منوی دسته بندی
تشخیص سرطان کلیه و مرحله بندی آن

تشخیص سرطان کلیه و مرحله بندی آن

تشخیص سرطان کلیه و مرحله بندی آن

راه های تشخیص سرطان کلیه

تشخیص سرطان کلیه (سرطان سلول کلیوی) معمولاً با استفاده از ترکیبی از اسکنهای اولتراسوند ، CT و MRI همراه با بررسی تاریخچه دقیق، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و آزمایش ادرار انجام می گردد. به محض تشخیص سرطان، نیازمند به مرحله بندی سرطان کلیه برای تعیین مناسب ترین درمانها است.

گذراندن مراحل تشخیص معمولاً استرس زا است و ممکن است احساس ترس و اضطراب کنید. دانستن اینکه چه چیزی را می توان انتظار داشت و چگونگی کنار آمدن با زمان انتظار و نتایج ممکن است به کاهش برخی از احساسات کمک کند.

‪بررسی شخصی / تست در خانه

سرطان کلیه در خانه قابل تشخیص نیست، اما از آنجا که در حال حاضر آزمایش غربالگری وجود ندارد، آگاهی از عوارض و علائم احتمالی این بیماری کاری است که همه می توانند انجام دهند.

به طور خاص، اگر که در ادرار خود خون دارید (هر مقدار)، درد پهلو، یک توده پهلو، احساس خستگی کرده یا اشتهای خود را از دست داده اید و یا بدون تلاش وزن خود را از دست داده اید، حتماً پزشک خود را ببینید.

آزمایشگاه ها و آزمایشات

ارزیابی سرطان کلیه اغلب با یک بررسی دقیق سوابق شروع می شود و به دنبال آن عوامل خطر برای بیماری، معاینه فیزیکی و آزمایش های آزمایشگاهی می باشید.

معاینه بدنی

معاینه بدنی با توجه ویژه به بررسی توده در شکم، پهلو یا پشت و همچنین بررسی فشار خون انجام می شود. کلیه ها نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارند و تومورها ممکن است منجر به فشار خون بالای مداوم شود که گاهی اوقات به شدت خطرناک است (فشار خون بالا).

معاینه شامل ارزیابی دستگاه تناسلی در مردان نیز هست. سرطان کلیه از این نظر منحصر به فرد است که ممکن است باعث ایجاد واریکوسل، رگ بزرگ شده (ورید واریس) در بیضه یا اسکروتوم شود. برخلاف بسیاری از دلایل واریکوسل، افرادی که در اثر ابتلا به سرطان کلیه مبتلا به واریکوسل می شوند، هنگامی که دراز می کشند درد از بین نمی رود.

راه های تشخیص سرطان کلیه

آزمایشات آزمایشگاهی

تشخيص احتمال سرطان كليه اغلب با آزمایش ادرار آغاز مي شود، آزمايشي انجام مي شود كه نه تنها به دنبال خون در ادرار باشد، بلكه بدنبال نشانه هاي عفونت، پروتئين و موارد ديگر نيز است. تقریباً نیمی از مبتلایان به سرطان کلیه مقداری خون در ادرار خود دارند.

شمارش کامل خون (CBC) یک آزمایش مهم است، زیرا کم خونی (تعداد گلبولهای قرمز خون پایین) در حال حاضر شایع ترین علامت اولیه بیماری است.

آزمایش عملکرد کلیه نیز مهم است، اگرچه این موارد ممکن است طبیعی باشد.

سرطان کلیه همچنین از این نظر منحصر به فرد است که می تواند باعث افزایش تست های عملکرد کبد حتی بدون گسترش سرطان به کبد شود. این علائم یکی از علائم پارانئوپلاستیک است که می تواند در صورت ترشح این سلول های تومور مواد یا هورمون ها ایجاد شود. علائم پارانئوپلاستیک همچنین ممکن است شامل بالا رفتن سطح کلسیم در خون (هایپرکلسمی) باشد، اگرچه این ممکن است در صورت گسترش سرطان به استخوان ها نیز رخ دهد.

تصویربرداری

تعدادی از روشهای مختلف تصویربرداری ممکن است برای تشخیص و مرحله بندی سرطان کلیه مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی

سونوگرافی از امواج صوتی برای تهیه تصویری از ساختارها در شکم استفاده می کند. این اغلب اولین آزمایشی است که انجام می شود و به ویژه در تمایز کیست های ساده (که تقریباً همیشه خوش خیم هستند) از تومورهای جامد یا تومورهای جامد با قسمتهای کیستیک مفید است.

سی تی اسکن

سی تی اسکن از یک سری از پرتوهای ایکس برای ارائه تصویر مقطعی از ناحیه ای از بدن مانند کلیه استفاده می کند . علاوه بر تعریف سرطان کلیه، سی تی اسکن می تواند با ارزیابی اینکه آیا به نظر می رسد سرطان در خارج از کلیه یا غدد لنفاوی گسترش یافته است، اطلاعات مهم را برای مرحله بندی ارائه دهد.

سی تی اسکن معمولاً ابتدا بدون کنتراست انجام می شود و سپس با رنگ رادیو کنتراست انجام می شود. این رنگ گاهی اوقات برای افرادی که اختلال عملکرد کلیه دارند، نگرانی را ایجاد می کند ، در این صورت ممکن است از یک آزمایش تصویربرداری متفاوت استفاده شود.

سی تی اسکن یک آزمایش عالی برای توصیف سرطان های کلیوی است اما غالباً قادر به تشخیص اینکه آیا سرطان به رگ کلیوی گسترش یافته است یا خیر نیست، رگ بزرگی که از کلیه خارج می شود و به سیاهرگ زیرین می پیوندد. (رگ بزرگی که خون را از قسمت تحتانی بدن به قلب باز می گرداند)

اسکن ام آر آی

اسکن MRI از تصویربرداری مغناطیسی به جای فناوری اشعه ایکس برای ایجاد تصویری از ساختارها در شکم استفاده می کند. به ویژه برای تعریف ناهنجاری های “بافت نرم” مفید است. بطور کلی، سی تی اسکن آزمایش بهتری برای ارزیابی سرطان کلیه است، اما ممکن است برای کسانی که تست عملکرد کلیوی غیرطبیعی دارند و یا حساسیت به رنگ کنتراست دارند، MRI لازم باشد.

اگر تصور شود كه سرطان کلیه در ورید كلیوی و ورید تحتانی گسترش یافته باشد، ممكن است MRI نیز در نظر گرفته شود، به عنوان رویه های خاص ممکن است که در حین جراحی نیاز پیدا کند. MRI برای افرادی که در بدن خود فلز دارند، مانند ضربان ساز، ترکش و یا قطعات گلوله مورد استفاده قرار نمی گیرد، زیرا آهنرباهای قوی می تواند منجر به حرکت این اشیاء شود.

ممکن است که ام آر آی از مغز انجام شود تا به دنبال شواهدی از متاستاز (شیوع) سرطان به مغز باشند، سومین مکان رایج که سرطان کلیه گسترش می یابد‫.‬

پت اسکن

پت اسکن در تشخیص سرطان بطور مکرر مورد استفاده قرار می گیرد، اما در تشخیص سرطان کلیه بسیار کمتر است. در حین پت اسکن مقدار کمی از قند رادیواکتیو به بدن تزریق می شود و تصاویر (معمولاً همراه با سی تی اسکن) پس از گذشت زمانی که شکر در بدن جذب شد گرفته می شوند.
برخلاف سی تی اسکن و MRI، این یک آزمایش عملکردی است نه یک آزمایش ساختاری و ممکن است در تشخیص مناطق رشد تومور فعال از مناطقی مانند بافت زخم مفید باشد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP)

پیلوگرام داخل وریدی آزمایشی است که در آن رنگ به داخل ورید تزریق می شود. سپس کلیه ها این رنگ را به خود می گیرند و به رادیولوژیست ها اجازه می دهد کلیه ها به خصوص لگن کلیه را مشاهده کنند.

در تشخیص سرطان کلیه به ندرت انجام می شود اما ممکن است برای سرطانهای سلول ادراری از آن استفاده شود (سرطان سلول های انتقالی مانند سرطان مثانه و مجرای ادرار که بعضی اوقات می تواند شامل قسمت مرکزی کلیه ها، لگن کلیه باشد.)

آنژیوگرافی کلیه

آنژیوگرافی اغلب بهمراه سی تی اسکن انجام می شود و شامل تزریق رنگ به شریان کلیوی برای تعریف رگ های خونی کلیه است. این آزمایش گاهی اوقات برای کمک به برنامه ریزی برای عمل جراحی برای تومور استفاده می شود.

سیستوسکوپی و نفروسکوپی کلیه

این آزمایشات شامل قرار دادن یک کاتتر ادراری در مثانه، از طریق مجرای ادرار و تا لگن کلیوی (“مرکز” کلیه) است. این ماده در درجه اول اگر توده ای در مثانه یا مجرای ادرار مانند کارسینوم سلول انتقالی وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوپسی کلیه

در حالی که انجام بیوپسی در تشخیص بسیاری از سرطانها ضروری است، اما اغلب برای تشخیص سرطان کلیه لازم نیست. علاوه بر این، در بیوپسی های سوزنی ریز (بیوپسی هایی که با یک سوزن نازک در پوست و کلیه وارد شده باشد) خطری وجود دارد که می تواند تومور را “بذر” کند (تومور را به تنهایی در مسیر سوزن گسترش می دهد).

نمونه های تومور جهت برنامه ریزی برای درمان مانند درمانهای هدفمند، مهم هستند اما بیشتر آنها به جای بیوپسی در حین عمل بدست می آیند.

آزمایش متاستازها

سرطان کلیه می تواند یا از طریق جریان خون و یا از طریق رگهای لنفاوی گسترش یابد و شایع ترین نقاط متاستازها به ترتیب ریه ها، استخوان ها و مغز هستند. اشعه ایکس قفسه سینه (یا سی تی اسکن قفسه سینه) ممکن است برای جستجوی متاستاز ریه انجام شود یا اسکن استخوان یا پت اسکن می تواند تعیین کند که آیا متاستازهای استخوانی وجود دارد یا خیر. MRI از مغز بهترین آزمایش برای جستجوی متاستاز مغز است.

تشخیص های افتراقی

برخلاف بسیاری از سرطان ها، علل ایجاد توده در کلیه نسبتاً کم است. به طور اتفاقی وقتی توده کوچکی در کلیه یافت می شود که معمولاً یک آزمایش برای دلایل دیگری انجام می شود و تشخیص افتراقی می تواند مشکل تر باشد.

برخی علل احتمالی توده کلیوی

 • کیست کلیه : کیست ها اغلب با سونوگرافی قابل تشخیص هستند و اغلب با بیماری کلیه پلی کیستیک شناخته می شوند.
 • آنژیومیولیپوما : اغلب آنژیومیولیپوما از سرطان کلیه در سی تی اسکن (به دلیل وجود چربی) متمایز هستند. اینها تومورهای خوش خیم هستند.
 • آنکوسیتومها : توکوسیتومها نیز معمولاً براساس یافته های CT تفاوت دارند. این تومورهای خوش خیم ممکن است در مطالعات تصویربرداری به طور مشابه سرطان کلیه را تقلید کنند.
 • آدنوم کلیه : این تومورهای خوش خیم غالباً به طور اتفاقی در آزمایشات تصویربرداری یافت می شوند.
 • سرطانهای ادراری (سرطانهای انتقال دهنده مثانه ، مجرای ادرار و گاهی لگن کلیه) : این سرطانها تقریباً ۱۵ درصد از سرطانهای کلیه را تشکیل می دهند و معمولاً در مرکز کلیه قرار دارند و سیستم جمع آوری را درگیر می کنند. ممکن است سلولها در مجاری ادرار وجود داشته باشند.
 • تومورهای آدرنال : غدد فوق کلیوی در بالای کلیه ها می نشینند و معمولاً در تصویربرداری می توان آن را متمایز کرد. شایع ترین تومورهای فوق کلیوی، متاستازهای آدرنال از سرطانهایی مانند سرطان ریه است.
 • آبسه کلیوی : آبسه یک عفونت دیواره ای است.
 • متاستاز کلیه : چندین نوع سرطان ممکن است در کلیه ها گسترش یابد. اغلب به جای تومور بزرگتر باعث ایجاد چند لکه کوچک می شود. سرطان هایی که ممکن است در کلیه ها گسترش یابد شامل سرطان ریه، سرطان پستان، سرطان معده، ملانوما و سرطان های کلیه دیگر است.
 • لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین : هر دوی آنها با خون مرتبط هستند و ممکن است کلیه ها را نیز درگیر کند، اما اغلب در سایر نقاط بدن با تومورها(و غدد لنفاوی بزرگ شده) همراه است.
 • انفارکتوس کلیوی : انفارکتوس به کمبود خون اشاره دارد. این مانند “حمله قلبی” کلیه است و بافت مرده (بافت نکروتیک) گاهی می تواند به عنوان توده ای بر روی تصویربرداری ظاهر شود.
 • سارکوم : این ها سرطانهای نادری هستند که در بافت نرم اطراف کلیه شروع می شوند.

سرطان کلیه مرحله تشخیص

مرحله بندی سرطان کلیه

مرحله بندی سرطان كلیه معمولاً بعد از عمل و ترکیب نتایج آزمایش های تصویربرداری با خصوصیات توموری كه بعد از عمل به پاتولوژی ارسال می شود، و همچنین یافته های حین عمل انجام می شود.

درجه تومور

سرطان های کلیوی درجه ۱ تا ۴ درجه نامیده می شوند که این یک اندازه گیری بر اساس پرخاشگری یک تومور است.

از درجه ۱ برای توصیف تومورهایی که کمترین پرخاشگری و همچنین سلولهایی دارند که بسیار متمایز هستند استفاده می شود (بیشتر شبیه سلولهای عادی کلیه هستند). در مقابل، درجه ۴ برای توصیف تهاجمی ترین تومورهای ظاهر شده، آنهایی که خیلی تمایز نیافته و از سلولهای طبیعی کلیه بسیار متفاوت به نظر می رسند، داده می شود.

مرحله TNM

تومورهای کلیه نیز با استفاده از چیزی به نام سیستم TNM ارزیابی می شوند. این می تواند در ابتدا گیج کننده باشد، اما هنگامیکه ما این حروف و معنی اعداد آن ها را تعریف می کنیم درک آن بسیار آسان تر می شود.

 • T مخفف تومور است. اعداد زیر تی نشانگر اندازه تومور است. تومورهای T1 کمتر از ۷ سانتی متر قطر دارند. تومورهای T2 قطر ۷ تا ۱۰ سانتی متر دارند. تومورهای T3 فراتر از کلیه یا رگ بزرگ شده اند، اما نه به غده های آدرنال یا فراتر از فاشیای Gerota (لایه ای از بافت که کلیه را احاطه کرده است). تومورهای T4 فراتر از فاشسیا Gerota یا غده فوق کلیوی رشد کرده اند.
 • N مخفف گره ها است. N0 به این معنی است که سرطان به هیچ یک از گره های لنفاوی سرایت نکرده است.N1 به این معنی است که سرطان به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است.
 • M مخفف متاستاز است و بسته به وجود متاستاز ۰ یا ۱ است (بسته به اینکه سرطان در ریه ها، استخوان ها، مغز یا مناطق دیگر گسترش یافته است) . M0 بدان معنی است که هیچ متاستازی وجود ندارد. M1 یعنی متاستاز وجود دارد.

پیشرفت سرطان کلیه

مراحل تشخیص سرطان کلیه

با استفاده از حروف فوق ، سرطانهای کلیوی به ۴ مرحله تقسیم می شوند:

 • مرحله ۱: سرطانهای کلیوی مرحله ۱ (T1 ، N0 ، M0) قطر کمتر از ۷ سانتی متر و در کلیه قرار دارند (آنها به گره های لنفاوی یا سایر مناطق بدن گسترش نیافته اند).
 • مرحله ۲: در این مرحله (تعریف شده به عنوان T2 ، N0 ، M0) سرطان ممکن است از قطر ۷ سانتی متر بزرگتر باشد یا به رگ بزرگی در مجاورت کلیه مانند ورید کلیوی یا سیاهرگ تحتانی گسترش یافته باشد. با این وجود، این بیماری به گره های لنفاوی، غدد فوق کلیوی، فاشیا Gerota یا مناطق دورتر گسترش نیافته است.
 • مرحله ۳: تومورهای مرحله ۳ (که می تواند T2 ، N1 ، M0 یا T1 و یا T3 هر N ، M0 باشد) ممکن است به هر اندازه باشد اما فراتر از فاشیا Gerota گسترش نیافته باشد. این دسته همچنین شامل تومورهایی است که فراتر از کلیه رشد نکرده اند، اما به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته اند.
 • مرحله ۴: مرحله ۴ به دو روش اصلی تعریف شده است. در یک حالت، تومور ممکن است فراتر از شریانهای Gerota و غدد لنفاوی مجاور باشد، اما نه در سایر مناطق بدن. یا ممکن است به هر اندازه ای باشد، به هر گره گسترش یابد، و همچنین به مناطق دیگر بدن نیز سرایت کند(Any T، Any N، M1).

عود سرطان کلیه

عود سرطان کلیه به هر سرطانی که برگشته باشد، خواه در داخل کلیه، در بافتهای اطراف، در گره های لنفاوی یا در مناطق دور باز می گردد.
تمام آزمایش های تشخیصی انجام شده به پزشک شما کمک می کند تا تومور شما را به درستی تشخیص دهد. براساس نتایج بدست آمده، او بهتر می تواند درمانی متناسب با وضعیت شما را انتخاب کند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *