به دست آمده حاکی از آن که مردانی که کمتر از محصولات لبنی استفاده می‌کنند، کمتر به سرطان پروستات دچار می‌شوند را توضیح دهد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *