منوی دسته بندی
رزوم (Rezum) – درمان بزرگی خوش خیم پروستات با استفاده از بخار آب!

رزوم (Rezum) – درمان بزرگی خوش خیم پروستات با استفاده از بخار آب!

رزوم ، درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات رزوم (Rezum) چیست؟

هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) که به عنوان بزرگی پروستات نیز شناخته می شود، می تواند علائم ناامیدکننده ای را برای مردان ایجاد کند، از جمله تکرر ادرار، تردید در دفع ادرار، فوریت برای ادرار کردن و جریان ضعیف ادرار.

درمان رزوم با وارد کردن بخار آب استریل (بخار) به غده پروستات در طول درمان های ۹ ثانیه ای عمل می کند. این درمان برای یک ناحیه مشخص انجام می شود، زیرا بخار تنها بین سلول ها حرکت می کند تا زمانی که با موانع طبیعی کلاژن یا خود کپسول پروستات مواجه شود.

طی تحقیقات و بررسی های صورت گرفته ، زمانی که دارو و سایر درمان های غیرجراحی قادر به کاهش موثر علائم بزرگی پروستات نیستند، Rezum می تواند تفاوت قابل توجهی در کیفیت زندگی بیمار ایجاد کند. پس از انجام این عمل، بیش از ۹۰ درصد بیماران توانسته اند مصرف دارو را ترک کنند.

رزوم تراپی بهبود قابل توجه و پایدار علائم دستگاه ادراری تحتانی (LUTS) و کیفیت زندگی را برای بیماران مبتلا به BPH تا ۵ سال پس از عمل فراهم می کند.

دستگاه رزوم

نحوه عملکرد دستگاه رزوم (Rezum)

درمان بزرگی خوش خیم پروستات رزوم (Rezum) ، سیستمی که توسط Boston Scientific تولید شده است، روشی است که به وسیله آن از انرژی بخار برای جدا کردن (یا برداشتن) قسمت خاصی از پروستات که بزرگ شده و علائمی به دلیل بزرگ شدن پروستات ایجاد می کند، استفاده می شود.

این سیستم متشکل از یک ژنراتور قابل حمل فرکانس رادیویی (RF) و دستگاه تحویل است که از طریق مجرای ادرار به بدن وارد می شود و با مشاهده مستقیم از طریق یک لنز تلسکوپی که درون دستگاه قرار می گیرد هدایت می شود.

انرژی فرکانس رادیویی از ژنراتور به یک سیم پیچ القایی در دستگاه تحویل اعمال می شود تا مقدار کنترل شده ای از آب را در خارج از بدن گرم کند و آب را به بخار آب تبدیل کند. انرژی حرارتی ایجاد شده در خارج از بدن از طریق یک سوزن کوچک به بافت پروستات وارد می شود تا بافت انسدادی هدف پروستات که باعث بزرگی می شود را از بین ببرد. بایستی در نظر داشت هیچ انرژی فرکانس رادیویی به بدن منتقل نمی شود.

در سرتاسر محل قرار دادن دستگاه و در طول درمان، آب نمک جریان دارد تا به اطمینان از دید بهتر و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد مجرای ادرار کمک کند.

مزایای درمان رزوم (Rezum)

 • درمان سریع، موثر و دقیق بزرگی خوش خیم پروستات
 • بافت هدف را از بین می برد و سپس جذب می شود
 • قادر به درمان پروستات با هیپرپلازی لوب های جانبی، ناحیه مرکزی و/یا لوب میانی
 • از نظر بالینی ثابت شده، ایمن و موثر است
 • عملکردهای جنسی و ادراری را حفظ می کند
 • بازگشت سریع به فعالیت های عادی

درمان بخار آب رزوم

چه نوع بیمارانی ممکن است از روش رزوم برای درمان بزرگی پروستات بهره ببرند؟

 • مردانی که تصمیم به قطع دارو گرفته‌اند یا تصمیم گرفته‌اند از داروهای بزرگی پروستات استفاده نکنند
 • مردانی که موافق سایر روش های کم تهاجمی یا جراحی بزرگی پروستات نیستند
 • مردانی که نشان داده اند به اندازه کافی از علائم خود برای انتخاب یک روش جراحی تهاجمی ناراحت نیستند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای درمان رزوم REZUM

 • برای مردان ۵۰ سال و بالاتر با حجم پروستات بزرگتر از ۳۰cm3 و کوچکتر از ۸۰cm3 نشان داده شده است.
 • سیستم رزوم همچنین برای درمان پروستات با هیپرپلازی ناحیه مرکزی و/یا لوب میانی نشان داده شده است.
 • استفاده از درمان رزوم برای پروستات بزرگ شده برای بیمارانی که ایمپلنت ادراری دارند یا پروتز آلت تناسلی دارند منع مصرف دارد.

قبل از درمان رزوم باید انتظار چه چیزی را داشت؟

برای کمک به ارزیابی اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای Rezum است یا خیر، پزشک از اسکن مثانه سرعت جریان استفاده می کند تا ببیند که بیمار چقدر خوب تخلیه می شود. همچنین ممکن است از بیمار خواسته شود که میزان مایعاتی را که می‌نوشد و تخلیه می‌کند را پیگیری کند. پس از این ارزیابی، پزشک سونوگرافی پروستات انجام می دهد و پروستات را بررسی می کند.

در ویزیت قبل از عمل، بیمار دستورالعمل های دقیقی در مورد مراقبت های قبل و بعد از عمل دریافت می کند. او همچنین یک نسخه آنتی بیوتیک که باید از شب قبل از عمل شروع شود و همچنین یک نسخه ضد اضطراب دریافت می کند. داروهای ضد التهابی یک روز قبل و بعد از عمل تجویز می شود. معمولاً برای بهبود جریان ادرار پس از عمل، نسخه مسدودکننده آلفا تجویز می‌شود.

در طول درمان Rezum چه چیزی انتظار می رود؟

در روز رزوم تراپی ، یک وعده غذایی سبک و مایعات زیاد توصیه می شود.

این روش به خودی خود سریع و ساده است و تنها یک تا دو ساعت به مطب یا بیمارستان مراجعه می کنید. بسته به اندازه پروستات، این روش شامل دو تا هفت تزریق است که هر یک نه ثانیه طول می کشد.

پس از ورود، به بیمار دستور داده می شود که ادرار را دفع کند و سپس مثانه چک می شود. اگر هنوز ادرار بیشتری در مثانه وجود دارد، برای جلوگیری از تخلیه آن در طول عمل، آن را تخلیه می کنند.

هم پروستات و هم آلت تناسلی بی حس می شوند. دستگاه Rezum وارد می شود، یک سوزن مستقر می شود و بخار به مدت ۹ ثانیه به پروستات تزریق می شود. این بخار بین سلول ها پخش می شود، سپس سرد می شود، گرما آزاد می کند و به آرامی سلول های پروستات را مختل می کند.

به دلیل تورم اولیه، سپس یک کاتتر وارد می شود که دو تا پنج روز باقی می ماند. کاتتر به کیسه ای قلاب می شود که روی ساق پا می ماند و با شلوار پوشانده می شود. راننده یا همراه برای بردن بیمار به خانه الزامی است.

بعد از درمان رزوم

بعد از رزوم چه انتظاری داریم؟

پس از رزوم تراپی ، بدن یک پاسخ التهابی ایجاد می کند که دو تا چهار ماه طول می کشد تا کاملا برطرف شود. در ابتدا، تورم در پروستات وجود خواهد داشت که می تواند باعث محدودیت جریان و ایجاد مشکل و تکرر ادرار شود.

علائم قبل از اینکه بهتر شوند بدتر می شوند. به طور کلی، در دو هفته علائم شروع به تثبیت می کنند. در چهار هفته، بیماران به جایی که قبل از عمل بودند برمی‌گردند و در هفته ششم بیماران شروع به ترک دارو می‌کنند.

نعوظ تحت تأثیر روش Rezum قرار نمی گیرد. یک تا دو درصد احتمال انزال رتروگراد وجود دارد که زمانی اتفاق می افتد که منی به جای آلت تناسلی وارد مثانه می شود و باعث انزال بسیار کم یا بدون انزال منی می شود. این درصد به طور قابل توجهی کمتر از سایر روش های پروستات است.

آیا درمان رزوم خطر دارد؟

هر درمانی خطراتی ذاتی و مرتبط به خود دارد. درمان رزوم برای برطرف‌کردن نشانه‌ها و گرفتگی‌های بزرگی پروستات و نیز کاهش بافت پروستات با استفاده از بخار آب ایجاد شده است.

درمان رزوم نیز خطراتی دارد، اما این خطرات به این‌ها محدود نمی‌شود. برخی از این خطرات عبارتند از:

برخی سوالات متداول کاربران

برای رزوم چند تزریق لازم است؟

بسته به اندازه پروستات، این روش شامل دو تا هفت تزریق است که هر یک ۹ ثانیه طول می کشد. پس از ورود به بیمار دستور داده می شود که ادرار را دفع کند و سپس مثانه چک می شود. اگر هنوز ادرار بیشتری در مثانه وجود دارد، برای جلوگیری از تخلیه آن در طول عمل، آن را تخلیه می کنند.

آیا روش رزوم بی خطر است؟

Rezūm یک درمان کم تهاجمی ایمن و موثر است که برای تسکین علائم BPH با کاهش بافت اضافی پروستات که باعث مشکلاتی می شود طراحی شده است.

اندازه پروستات برای درمان رزوم چقدر است؟

دستورالعمل‌های فعلی رزوم را برای حجم پروستات بزرگتر از ۳۰cm3 و کوچکتر از ۸۰cm3 توصیه می‌کنند.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫12 نظر

 • بیژن یوسفی گفت:

  سلام
  بنده ۶۳ سال دارم و بزرگی پروستات دارم ولی تا کنون از هیچ دارویی استفاده نکردم.
  ممکنه بفرمایید هزینه عمل با دستگاه رزوم چقدره و ریسک عوارض نامطلوب و خطرات این عمل چقدر میتونه باشه ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • Urology Karami گفت:

   در این تاریخ که پاسخ شما را میدهم حدود ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار هزینه تجهیزات وارداتی داره به علاوه سایر هزینه های جراحی ، خطر و عوارض خاصی نداره

   • علیشاهی گفت:

    بادرود وسپاس
    آیا این تجهیزات ۲۰۰۰تا۲۲۰۰۰ دالار
    براییک نفر هزینه میشود ؟؟؟؟
    باتشکر ازپاسخ شما…..

    • Urology Karami گفت:

     درود بر شما ، بله همه تجهیزات بصورت وکیوم و یک بار مصرف وارد می شوند و برای یک نفر استفاده می شوند

 • هاشمی گفت:

  باسلام لطفا هزینه این عمل را بفرمایید و آیا مورد تایید بیمه هست و بیمه پرداخت میکنه، نشانی بیمارستان را نیز محبت کنید. ممونم هاشمی

  • Urology Karami گفت:

   در این تاریخ که پاسخ شما را میدهم حدود ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار هزینه تجهیزات وارداتی داره به علاوه سایر هزینه های جراحی
   بیمه قبول نمی کنه
   آدرس مطب رو از بخش تماس با ما بردارین

 • آبراهام گفت:

  سلام پروستات ۷۱سی سی دارم و با دارو پیش میرم
  آیا این عمل که شما میفرمایید تاثیر گذار است؟
  آیا روی میل جنسی آسسب پذیری دارد یانه؟ در ضمن چقدر هزینه دارد؟ ممنون میشم جواب بدین

  • Urology Karami گفت:

   اگر کاندیدای مناسب این جراحی باشید تاثیر گدار است و هیچ تاثیری بر میل جنسی نخواهد داشت

 • کاظم پیرزاده.. گفت:

  لطفاً هزینه ،،این عمل چقدر،میشود..

  • Urology Karami گفت:

   در این تاریخ که پاسخ شما را میدهم حدود ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار هزینه تجهیزات وارداتی جراحی ریزوم با استفاده ار بخار آب است ، به علاوه سایر هزینه های جراحی ، خطر و عوارض خاصی نداره

 • زنگنه گفت:

  سلان وقت بخیر
  برای بیمار ۷۸ ساله با نارسایی قلبی و عملکرد قلبی ۲۵ درصد امکان پذیر هست؟
  دکتر قلب حتی اجازه دندان کشیدن نداده

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *