منوی دسته بندی
رابطه بین اختلال نعوظ و دیابت نوع ۲ چیست؟

رابطه بین اختلال نعوظ و دیابت نوع ۲ چیست؟

رابطه بین اختلال نعوظ و دیابت نوع 2

دیابت نوع ۲ و اختلال نعوظ (ED): آیا ارتباطی وجود دارد؟

اگرچه اختلال نعوظ و دیابت نوع ۲ دو بیماری جداگانه هستند، اما معمولاً دست به دست هم می دهند. اختلال نعوظ به عنوان وجود مشکل در دستیابی یا حفظ نعوظ تعریف می شود. مردانی که دیابت دارند دو تا سه برابر بیشتر احتمال دارد به اختلال نعوظ مبتلا شوند. هنگامی که مردان ۴۵ ساله و کمتر به اختلال نعوظ مبتلا می شوند، ممکن است نشانه دیابت نوع ۲ باشد.

دیابت زمانی رخ می دهد که قند زیادی در جریان خون شما در گردش باشد. دو نوع اصلی دیابت وجود دارد: دیابت نوع ۱، که کمتر از ۱۰ درصد افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد و دیابت نوع ۲ که بیش از ۹۰ درصد از موارد دیابت را تشکیل می دهد.

دیابت نوع ۲ اغلب در نتیجه اضافه وزن یا عدم فعالیت ایجاد می شود. تقریباً ۳۰ میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت هستند و تقریباً نیمی از آنها مرد هستند.

تخمین زده می شود که ۱۰ درصد از مردان ۴۰ تا ۷۰ ساله اختلال شدید و ۲۵ درصد دیگر اختلال متوسط دارند. اختلال با افزایش سن مردان شایع‌تر می‌شود، اگرچه این بخشی اجتناب‌ناپذیر از پیری نیست. برای بسیاری از مردان، سایر شرایط سلامتی مانند دیابت، در احتمال ابتلا به اختلال نعوظ نقش دارند.

تحقیقات چه می گویند؟

مرکز پزشکی دانشگاه بوستون گزارش می دهد که حدود نیمی از مردانی که دیابت نوع ۲ تشخیص داده می شود، طی ۵ تا ۱۰ سال پس از تشخیص، به اختلال نعوظ مبتلا می شوند. اگر این مردان نیز بیماری قلبی داشته باشند، احتمال ناتوانی در آنها حتی بیشتر است.

با این حال، نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که اگر دیابت دارید اما سبک زندگی سالم تری را در پیش گرفته اید، ممکن است علائم دیابت خود را کاهش دهید و سلامت جنسی خود را بهبود بخشید. این عادات سبک زندگی شامل خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم است.

علت رابطه بین دیابت نوع 2 و اختلال نعوظ

دلیل اختلال نعوظ در افراد مبتلا به دیابت چیست؟

ارتباط بین دیابت و اختلال نعوظ با گردش خون و سیستم عصبی شما مرتبط است. سطح قند خون کنترل نشده می تواند به عروق خونی کوچک و اعصاب آسیب برساند. آسیب به اعصابی که تحریک و پاسخ جنسی را کنترل می‌کنند، می‌تواند توانایی مرد را برای دستیابی به نعوظ محکم برای برقراری رابطه جنسی مختل کند. کاهش جریان خون از رگ های خونی آسیب دیده نیز می تواند به اختلال کمک کند.

عوامل خطر برای اختلال نعوظ

چندین عامل خطر وجود دارد که می تواند احتمال عوارض دیابت را افزایش دهد، از جمله اختلال نعوظ . ممکن است بیشتر در معرض خطر باشید اگر:

 • قند خون ضعیفی دارید
 • استرس دارید
 • اضطراب دارید
 • افسردگی دارید
 • رژیم غذایی ضعیف دارید
 • فعال نیستید
 • چاق هستید
 • دود
 • مصرف بیش از حد الکل
 • فشار خون کنترل نشده دارید
 • پروفایل چربی خون غیر طبیعی دارید
 • داروهایی را مصرف کنید که اختلال نعوظ را به عنوان یک عارضه جانبی ذکر می کنند
 • داروهای تجویزی برای فشار خون بالا، درد یا افسردگی مصرف می کنید

تشخیص اختلال نعوظ

تشخیص اختلال نعوظ

اگر متوجه تغییر در دفعات یا مدت نعوظ خود شدید، به پزشک خود اطلاع دهید یا با یک متخصص اورولوژی قرار ملاقات بگذارید. ممکن است مطرح کردن این مسائل با پزشکتان آسان نباشد، اما عدم تمایل به انجام این کار تنها شما را از دریافت کمک مورد نیاز باز می دارد.

پزشک شما می تواند اختلال را با بررسی سابقه پزشکی شما و ارزیابی علائم شما تشخیص دهد. آنها احتمالا یک معاینه فیزیکی برای بررسی مشکلات عصبی احتمالی در آلت تناسلی یا بیضه ها انجام می دهند. آزمایش خون و ادرار نیز می تواند به تشخیص مشکلاتی مانند دیابت یا تستوسترون پایین کمک کند.

آنها ممکن است بتوانند دارو تجویز کنند و همچنین شما را به یک متخصص اختلالات جنسی ارجاع دهند. چندین گزینه درمانی برای اختلال وجود دارد. پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه را برای خود پیدا کنید.

اگر هیچ علامتی از اختلال را تجربه نکرده اید، اما دیابت یا بیماری قلبی برای شما تشخیص داده شده است، باید در مورد امکان تشخیص در آینده با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید که کدام اقدامات پیشگیرانه را می توانید در حال حاضر انجام دهید.

درمان اختلال نعوظ

اگر اختلال در شما تشخیص داده شود، پزشک احتمالاً داروهای خوراکی مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس) یا واردنافیل (لویترا) را توصیه می کند. این داروهای تجویزی به بهبود جریان خون به آلت تناسلی کمک می کنند و عموماً توسط اکثر مردان به خوبی تحمل می شوند.

ابتلا به دیابت نباید در توانایی شما برای مصرف یکی از این داروها اختلال ایجاد کند. آنها با داروهای دیابت، مانند گلوکوفاژ (متفورمین) یا انسولین تداخل منفی ندارند.

اگرچه درمان‌های اختلال دیگری مانند پمپ و کاشت آلت تناسلی وجود دارد، ممکن است بخواهید ابتدا یک داروی خوراکی را امتحان کنید.

چشم انداز

دیابت یک بیماری مزمن سلامتی است که تا آخر عمر خواهید داشت، اگرچه دیابت نوع ۱ و ۲ را می توان به خوبی از طریق داروها، رژیم غذایی مناسب و ورزش کنترل کرد.

اگرچه اختلال نعوظ می‌تواند به یک وضعیت دائمی تبدیل شود، اما معمولاً برای مردانی که مشکلات نعوظ گاه به گاه تجربه می‌کنند، صدق نمی‌کند. اگر دیابت دارید، ممکن است همچنان بتوانید از طریق یک سبک زندگی که شامل خواب کافی، عدم استعمال دخانیات و کاهش استرس است، بر اختلال غلبه کنید. داروهای اختلال معمولاً به خوبی تحمل می‌شوند و می‌توانند برای سال‌های متمادی برای کمک به غلبه بر مشکلات اختلال استفاده شوند.

اصلاح سبک زندگی برای پیشگیری از اختلال نعوظ

چگونه از اختلال نعوظ جلوگیری کنیم؟

چندین تغییر در شیوه زندگی وجود دارد که می توانید نه تنها به مدیریت دیابت کمک کنید، بلکه خطر ابتلا به اختلال را نیز کاهش دهید.

برخی از این راهکارها عبارتند از:

 • قند خون خود را از طریق رژیم غذایی کنترل کنید. خوردن یک رژیم غذایی مناسب دیابت به شما کمک می کند سطح قند خون خود را بهتر کنترل کنید و میزان آسیب به رگ های خونی و اعصاب خود را کاهش دهید. یک رژیم غذایی مناسب برای کنترل سطح قند خون نیز می تواند سطح انرژی و خلق و خوی شما را بهبود بخشد که هر دو می توانند به کاهش خطر اختلال نعوظ کمک کنند. شما ممکن است در نظر داشته باشید که با یک متخصص تغذیه که همچنین یک مربی معتبر دیابت است برای کمک به تنظیم سبک غذا خوردن خود همکاری کنید.
 • مصرف الکل را کاهش دهید. نوشیدن بیش از دو نوشیدنی در روز می تواند به رگ های خونی شما آسیب برساند و به اختلال کمک کند. حتی مستی خفیف نیز می تواند نعوظ را سخت کند و عملکرد جنسی را مختل کند.
 • سیگار نکش. سیگار کشیدن رگ های خونی را باریک می کند و سطح اکسید نیتریک را در خون شما کاهش می دهد. این جریان خون به آلت تناسلی را کاهش می دهد و اختلال نعوظ را بدتر می کند.
 • فعالیت بیشتر. نه تنها اضافه کردن ورزش منظم به برنامه روزانه به شما کمک می کند سطح قند خون خود را کنترل کنید، بلکه می تواند گردش خون را بهبود بخشد، سطح استرس را کاهش دهد و سطح انرژی شما را بهبود بخشد. همه اینها می تواند به مبارزه با اختلال نعوظ کمک کند.
 • بیشتر بخواب. خستگی اغلب مقصر اختلال عملکرد جنسی است. اطمینان از خواب کافی هر شب می تواند خطر ابتلا به اختلال را کاهش دهد.
 • سطح استرس خود را پایین نگه دارید. استرس می تواند با تحریک جنسی و توانایی شما برای نعوظ تداخل کند. ورزش، مدیتیشن و اختصاص زمان برای انجام کارهایی که از آن لذت می برید می تواند به پایین نگه داشتن سطح استرس و کاهش خطر ابتلا به اختلال کمک کند. اگر علائم اضطراب یا افسردگی دارید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها ممکن است بتوانند شما را به یک درمانگر ارجاع دهند که می تواند به شما کمک کند تا با هر چیزی که باعث استرس شما می شود مقابله کنید.

 

برگرفته از: The Connection Between Type 2 Diabetes and ED

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *