منوی دسته بندی
هر آنچه که باید در مورد مرحله ۲ بیماری کلیه بدانید

هر آنچه که باید در مورد مرحله ۲ بیماری کلیه بدانید

مرحله 2 بیماری کلیه

بیماری مزمن کلیه که CKD نیز نامیده می شود، نوعی آسیب طولانی مدت به کلیه ها است. مشخصه آن آسیب دائمی است که در مقیاس پنج مرحله پیشرفت می کند.

مرحله ۱ به این معنی است که شما کمترین میزان آسیب کلیه را دارید، در حالی که مرحله ۵ (مرحله پایانی) به این معنی است که وارد نارسایی کلیه شده اید. تشخیص مرحله ۲ بیماری مزمن کلیه به معنای آسیب جزئی است.

هدف از تشخیص و درمان بیماری مزمن کلیه جلوگیری از پیشرفت آسیب بیشتر کلیه است. در حالی که نمی توانید آسیب را در هیچ مرحله ای برگردانید، داشتن مرحله ۲ بیماری به این معنی است که هنوز فرصت دارید تا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

در مورد ویژگی های این مرحله از بیماری کلیوی و همچنین اقداماتی که اکنون می توانید برای کمک به جلوگیری از فراتر رفتن وضعیت خود از مرحله ۲ انجام دهید، بیشتر بخوانید.

تشخیص بیماری مزمن کلیه مرحله ۲

برای تشخیص بیماری کلیوی، پزشک یک آزمایش خون به نام نرخ تخمینی فیلتراسیون گلومرولی (GFR) انجام می دهد. این مقدار کراتین، یک اسید آمینه را در خون شما اندازه گیری می کند، که می تواند تشخیص دهد که آیا کلیه های شما مواد زائد را فیلتر می کنند یا خیر.

سطح غیرطبیعی کراتینین به این معنی است که کلیه های شما در سطح مطلوبی کار نمی کنند.

قرائت GFR که ۹۰ یا بالاتر است در مرحله ۱ بیماری کلیه رخ می دهد، جایی که آسیب کلیوی بسیار خفیف وجود دارد. نارسایی کلیه در قرائت ۱۵ یا کمتر دیده می شود. در بیماری مزمن کلیه مرحله ۲، میزان GFR شما به بین ۶۰ تا ۸۹ کاهش می یابد.

مهم نیست که بیماری کلیوی شما در چه مرحله ای طبقه بندی می شود، هدف بهبود عملکرد کلی کلیه و جلوگیری از آسیب بیشتر است.

غربالگری منظم GFR می تواند نشان دهنده کارآمد بودن برنامه درمانی شما باشد. اگر به مرحله ۳ بروید، میزان GFR شما بین ۳۰ تا ۵۹ اندازه گیری می شود.

علائم مرحله 2 بیماری کلیوی

علائم مرحله ۲ بیماری کلیوی

میزان GFR اندازه گیری شده در مرحله ۲ هنوز در محدوده عملکرد کلیه “طبیعی” در نظر گرفته می شود، بنابراین تشخیص این شکل از بیماری مزمن کلیوی می تواند دشوار باشد.

اگر سطح GFR شما افزایش یافته است، در صورت آسیب کلیه، ممکن است سطح کراتینین در ادرارتان نیز بالا باشد.

مرحله ۲ بیماری مزمن کلیه تا حد زیادی بدون علامت است و بیشتر علائم قابل توجه تا زمانی که وضعیت شما به مرحله ۳ پیش نرود ظاهر نمی شود.

علائم احتمالی عبارتند از:

 • ادرار تیره تر که ممکن است در رنگ های زرد، قرمز و نارنجی باشد
 • افزایش یا کاهش ادرار
 • خستگی مفرط
 • فشار خون بالا
 • احتباس مایعات
 • درد در قسمت پایین کمر
 • گرفتگی عضلات در شب
 • بیخوابی
 • پوست خشک یا خارش دار

علل مرحله ۲ بیماری کلیه

بیماری کلیوی خود توسط عواملی ایجاد می شود که عملکرد کلیه را کاهش می دهد و در نتیجه به کلیه ها آسیب می رساند. وقتی این اندام های مهم به درستی کار نکنند، نمی توانند مواد زائد را از خون خارج کنند و خروجی ادرار مناسبی تولید کنند.

بیماری مزن کلیه معمولاً در مرحله ۱ تشخیص داده نمی شود زیرا آسیب بسیار کمی وجود دارد که علائم کافی برای تشخیص آن رخ نمی دهد. در صورت کاهش عملکرد یا آسیب فیزیکی احتمالی، مرحله ۱ می تواند به مرحله ۲ منتقل شود.

شایع ترین علل بیماری کلیوی عبارتند از:

هرچه شرایط فوق بیشتر درمان نشوند، آسیب بیشتری به کلیه های شما وارد می شود.

مراجعه به پزشک برای مرحله 2 بیماری کلیه

چه زمانی باید به پزشک جهت بیماری کلیوی مرحله ۲ مراجعه کرد؟

از آنجایی که بیماری کلیوی خفیف به اندازه مراحل پیشرفته علائم قابل توجهی ندارد، تا زمانی که وضعیت جسمانی شما سالم به نظر می رسد ، ممک است متوجه نشوید که بیماری مزمن کلیه مرحله ۲ دارید.

پیام مهم در اینجا این است که بزرگسالان باید رابطه مستمر با پزشک مراقبت های اولیه داشته باشند. علاوه بر معاینات منظم، در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در بالا، باید به اورولوژیست نیز مراجعه کنید.

همچنین در صورت داشتن هر گونه فاکتور خطر یا سابقه خانوادگی بیماری کلیوی، پزشک احتمالاً سلامت کلیه شما را به دقت بررسی خواهد کرد.

علاوه بر آزمایش خون و ادرار، پزشک ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی کلیه را انجام دهد. این آزمایش ها به شما کمک می کند تا نگاه بهتری به کلیه های شما برای ارزیابی میزان آسیب دیدگی داشته باشید.

درمان بیماری کلیوی مرحله ۲

هنگامی که آسیب کلیه رخ می دهد، نمی توانید آن را معکوس کنید. با این حال، می توانید از پیشرفت بیشتر جلوگیری کنید. این شامل ترکیبی از تغییرات سبک زندگی و داروها برای کمک به درمان علل زمینه ای مرحله ۲ بیماری مزمن کلیه است.

رژیم غذایی مناسب بیماری مزمن کلیه مرحله 2 

رژیم غذایی مناسب بیماری مزمن کلیه مرحله ۲ 

در حالی که هیچ رژیم غذایی واحدی در دسترس نیست که بتواند مرحله ۲ بیماری مزمن کلیه را “درمان” کند، تمرکز بر غذاهای مناسب و اجتناب از غذاهای دیگر ممکن است به افزایش عملکرد کلیه کمک کند.

برخی از بدترین غذاها برای کلیه ها عبارتند از:

 • غذاهای فرآوری شده، بسته بندی شده و فست فودها
 • غذاهای حاوی مقدار زیادی سدیم
 • چربی های اشباع شده
 • گوشت های اغذیه فروشی

همچنین ممکن است پزشک توصیه کند که در صورت مصرف بیش از حد، مصرف منابع پروتئینی حیوانی و گیاهی را کاهش دهید. پروتئین بیش از حد برای کلیه ها مناسب نیست.

در مرحله ۲ بیماری مزمن کلیه، ممکن است نیازی به رعایت برخی از محدودیت‌های توصیه شده برای بیماری کلیوی پیشرفته‌تر نباشد، مانند اجتناب از پتاسیم.

درعوض، تمرکز شما باید روی حفظ رژیم غذایی تازه و کامل از منابع زیر باشد:

 • غلات کامل
 • لوبیا و حبوبات
 • مرغ بدون چربی
 • ماهی
 • سبزیجات و میوه ها
 • روغن های گیاهی

درمانهای خانگی

درمان‌های خانگی زیر می‌تواند مکمل یک رژیم غذایی سالم برای مدیریت مرحله ۲ بیماری مزمن کلیه باشد:

 • مصرف مکمل های آهن برای درمان کم خونی و بهبود خستگی
 • نوشیدن آب زیاد
 • خوردن وعده های غذایی کوچکتر در طول روز
 • تمرین مدیریت استرس
 • انجام ورزش روزانه

درمان پزشکی

هدف از داروها برای مرحله ۲ بیماری مزمن کلیه، درمان بیماری های زمینه ای است که می تواند به آسیب کلیه کمک کند.

اگر دیابت دارید، باید گلوکز خود را به دقت کنترل کنید.

مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs) یا مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) ممکن است فشار خون بالا را که باعث CKD می‌شود درمان کنند.

Kerendia (finerenone) یک داروی نسخه ای است که می تواند خطر کاهش پایدار GFR، بیماری کلیوی مرحله نهایی، مرگ قلبی عروقی، انفارکتوس غیر کشنده میوکارد و بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی در بزرگسالان مبتلا به بیماری مزمن کلیه مرتبط با دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

زندگی با مرحله ۲ بیماری کلیوی

جلوگیری از پیشرفت بیشتر بیماری کلیوی می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد. مهم است بدانید که انتخاب‌های کوچکی که روزانه انجام می‌دهید می‌تواند واقعاً بر تصویر بزرگ‌تری از سلامت کلی کلیه شما تأثیر بگذارد. می توانید با این موارد شروع کنید:

 • ترک سیگار (که اغلب دشوار است، اما یک پزشک می تواند یک برنامه ترک مناسب برای شما ایجاد کند)
 • قطع الکل (پزشک می تواند در این مورد نیز کمک کند)
 • تمرین تکنیک های مدیریت استرس، مانند یوگا و مدیتیشن
 • هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید
 • هیدراته ماندن

آیا مرحله ۲ بیماری کلیوی قابل برگشت است؟

گاهی اوقات، بیماری کلیوی ممکن است ناشی از برخی مشکلات موقتی باشد، مانند عوارض جانبی دارو یا انسداد. وقتی علت شناسایی شد، ممکن است عملکرد کلیه با درمان بهبود یابد.

هیچ درمان قطعی برای بیماری کلیوی که منجر به آسیب دائمی شده باشد، از جمله موارد خفیف که به عنوان مرحله ۲ تشخیص داده شده است، وجود ندارد. با این حال، می‌توانید اکنون برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر اقدام کنید. ممکن است مرحله ۲ بیماری کلیوی داشته باشید و از پیشرفت آن به مرحله ۳ جلوگیری کنید.

مرحله ۲ بیماری کلیوی ، امید به زندگی

افرادی که در مرحله ۲ بیماری کلیوی هستند هنوز هم در نظر گرفته می شود که عملکرد کلی کلیه سالم دارند. بنابراین آگاهی اولیه در مقایسه با مراحل پیشرفته تر بیماری مزمن کلیه بسیار بهتر است.

پس هدف جلوگیری از پیشرفت بیشتر است. همانطور که بیماری مزمن کلیه بدتر می شود، همچنین می تواند باعث عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی مانند بیماری قلبی شود.

جمع بندی

مرحله ۲ بیماری کلیه یک نوع خفیف از بیماری کلیوی در نظر گرفته می شود و ممکن است اصلاً متوجه هیچ علامتی نشوید. با این حال این نیز می تواند تشخیص و درمان این مرحله را دشوار کند.

به عنوان یک قاعده کلی، باید مطمئن شوید که در صورت داشتن هر گونه بیماری زمینه‌ای یا سابقه خانوادگی که خطر ابتلا به بیماری کلیه را افزایش می‌دهد، به طور منظم تحت آزمایش‌های خون و ادرار قرار می‌گیرید.

پس از تشخیص بیماری مزمن کلیه، توقف پیشرفت بیشتر آسیب کلیه به تغییرات سبک زندگی بستگی دارد. با پزشک خود در مورد اینکه چگونه می توانید رژیم غذایی و ورزش را برای شرایط جدید خود شروع کنید، صحبت کنید.

 

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می گردد:

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *