منوی دسته بندی
شب ادراری: علل، عوامل خطر و درمان

شب ادراری: علل، عوامل خطر و درمان

شب ادراری چیست؟

چه چیزی باعث شب ادراری می شود؟

بررسی اجمالی

شب ادراری از دست دادن کنترل مثانه در طول شب است.  شب ادراری می تواند یک مسئله ناراحت کننده باشد، اما در بسیاری از موارد کاملا طبیعی است.

خیس کردن در شب یک مرحله استاندارد رشد برای برخی از کودکان است. با این حال، می تواند نشانه ای از بیماری یا بیماری زمینه ای در بزرگسالان باشد. حدود ۲ درصد از بزرگسالان شب ادراری را تجربه می کنند که می تواند به دلایل مختلفی نسبت داده شود و ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

علل شب ادراری

شرایط جسمی و روانی می تواند منجر به شب ادراری در برخی افراد شود. علل شایع شب ادراری در کودکان و بزرگسالان عبارتند از:

عدم تعادل هورمونی همچنین می تواند باعث شود برخی افراد خیس کردن در شب را تجربه کنند. بدن هر فردی هورمون ضد ادرار (ADH) می سازد. ADH به بدن شما می گوید که تولید ادرار را در طول شب کاهش دهد. حجم کمتر ادرار به مثانه طبیعی کمک می کند ادرار را در طول شب نگه دارد.

افرادی که بدن آنها سطوح کافی ADH تولید نمی کند ممکن است ادرار شبانه را تجربه کنند، زیرا مثانه آنها نمی تواند حجم بیشتری از ادرار را در خود نگه دارد.

دیابت یکی دیگر از اختلالاتی است که می تواند باعث خیس کردن در شب شود. اگر دیابت دارید، بدن شما گلوکز یا قند را به درستی پردازش نمی کند و ممکن است مقادیر بیشتری ادرار تولید کند. افزایش تولید ادرار باعث می شود کودکان و بزرگسالانی که به طور معمول در طول شب خشک می مانند، بستر را خیس کنند.

عوامل خطر برای شب ادراری

جنسیت و ژنتیک از جمله عوامل خطر اصلی برای ایجاد خیس کردن در شب در دوران کودکی هستند. هم پسران و هم دختران ممکن است در اوایل دوران کودکی، معمولاً بین سنین ۳ تا ۵ سالگی، دوره‌هایی از شب ادراری شبانه را تجربه کنند. اما پسرها با افزایش سن بیشتر به خیس کردن تخت ادامه می‌دهند.

سابقه خانوادگی نیز نقش دارد. اگر یکی از والدین، خواهر و برادر یا سایر اعضای خانواده دچار مشکل مشابهی شده باشد، کودک احتمال بیشتری دارد که رختخواب را خیس کند. اگر هر دو والدین در کودکی شب ادراری داشته باشند، احتمال ۷۰ درصد این مشکل در کودک وجود دارد.

همچنین شب ادراری در بین کودکانی که مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) تشخیص داده شده اند، شایع تر است. محققان هنوز به طور کامل رابطه بین شب ادراری و بیش فعالی را درک نکرده اند.

تغییر سبک زندگی برای مدیریت شب ادراری

برخی تغییرات سبک زندگی ممکن است به پایان دادن به شب ادراری کمک کند. برای بزرگسالان، تعیین محدودیت در مصرف مایعات نقش مهمی در کنترل شب ادراری دارد. سعی کنید تا چند ساعت قبل از خواب آب یا مایعات دیگر ننوشید تا خطر احتمال خیس کردن در شب را کاهش دهید.

اکثر مایعات مورد نیاز روزانه خود را قبل از شام بنوشید، اما مصرف کلی مایعات را محدود نکنید. این اطمینان حاصل می کند که مثانه شما قبل از خواب نسبتا خالی است. در کودکان، محدود کردن مایعات قبل از خواب به گفته منابع معتبر باعث کاهش و جلوگیری از ادرار در شب نشده است.

سعی کنید از نوشیدنی های کافئین دار یا الکلی نیز در عصر خودداری کنید. کافئین و الکل محرک مثانه و ادرارآور هستند. آنها باعث می شوند که شما بیشتر ادرار کنید.

استفاده از توالت، درست قبل از رفتن به رختخواب برای تخلیه کامل مثانه قبل از خواب نیز می تواند کمک کننده باشد.

 

مطالعه مقالات زیر به شما توصیه می گردد:

 

شب ادراری در کودکان

شب ادراری در کودکان

یک رویداد استرس زا در زندگی یک کودک گاهی اوقات می تواند باعث خیس کردن در شب شود. درگیری در خانه یا مدرسه ممکن است باعث شود فرزند شما دچار حوادث شبانه شود. نمونه های دیگری از موقعیت هایی که می تواند برای کودکان استرس زا باشد و ممکن است باعث بروز شب ادراری شود عبارتند از:

  • تولد یک خواهر و برادر
  • نقل مکان به یک خانه جدید
  • تغییر دیگری در روال عادی زندگی

با فرزندتان در مورد احساسش صحبت کنید. درک و محبت می تواند به کودک شما کمک کند تا در مورد وضعیت خود احساس بهتری داشته باشد، که می تواند در بسیاری از موارد به شب ادراری پایان دهد.

اما کودکی که شب ادراری دارد اما بیش از ۶ ماه است که در شب خشک بوده است، می تواند نشانه یک مشکل پزشکی نیز باشد.

در مورد هر شب ادراری جدیدی که در عرض یک هفته یا بیشتر از بین نمی رود یا با علائم دیگری همراه است، با پزشک کودک خود صحبت کنید.

از تنبیه کودک خود به دلیل شب ادراری خودداری کنید. مهم است که در مورد شب ادراری با آنها گفتگوهای باز و صادقانه داشته باشید. اطمینان دادن به آنها که در نهایت این مشکل متوقف می شود می تواند مفید باشد.

همچنین، اجازه دادن و تشویق فرزندتان به مسئولیت پذیری هر اندازه که برای سن او مناسب است نیز خوب است. به عنوان مثال، یک حوله خشک و یک لباس خواب و لباس زیر را کنار تخت بگذارید تا اگر خیس از خواب بیدار شدند، آن را عوض کنند.

کار و حمایت از کودک شما به ایجاد یک محیط پرورشی و حمایتی برای فرزند شما کمک می کند.

در حالی که شب ادراری در کودکان کوچکتر طبیعی است، اگر کودک شما بالای ۵ سال سن دارد و همچنان چند بار در هفته خیس کردن در شب دارد، با پزشک اطفال خود صحبت کنید. این وضعیت ممکن است تا زمانی که کودک شما به بلوغ برسد، خود به خود متوقف شود.

درمان دارویی برای شب ادراری

خیس کردن در شب که از یک وضعیت پزشکی ناشی می شود، به درمان فراتر از تنظیم سبک زندگی نیاز دارد. داروها می توانند شرایط مختلفی را درمان کنند که شب ادراری یکی از علائم آن است. مثلا:

  • آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت ادراری را از بین ببرند.
  • داروهای آنتی کولینرژیک می توانند مثانه تحریک شده را آرام کنند.
  • دسموپرسین استات سطوح ADH را افزایش می دهد تا تولید ادرار در شب را کاهش دهد.
  • داروهایی که دی هیدروتستوسترون (DHT) را مسدود می کنند می توانند التهاب پروستات را کاهش دهند.

همچنین کنترل شرایط مزمن مانند دیابت و آپنه خواب بسیار مهم است. خیس کردن در شب مرتبط با مسائل پزشکی زمینه ای احتمالاً با مدیریت صحیح برطرف می شود.

جمع بندی

اکثر کودکان پس از ۶ سالگی شروع به رفع و بر طرف کردن مشکل شب ادراری می کنند. در این سن، کنترل مثانه قوی تر و توسعه یافته تر می شود. تغییرات سبک زندگی، درمان پزشکی و حمایت خانواده و دوستان می تواند به کودکان و بزرگسالان کمک کند تا بر شب ادراری غلبه کنند.

در حالی که می توان با اصلاح شیوه زندگی بر ادرار در شب غلبه کرد، همچنان باید به پزشک مراجعه کنید تا هر گونه علت پزشکی زمینه ای احتمالی را بررسی کند. همچنین اگر هرگز شب ادراری نداشته اید اما به تازگی در بزرگسالی دچار شب ادراری شده اید، به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 

برگرفته از : Bedwetting: Causes, Risk Factors, and Treatments

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *