منوی دسته بندی
نفروپاتی دیابتی ، علائم ، تشخیص و درمان آن چیست؟

نفروپاتی دیابتی ، علائم ، تشخیص و درمان آن چیست؟

نفروپاتی دیابتی

نفروپاتی دیابتی چیست؟

نفروپاتی دیابتی نوعی بیماری کلیوی پیشرونده است که ممکن است در افراد مبتلا به دیابت رخ دهد. این بیماری افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ را تحت تاثیر قرار می دهد و خطر ابتلا به این بیماری با طول مدت بیماری و سایر عوامل خطر مانند فشار خون بالا و سابقه خانوادگی بیماری کلیوی افزایش می یابد.

بیش از ۴۰ درصد از موارد نارسایی کلیه ناشی از دیابت است و تخمین زده می شود که تقریباً ۱۸۰.۰۰۰ نفر با نارسایی کلیه ناشی از عوارض دیابت زندگی می کنند. دیابت همچنین شایع ترین علت بیماری مرحله نهایی کلیه (ESRD) است. ESRD پنجمین و آخرین مرحله نفروپاتی دیابتی است.

نفروپاتی دیابتی به کندی پیشرفت می کند. با درمان زودهنگام، می توانید پیشرفت بیماری را کند یا حتی متوقف کنید. همه افرادی که به نفروپاتی دیابتی مبتلا می شوند به بیماری کلیوی مرحله نهایی یا ESRD پیشرفت نمی کنند و ابتلا به دیابت به این معنی نیست که شما به نفروپاتی دیابتی مبتلا خواهید شد.

علائم نفروپاتی دیابتی چیست؟

مراحل اولیه آسیب کلیه اغلب علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند. ممکن است تا زمانی که در مراحل پایانی بیماری مزمن کلیوی نباشید، هیچ علامتی را تجربه نکنید.

علائم مرحله نهایی کلیوی (ESRD) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • احساس ناخوشایند کلی
 • از دست دادن اشتها
 • سردرد
 • خارش و خشکی پوست
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تورم بازوها و پاهای شما

نفروپاتی دیابتی چیست؟

چه چیزی باعث نفروپاتی دیابتی می شود؟

هر یک از کلیه های شما حدود یک میلیون نفرون دارد. نفرون ها ساختارهای کوچکی هستند که مواد زائد خون شما را فیلتر می کنند. دیابت می تواند باعث ضخیم شدن و زخم شدن نفرون ها شود که باعث می شود آنها کمتر بتوانند مواد زائد را فیلتر کرده و مایعات را از بدن خارج کنند. این باعث می شود که آنها نوعی پروتئین به نام آلبومین را در ادرار شما نشت کنند. برای کمک به تشخیص و تعیین پیشرفت نفروپاتی دیابتی می توان آلبومین را اندازه گیری کرد.

دلیل دقیق بروز این اتفاق در افراد مبتلا به دیابت ناشناخته است، اما تصور می‌شود که سطوح بالای قند خون و فشار خون بالا در ایجاد نفروپاتی دیابتی نقش دارند. بالا بودن مداوم قند خون یا فشار خون دو موردی است که می تواند به کلیه های شما آسیب برساند و آنها را در فیلتر کردن مواد زائد و حذف آب از بدن شما ناتوان می کند.

سایر عوامل خطر ابتلا به نفروپاتی دیابتی را افزایش می دهند، مانند:

 • آفریقایی-آمریکایی، اسپانیایی تبار، یا سرخپوست آمریکایی بودن
 • داشتن سابقه خانوادگی بیماری کلیوی
 • ابتلا به دیابت نوع ۱ قبل از ۲۰ سالگی
 • سیگار کشیدن
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • داشتن سایر عوارض دیابت، مانند بیماری چشم یا آسیب عصبی

تشخیص نفروپاتی دیابتی

نفروپاتی دیابتی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر دیابت دارید، پزشک شما احتمالاً سالانه آزمایش خون و ادرار را برای بررسی علائم اولیه آسیب کلیه انجام می دهد. به این دلیل است که دیابت یک عامل خطر برای آسیب کلیه است. آزمایشات رایج عبارتند از:

آزمایش ادرار میکروآلبومینوری

آزمایش ادرار میکروآلبومینوری وجود آلبومین در ادرار شما را بررسی می کند. ادرار طبیعی حاوی آلبومین نیست، بنابراین وجود پروتئین در ادرار شما نشانه آسیب کلیه است.

آزمایش خون BUN

آزمایش خون BUN وجود نیتروژن اوره را در خون شما بررسی می کند. نیتروژن اوره زمانی تشکیل می شود که پروتئین تجزیه می شود. سطوح بالاتر از حد طبیعی نیتروژن اوره در خون شما ممکن است نشانه ای از نارسایی کلیه باشد.

آزمایش خون کراتینین سرم

آزمایش خون سرم کراتینین سطح کراتینین خون شما را اندازه گیری می کند. کلیه های شما با ارسال کراتینین به مثانه، کراتینین را از بدن شما خارج می کنند، جایی که با ادرار آزاد می شود. اگر کلیه های شما آسیب دیده باشند، نمی توانند کراتینین را به درستی از خون شما خارج کنند.

سطوح بالای کراتینین در خون ممکن است به این معنی باشد که کلیه های شما به درستی کار نمی کنند. پزشک از سطح کراتینین شما برای تخمین میزان فیلتراسیون گلومرولی استفاده می کند، که به تعیین میزان عملکرد کلیه ها کمک می کند.

بیوپسی کلیه

اگر پزشک شما مشکوک به نفروپاتی دیابتی باشد، ممکن است بیوپسی کلیه را تجویز کند. بیوپسی کلیه یک روش جراحی است که در آن نمونه کوچکی از یک یا هر دو کلیه شما برداشته می شود تا در زیر میکروسکوپ بررسی و معاینه گردد.

مراحل بیماری کلیوی

درمان زودهنگام می تواند به کند کردن پیشرفت بیماری کلیوی کمک کند. پنج مرحله بیماری کلیوی وجود دارد. مرحله ۱ خفیف ترین مرحله است و عملکرد کلیه با درمان قابل بازیابی است. مرحله ۵ شدیدترین شکل نارسایی کلیه است. در مرحله ۵، کلیه دیگر کار نمی کند و شما باید دیالیز یا پیوند کلیه انجام دهید.

از میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) می توان برای کمک به پزشک در تعیین مرحله بیماری کلیوی استفاده کرد. دانستن مرحله شما مهم است، زیرا بر برنامه درمانی شما تأثیر می گذارد. برای محاسبه GFR شما، پزشک از نتایج آزمایش خون کراتینین به همراه سن، جنسیت و فیزیک شما استفاده می کند.

مرحله GFR آسیب و عملکرد

 • مرحله ۱ : ۹۰+ خفیف ترین مرحله; کلیه ها آسیب دیده اند، اما هنوز در سطح طبیعی کار می کنند.
 • کلیه های مرحله ۲  : ۸۹-۶۰ آسیب دیده اند و عملکرد خود را از دست می دهند.
 • کلیه مرحله ۳ : ۵۹-۳۰ تا نیمی از عملکرد خود را از دست داده است. همچنین می تواند منجر به مشکلاتی در استخوان های شما شود.
 • مرحله ۴ : ۲۹-۱۵ آسیب شدید کلیه.
 • مرحله ۵ : <15 نارسایی کلیه. شما نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه دارید.

نفروپاتی دیابتی چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای نفروپاتی دیابتی وجود ندارد، اما درمان ها می توانند پیشرفت بیماری را به تاخیر بیاندازند یا متوقف کنند. درمان شامل کنترل سطح قند خون و کنترل سطح فشار خون در محدوده هدف از طریق داروها و تغییر سبک زندگی است. پزشک شما همچنین اصلاحات رژیم غذایی خاصی را توصیه می کند. اگر بیماری کلیوی شما به ESRD پیشرفت کند، به درمان های تهاجمی بیشتری نیاز خواهید داشت.

داروها

نظارت منظم بر سطح قند خون، استفاده از دوزهای مناسب انسولین و مصرف داروها طبق دستور پزشک می تواند سطح قند خون شما را تحت کنترل نگه دارد. پزشک شما ممکن است برای پایین نگه داشتن سطح فشار خون، مهارکننده های ACE، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARB) یا سایر داروهای فشار خون را تجویز کند.

Kerendia (finerenone) یک داروی نسخه ای است که می تواند خطر کاهش پایدار GFR، بیماری کلیوی مرحله نهایی، مرگ قلبی عروقی، انفارکتوس غیر کشنده میوکارد و بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی در بزرگسالان مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مرتبط با دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

رژیم غذایی و سایر تغییرات سبک زندگی

پزشک یا متخصص تغذیه به شما کمک می کند تا یک رژیم غذایی خاص را برنامه ریزی کنید که برای کلیه های شما آسان باشد. این رژیم‌ها نسبت به یک رژیم غذایی استاندارد برای افراد دیابتی محدودتر هستند. پزشک شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • محدود کردن مصرف پروتئین
 • مصرف چربی های سالم، اما محدود کردن مصرف روغن ها و اسیدهای چرب اشباع
 • کاهش مصرف سدیم به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر
 • محدود کردن مصرف پتاسیم، که می تواند شامل کاهش یا محدود کردن مصرف غذاهای پر پتاسیم مانند موز، آووکادو و اسفناج باشد.
 • محدود کردن مصرف غذاهای سرشار از فسفر مانند ماست، شیر و گوشت های فرآوری شده

پزشک می تواند به شما در ایجاد یک برنامه غذایی سفارشی کمک کند. شما همچنین می توانید با یک متخصص تغذیه همکاری کنید تا به شما کمک کند تا بهتر بفهمید که چگونه بین غذاهایی که می خورید تعادل برقرار کنید.

همچنین ممکن است پزشک یک برنامه ورزشی را برای کمک به پایین نگه داشتن فشار خون و سلامت کلیه ها به شما توصیه کند.

درمان مرحله نهایی بیماری کلیوی

اگر بیماری مرحله نهایی کلیوی (ESRD) دارید، به احتمال زیاد به دیالیز یا پیوند کلیه، علاوه بر درمان برای مراحل اولیه بیماری کلیوی، نیاز خواهید داشت.

دیالیز روشی است که به فیلتر کردن ضایعات از خون شما کمک می کند. دو نوع اصلی دیالیز وجود دارد: همودیالیز و دیالیز صفاقی. پزشک به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهتر است.

گزینه دیگر برای درمان پیوند کلیه است. برای پیوند کلیه، یک کلیه از یک اهدا کننده در بدن شما قرار می گیرد. موفقیت دیالیز و پیوند کلیه در هر فردی متفاوت است.

چشم انداز نفروپاتی دیابتی چیست؟

پیشرفت بیماری به عوامل زیادی بستگی دارد. پیروی از یک برنامه درمانی و ایجاد تغییرات توصیه شده در شیوه زندگی می تواند پیشرفت بیماری را کند کرده و کلیه های شما را برای مدت طولانی تری سالم نگه دارد.

نکاتی برای سلامت کلیه ها

اگر دیابت برای شما تشخیص داده شده است، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای سالم نگه داشتن کلیه های خود و کاهش خطر ابتلا به نفروپاتی دیابتی انجام دهید.

 • سطح قند خون خود را در محدوده هدف خود نگه دارید.
 • فشار خون خود را مدیریت کنید و برای فشار خون بالا درمان شوید.
 • اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. اگر برای یافتن و پایبندی به برنامه ترک سیگار به کمک نیاز دارید، با پزشک خود کار مشورت کنید.
 • اگر اضافه وزن یا چاق هستید وزن خود را کاهش دهید.
 • یک رژیم غذایی سالم با سدیم کم داشته باشید. روی خوردن محصولات تازه یا منجمد، گوشت بدون چربی، غلات کامل و چربی های سالم تمرکز کنید. مصرف غذاهای فرآوری شده را که می توانند سرشار از نمک و کالری خالی باشند، محدود کنید.
 • ورزش را جزئی منظم از برنامه روزانه خود قرار دهید. به آرامی شروع کنید و حتما با پزشک خود کار کنید تا بهترین برنامه ورزشی را برای شما تعیین کند. ورزش می تواند به شما در حفظ وزن سالم و کاهش فشار خون کمک کند.

 

برگرفته از: Diabetic Nephropathy: Symptoms, Outlook, and More

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *